Christin Nichols

Christin Nichols

Management Goldschmidt
Renate Landkammer
+49 30 323 6294
info@management-goldschmidt.de

Information

Acting age
25 - 35 years
Place of birth
Bünde
Height (cm)
170
Weight (in kg)
60
Eye color
green brown
Hair color
Red
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European, Scandinavian
Stature
female
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, Köln, Hamburg, Wien, Bielefeld, Frankfurt am Main, Mallorca
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: native-language
Spanish: fluent
Dialects
Kölsch
Ruhr area
Viennese
Hamburgian
Westphalian
Berlin German
English
American
Sport
Aikido, Fencing (stage), Horse riding
Dance
Hip hop: basic
Modern Dance: basic
Courtly dances: basic
Profession
Actor
Singing
Chanson: professional
Operetta: medium
Rock/Pop: professional
Pitch
Alto
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2013
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Awards

Touch of Class (Short film)
World Wide Women Festival - Best Comedy
Zum goldenen Lama (nominated) (Pilot)
First Steps Award
Beat Beat Heart (nominated) (Cinema film)
Filmfest München- Beste Schauspielerin
Beat Beat Heart (Cinema film)
Filmfest München-Bestes Ensemble
Rebecca (Short film)
Achtung Berlin Festival, bester mittellanger Film

Film

Konnie & Valter
Mandy Martina Schöne-Radunski & Lana Cooper
Zum goldenen Lama (Serienpilot)
Nele (LR) Tarek Röhlinger Producer: Filmakademie Ludwigsburg
Touch of Class (Short film)
Theresa (LR) Lena Karbe Producer: Elfenholz Film, Hölzel & Hölzel GbR
Fotoautomat Man (Feature film)
Stella O’Neil Sharma
Die Schauspielerin (Kurzfilm)
Claire Boris Aljinovic
Tout simple (Short film)
Ava (LR) Helena Herb Producer: Helena Herb Produktion
Lucky Loser - Ein Sommer in der Bredouille (Cinema film)
Nadine (SR) Nico Sommer Producer: Neue Schönhauser Filmproduktion GmbH
Beat Beat Heart (Feature film)
Maya (SR) Luise Brinkmann Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH
Fucking Berlin (Feature film)
Mandy (SR) Florian Gottschick Producer: Arenico Productions GmbH [de]
Inside WikiLeaks - Die fünfte Gewalt (Cinema film)
Ottos Freundin Bill Condon Producer: Dream Works SKG [us]
Rebecca (Short film)
Maria (SR) Anna F. Kohlschütter Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH
Intrusiv (Kurzfilm)
Jennifer Wolf Jonathan Berkau
Vom Flug der Libellen (Teaser)
Janne Jürgensen
Lizzies Werk (Kurzfilm)
Jule Jens Nussbaum
Barmbeck (Kurzfilm)
Jonathan Berkau
Der Großmogul (Kurzfilm)
Claire Foccult

Television

Kroymann (Series)
Alien-Berater (SR) Nicolas Berse Producer: BTF TV Channel: ARD
Friesland - Der große Waal (TV movie (series))
Rieke Holsten Thomas Durchschlag TV Channel: ZDF
Marie Brand und die Leichen im Keller (TV movie (series))
Nelly Herforth (LR) Mike Zens Producer: Iris Wolfinger TV Channel: ZDF
MaPa
Mia Augustin Jano Ben Chaabane
Tatort - Das Leben nach dem Tod
Frida König (SR) Florian Baxmeyer Casting director: Suse Marquart
Die Eifelpraxis - Körper und Geist (TV movie (series))
Lena (SR) Kerstin Ahlrichs Producer: UFA Fiction GmbH [de]
Der Mordanschlag (TV series)
Rezeptionistin (SR) Miguel Alexandre Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Die Eiserne Zeit - Lieben und Töten im Dreißigjährigen Krieg (Documentary series)
Anna Maria Buchler (SR) Philippe Bérenger Producer: LOOKSfilm TV Channel: arte, ZDFinfo [de]
Deutschland 86 - Don't Leave Me This Way (TV series)
Verkäuferin (SR) Arne Feldhusen Producer: UFA Fiction GmbH [de] TV Channel: Amazon Video
Wieder Ze Hage
Mutter Rene Marik Producer: Rene Marik TV Channel: RTL
Comeback oder weg
Uschi (SR) Thomas Pommer Producer: DibidoTV TV Channel: RTL
SOKO Wismar - Unter Strom (TV series)
Coco Buschweiler (SR) Kerstin Ahlrichs Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Besuch für Emma (TV movie)
Studentin (SR) Ingo Rasper Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH (ODEON TV mit Novafilm verschmolzen) [de] TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Unten Mitte Kinn
Luzie Nickolas Wackerbarth

Theatre

Süßer Vogel Jugend
Miss Lucy Claudia Bauer Theatre: Schauspiel Leipzig
Meister und Margarita
Gella Claudia Bauer Theatre: Schauspiel Leipzig
Der nackte Wahnsinn
Poppy Guntbert Warns Theatre: Renaissance Theater
They called her Nico
Nico Martin Waldmann Theatre: Volksbühne Berlin
Der ideale Mann
Mabel Torsten Fischer Theatre: Renaissance Theater
Die Hose
Luise Tina Engel Theatre: Renaissance Theater
Der Vater
Laura Guntbert Warns Theatre: Renaissance Theater
Mordschwestern
Coco Lores Janet Stornowsky Theatre: Renaissance Theater
Nico - The Rise and Fall of Christa Päffgen
Nico Martin Waldmann Theatre: Societaetstheater Dresden
Der Tag an dem die Musik starb
Sally (LR) Martin Waldmann Theatre: Volksbühne Berlin
Wiener Lieder
Sissi Jutta Ferbers Theatre: Berliner Ensemble
Robuste
Ego-Kevin Mex Schlüpfer Theatre: Volksbühne Berlin
Robuste
EgoKevin Mex Schlüpfer Producer: Volksbühne Berlin
Stimmt so!
Nichols Jan Becker Theatre: Distel Kabaret
Pünktchen trifft Anton
Pünktchen Volker Ludwig Theatre: Grips Theater
I´m stalkin myself to death
Christin Rene Pollesch Theatre: bat Studiotheater Berlin
2065
Specht Rebecca Bussfeld Theatre: bat Studioheater Berlin
Bonustrack
Moderation K. Ponert Theatre: Grips Theater
Im weißen Rössl
Josepha Vogelhuber Janet Stornowski Theatre: bat Studiotheater Berlin
Der Bürger
Elisabeth Wagner Simon Kubisch Theatre: bat Studiotheater Berlin
Die Räuber
Amalia Harry Fuhrmann Theatre: bat Studiotheater Berlin
Robert Guiskard
Helena Jan Bosse & Janet Stornowski Theatre: bat Studiotheater Berlin
Siebenschläfer - Eine Performance
Andine Vouz Moritz Riesewick Theatre: bat Studiotheater Berlin
Lulu
Lulu Veit Schubert Theatre: bat Studiotheater Berlin
Wende, Wandel, Wilder Osten
Marina Janet Stornowski Theatre: bat Studiotheater Berlin
Der Berliner Landbote
Silke Pabst Simon Kubisch Theatre: Maxim Gorki Theater
Katzlmacher
Elisabeth Plattner Ivan Panteleev Theatre: Schaubühne Berlin
Oh Mond - Szenischer Liederabend
Georgette Dee Theatre: Volksbühne Berlin
Fräulein Julie
Fräulein Julie Margarete Schuler Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Siebenschläfer - Eine Performance
Andine Vouz Moritz Riesewick Theatre: HAU Hebbel am Ufer Berlin
Rose Bernd
Rose Bernd Grete Michel Theatre: Theaterakademie Hamburg
Minna von Barnhelm
Franziska Peter Löscher Theatre: Theaterakademie Hamburg
Penthesilea
Penthesilea Babett Grube Theatre: Theaterakademie Hamburg
Herr Puntilla und sein Knecht Matti
Kuhmädchen Georg Dittrich Theatre: Theaterakademie Hamburg
You better watch out or the apes will take over
Blanche Dubois Pia Gehle Theatre: Theaterakademie Hamburg
Nietzsche gets the Blues
Nicholson Simon Kubisch Theatre: Studiobühne Wolfgang Heinz Berlin
Das kleine Gespenst
Das kleine Gespenst / Jutta Georg Münzel Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Peleas et Melisande
Der Tod Bruno Klimek Theatre: Richard-Oetker-Halle Bielefeld

Audio

REV
Sprecherin (LR) Nils Eixler Producer: Deutsche Welle Audio: Deutsche Welle
Kick Off
Sprecherin (LR) Nils Eixler Audio: Deutsche Welle
Die Nacht der lebenden Toten (Dubbing)
Judy (SR) Benno Lehmann Producer: Ohmutis Audio: Netflix
Wer hat Angst vorm Gernderwahn (Speaker)
Sprecherin (LR) Karsten Gravert Producer: Kobalt Audio: 3 Sat
3 Sat Satire Battle (Speaker)
Sprecherin (LR) Martin Waldmann Producer: DibidoTV Audio: 3 Sat
Louvre Tour Guide (Narrator)
Sprecherin (LR) Robert Henriques Producer: Soundwalk Audio: Louvre Abu Dhabi
An die Arbeit
Sprecherin (LR) Chris Geletneky Producer: HPR Audio: ZDF
Gymondo (Speaker)
Sprecherin (LR) Max Duwe Audio: Gymondo - Online Online Werbung
Süß und Saftig (Dubbing)
Producer: Fritz / RBB Radio Moderation
Evil VS Genius (Dubbing)
Sprecherin Evil (LR) Nico Nowarra Audio: MenAtWork Computerspiel

Other

Beatflöte (Teaser (film concept))
Ulla (SR) Lana Cooper Producer: Juno Film UG [de]

Internet

Nichols und Korneli

Commercial

Gymondo
Sprecherin