Boris Jacoby

Boris Jacoby

ZAV-Künstlervermittlung Köln
Kerstin Erle
+49 221 554 03301
zav-koeln-kv@arbeitsagentur.de

Information

Acting age
44 - 52 years
Year of birth
1968 (52 years)
Place of birth
Solingen
Height (cm)
189
Weight (in kg)
90
Eye color
green
Hair color
Brunette
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Kempen
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Wien, Düsseldorf, Rostock, Stuttgart
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Rheinisch (Native dialect)
Instruments
Recorder: basic
Sport
Badminton, Basketball, Billiards, Darts, Fencing (stage), Soccer, Horse riding, Swim, Table tennis, Volleyball
Dance
Freestyle dance: basic
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Chanson: basic
Choir: basic
Pitch
Bass-baritone
Driver's license classes
Truck class, Car class

Vita entries

Primary professional training

1992
Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart

Other Education & Training

Uwe Bünker
Casting Training
Heike Hanold-Lynch
Coaching

Film

Im Niemandsland (Cinema film)
Moderator (SR) Florian Aigner Producer: Flare Film GmbH [de]

Theatre

Bella Figura (Drama)
Eric Blum (LR) Thomas Goritzki Theatre: Konzertdirektion Landgraf
Die Dreigroschenoper (Drama)
Hakenfinger Jakob (SR) Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Bella Figura (Drama)
Eric Blum (LR) Thomas Goritzki Theatre: Konzertdirektion Landgraf
Die Entführung aus dem Serail (Opera)
Bassa Selim (LR) Andreas Gergen Theatre: Musik&Theater Saar
Moby Dick (Drama)
Ismael (LR) Jacob Höhne Theatre: RambaZamba Theater
Pension Schöller (Drama)
Prof. Bernhardy (LR) Jacob Höhne Theatre: RambaZamba Theater
Die Kleinbürgerhochzeit (Drama)
Bräutigam (LR) Philip Tiedemann Theatre: Schlosspark Theater
Die Danksager (UA) (Drama)
Bob Dylan 6 (LR) Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Baal (Drama)
Mech / Mjurk (SR) Sebastian Sommer Theatre: Berliner Ensemble
Bremer Freiheit (Drama)
Gottfried (LR) Catharina May Theatre: Berliner Ensemble
Drei Schwestern (Drama)
Kulygin (LR) Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Der gute Mensch von Sezuan (Drama)
der Barbier Shu Fu (SR) Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Woyzeck (Drama)
Hauptmann (SR) Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Geschichten aus dem Wienerwald (Drama)
Oskar (LR) Enrico Lübbe Theatre: Berliner Ensemble
Lulu (Drama)
Kungu Poti (SR) Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Philotas
Regisseur Boris Jacoby Theatre: Berliner Ensemble
Schule mit Clowns (Drama)
Regisseur Boris Jacoby Theatre: Berliner Ensemble
Jubiläum (Drama)
Otto (LR) George Tabori Theatre: Berliner Ensemble
100 Fragen an Heiner Müller (UA) (Drama)
Heiner Müller (LR) Philip Tiedemann Theatre: Berliner Ensemble
Die Juden (Drama)
der Reisende (LR) George Tabori Theatre: Berliner Ensemble
Das Erdbebenconcerto (UA) (Drama)
Klavier (LR) George Tabori Theatre: Berliner Ensemble
Ein Sommernachtstraum (Drama)
Lysander (LR) Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
Da Ponte in Santa Fee (UA) (Drama)
Pollux (SR) Claus Peymann Theatre: Salzburger Festspiele
Die Unsichtbare (UA) (Drama)
Techniker / Urlauber (SR) Claus Peymann Theatre: Salzburger Festspiele
Richard II (Drama)
Bagot (SR) Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Die Brechtakte (UA) (Drama)
Boris Karloff / Stefan Brecht (SR) George Tabori Theatre: Berliner Ensemble
Alpenkönig und Menschenfeind (Drama)
August Dorn (LR) Robert Meyer Theatre: Festspiele Reichenau
Zurüstungen für die Unsterblichkeit (UA) (Drama)
der letzte König (SR) Claus Peymann Theatre: Burgtheater Wien
Mörder, Hoffnung der Frauen (Drama)
Oskar Kokoschka (LR) Beverly Blankenship Theatre: Festspiele Reichenau
Die Schattenlinie (UA) (Drama)
Jens (LR) Hans Hollmann Theatre: Burgtheater Wien
Die Räuber (Drama)
Kosinsky (SR) Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater Wien
Titus Andronicus (Drama)
Lucius (SR) Wolfgang Engel Theatre: Burgtheater Wien (Theatertreffen Berlin)
Das Spiel von Liebe und Zufall (Drama)
Dorante (LR) Peter Wittenberg Theatre: Burgtheater Wien

Audio

Winterbergs letzte Reise (Audiobook)
Erzähler Florian Herms Producer: Oliver Versch Audio: Audible
Verschleppt (Sprecher)
Kommentar/Erzähler Alexander Landsberger Producer: tellux film Audio: BR
Restaurant (Speaker)
Leading role Rene Hofschneider Spielfilm
Birches (Speaker)
Leading role Benno Lehmann Spielfilm
Mekka 1979 (Speaker)
Kommentar/Erzähler Producer: MassiveVoices GmbH arte Dokumentarfilm TV
Namibia - Deutschlands koloniales Erbe (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth welt (N24) Dokumentarfilm TV
RuPauls Dragrace (Speaker)
Producer: TVSynchron Berlin TV Show Netflix
Walking With The Enemy (Speaker)
Supporting role Benno Lehmann Spielfilm
Marihuana (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth (welt) Dokumentarfilm TV
Question of Faith (Speaker)
Leading role Rene Hofschneider Fernsehfilm
Zukunft (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth (welt) Dokumentarfilm TV
Kommissar Maigret - Die Tänzerin und die Gräfin (Dubbing)
Dr. Bloch (SR) Thadeus O'Sullivan Producer: Maigret Productions [uk] Audio: ITV [uk]
Arbeitstitel: Bikini-Atoll (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth N24 Dokumentarfilm TV
Arbeitstitel: Cowboys - Casper (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth N24 Dokumentarfilm TV
Arbeitstitel: Cowboys - Cheyenne (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth N24 Dokumentarfilm TV
Aufstieg der Drohnen (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth N24 Dokumentarfilm TV
Die drei Sonnen (Speaker)
Producer: WDR Köln Hörspiel
Kommissar Maigret (Speaker)
Producer: TaunusFilm GmbH TV Krimi
RuPauls Dragrace (Speaker)
Producer: TYSynchron Berlin TV Show Netflix
Black Mambas (Speaker)
Producer: Detlev Konnerth N24 Dokumentarfilm TV
NSU 6 Jahre, 7 Monate und 16 Tage (Speaker)
Producer: Sobo Swobodnik Dokumentarfilm Kino