Annedore Kleist

Annedore Kleist Vita as

FBE Agentur
Ute Bergien
+49 30 315 729100
agentur@felix-bloch-erben.deview

Information

Acting age
42 - 52 years
Year of birth
1967 (52 years)
Size (in cm)
175
Weight (in kg)
63
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Hair length
Long
Ethnicity
Central European, Scandinavian
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Wien, Bordeaux, Düsseldorf, Frankfurt am Main, London
Nationality
German
Languages
Danish: basic
German: native-language
English: fluent
French: fluent
Dialects
Ruhr area
Rheinisch
Hamburgian
Berlin German
Instruments
Accordion: basic
Recorder: medium
Sport
Aikido, Billiards, Fencing (stage), Canoe/Kayak, Qigong, Rowing, Swim, Alpine skiing, Table tennis, Volleyball, Yoga
Dance
Polka: medium
Standard: medium
Mime: medium
Courtly dances: medium
Argentine tango: medium
Profession
Actor
Singing
Chanson: professional
Classic: medium
A cappella: medium
Choir: professional
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class (B, BE)
Additional skills

Lehrerin der Alexander Technik

Vita entries

Primary professional training

1991
Schule für Schauspiel Hamburg

Other Education & Training

Anthony Montes (LA) Meisner Workshop
Susan Batson (NY) Master Class
Sigrid Andersson (Die Tankstelle) Schauspieltraining und Einzelcoaching
Mike Bernardin (Actors Space Berlin) Meisner Classes
John Costopoulos (NY) Method Schauspieltraining
Uta Hagen Workshop, Berlin

Awards

Konrad-Wolf-Preis an Nicola Hümpel & Nico and the Navigators
George-Tabori-Preis an Nico and the Navigators
Was wenn der Tod uns scheidet? - Biberacher Festspiele: Goldener Biber für den besten Spielfilm

Film

Siebenpunkt (Short film)
Katja (SR) Jonas Walter Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Was ich dir noch sagen wollte (Short film)
Andreas Mutter (SR) Hans Henschel Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Vollmond (Feature film)
Sigrid Steinfeld (SR) Andreas Arnstedt Producer: Questionmark Entertainment [de]
Jack (Cinema film)
Polizistin Edward Berger Producer: Port au Prince Film & Kultur Produktion GmbH [de]
As if we were somebody else (Short film)
Nikes Mutter (SR) Christine Lang Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Oktober November (Cinema film)
Kostümbildnerin Götz Spielmann Producer: Coop99 Filmproduktion GmbH [at]
Leg ihn um - Ein Familienfest (Cinema film)
Krankenschwester Jan Georg Schütte Producer: Riva Filmproduktion
Drei (Cinema film)
Lotte (SR) Tom Tykwer Producer: X Filme Creative Pool GmbH
Die Dolmetscherin (Short film)
Frau Kornfeld (SR) Bilhan Derin Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Was wenn der Tod uns scheidet? (Cinema film)
Birte Gold (LR) Ulrike Grote Producer: Fortune Cookie Film GmbH
Verdächtig (Short film)
Polizistin (LR) Sebastian Lempe Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Der einäugige Elephant (Short film)
Die Lehrerin (LR) Bilhan Derin Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Schattenboxer (Cinema film)
Videothekarin Lars Becker Producer: Wüste Film GmbH

Television

Unschuldig (TV series)
Richterin (SR) Nicolai Rohde Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Jerks (TV series)
Anette Lilienthal (SR) Christian Ulmen Producer: Talpa Germany Fiction GmbH TV Channel: Maxdome [de], ProSieben [de]
Milk & Honey (TV series)
Dr. Susanne Beuser (SR) Peter Gersina Producer: Talpa Germany Fiction GmbH TV Channel: VOX [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Kerstin Winkler (LR) Oren Schmuckler Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Der Lehrer (TV series)
Antonias Mutter (LR) Peter Gersina Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL
Danni Lowinski (TV series)
Richterin (SR) diverse Producer: UFA Fiction TV Channel: SAT.1 [de]
Unter der Haut (TV movie)
Andrea Laumann (SR) Friedemann Fromm Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Die Toten von Hameln (TV movie)
Beate Lange (SR) Christian von Castelberg Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Kommissarin Heller - Tod am Weiher (TV movie (series))
Tierpflegerin Christiane Balthasar Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Alles Klara (TV series)
Martina Langbein (LR) Andi Niessner Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de]
Heiter bis tödlich - Nordisch herb (TV series)
Walburga von der Eider (LR) Oliver Dommenget Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] TV Channel: Degeto [de], NDR [de]
Polizeiruf 110 - …und raus bist du! (TV movie (series))
Dr. Johanna Marwitz (SR) Christian von Castelberg Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: NDR [de]
SOKO Wismar (TV series)
Nachbarin (SR) Oren Schmuckler Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Grabenkämpfe (TV movie (series))
Wilma Fuchs (SR) Zoltan Spirandelli Producer: SWR Südwestrundfunk [de] TV Channel: SWR [de]
Inspektor Barbarotti - Verachtung (TV movie)
Susanna (SR) Hannu Salonen Producer: Trebitsch Entertainment GmbH [de] TV Channel: ARD [de]
Flemming (TV series)
Karla Urban (LR) Zoltan Spirandelli Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] TV Channel: ZDF [de]
Alles was recht ist (TV movie)
Dr. Sidonie Albrecht (SR) Zoltan Spirandelli Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
KI.KA-Krimi.de - Die Gang (TV movie (series))
Frau Schüttler (SR) Ulrike Grote Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: KiKA Kinderkanal [de]
Jetzt erst recht! (TV series)
Monika Mittenwald (SR) Andi Niessner Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Typisch Sophie (TV series)
Kollegin (SR) Brigitte Müller Producer: AllMedia Pictures GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Der Mustervater - Allein unter Kindern (TV movie)
Maria Podehl (SR) Dagmar Hirtz Producer: Roxy Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Die Farben der Liebe (TV movie)
Gisela Gerlach (SR) Zoltan Spirandelli Producer: Askania Media Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Inspektor Rolle - Sexinserate (TV movie (series))
Sekretärin Tegner (SR) Zoltan Spirandelli Producer: Askania Media Filmproduktion GmbH [de]
Jonathans Liebe (TV movie)
Marion (SR) Zoltan Spirandelli Producer: NFP TV Channel: SAT.1 [de]
Die Wache (TV series)
Frau Mayring (SR) diverse Producer: Endemol Shine Germany TV Channel: RTL
Balko (TV series)
Ärztin (SR) Zoltan Spirandelli Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Chaplin's letzte Reise (TV movie)
Mädchen im Auto (SR) Jörn Hintzer Producer: NDR - Norddeutscher Rundfunk [de]
Die Unbestechliche (TV series)
Volontärin (SR) Franz Peter Wirth Producer: Corona Film GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Sonntags geöffnet (TV series)
Sybille Kruppke (LR) Olaf Kreinsen Producer: Objectiv Film GmbH [de] TV Channel: RTL
Meermanns Baumhaus (TV movie)
Nachtschwester (SR) Anne Annegret Pein Producer: Wüste Film GmbH TV Channel: HR [de], WDR [de]

Theatre

Der Verrat der Bilder, UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators, Bauhaus Dessau
Niemand stirbt in der Mitte seines Lebens, UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators, Konzerthaus Berlin
Die Zukunft von gestern, UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators, Sophiensæle
Zwei Punkt Zwei
performativ Amélie Tambour Theatre: Café Tambour, Theaterhaus Mitte
Die Stunde da wir zuviel voneinander wussten, UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators, Radialsystem, Kampnagel
Mahlermania UA
Alma Mahler Nicola Hümpel Theatre: Deutsche Oper Berlin/Nico and the Navigators
Die Fledermaus
Ida Christian Pede Theatre: Staatsoper im Schillertheater
Der Familienrat UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators
HELden & KleinMUT UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators
Kain, Wenn & Aber UA
performativ Nicola Hümpel Theatre: Nico and the Navigators
Alkestis
Chor Hansgünther Heyme Theatre: Ruhrfestspiele Recklinghausen/Théâtre de Vidy
Ion
Chor Hansgünther Heyme Theatre: Ruhrfestspiele Recklinghausen/Théâtre de Vidy
Tangochansons
Soloabend Hauke Thormälen Theatre: Schauspielhaus Wuppertal/Café Ada
Was ihr wollt
Olivia Thomas Gimbel Theatre: Schauspielhaus Wuppertal
Die Jungfrau von Orléans
Johanna Holk Freytag Theatre: Schauspielhaus Wuppertal
Glückliche Zeiten
Stephanie Thomas Gimbel Theatre: Schauspielhaus Wuppertal
Sekretärinnen
Liederabend Katharina Rupp Theatre: Schauspielhaus Wuppertal
Popcorn
Farrah Andreas Ingenhaag Theatre: Schauspielhaus Wuppertal
Antigone
Ismene Frank-Patrick Steckel Theatre: Schauspielhaus Wuppertal
Simpatico
Kelly Hansjörg Utzerath Theatre: Theater Basel
Hexenjagd
Marry Warren Thomas Schulte-Michels Theatre: Theater Basel
Last Minute, Fräulein Dagny UA
Margot Judith Kuckart, Jörg Aufenanger Theatre: Theater Skoronel
Der Else-Club UA
Kete Parsenow Judith Kuckart, Jörg Aufenanger Theatre: Theater Skoronel
Thors Hammer UA
Werdandi Kai Grehn Theatre: Theater Skoronel
Abitur in Güstrow
Frauke Borkenhagen André Hiller Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Piaf
Marlene Dietrich André Hiller Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Portrait eines Planeten
Eva Ernst M. Binder Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Elisaveta Bam
Elisaveta Bam Oskaras Korsunovas Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Die gute Zeit
Vaphio Thomas Bischoff Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Hin und Her
Privatpädagogin, Akkordeonistin Ernst M. Binder Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Das musikalische Himmelbett
Agnes nn Theatre: Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Der eingebildete Kranke
Angélique Zoltan Spirandelli Theatre: Commedia 91
Merlin oder Das wüste Land
Ginevra Kes Campfens Theatre: Deutsches Schauspielhaus Hamburg

Audio

Taxi (Speaker)
Producer: rbb Hörspielreihe