Antonia Bill

Antonia Bill Vita as

FBE Agentur
Ute Bergien
+49 30 315 729100
agentur@felix-bloch-erben.deview

Information

Acting age
22 - 32 years
Year of birth
1988 (31 years)
Place of birth
München
Size (in cm)
163
Eye color
brown
Hair color
Blond
Hair length
Long
Ethnicity
Central European, Eastern European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Hamburg, Wien, Warschau, Zürich
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Polish: basic
French: basic
Dialects
Bairisch
Ruhr area
Franconian (Native dialect)
Berlin German
Hundsrückerisch
Instruments
Saxophone: medium
Sport
Acrobatics, Rockclimbing, Horse riding, Alpine skiing, Snowboard, Yoga
Profession
Actor, Singer, Speaker
Singing
Chanson: professional
Pitch
Alto
Driver's license classes
Motorcycle class (AM, A, A1, A2)

Vita entries

Primary professional training

2012
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Awards

NRFF New Renaissance Film Festival [uk] (nominated)
September
Publikumspreis bei der Woche junger Schauspieler in Bensheim für "Das kunstseidene Mädchen"
Daphne Preis der Theatergemeinde Berlin für herausragende schauspielerische Leistung
Preis der deutschen Filmkritik 2013 (nominated)
Die andere Heimat - Chronik einer Sehnsucht
Nominierung "Beste Darstellerin" Preis der deutschen Filmkritik
Deutscher Filmpreis für "Die andere Heimat"- Bester Spielfilm/ beste Regie/ bestes Drehbuch
Bayerischer Filmpreis für "Die andere Heimat" - bestes Drehbuch/ beste Produktion
Vontobel-Preis beim Theatertreffen deutschsprachiger Schauspielstudierender
1. Preis im Bereich Chanson beim Bundeswettbewerb für Gesang Berlin

Film

September (Short film)
Clara (LR) Konstantin Rall Producer: Ecta Filmproduktion [de]
Der dritte König (Short film)
Maria Schneider (LR) Christoph Oliver Strunck Producer: Esperanto Entertainment [de]
Werk ohne Autor (Cinema film)
Krankenschwester (SR) Florian Henckel von Donnersmarck Producer: Wiedemann & Berg Film GmbH & Co. KG
In to me see
Fanny (LR) Xenia Pieper Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Die andere Heimat - Chronik einer Sehnsucht (Cinema film)
Jettchen (LR) Edgar Reitz Producer: Edgar Reitz Filmproduktion GmbH [de]

Television

Sugarbabe (TV movie)
n.n. (LR) Katharina Bischof Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] TV Channel: ARD [de]
SOKO Köln (TV series)
Dana Verweyen (LR) Katharina Bischof Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Letzte Spur Berlin (TV series)
Kirstin Wollgast (SR) Christoph Stark Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Das Institut - Oase des Scheiterns (TV series)
Swantje (LR) Markus Sehr Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], ARD-alpha [de], BR [de], NDR [de], WDR [de]
Tatort - Der wüste Gobi (TV movie (series))
Luise, Nachbarin (SR) Ed Herzog Producer: W&B Television GmbH & Co. KG TV Channel: MDR [de]
Harry die Ehre (Pilot)
Kerstin (LR) Marc Steck Producer: Chestnut Films GmbH & Co.KG
Capelli Code (Series)
Marie (SR) Alex Martin Producer: European Star Cinema [ch]
Der Tatortreiniger (TV series)
Allissa (LR) Arne Feldhusen Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: NDR [de]
Spreewaldkrimi - Die Sturmnacht (TV movie (series))
Monika Fähnrich (SR) Christoph Stark Producer: Aspekt Telefilm-Produktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Theatre

Amphitryon
Charis Leander Haußmann Theatre: Thalia Theater Hamburg
Die Kinder des Paradises
Nathalie Ola Malafaani Theatre: Berliner Ensemble
Hexenjagd
Abigail Stefan Pucher Theatre: Thalia Theater
Haußmanns Staatssicherheittheater
Ramona Lenader Haußmann Theatre: Volksbühne Berlin
Die Danksager
Bob Dylan 5 HR Leander Haußmann/ Sven Regener Theatre: Berliner Ensemble
Gertrud
Gertrud Jakob Fedler Theatre: Deutsches Theater Berlin
Die Räuber
Der alte Moor Jacob Höhne Theatre: Ramba Zamba
Prinz von Homburg
Prinzessin Nathalie HR Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Die Räuber
Amalia HR Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Drei Schwestern
Mascha HR Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Shakespeare Sonette
the fool Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Faust I & II
Gretchen HR Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Der gute Mensch von Sezuan
Shen Te / Shui Ta HR Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Nathan der Weise
Recha HR Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Woyzeck
Magarethe NR Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Hans im Glück
Hanne HR Sebastian Sommer Theatre: Berliner Ensemble
Das kunstseidene Mädchen
Doris HR Carsten Golbeck/ Michal Grabowski Theatre: Renaissance Theater
Kabale und Liebe
Luise HR Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Don Juan kommt aus dem Krieg
Dentistin, die Blonde, Dorfmädchen Luc Bondy Theatre: Berliner Ensemble
Peter Pan
Whibbels, Nixe I., die Tapfere Bob Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Was ihr wollt
Olivia HR Katharina Thalbach Theatre: Berliner Ensemble
Dantons Tod
Lucile HR Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Hamlet ist tot- Keine Schwerkraft
Dani HR Alexander Riemenschneider Theatre: Deutsches Theater Berlin
Helden
Doris HR Alexandra Saidow Theatre: bat
Mercedes
OI HR Ulrike Müller Theatre: Bat
Krise wir sind dabei
diverse Ulrike Müller/ Alexandra Saidow Theatre: bat
Iwona, die Burgunderprinzesssiin
Isa Iwona Jera Theatre: Theater Erlangen
Orestie
Iphigenie Marc Pommerening Theatre: Theater Erlangen

Audio

Peace Island (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
6 Jahre, 7 Monate und 16 Tage Die Morde des NSU (Speaker)
Producer: Partisan Filmverleih Dokumentarfilm
Wie gemein darf Literatur sein, Herr Lottmann? (Speaker)
Producer: rbb kulturradio Feature
Robert Wilsons Watermill (Speaker)
Producer: rbb kulturradio Feature