Andreas Dobberkau

Andreas Dobberkau Vita as

trusted agents agentur für medien e. K.
Harald Will
+49 30 804 96522
mail@trusted-agents.deview

Information

Acting age
38 - 48 years
Year of birth
1975 (44 years)
Size (in cm)
189
Eye color
blue
Hair color
Blond
Ethnicity
Central European
Stature
athletic-muscular
Place of residence
Oldenburg, Hamburg
Cities I could work in
Hamburg, Berlin, Köln, Leipzig
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
French: medium
Dialects
Norden (Native dialect)
Instruments
Guitar
Bass guitar
Sport
Jiu Jitsu
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2000
Bühnenstudio Hamburg

Other Education & Training

Schauspielausbildung am Bühnenstudio der Darstellenden Künste Hamburg
Phonetikstudium an der Universität Hamburg

Film

Das rote Rad (Feature film)
Nicolas Ehret Producer: Filmakademie Baden-Württemberg Distribution: Kino/SWR
Die Unsichtbaren (Cinema film)
Claus Räfle Producer: Look! Filmproduktion & Cine Plus
A Cure for Wellness (Cinema film)
Gore Verbinski Producer: Blind Wink Productions, New Regency Productions, S USA/D
In guten wie in schlechten Zeiten (Short film)
Julia Soyer Hochschule Ansbach
Schrotten!
Max Zähle Producer: Tam Tam Film
Playoff
Eran Riklis
Ja ich will
Ole Zapatka
Kick
Judith Jerome
Geile Socke
Torsten Harms
Es hat sich gelohnt
Aysel Özkan

Television

Die Heiland: Wir sind Anwalt - Schlafende Hunde (TV series)
Oliver Dommenget Producer: Olga Film TV Channel: RBB/ARD
SoKo Wismar - Robbensterben (TV series)
Oren Schmuckler Producer: Cinecentrum Berlin TV Channel: ZDF
SoKo München - Auf der Hut (TV series)
Jan Bauer Producer: UFA FICTION TV Channel: ZDF
Flucht im Namen Gottes: Die Hugenotten - Ankunft in der Fremde (Documentary fiction)
Saskia Weisheit Producer: Gebrüder Beetz Filmproduktion TV Channel: NDR/WDR/RBB/Arte Mehrteiler
Die Heiland: Wir sind Anwalt - Gefahr im Verzug (TV series)
Bruno Grass Producer: Olga Film TV Channel: RBB/ARD
1918 - Aufstand der Matrosen (Documentary drama)
Jens Becker Producer: Riva Filmproduktion TV Channel: NDR/arte
Tatort Bremen - Echolot (TV series)
Claudia Prietzel, Peter Henning Producer: Bavaria Fernsehproduktion TV Channel: RB/ARD
Morden im Norden - Pleitegeier (TV series)
Marcus Weiler Producer: ndF Berlin TV Channel: MDR/NDR/ARD
Babylon Berlin (TV series)
Hendrik Handloetgen Producer: X Filme TV Channel: ARD/Degeto/Sky
Reiff für die Insel - Katharina und der große Schatz (TV series)
Anno Saul Producer: Nordfilm Kiel TV Channel: Degeto/ARD
Strawberry Bubblegums (Feature film)
Benjamin Teske Producer: Wüste Medien TV Channel: NDR
SoKo Leipzig - Bewegliche Ziele (TV series)
Oren Schmuckler Producer: UFA FICTION TV Channel: ZDF
Polizeiruf 110 - Eine mörderische Idee (TV series)
Stephan Rick Producer: Saxonia Media TV Channel: MDR/ARD
Küstenwache (TV series)
Florian Froschmayer, Raoul W. Heimrich, Zbynek Cerven, Jan Bauer, Frauke Thielecke, Dagmar von Chappuis, Tobias Stille Producer: OPAL Filmproduktion TV Channel: ZDF
Tatort - Schwarze Tiger, weiße Löwen (TV series)
Roland Suso Richter Producer: Nordfilm TV Channel: NDR/ARD
Stralsund - Tödliche Ohnmacht (TV series)
Martin Eigler Producer: Network Movie Hamburg TV Channel: ZDF
Nachtschicht - Welt aus Eis (TV series)
Lars Becker Producer: Network Movie Hamburg TV Channel: ZDF
SoKo Wismar - Eigenheim (TV series)
Felix Herzogenrath Producer: Cinecentrum TV Channel: ZDF
Küstenwache - Das Geheimnis der Molly Rose (TV series)
Jan Bauer Producer: Opal Filmproduktion TV Channel: ZDF
Da kommt Kalle - Chaos in der Gartenkolonie (TV series)
Patrick Winczewski Producer: Network Movie Hamburg TV Channel: ZDF
Die Gustloff (TV movie)
Joseph Vilsmaier Producer: UFA Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
Die Jäger des Ostsee-Schatzes (TV movie)
Diethard Küster Producer: Cinecentrum TV Channel: SAat1
Die Pfefferkörner - Der Fluch der schwarzen Madonna (TV series)
Klaus Wirbitzky Producer: Studio Hamburg Produktion TV Channel: NDR/ARD
Verliebt in Berlin (TV series)
Micaela Zschieschow Producer: Grundy UFA TV Channel: Sat.1
Hallo Robbie - Robbie im Wind (TV series)
Monika Zinnenberg Producer: Phoenix Film TV Channel: ZDF
Aus gutem Haus - Entscheidungen (TV series)
Stephan Meyer Producer: TV 60 TV Channel: ARD

Theatre

Konstellationen (N. Payne, deutsche Übers. C. Brocher) (Drama)
Roland Anke Salzmann Theatre: Theaterkahn Dresden
Gut gegen Nordwind (D. Glattauer, U. Zemme)
Leo Leike Jan Böde Theatre: Theaterkahn Dresden
Der Prozess (F. Kafka)
Anwalt Huld, Bankdirektor Christina Rast Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
Herr Lehmann (S. Regener)
Karl Mona Kraushaar Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Floh im Ohr (G. Feydeau)
Dr. Finache Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Frost/Nixon (DSE / P. Morgan)
John Birt Michael Bogdanov Theatre: Hamburger Kammerspiele
Wer einmal aus dem Blechnapf frisst (H. Fallada)
Carsten Knödler Rosenthal · Emil Monte · Herr Dietrich Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Noch ist Polen nicht verloren (J. Hofmann)
Adjutant Schulz Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Die tragische Historie vom Leben und Tod des Dr. Faustus (Ch. Marlowe)
Völlerei, Papst Hadrian Stefan Nolte Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Deutsche Küche (W. Buhss)
Schranz Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Marat/Sade (P. Weiss)
Jacques Roux Anton Nekovar Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Und dann gabs keines mehr (A. Christie)
Mr. Rogers Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Shakespeares sämtliche Werke (leicht gekürzt) (Long & Singer & Winfield)
Chris Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Johannifeuer (R. Saaremäe)
Heldur Michael Baumgarten Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Prinzessinnendramen I, III, V (E. Jelinek)
Fulvio Christina Emig-Könning Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Die drei Musketiere (A. Dumas)
Aramis Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Ladies Night (S. Sinclair & A. McCarten)
Norman Uta Koschel Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Nach dem Regen (S. Belbel)
Programmierer Christina Emig-Könning Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Geschichten aus dem Wiener Wald (Ö. v. Horvath)
Hierlinger Ferdinand Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Ein Sommernachtstraum (W. Shakespeare)
Lysander Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Leonce und Lena (G. Büchner)
Leonce Uta Koschel Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Elling (A. Hellstenius & P. Næss)
Elling Jan Böde Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Tango (S. Mrozek)
Arthur Uta Koschel Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Prinz Friedrich von Homburg (H. v. Kleist)
Prinz Friedrich von Homburg Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Hamlet (W. Shakespeare)
Hamlet Matthias Nagatis Theatre: Theater Vorpommern Greifswald
Notes from Underground (E. Bogosian)
Andreas Kebelmann & Roger Vontobel Theatre: Festivals: Die Wüste lebt 2002 Hamburger Kammerspi
Du/Die Stadt (F. Templeton)
ich Judith Wilske Theatre: Kampnagel Hamburg
Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui (B. Brecht)
Ted Ragg, Sohn des Dogsborough Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Die Feuerzangenbowle (H. Spoerl)
Melworm Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater Hamburg
So wild ist es in unseren Wäldern schon lange nicht mehr (Th. Walser)
Dorothea Pudenz & Andreas Kebelmann Theatre: Festival: Die Wüste lebt 2001 Hamburger Kammerspie
Die Verschwörung des Fiesco zu Genua (F. Schiller)
Andreas Kebelmann Theatre: Thalia Theater Bar Nachtasyl
Der Umzug (Ch. Ackermann)
Er Sven Schütze Theatre: Kampnagel Hamburg
Parzival (W.v. Eschenbach)
Ritter, Pilger Axel Schneide Theatre: NORDTOUR Theatergastspiele
Die kleine Hexe (O. Preussler)
Simon, Thomas, Mann, Waldhexe Frank-Lorenz Engel Theatre: Komödie Winterhuder Fährhaus Hamburg

Other

Gedichte aus der Romantik (Ch. Morgenstern, L. Tieck, H. Heine, F. Schlegel, N. Lenau, O.J. Bierbaum, F. Hebbel)
Lesung/Rezitation Lesung
Aus dem Leben eines Taugenichts (J. v. Eichendorff)
Lesung/Rezitatation Lesung