Alexander Finkenwirth

Alexander Finkenwirth

Agentur CDreikauss-Schauspieler Management
Christiane Dreikauss
+49 40 736 74243
info@cdreikauss-schauspieler.deview

Information

Acting age
25 - 35 years
Year of birth
1986 (32 years)
Place of birth
Wiesbaden
Size (in cm)
186
Weight (in kg)
73
Eye color
blue
Hair color
brown
Hair length
medium
Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Nationality
German, Brazilian
Languages
German: native-language
English: fluent
Russian: fluent
Dialects
Hessian (Native dialect)
Berlin German
Accents
Russian: only when required
Sport
Acrobatics, Fencing (stage), Football
Dance
Standard: medium
Profession
Actor
Singing
Hip hop / rap: medium
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Primary professional training

2013
Filmuniversität Babelsberg KONRAD WOLF

Vita entries

Other Education & Training

Ron Burrus Actors Conservatory

Awards

Nominierung als bester Nachwuchskünstler in "theater heute" für die Leistung in "Peer Gynt"

Nominierung als bester Darsteller beim Max-Ophüls Preis für die Leistung in "Totale Stille"

Film

Rosewood (Short film)

Andreas Wernecke (LR) Jonathan Benedict Behr Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Der Geburtstag (Cinema film)

n.n (SR) Carlos A. Morelli Producer: Weydemann Bros. GmbH [de]

Cigarbox Blues (Short film)

Adam (LR) Christopher Kaufmann Producer: Hamburg Media School

Freddy/Eddy (Cinema film)

David (LR) Tini Tüllmann Producer: Tini Tuellmann Produktion

Totale Stille (Feature film)

Stephan (LR) Zarah Ziadi Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr Nominierung als bester Darsteller für den Max-Ophüls Preis 2014

Mindestens bis zum Ende der Straße (Short film)

Billy (LR) Sabine Bernardi Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr

Herzberg (Short film)

Jonas (LR) David Bunners Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr

Television

Tage des letzten Schnees (TV movie)

Jakob Falk (SR) Lars-Gunnar Lotz Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Getrieben (TV movie)

Henk (LR) Maris Pfeiffer Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]

Die neue Zeit (TV series)

Johannes Auerbach (LR) Lars Kraume Producer: Zero One Film GmbH TV Channel: ZDF [de]

Ein starkes Team - Tödlicher Seitensprung (TV movie (series))

Tobias Kimmlinger (SR) Johannes Grieser Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]

1918 - Aufstand der Matrosen

August Hartung (LR) Jens Becker Producer: RivaFilm TV Channel: ZDF / arte

Das Boot (TV series)

Hummel (SR) Andreas Prochaska Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: Sky [de] (vormals Premiere)

Der Staatsanwalt (TV series)

Andreas Bender (LR) diverse Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH (ODEON TV mit Novafilm verschmolzen) [de] TV Channel: ZDF [de]

Blochin - Das letzte Kapitel (TV movie)

Supporting role Matthias Glasner Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: ZDF [de]

Ein starkes Team - Nathalie (TV movie (series))

Alexander Krischka (SR) Roland Suso Richter Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]

Polizeiruf 110 - Preis der Freiheit (TV movie (series))

Anton Shevshenko (SR) Stephan Rick Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: RBB [de]

Sechs auf einen Streich - Hans im Glück (TV movie (series))

Bursche (SR) Christian Theede Producer: Zieglerfilm Köln GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]

Neben der Spur - Todeswunsch (TV movie (series))

Leo Barreis (SR) Thomas Berger Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Allmen und das Geheimnis des rosa Diamanten (TV movie (series))

Neuenhauser (SR) Thomas Berger Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], Degeto [de]

SOKO Leipzig (TV series)

David Bartz (LR) diverse Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]

Tatort - Borowski und der Himmel über Kiel (TV movie (series))

Harald Wagner (LR) Christian Schwochow Producer: Nordfilm Kiel GmbH [de] TV Channel: NDR [de]

Großstadtrevier (TV series)

Georg Sander (SR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]

Theatre

1984

Winston Smith (Hauptrolle) Elias Perrig Theatre: Ernst Deutsch Theater

Peer Gynt

Peer Gynt (Titelrolle) Alexander Nerlich Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Ein Sommernachtstraum

Lysander (Hauptrolle) Kerstin Kusch Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Das schwarze Wasser

Er (Hauptrolle Ensemble) Elias Perrig Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Nur Pferden gibt man den Gnadenschuss

Robert Syverton (Hauptrolle) Niklas Ritter Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Zorn

Joe Harper (Nebenrolle) Elias Perrig Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Hamlet

Hamlet (Titelrolle) Alexander Nerlich Theatre: Hans-Otto-Theater Potsdam

Meine Schwester ist eine Mönchsrobbe UA

Io (Titelrolle) Sascha Hawemann Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Der Kirschgarten - die Rückkehr UA

Sascha (Nebenrolle) Tobias Wellemeyer Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Torquato Tasso

Torquato Tasso (Titelrolle) Tina Engel Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Die Opferung des Gorge Mastromas

Pete (Nebenrolle) Elias Perrig Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Waisen

Liam (Hauptrolle) Stefan Otteni Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Der Eisvogel UA

Wiggo Ritter (Titelrolle) Stefan Otteni Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Die Räuber

Franz, Karl (Hauptrolle Ensemble) Wulf Twiehaus Theatre: Hans Otto Theater Potsdam

Passionsspiel

Er (Hauptrolle) Andreas Merz Theatre: Maxim-Gorki-Theater

Berlin Spektakel: Wider den Donjuanismus

Er (Hauptrolle) Andreas Merz Theatre: Volksbühne Berlin