Armin Zarbock

Armin Zarbock Vita as

Harb-Connection Schauspieleragentur
Helmuth Brüchert
+49 176 2011 1482
office@harb-connection.deview

Information

Acting age
42 - 52 years
Year of birth
1964
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
180
Eye color
blue
Hair color
Black
Ethnicity
Central European
Place of residence
Leipzig
Cities I could work in
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
French: basic
Dialects
Berlin German (Native dialect)
Instruments
Guitar
Sport
Basketball, Horse riding, Figure skating, Fencing (sports), Soccer, Handball, Judo, Alpine skiing
Dance
Standard
Improvisation dance
Historical dance
Latin American dances
Profession
Actor, Comedian
Singing
Improvisation
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE), Motorcycle class (AM, A, A1, A2)
Other licenses
Sport boat driving licence within
Additional skills

Spezielle Fähigkeiten - Improvisation
Spezielle Fähigkeiten - Slapstick
Spezielle Fähigkeiten - Comedy
Spezielle Fähigkeiten - Kleinkunst

Vita entries

Other Education & Training

Deutsche Schauspieler Akademie München (u.a. Camera Acting, Synchronsprechen, Drehbuchanalyse)
Workshop "Improvisationstheater" bei Keith Johnstone
Workshop "Forumtheater" bei Chris Baldwin
ETAGE, Schule für die darstellenden Künste Berlin (Parität. Bühnenreifeprüfung)
Theaterwerkstatt Charlottenburg Berlin Valentin Plàtàreanu

Awards

Der Gott des Gemetzels Bewegungskunstpreis Leipzig
Homo Hippocampus Bewegungskunstpreis Leipzig
Kurzfilm „Dienst“ 1. Preis 55th Film Festival of Montecatini Terme
Kurzfilm Fremde Heimat Bundesfilmpreis in Gold

Film

sofia um fünf (Kurzfilm)
Leading role E. Trobisch Producer: Kurzfilm
Wernesgrüner (Imagefilm)
Supporting role Producer: Imagefilm
Nebel bei Siebleben (Kurzfilm)
Supporting role A. Krug Producer: Waldfischfilme
Ganz nah bei Dir (Kinofilm)
Supporting role A. Getto Producer: Riwa Filmproduktion GmbH
Free Rainer (Kinofilm)
Supporting role H. Weingartner, J. Hintzer Producer: kahuuna films/ Coop 99
Weltverbesserungmaßnahmen (Kinofilm)
Supporting role J. Hüfner, J. Hintzer Producer: Datenstrudel Produktion
Dienst (Kurzfilm, über 20 Festivals)
Leading role J. Freydank Producer: Mephisto Film
Heavy User (Imagefilm)
Supporting role R. Krapp Producer: Gehrisch & Krack Filmproduktion Frankfurt/Main
The drizzle (Diplom-Kurzfilm)
Supporting role J. W. Detscher Producer: Bauhaus Universität Weimar
Ohrwurm (Kurzfilm)
Supporting role V. Jaikin Producer: UdK Berlin/ Exp. Mediengestaltung
Intermezzo (Kurzfilm)
Supporting role P. Gayard Producer: alphabet prod.
Notfall (Kurzfilm)
Leading role J. Freydank Producer: Mephisto Film
Einsteins Ende (Spielfilm)
Supporting role J. Kaizik Producer: Media Park Nord Bär Filmproduktion
Außen-Nacht (Kurzfilm)
Leading role N. Steinbart Producer: dffb Berlin
Die Detektivin (Kurzfilm)
Leading role N. Tanneberger Producer: Kamera-Dipl. TFH Berlin
Fremde Heimat (Kurzfilm, Bundesfilmpreis in Gold)
Supporting role D. Lukacevic Producer: dffb Berlin

Television

Tierärztin Dr. Mertens
Supporting role Holger Barthel Producer: SAXONIA MEDIA Filmproduktion mbH TV Channel: ARD
Auspack und freu (Kulturmagazin artour)
Leading role S. Schwarz Producer: Saxonia Media Filmproduktion GmbH TV Channel: MDR
Kulturmagazin artour
Leading role Producer: Saxonia Media Filmproduktion GmbH TV Channel: MDR
Endlich Samstag!
Supporting role H. Werner Producer: Saxonia Media Filmproduktion GmbH TV Channel: BR/ ARD
Polizeiruf 110
Supporting role M. Luther Producer: Saxonia Media Filmproduktion GmbH TV Channel: MDR
Eine unter Tausend (TV Movie)
Supporting role B. Fürneisen Producer: Lionheart Entertainment Berlin TV Channel: Pro Sieben
Hinter Gittern: Todestag (Fernsehserie)
Leading role R. Wellingerhof Producer: Grundy UFA TV Channel: RTL
Streit um Drei: Männerballett (Fernsehserie)
Leading role H. Ramlow Producer: Televersal TV Channel: ZDF
Boomtown Berlin: Kroko (Kurzfilm)
Supporting role S. Enders Producer: dffb Berlin TV Channel: SFB
Marienhof (Fernsehserie)
Supporting role I. Popow Producer: Produktion Marienhof TV Channel: ARD
Balko: Der Schweinemann (Fernsehserie)
Supporting role C. Eichhorn Producer: CLT UFA TV Channel: RTL
Boomtown Berlin: Nur eine Aufnahme (Kurzfilm)
Supporting role C. Morello Producer: dffb Berlin TV Channel: SFB
Wolffs Revier: Selbstjustiz (Fernsehserie)
Supporting role I. Hofmann Producer: Borussia Media TV Channel: Sat.1
Ede und das Kind (Fernsehspiel)
Supporting role J. Grünler TV Channel: ZDF
Ein Heim für Tiere: Neue Freunde (Fernsehserie)
Supporting role S. Rothemund TV Channel: ZDF

Theatre

Improvisationstheater TheaterTurbine (Riskante Spiele, Gurke oder Banane, Das Labor)
Wechselnd Theatre: NaTo Leipzig, Moritzbastei Leipzig
schwarz-rot-goldig - DEUTSCHES LIED UND GUT
Thomas Deutschländer V. Insel Theatre: Kabarett academixer Leipzig
Der Gott des Gemetzels (Y. Reza)
Michel Houillé V. Insel Theatre: INSELbühne im Spiegelpalast Leipzig
Amphitryon (H. v. Kleist)
Jupiter S. Schönfeld Theatre: Theaterturbine/ Moritzbastei Leipzig
Die Zauberflöte (W.A. Mozart)
Inspizient Justus Hartmann V. Insel Theatre: Moritzbastei Leipzig
Gans ganz anders: Titanic (V. Insel)
Maître V. Insel Theatre: Krystallpalast Varieté Leipzig im Spiegelzelt in C
WILHELM II Ich Imperator Rex (I. Kusche)
Wilhelm S. Bringer, I.Kusche Theatre: LOFFT Leipzig
Homo Hippocampus (G. Volland, S. Weber)
Liebhaber G. Volland, S. Weber Theatre: LOFFT Leipzig
Balkonszenen (J. v. Düffel)
Richard, Mann mit Frau im Ohr R. Sigdi Theatre: Theaterturbine/ Moritzbastei Leipzig
Die Endlich- erfolgreich- Show (V. Insel)
Hans-Herbert Hölle V. Insel Theatre: Krystallpalast Varieté Leipzig
Don Carlos 200 Jahre tot (F. Schiller, V. Insel)
Knut Usch, Don Carlos V. Insel Theatre: INSELBühne/ Moritzbastei Leipzig
106 Jahre Heroin® ein Festakt
Professor Dr. Heinrich Dreser D. Becker, G. Herrbold Theatre: FFT Forum Freies Theater Düsseld.
Miss Wyatt (J. Barnes)
Stuart Hughes V. Insel Theatre: NaTo Leipzig
Gesetz und Begierde (S. Draxler)
Lawrence Kohlberg G. Herrbold, S. Draxler Theatre: Volksbühne Berlin
Marlon Brando auf Tahiti (K. Heinau)
Der Mann N. Tanneberger Theatre: Theater Nordhausen
Die Räuber (F. Schiller)
Franz Moor R. Brus Theatre: Justizvollzugsanstalt Tegel Berlin
Blutrache in Eldorado (Heller, Herrbold, Zarbock)
Jack M. Heller Theatre: Tacheles Berlin
Killerfische (M. Karge)
Der Eine C. Bosse Theatre: Berliner Ensemble
Victor Hugo´s Glöckner von Notre Dame
Claude Frollo C. Kirst Theatre: Klosterruine am Alexanderplatz Berlin
Wie einer Pirat wird (R. Oehme)
Simon v. Ütrecht R. Oehme Theatre: Störtebeker Festspiele Ralswiek / Rügen
Lulu (F. Wedekind)
Schön/ Rodrigo/ Jack U. Brandstädter Theatre: Theater am Halleschen Ufer Berlin
Ein Sommernachtstraum (W. Shakespeare)
Puck S. Kuckhoff Theatre: Brandenburger Theater
Endstation Sehnsucht (T. Williams)
Mitch F. Matthus Theatre: Brandenburger Theater
Dödsdansen/ August Strindbergs Totentanz
Edgar N. Tanneberger Theatre: Theater zum westlichen Stadthirschen Berlin, Freie
Biografie/ ein Spiel von Max Frisch
Hannes Kürmann A. Pièczynski Theatre: Checkpoint Berlin
Viel Lärm in Chiozza (C. Goldoni)
Isidoro V. Plàtàreanu Theatre: Atrium Märkisches Viertel Berlin
Frau Luna (P. Lincke)
Fritz Steppke W. Nusche Theatre: Spandauer Theater Varianta Berlin