Bettina Schwarz

Bettina Schwarz

RW Management
Regina Weber
+49 172 8515 497
regina.weber@rw-management.com

Information

Place of birth
Wien
Height (cm)
162
Weight (in kg)
61
Eye color
green
Hair color
Brunette
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Stature
female
Place of residence
Wien
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Hamburg
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Viennese: only when required
Austrian: only when required (Native dialect)
Lower: only when required
Accents
Austrian: only when required
Sport
Volleyball, Yoga
Profession
Actor
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2006
Max Reinhardt Seminar

Film

Kaiserschmarrn (AT) (Cinema film)
Birgit - Set AL (SR) Daniel Krauss Producer: Zuckerfilm GmbH [de]
Ex - Amici come prima! (Cinema film)
Tata Lena (SR) Carlo Vanzina Producer: IIF - Italian International Film Srl [it]
The Errand of Angels (Cinema film)
Sister Keller (SR) Christian Vuissa Producer: Mirror Films [us]

Television

Soko Donau/Wien
Sofia Zauner (SR) Olaf Kreinsen Producer: Satel Film GmbH TV Channel: ZDF/ORF
St. Josef am Berg - Berge auf Probe (TV movie (series))
Sonja (SR) Lars Montag Producer: Mona Film Produktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
SOKO Kitzbühel (TV series)
Moni Kopal (LR) diverse Producer: Gebhardt Productions GmbH TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
St. Josef am Berg - Stürmische Zeiten (TV movie (series))
Sonja (SR) Lars Montag Producer: Mona Film Produktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Lena Lorenz - Gegen alle Zweifel (TV movie (series))
Sonja Hoffmann Michael Kreindl Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG (formerly Regina Ziegler Filmproduktion) TV Channel: ZDF [de]
Nicht tot zu kriegen (TV series)
Blinde Nachbarin (SR) diverse Producer: Pro TV Produktion GmbH TV Channel: RTL
Die unwahrscheinlichen Ereignisse im Leben von ... (TV show)
Ensemble (LR) Philipp Käßbohrer Producer: btf GmbH [de] TV Channel: WDR [de]
Es kommt noch dicker (TV series)
Barbara (SR) diverse Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: ORF [at], SAT.1 [de]
Doc meets Dorf (TV series)
Trudi (SR) Franziska Meyer Price Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: RTL
Die Rache der Wanderhure (TV movie)
Dralle Hure Hansjörg Thurn Producer: TV60Filmproduktion GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Meine Tochter nicht (TV movie)
Beamtin Leichenschauhaus (SR) Wolfgang Murnberger Producer: Allegro FilmproduktionsgesmbH [at] TV Channel: SAT.1 [de]
Schnell ermittelt (TV series)
Bixi Leutgeb (SR) Michi Riebl Producer: MR-FILM Kurt Mrkwicka Ges.m.b.H. / MR TV-FILM Produktions GmbH & Co KG [at] TV Channel: ORF [at]
Bauernprinzessin III - In der Zweckmühle (TV movie)
Chiara (SR) Susanne Zanke Producer: SK-FIlm- und Fernsehproduktionsges.m.b.H TV Channel: BR [de], ORF [at]
Willkommen im Westerwald (TV movie)
Sophie (SR) Tomy Wigand Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
Der Lehrer (TV series)
Schülerin (SR) Christoph Schnee Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL
Geile Zeit (TV series)
Hauptcast (LR) diverse Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL
Vier Frauen und ein Todesfall (TV series)
Schwester Moni Wolfgang Murnberger Producer: Dor Film Produktionsgesellschaft m.b.H. [at] TV Channel: ORF [at]
Geile Zeit (TV series)
Hauptcast (LR) Martin Przyborowski Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL

Theatre

Die Arbeitersaga (Folge 3)
Diverse Martina Gredler Theatre: Werk X
Monster
Diverse Christina Tscharyiski Theatre: Rabenhof Theater
Das Heimspiel der Begonien
Gregor Stephanie Schreiter Theatre: Theater Drachengasse
Der Menschenfeind
Elly Katharina Schwarz Theatre: Lustspielhaus Wien
Don Giovanni
Zerlina Adi Hirschal Theatre: Metropol Wien
König Artus
Diverse Roman Freigaßner-Hauser Theatre: Rabenhof Theater
Homohalal
Barbara Ali M. Abdullah Theatre: Werk X
Macht und Rebel
diverse Ali M. Abdullah Theatre: Werk X
Don Giovanni
Zerlina Adi Hirschal Theatre: Lustspielhaus Wien
Der Preis des Monsieur Martin
Groosback Patrick Guinand Theatre: Schloss-Spiele Kobersdorf
The Lyons
Jeanette Hakon Hirzenberger Theatre: Theater Phönix Linz
Die Dame vom Maxim
Clémentine Patrick Guinand Theatre: Schloss-Spiele Kobersdorf
Geschichten aus dem Wiener Wald
Tante Herbert Föttinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Die Schneekönigin
Doris DeLaRue Thomas Birkmeir Theatre: Renaissancetheater Wien
Fettes Schwein
Helen Veit Güssow Theatre: Theater St. Gallen
Die Panne
Simone Elisabeth Gabriel Theatre: Theater St. Gallen
Pippi Langstrumpf
Annika Marcelo Diaz Theatre: Theater St. Gallen
Was ihr wollt
Maria Marcelo Diaz Theatre: Theater St. Gallen
Die Dreigroschenoper
Ansagerin, Babette Kurt J. Schildknecht Theatre: Theater St. Gallen
Die Komödie der Irrungen
Aishe Thomas Birkmeir Theatre: Theater im Zentrum Wien
Mesalliance
Anna Peter Gruber Theatre: Ensembletheater Wien
Frühlings Erwachen
Martha Christine Eder Theatre: Volkstheater München
F.I.N.D. Festival - Orientexpress
Frau Enrico Stolzenburg Theatre: Schaubühne Berlin