Axel Häfner

Axel Häfner

Main agency
Gerda Maria Hein
+49 221 937 8970
office@charactors.de
open in Castupload

Information

Acting age
54 - 58 years
Year of birth
1965 (57 years)
Place of birth
Bergisch-Gladbach (NW)
Height (cm)
188
Eye color
blue
Hair length
Bald head
Housing options
Cologne, Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrenchJapanese
Dialects
Rheinisch(native dialect)Ruhr area
Instruments
Bass guitarKeyboard/Synthesizer
Profession
Actor
Singing
Rock
Pitch
Countertenor
Driver's licenses
B - Car, A - Motorcycle

Vita entries

Other Education & Training

Elève am Kölner Schauspiel

Film

Lucy ist jetzt Gangster (Cinema film)
Sergej Till Endemann Producer: Indi Film Casting director: Emrah Ertem
Die Band (Short film)
Matthias Krissy Eichhorn Producer: EiPro-films
Totes Land (Short film)
Wolfram Benjamin Pfohl Producer: Neue Super
Eine dunkle Begierde (Cinema film)
Orderly 2 David Cronenberg Producer: Recorded Pictures
Die wilden Hühner (Cinema film)
Schrottplatzwärter Vivian Naefe Producer: Bavaria Distribution: Constantin Film Verleih
Das letzte Versteck (Cinema film)
Gauleiter Assistent Pierre Koralnik Producer: Tag/Traum Filmproduktion
Das Wunder von Bern (Cinema film)
Bohse Sönke Wortmann Producer: Little Shark Entertainmnet Distribution: Senator Film Verleih
Tattoo (Cinema film)
Tätowierer Robert Schwentke Producer: Lounge Entertainment Distribution: Tobis Filmverleih
Herz (Cinema film)
Taxifahrer Horst Sczerba Producer: X Filme Creative Pool Distribution: X Verleih
Anna Wunder (Cinema film)
Hotelgast Ulla Wagner Producer: Pandora Film
Rembrandt van Rijn (Cinema film)
L'homme au teint rouge Charles Matton Producer: Pain Unlimited
Nick Knatterton (Cinema film)
Bodyguard Marcus O. Rosenmüller Producer: Helkon Film

Television

Phoenixsee II (TV series)
Bandmitglied Bernie Bettina Woernle Producer: Eikon Media Station: WDR Casting director: Sabine Schwedhelm - filmcast
Heldt (TV series)
Episodenrolle Simon Stehr Stefan Bühling Producer: Sony Pictures Station: ZDF
Phoenixsee (TV series)
Rudi Galonska Bettina Woernle Producer: Eikon West Station: WDR
Der Hodscha und die Piepenkötter (Feature film)
Udo Buket Alakus Producer: Olga Film Station: WDR
Münster Tatort - Die chinesiche Prinzessin (TV movie (series))
Sicherheitsbeamter Lars Jessen Producer: Müller & Seelig Station: ARD
Der Lehrer (TV series)
Lead in episode Peter Gersina Producer: Sony Pictures Station: RTL
Famile Undercover (TV series)
Episodenrolle Pförtner Joseph Orr Producer: H & V Entertainment Station: Sat.1
Lindenstraße (TV series)
Episodenrolle Scary Andy Producer: Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion Station: ARD
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Episodenrolle Heinz Dietz Producer: action concept Station: RTL
Auf Herz und Nieren (TV series)
Episodenhauptrolle Hilmar Pfrund Zoltan Spirandelli Producer: Sony Pictures Station: SAT.1
Heiter bis tödlich: Henker & Richter (TV series)
Rufus Milz Joseph Orr Producer: Eikon West Station: ARD
Fröhlicher Frühling mit Wolfgang & Anneliese
Kinderstar Peterle Erik Haffner Producer: Brainpool Station: SAT.1
Soko Leipzig - Fragen der Ehre (TV series)
Rocker Maris Pfeiffer Producer: UFA Leipzig Station: ZDF
Verbotene Liebe (TV series)
Musiker Producer: Grundy UFA Station: ARD
Kommissar Stolberg (TV series)
Bäcker Producer: Network Movie Station: ZDF
Remarque - Sein Weg zum Ruhm (Documentary)
Otto Klement Hanno Brühl Producer: Neue Mira Film Station: NDR
Pfarrer Braun (TV movie (series))
Lead in episode Wolfgang Jo F. Henschel Producer: Polyphon Station: ARD
112 - Sie retten Dein Leben (TV series)
Entführer Producer: action concept Station: RTL
Soko Köln - Tod eines Köbes (TV series)
Köbes Sascha Thiel Producer: Network Movie Station: ZDF
Post Mortem (TV series)
Tauchlehrer Producer: Sony Pictures Station: RTL
Maddin in Love (TV series)
Fahrer Tiertransport Producer: Hurricane Filmproduktion Station: SAT.1
Geile Zeit (TV series)
Hausmeister Stubbe Producer: Sony Pictures Station: RTL
Der Lehrer (TV series)
Episodenrolle Producer: Sony Pictures
Alles was zählt (TV series)
SEK-Einsatzleiter Producer: Grundy UFA Station: RTL
Wilsberg (TV movie (series))
Episodenrolle Producer: Cologne Film Station: ZDF
Tatort - Das zweite Gesicht (TV movie (series))
Supporting role Tim Trageser Producer: Müller & Seelig Station: ARD
Lindenstraße (TV series)
Episodenrolle Producer: Geissendörfer Film- und Fernsehproduktion Station: ARD
Die Spezialisten - Kripo Rhein Main (TV series)
Episodenrolle Axel de Roche Producer: UFA Frankfurt Station: ZDF
Der Bulle von Tölz (TV movie (series))
Lead in episode Producer: Alexander Film Station: SAT.1
Angie (TV series)
Episodenrolle Producer: Sony Pictures Station: RTL
Typisch Sophie (TV series)
Episodenrolle Producer: Allmedia Station: SAT.1
Pastewka (TV series)
Episodenrolle Producer: Brainpool Station: SAT.1
Liebes Lust und Leid (Feature film)
Regisseur Tibor Ulrich Zrenner Producer: Bavaria Station: ZDF
Der Pascha von Nippes (TV series)
Koch Sophie Allet-Coche Producer: Cameo Film
Charly II - Mit Vollgas ins Abenteuer (Feature film)
Gunter Michael Karen Producer: Bavaria Station: SAT.1
Als der Fremde kamm (Feature film)
Vermieter Andreas Kleinert Producer: Colonia Media Station: ARD
Das Büro (TV series)
Herr Malitzki / durchgehende Rolle Producer: Sony Pictures Station: Pro Sieben
St. Angela (TV series)
Louis Stark Producer: Rhinestone Station: ARD
Soko Köln (TV series)
Episodenrolle Producer: Network Movie Station: ZDF
Familie Heinz Becker (TV series)
Episodenrolle Producer: WDR Station: WDR
Die Wache (TV series)
Episodenrolle Producer: Endemol Station: RTL
Balko (TV series)
Episodenrolle Producer: CLT-UFA Station: RTL
Amundsen, der Pinguin (Feature film)
Hausmeister Skihalle Stephen Manuel Producer: Askania Media Station: ARD
Alphateam (TV series)
Episodenrolle Producer: Multimedia Station: SAT.1
SK-Kölsch (TV series)
Episodenrolle Producer: Nostro Film Station: SAT.1
SK-Kölsch (TV series)
Episodenrolle Producer: Nostro Film Station: SAT.1
Nikola (TV series)
Episodenrolle Producer: Columbia Tristar Station: RTL
Die Anrheiner (TV series)
Episodenrolle Producer: Ziegler Film Station: WDR
Die Kumpel (TV series)
Serienhauptrolle Manni Tenkhoff diverse Producer: r + m Projektfilm Station: SAT.1
Oswalt Kolle (Feature film)
Susanne Zanke Station: ARD
Harte Brötchen (Feature film)
Axel Tim Trageser Producer: teamWorx Station: ARD
Tatort - Die Frau im Zug (TV movie (series))
Producer: Colonia Media Station: ARD
Schimanski (TV movie (series))
Mann im Hochhaus Andreas Kleinert Producer: Colonia Media Station: ARD
Unser Pappa (Feature film)
Thomas Jauch Producer: Studio Hamburg Station: SWR
Hin und Weg (Feature film)
Auktionator Hanno Brühl Producer: WDR Station: ARD
Herzrasen (Feature film)
Rechtsanwalt Hanno Brühl Producer: WDR Station: ARD
Das Rätsel des blutroten Rubin (Feature film)
Wörner Thomas Jauch Producer: Dom Film Station: Pro Sieben
Freitag Nacht News
Lead in episode Producer: Typhoon Station: RTL
Ina und Leo (TV series)
Episodenrolle Producer: westdeutsche Universum Station: ARD
Lukas (TV series)
Lead in episode Producer: Pro GmbH Station: ZDF
Leila - Unsterblich verliebt (Feature film)
Rainer Peter Illy Huemer Producer: Zeitsprung Station: SAT.1
Der Clown (TV series)
Producer: action concept Station: RTL
Antrag vom Ex (Feature film)
Stefan Sven Unterwaldt Producer: Realfilm Station: Pro Sieben
TV Kaiser (TV series)
Lead in episode Producer: Clou Entertainment Station: RTL
SK-Babies (TV series)
Producer: Polyphon Station: RTL
Sieben Tage bis zum Glück (Feature film)
Dieter Schroth Peter Ily Huemer Producer: Realfilm Station: RTL
Höllische Nachbarn (TV series)
Lead in episode Producer: Clou Entertainment Station: RTL
Der Fahnder (TV series)
Episodenrolle Producer: Colonia Media Station: ARD
Der Clown (TV series)
Lead in episode Producer: action concept Station: RTL
Das Amt (TV series)
Episodenrolle Producer: Colon Film Station: RTL
Balko (TV series)
Episodenrolle Producer: westdeutsche Universum Station: RTL
Alarm für Cobra 11 (TV series)
Producer: action oncept Station: RTL
Die Dirk Bach Show (TV series)
diverse Bill Mockridge Producer: Pro GmbH Station: RTL

Theater

Leben und Sterben des Königs John (Drama)
Frank-Patrick Steckel Theater: Schauspiel Köln
(Drama)
Karin Beier, Thirza Bruncken, Traugott Buhre, Jaqueline Kornmüller, Günter Krämer, Hans-Michael Rehberg, Werner Schroeter Theater: Schauspiel Köln

Commercial

TVC Seat (Drama)
Edward Berger