André Lewski

André Lewski

Main agency
Eva Math
+43 664 4762 125
mathagencyinternational@gmail.com
open agency on Castupload

Information

Acting age
35 - 47 years
Year of birth
1980 (42 years)
Place of birth
Oldenburg
Height (cm)
197
Weight (in kg)
105
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Long
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Housing options
Munich, Naples, Stuttgart, Vienna, Warsaw, Budapest, Cologne, Bolzano, London, Prague
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishItalianFrenchFriesianRussianSpanishDutchHebrewPortuguese
Dialects
Australian EnglishBerlin GermanNorden(native dialect)Viennese
Accents
AustrianDutchEnglishItalianPolishRussian
Instruments
Piano
Sport
ArcheryBadmintonBasketballBoxingCanoeFencing (stage)FitnessHorse ridingInline skatingKayakMartial ArtsMountain hikingRacerRifle shootingSoccerStage combatStick fightSuzukiSwordplayWestern ridingWing chun
Dance
ButohContact ImprovisationCourtly dancesSalsaJazz DanceModern Dance
Profession
Singer, Actor
Singing
Chansonfolk songClassic
Pitch
Baritone
Driver's licenses
Truck class, Motorcycle class, Car class

Vita entries

Primary professional training

2005
ETI Schauspielschule Berlin

Film

Albrecht Dürer (Documentary movie)
Albrecht Dürer (LR) Steffen Mühlstein Distribution: Seeblick
Bratko & Anghelescou (Cinema film)
Angheslescou (LR) André Lewski Producer: VomFeinstenFilm
Wann wird es endlich wieder so, wie es nie war (Cinema film)
Klaus (SR) Sonja Heiss Distribution: Komplizenfilm & Warner Bros.
Zwischen den Welten (Cinema film)
Benjamin (SR) James Delany
Nötzel (Short film)
Benjamin (LR) Oliver Nötzel
Aphasie (AT) (Cinema film)
Cosmo (LR) Dominik Balkow Producer: Cornelsen Film
Hypérion s’est échappé
Hyperion (LR) Arnaud Gerber Distribution: -
Scharlatane
- Mickey Suelzer Producer: Zauberberg
Der Kompromisskandidat (Educational production)
- (SR) Benjamin Tholen Distribution: DFFB
Taschendiebe (Short film)
- (LR) Alexander Garms Distribution: -
Bleedin Cunts of Death
- (SR) Kati Thiemer
Auf und Ableben (Cinema film)
Fred (LR) Luise Brinkmann
All Blues (Short film)
- (SR) Shazad Madon Producer: DFFB Distribution: DFFB
Straight
- (SR) Nicolas Flessa
Der Abgesang
- (LR) Scharf / weiss Distribution: -
Poem
- Schmerberg

Television

Triff Gudrigur (Documentary drama)
Halvar (SR) Volker Schmidt-Sondermann Producer: IFAGE Station: ARD /ZDF
Soko Potsdam (Series)
Achim Lange (SRE) Miriam Dehne Producer: Bantry Bay Distribution: ZDF Casting director: Ana Davila
Zitterinchen (Feature film)
Maler (SR) Luise Brinkmann Station: ARD Casting director: Annekathrin Heubner
Talica (Series)
Guru (SR) Dmitry Tsvetkov Station: Showrunner Production
Artus (AT)
Gawain - Station: ZDF Casting director: Annekathrin Heubner
Der Bulle und das Biest (TV movie (series))
Supporting role - Mira Thiel Producer: Bantry Bay Station: Sat 1 Casting director: Ana Davila
GZSZ (TV movie (series))
- Station: RTL
Verliebt in Berlin
- Station: SAT 1

Theater

Das Kabinett des Dr. Gold
Dr. Gold (LR) Vlatka Alec Theater: Monbijou Theater
Was Ihr Wollt
Junker Christoph Lucca Schaub Theater: Monbijou Theater
Was Ihr Wollt (Drama)
Graf Orsino (LR) Lucca Schaub Theater: Monbijou Theater
Le Fou (Drama)
Maitre Fou (LR) Vlatka Alec Theater: Les Fou
Der Tannenbaum (Drama)
Erzähler (LR) Carsten Golbeck Theater: Monbijou Theater & Märchenhütte
Der Arme und der Reiche (Drama)
Der Reiche (LR) Stephan Weiland Theater: Monbijou Theater & Märchenhütte
Frau Holle
DR Gold (LR) Vlatka Alec Theater: Monbijou Theater & Märchenhütte
Faust ein Puppenspie (Drama)
Hanswurdt (LR) Mathias Horn Theater: Monbijou Theater & Märchenhütte
Hänsel und Gretel
Händel (LR) David Regher Theater: Monbijou Theater & Märchenhütte
Faust 2 (Drama)
Leading role Maurici Faré Theater: Monbijou Theater
Die Verwandlung (Drama)
Gregor Samsa (LR) Olaf Reifegerste Theater: Landschaftspark Duisburg-Nord
Beyond Control (Choreography)
Dancer (LR) Shiran Eliserov Theater: HZT Berlin
Wunde (Drama)
Leading role André Lewski Theater: TAD
The Empty
Dancer (LR) Shiran Elieserov Theater: Hzt
Don Juan (Drama)
Don juan (LR) Judith v. Radetzky
Der Totentanz (Drama)
Sprecher (LR) Häusler
Wenn Farah wein (Drama)
Leading role Schroer Theater: Schaubude Berlin
The Arrow of time (Choreography)
Leading role Shiran Eliserov Theater: Bimhuis Amsterdam
Maß für Maß
Angelo (LR) Judith v. Radetzky
Krieg (Drama)
Leading role Tufan Imadijew Theater: Staatstheater Kazan
Herrmannsschlacht (Drama)
Herrmann (LR) Schroer Theater: TAD
Trust (Drama)
Leading role Markus Schlappig Theater: Theater Werk München
Erniedrigte und Beleidigte (Drama)
Leading role Schr0er Theater: TAD
Soli Deo Gloria (Choreography)
Leading role Méir Producer: Thüringer Bachfestspiele Theater: Stadttheater Erfurt
München Komplett (Drama)
Schorch Kamerun Theater: Kammerspiele München
Ein Mörder wird geboren (Drama)
Mörder (LR) Judith v. Radetzky Theater: Graphit Theater
Moscow theatre school
Kabale und Liebe
Wurm Theater: Ballhaus Ost
Der Kontrabas (Drama)
Leading role Wassiliev Theater: Theater Atalante Paris
Talent (Drama)
Leading role Wassilijev Theater: Theatre Atalante Paris
Drei Schwestern (Drama)
Werschinin (LR) Juri Alschitz Theater: ITI
Drei Schwestern, (Drama)
Andrej
Kasimir und Karoline (Drama)
Merkel Franz Theater: Theater Tribühne Stuttgart
Der Bau (Drama)
Donat (LR) Markus Schlappig Theater: Theater Werk München
Lenin was tun (Drama)
Lenin (LR) Markus Schlappig Theater: Theater Werk München
Zement (Drama)
Badjin (LR) Markus Schlappig Theater: Theater Werk München
ION (Drama)
ION (LR) Theater: Sophiensaele Berlin
Antigone in New York
Theater: Stadt Theater Freiburg
Lieben lernen (Drama)
Dieter Nelle Theater: Theater Werk München
Vaterlos (Drama)
Theater: Theater Werk München
Roy Bar (Drama)
Markus Schlappig Theater: Theater Werk München
Elektra (Drama)
Erzieher Frido Solter Theater: Studio Bühne
Die Schule von Uznach, (Drama)
Leading role Oberleitner Theater: Studio Bühne
Medea in der Stadt (Drama)
Amme Andrij Zholdak Theater: Volksbühne Berlin
Gabriel Schillings Flucht (Drama)
Gabriel Schilling (LR) Theater: Studio Bühne
Drei Schwestern (Drama)
Werschinin Bilschenko Theater: Studio Bühne

Audio

Progressive Muskelentspannung (Speaker)
Sprecher (LR) Distribution: AOK
Kommunikationskreis (Speaker)
Sprecher (LR) Distribution: AOK
Krebs Erklärvideo (Speaker)
Sprecher (LR) Producer: AOK Distribution: AOK
Tranquila Trampeltreu (Audio drama)
Salomon Silberkropf (SR) Christine Mellich Producer: Schauspielhaus Berlin Distribution: Deutschlandradio Kultur Casting director: Sabine Bohnen
OLA TV (Speaker)
Leading role Walther Steffen Producer: Steffen Mühlstein Distribution: OLA TV
Kopfkino (Audiobook)
Erzähler (LR) Ingo Fried Distribution: audible
Der achte Ton
Distribution: The Berlin radio play festival
Aphrodithe und Adonis
Distribution: Hexenberg Ensemble
Axum (Speaker)
Leading role
Spendenaufruf (Speaker)
Leading role
ROI Award (Speaker)
Eisbär Aki (Audio drama)
Distribution: Deutschlandradio Kultur
Lasst also Amerika seine Schriftsteller würdigen (Speaker)
Distribution: Deutschlandradio Kultur
ROI Award
KI - Podcasts für die XU - Berlin (Speaker)
Leading role
Für immer Kind sein (Speaker)
Distribution: Deutschlandradio Kultur
Muttertag (Speaker)
Leading role Sabine Bohnen
Herrmanschalcht (Audiobook)
Leading role
Axum
SAP
Producer: Cobblestone Production