Anna Jelica Batarilo

Anna Jelica Batarilo

Information

Acting age
28 - 39 years
Year of birth
1981
Place of birth
Hamburg
Height (cm)
173
Eye color
blue
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Wien, Bamberg, Bremen, Erfurt, Frankfurt am Main, Hannover, Kiel, Leipzig, Lüneburg, Münster, Rostock, Saarbrücken, Wismar, Zürich
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Croatian: medium
Dialects
Hamburgian
Norden
Berlin German
Instruments
Piano: basic
Xylophone: medium
Keyboard/Synthesizer: basic
Sport
Aerobics, Boxing, Figure skating, Fencing (sports), Soccer, Inline skating, Roller-skating, Volleyball
Dance
Salsa: basic
Ballet: basic
Hip hop: basic
Flamenco: basic
Jazz Dance: basic
Rock & roll: basic
Profession
Actor, Speaker
Pitch
Alto

Vita entries

Primary professional training

2005
Bühnenstudio Hamburg

Other Education & Training

iSFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe
TASK Schauspielschule für Kinder & Jugendliche

Film

Wind(s)stärke (Short film)
Amy (SR) Luis Lauschner Producer: Luis Lauschner Produktion [de]
Gewitter im Regenwald (Short film)
Sophia (SR) David Reiber Producer: HfbK Hochschule für bildende Künste Hamburg [de]
Filmstadt - Die Serie (Cinema film)
Florence (SR) Dennis Albrecht Producer: Dennis Albrecht Filmproduktion [de]
Stufenlos (Short film)
Jana (SR) Marc Sobotta Producer: Hochschule Ostwestfalen-Lippe (OWL) [de]
Gerade noch rechtzeitig (Short film)
Gil (LR) diverse Producer: Hamburg Media School
Stillstand (Short film)
Schwester Mareile (SR) Benjamin Teske Producer: Hamburg Media School
Kleptomanin! (Short film)
Bianca (LR) Franz Indra Producer: Augentröster Filmproduktion [de]
Finding Memories (Short film)
Mädchen (LR) Franz Indra Producer: HfbK Hochschule für bildende Künste Hamburg [de]
Möwensandwich (Short film)
Patricia (SR) Katja Nolte Producer: Die Medienakademie [de]
Chiko (Cinema film)
Schwester Jessica (SR) Özgür Yildirim Producer: Corazón International GmbH & Co KG [de]
Afrodeutsch (Short film)
Lana (SR) Ayana de Vos Producer: de Vos Film
Küsse und Kuchen (Short film)
April (LR) Sven Knüppel Producer: Gula Mons Filmsyndikat [de]
Kleine Schwester (Short film)
Sonja (LR) Julia Roth Producer: Die Medienakademie [de]
Das rothaarige Mädchen (Short film)
Alice (LR) Ralf Spiess Producer: Ralf Spiess Produktion
Der letzte Lude (Cinema film)
Angie (SR) Stephen Manuel Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH)
Girl (Cinema film)
Katharina (SR) Piers Ashworth Producer: Sternbild Filmproduktion GmbH [de]

Television

Todesengel (TV movie)
Frau Baumann Jakob Ziemnicki Producer: Tivoli Film Produktion GmbH TV Channel: ARD [de]
Tatort - Tschill Out (TV movie (series))
Polizistin Eoin Moore Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: NDR [de]
Leschs Kosmos (TV magazine)
Olga Petrow (LR) Christine Voges Producer: ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen [de] TV Channel: ZDFneo [de]
Filmstadt - Die Serie (Webserie) (Series)
Florence (SR) Dennis Albrecht Producer: Dennis Albrecht Filmproduktion [de]
Schicksale - und plötzlich ist alles anders (Documentary series)
Laura Helmer (LR) diverse Producer: Constantin Entertainment GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Dann kamst Du (TV movie)
Lisa (SR) Susanne Hake Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de]

Theatre

DREI HASELNÜSSE FÜR ASCHENBRÖDEL
Dora (HR) Axel Poike Theatre: MÄRCHENARENA - ICESTORM LIVE
Atlas der Angst
diverse Gernot Grünewald Theatre: Thalia Theater Hamburg
Signs & Wunder
Call-Center-Agentin M.Thamm, J.Salzmann Theatre: Deutsches Schauspielhaus Hamburg
Ver(führung)
Hanna M.Thamm, J.Salzmann Theatre: Deutsches Schauspielhaus Hamburg
Candide oder der Optimismus
Kunigunde Manfred H. Greve Theatre: Tourneetheater Greve
Zweiohrküken
Anna Gotzlowski Jan Bodinus Theatre: Komödie am Altstadtmarkt, Braunschweig
Job Suey
Helen Foster Claudia Frank Theatre: Hoftheater Hamburg
Ausgestiegen, Hiergeblieben!
Jane Uta Kindermann Theatre: Bühne der Hansestadt Rostock, Compagnie de Comédi
Loriots kleine Kostbarkeiten
Diverse Christoph Gottschalch Theatre: Bühne der Hansestadt Rostock, Compagnie de Comédie
Rapunzel
Rapunzel Christoph Gottschalch Theatre: Bühne der Hansestadt Rostock, Compagnie de Comédie
Schon wieder Du, Mary Lou (Musical)
Britta Uta Kindermann Theatre: Bühne der Hansestadt Rostock, Compagnie de Comédie
Ende gut, alles gut
Helena, Diana Manfred Gorr Theatre: Bühne der Hansestadt Rostock, Compagnie de Comédie
Das Opfer Helena (Musical)
Hermione Manfred Gorr Theatre: Bühne der Hansestadt Rostock, Compagnie de Comédie
Ein Sommernachtstraum
Hermia Daniel Leistner Theatre: Faust-Festspiele Kronach
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch
Jacobine Wolfgang Gottschlich Theatre: Theater Tremser Teich, Lübeck
Die Schneekönigin
Räubermädchen, u.a. Siegfried Graw Theatre: Tourneetheater Ostholstein
Die Möwe-Projekt
Nina Cornelia Schirmer Theatre: Bühnenstudio Der Darstellenden Künste
Das Restpaar
Verena Taucher Peter Ohrt Theatre: Hamburger Sprechwerk
Best of Bühnenstudio
Nina, Königin, u.a. Uli Bähnk, u.a. Theatre: Lichthof Theater, Hamburg
Schneeweißchen und Rosenrot
Zwerg Rachull Siegfried Graw Theatre: Tourneetheater Ostholstein
Balladenabend
Erzählerin Kristin Lumme Theatre: Alte Kapelle am Schlump, Hamburg
Yvonne, die Burgunderprinzessin
Königin Doris Kirchner Theatre: Bühnenstudio Der Darstellenden Künste
Die Perser
Terramica Martin Baierlein Theatre: Hochschule für Musik und Theater, Hamburg
Briefe einer Liebe
Clara Schumann David Duke Theatre: Theater Orange, Hamburg
Heilige Eutonia, bitte für uns!
Eutonia Sabine Loew Theatre: Wolfgang Borchert Theater, Münster
Out of Strümpfe
Heda Thorsten Wilrodt Theatre: Thalia Nachtasyl, Hamburg
Nachtgestalten
Gina Simone Bauer Theatre: Thalia in der Gaußstraße, Hamburg

Audio

Interaktives Hörspiel, Konrad Zuse Museum (Speaker)
Producer: Konrad Zuse Museum Interaktives Hörspiel
Aufgehört (Speaker)
Producer: B.Runge, M.Plambeck, I.Schmitt Hörspiel NDR
Mankell´s Wallander (Speaker)
Producer: fx:one Audio Produktionen Hörspiel

Other

Showcase Tee Spot
Internetprojekt (Schauspielerin)
Der Löwe und die Maus (Showreel production)
n.n. (LR) Alexander Resch Producer: Showreel Hamburg, Alexander Resch [de]
Unter Brüdern (Showreel production)
Alice (LR) Detlef Rönfeldt Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Ein ganz einfacher Trick (Showreel production)
Karoline (LR) Detlef Rönfeldt Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Yoga (Showreel production)
Julia (LR) Axel de Roche Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Pathologie (Showreel production)
Dr. Nina Jansen (LR) Axel de Roche Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Sex ist nicht das Problem (Showreel production)
Jennifer (LR) Axel de Roche Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Stella Adler (Showreel production)
Frau Bergmann (LR) Detlef Rönfeldt Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Immer sachte mit den jungen Pferden (Educational production)
Paula (LR) Axel de Roche Producer: ISFF Institut für Schauspiel, Film- und Fernsehberufe Berlin [de]
Tchibo "Helene Fischer undercover"
Internetprojekt (Schauspielerin)

Commercial

Friedrich von Lien AG - 4 Produktfilme (Image movie)
Andrea (LR) Felix Ahrens Producer: Curlypictures GmbH & Co. KG [de]
Initiative Media GmbH - Kundenberatung (Image movie)
Jana (SR) André Kowalewski Producer: Reflecting Pictures, Kowalewski, Andersen & Staudinger
Arena TV - Stadion (Commercial)
Fußballfan (SR) Dennis Gansel Producer: e+p films GmbH