Boris Aljinovic

Boris Aljinovic Vita as

hoestermann Agentur für Schauspieler
Beate Heidelbach
+49 30 695 01881
mail@hoestermann.deview

Information

Year of birth
1967
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
167
Eye color
brown
Hair color
Brown
Ethnicity
Central European
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: medium
Dialects
Berlin German (Native dialect)
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE), Motorcycle class (AM, A, A1, A2)
Other licenses
Sport boat driving licence within

Vita entries

Primary professional training

1993
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Other Education & Training

Absolvent der Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch, Berlin

Awards

Deutscher Hörbuchpreis / Bestes Kinderhörbuch 2014
Goldener Vorhang 2013

Film

Antboy 2
Ask Hasselbalch Producer: Juna Film
Esperanza
Zsolt Bac Producer: Braindogs Entertainment
Sieben Zwerge und ein Baby
Sven Unterwald Producer: Zipfelmützenfilm Hamburg
Sieben Zwerge - Männer allein im Wald
Sven Unterwald Producer: Zipfelmützenfilm Hamburg
Freiheit oder Badezimmer
Paula Jung Producer: HFF Hochschule für Film und Fernsehen Konrad Wolf
Rillenfieber
Patrick Tauss Producer: TeamWorx
Drei Chinesen mit dem Kontrabass
Klaus Krämer Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH
Schrott - Die Atzenposse
Axel Hildebrandt Producer: Krümel Film
Der Strand von Trouville
Michael Hofmann Producer: Trans Film GmbH
Flirt
Hal Hartley Producer: Zero Film GmbH

Television

Krause: Krauses Hoffnung
Bernd Böhlich TV Channel: ARD
Alarm für Cobra 11: Most Wanted
Darius Simaifar TV Channel: RTL
Siebenstein
Arendt Akte TV Channel: Ki.Ka
Krauses Glück
Bürgermeister Bernd Böhlich TV Channel: ARD
Heldt: Jeder ist ersetzbar
Stafan Bühling TV Channel: ZDF
RBB-Tatort: Die Vorsehung
Leading role Klaus Krämer Producer: RBB TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Großer Schwarzer Vogel
Alexander Dierbach Producer: RBB TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Gegen den Kopf
Stephan Wagner Producer: Carte blanche Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Dinge, die noch zu tun sind
Claudia Garde Producer: Wiedemann & Berg Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Machtlos
Klaus Krämer Producer: Askania Media TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Alles hat seinen Preis
Florian Kern Producer: Eikon Film TV Channel: ARD
Soko Stuttgart: Probezeit
Udo Witte Producer: Bavaria Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
RBB-Tatort: Mauerpark
Heiko Schier Producer: von Vietinghoff Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Edel sei der Mensch und Gesund
Florian Froschmayer Producer: Ophir Film und Burkert & Barreiss TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Die Unmöglichkeit, sich den Tod vorzustellen
Leading role Christine Hartmann Producer: X-Filme TV Channel: ARD
Rapunzel
Bodo Fürneisen Producer: Anteus Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Hitchcock und Frau Wernicke
Leading role Klaus Krämer Producer: Eikon Media TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Schweinegeld
Leading role Bodo Fürneisen Producer: RBB TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Oben und unten
Leading role Niels Wilbrat Producer: Ziegler FIlm TV Channel: ARD
Der Kriminalist: Ruhe in Frieden
Buddy Giovinazzo Producer: Monaco Film TV Channel: ZDF
RBB-Tatort: Blinder Glaube
Leading role Jürgen Bretzinger Producer: Askania Media TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Tod einer Heuschrecke
Leading role Ralf Bohn Producer: Askania Media TV Channel: ARD
Unschuldig: Trittbrettfahrer
Benjamin Quabeck Producer: TeamWorx TV Channel: Pro Sieben
RBB-Tatort: Schleichendes Gift
Leading role Uwe Janson Producer: Askania Media TV Channel: ARD
Pfarrer Braun: Die Gärten des Rabbiners
Wolfgang Henschel Producer: Polyphon TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Dornröschens Rache
Leading role Christine Hartmann Producer: Ziegler FIlm TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Liebe macht blind
Leading role Peter Fratscher Producer: Askania Media TV Channel: ARD
Kometen
Till Endemann Producer: Eikon Media TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Todesbrücke
Leading role Christine Hartmann Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Kunstfehler
Leading role Hartmut Griesmayer Producer: Eikon Media TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Der vierte Mann
Leading role Hanu Salonen Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
Georgisches Liebeslied
Tatiana Brandrup Producer: Egolie Tossel TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Dschungelbrüder
Lars Becker Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Eine ehrliche Haut
Ralph Bohn Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
RBB-Tatort: Rosenholz
Leading role Peter Ristau Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
SOKO 5113: Ausgepowert
Karl Lang Producer: UFA TV Channel: ZDF
SFB-Tatort: Filmriss
Leading role Ralph Bohn Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
SFB-Tatort: Zartbitter-Schokolade
Leading role Erhardt Riedlsperger Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
SFB-Tatort: Zahltag
Leading role Peter F. Bringmann Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
SFB-Tatort: Der lange Arm des Zufalls
Leading role Ralph Bohn Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
Love Letters
Tom Pröve Producer: Janus Film TV Channel: Pro Sieben
SFB-Tatort: Berliner Bärchen
Leading role Detlef Rönfeldt Producer: Provobis Film TV Channel: ARD
Ein Trick zu viel
Peter Schulze-Rohr Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Der gerechte Richter
Torsten C. Fischer Producer: NFP TV Channel: ARD
Fremde Frauen küsst man nicht
Ilse Biberti Producer: SWR Südwestrundfunk TV Channel: ARD
Klinikum Berlin Mitte
Udo Witte Producer: Phoenix Film TV Channel: Sat.1
Lonni, der Aufsteiger
Tom Toelle Producer: TV 60 Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD
Die Halbstarken
Urs Egger Producer: Constantin Film TV Channel: Sat.1
Das schafft die nie
Lih Jannowitz Producer: Hartmut Jahn Filmproduktion TV Channel: ZDF

Theatre

Überwältigung
Lilja Ruprecht Theatre: Nibelungenfestspiele Worms
Im Weißen Rössl
Thorsten Fischer Theatre: Renaissance Theater
Mord auf Schloß Haversam
Guntbert Wans Theatre: Renaissance Theater Berlin
4.000 Tage
Ulrich Waller Theatre: St. Pauli Theater Hamburg
Bella Figura
Ulrich Waller Theatre: St. Pauli Theater Hamburg
Die Hose
Benjamin Mandelstam Tina Engel Theatre: Renaissance Theater Berlin
Unwiderstehlich (Roger-Lacan)
Er Antoine Uitdehaag Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Entartete Kunst
Karl Friedrich Torsten Fischer Theatre: Renaissance Theater Berlin
Ich bin wie ihr, ich liebe Äpfel (Walser)
Gottfried Tina Engel Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Der nackte Wahnsinn (Frayn)
Garry Lejeune Guntbert Warns Theatre: Renaissance-Theater Berlin
The King's Speech (Seidler)
Lionel Logue Michael Bogdanov Theatre: St. Pauli Theater, Hamburg
Von hinten durch die Brust ins Auge (Veber)
Frank Ritzel Guntbert Warns Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Geister in Princeton (Kehlmann)
Kulakin Torsten Fischer Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Elling und die Begegnung der dritten Art (Hellstenius)
Elling Michael Bogdanov Theatre: Hamburger Kammerspiele
Elling (Hellstenius)
Elling Michael Bogdanov Theatre: Hamburger Kammerspiele
Alte Freunde (Goos)
Tom Dietmar Pflegerl Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Demokratie (Frayne)
Kretschmann Felix Prader Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Heaven (Britton)
Mark Britton Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Andorra (Frisch)
Andri Valery Grishko Theatre: Ernst-Deutsch-Theater Hamburg
Bunbury (Wilde)
Gwendolen Fairfax Hans Hollmann Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Ein Gag für Max (Simon)
Max Meinhard Zanger Theatre: Renaissance-Theater Berlin
Hase Hase (Serreau)
Leading role Ursula Kausseit Theatre: Staatstheater Schwerin
Leonce und Lena (Büchner)
Valerio Manfred Karge Theatre: Deutsches Nationaltheater Weimar