Andreas Erfurth

Andreas Erfurth

Main agency
Sonja Sommer
+49 228 502 088025
sonja.sommer@arbeitsagentur.de
open in Castupload

Information

Acting age
40 - 50 years
Year of birth
1965
Height (cm)
170
Eye color
gray green
Hair color
Brown
Place of residence
Berlin
Housing options
Munich, Hamburg, Vienna, Cologne, Zürich, Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishSpanish
Dialects
Mark Brandenburg
Instruments
Guitar
Sport
Fencing (sports)Horse ridingSailing
Dance
Jazz Dance
Profession
Actor
Singing
ChansonMusicalPopRock
Pitch
Tenor
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Primary professional training

1987 – 1991
Universität der Künste Berlin

Film

Camel-Spotting
Leading role Constanze Witt
Curiosity and the cat
Supporting role Christian Schüchel

Television

Die Geschichte Mitteldeutschlands - Die Brockenhexe
Supporting role Pepe Pippig Producer: MDR Station: MDR
Mongolettos
Supporting role Florian Gärtner Producer: SAT.1 Station: Sat.1
Flemming
Supporting role Bernhard Stephan Producer: ZDF Station: ZDF
Anna und die Liebe
durchgehende Rolle (Serie/Reihe) (LR) Juri Neumann,Kerstin Schefberger Producer: SAT.1 Station: Sat.1
Hanna - Folge Deinem Herzen
Supporting role Klaus Kemmler Producer: ZDF Station: ZDF
Cobra 11
Supporting role Axel Sand Producer: RTL Station: RTL
Schloss Einstein
Supporting role Klaus Kemmler Producer: Askania media /KiKa Station: KiKa
Nicola - Die Camper
Supporting role Christoph Schnee Producer: Sony Pictures / RTL Station: RTL
Im Namen des Gesetzes
Supporting role Carmen Kurz Producer: Opal Film / RTL Station: RTL
Einsatz täglich - Pechsträhne
Supporting role Producer: U5 -Produktion / ZDF Station: ZDF
Für alle Fälle Stephanie
durchgehende Rolle (Serie/Reihe) (LR) Sabine Lautengräber, Günther Krää Producer: SAT.1 Station: Sat.1
Wozu Weihnachten
Supporting role Sherry Hormann Producer: SAT.1 Station: Sat.1
Eselei - Streit um Drei
Episodenhauptrolle (Serie/Reihe) (LR) Mike Kieselbach Producer: ZDF Station: ZDF
Sauber gemacht
Leading role Oliver Göbel Producer: DFFB Station: DFFB
Der letzte Zeuge
Supporting role Markus Fischer Producer: ZDF Station: ZDF
Die Straßen von Berlin
Supporting role Manfred Mosblech Producer: RTL Station: RTL
Tatort - Berliner Weiße
Supporting role Benno Kürten Producer: ARD Station: ARD
Zirkus
Supporting role Manfred Mosblech Producer: RTL Station: RTL
Stephanie
Supporting role Klaus Gendries Producer: SAT.1 Station: Sat.1
Tod auf Bestellung
Supporting role Wolf Vogel Producer: RTL Station: RTL
Tatort - Baryschna
Supporting role Matti Geschoneck Producer: ARD Station: ARD
Schwarz-Rot-Gold: Rubel rollt
Supporting role Theo Metzler Producer: NDR Station: NDR
Börsday blues
Supporting role Connie Walther Producer: DFFB

Theater

Heinrich VIII
Ensemble Jakob Fedler Theater: Shakespeare und Partner
Othello
Ensemble Markus Weckesser Theater: Shakespeare und Partner
Komödie der Irrungen
Ensemble Ken George Theater: Shakespeare und Partner
Othello
Ensemble Martin Molitor Theater: Neues Schauspiel Erfurt
König Cymbeline
Ensemble Jakob Fedler/Markus Weckesser Theater: Shakespeare und Partner
Zwei Herren die den Kopf verlieren
Ensemble Astrid Windorf Theater: Kleines Theater, Berlin
Mein Zuckersüßer Adolf - Fanpost an den Führer
Ensemble Oliver Nitsche Theater: Unterwelten e.V.
Aladin und die Wunderlampe
Ensemble Yüksel Yolcu Theater: Hans-Otto-Theater, Potsdam
Stalingrad - Erzählen aus dem Kessel
Ensemble Volker Meyer-Dabisch Theater: Arena-Kulturkombinat
Stadt der 1000 Fragen
Ensemble Fred Bernd Theater: Deutsches Historisches Museum
Mainstream
Leading role Malte Jelden Theater: Ehrenfeld-Theaterproduktion
Die Liebe einer Frau
Ensemble Malte Jelden Theater: Ehrenfeld-Theaterproduktion
Verzauberte Bücher
Ensemble Astrid Grießbach Theater: Hans-Otto-Theater, Potsdam
Kaltes Herz - ein Rockmusical
Ensemble Wera Herzberg Theater: Hans-Otto-Theater, Potsdam
Die Schaukel
Ensemble Folke Braband Theater: Vaganten Bühne, Berlin
Der Heiratsantrag
Ensemble Yüksel Yolcu Theater: Schiller-Werkstatt, Berlin
Liebeslohn
Ensemble Pierre Badan Theater: Kleines Theater, Berlin
Klassenfeind
Ensemble Theater: Vaganten Bühne, Berlin
Der Regenmacher
Ensemble Theater: Tribüne, Berlin
Busstop
Ensemble Detlef Altenbeck Theater: Tribüne, Berlin
Acht Jahre
Ensemble Hella Müller Theater: carrousel theater, Berlin
Du sollst mir Enkel schenken
Ensemble Oswald Lipfert Theater: Renaissance Theater, Berlin
Richard III
Ensemble Heribert Sasse Theater: Schloßpark Theater, Berlin
Feuerlilly
Ensemble Matthias Messmer Theater: carrousel theater, Berlin
Ein ungelegener Besuch
Ensemble Volker Spengler Theater: Renaissance Theater, Berlin
Der kleine Muck
Ensemble Harald Reincke Theater: Berliner Kammerspiele
Perikles
Ensemble Peter Palitzsch Theater: Berliner Ensemble
Sladek
Ensemble Fritz Marquardt Theater: Berliner Ensemble
Prinz Ohnetrauer
Ensemble R.-Luise Frost Theater: carrousel theater, Berlin
Kleiner Mann, was nun?
Ensemble Ulrike Jackwerth Theater: Renaissance Theater, Berlin
Teufel mit den drei goldenen Haaren
Ensemble R.-Luise Frost Theater: carrousel theater, Berlin
Komm zurück, Jimmy Dean
Ensemble Frank-Lorenz-Engel Theater: Renaissance Theater, Berlin