Claudia Jakobshagen

Claudia Jakobshagen

julia krüger
Julia Krüger
+49 30 469 93471
info@agentur-krueger.de

Information

Acting age
50 - 59 years
Year of birth
1953 (68 years)
Height (cm)
163
Eye color
green
Hair color
Brown
Hair length
Long
Stature
very slim
Place of residence
Berlin
Housing options
Hamburg, Kassel
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: basic
Dialects
Berlin German
Dance
Ballet: basic
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker, Facilitator
Singing
Chanson: basic
Classic: basic

Vita entries

Other Education & Training

Bühnenreifeprüfung: 1988 des Deutschen Bühnenvereins und der GDBA

Film

2close2u (Feature film)
Matilda (SR) Steffen Baermann Producer: Volle Pulle Filmproduktion
Im tiefen Tal der Therapierten - Seiltanz der Seelen (Cinema film)
Sonja, Radiopsychologin (SR) Lothar Lambert Producer: LoLa Film, Lothar Lambert
Schausteins letzter Film (Short film)
Frau Tod (SR) Christian Klandt Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Die fetten Jahre sind vorbei (Cinema film)
Zicke (SR) Hans Weingartner Producer: y3 Film
Sprung ins Leere (Cinema film)
Hausfrau Maren Kea Freese Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]

Television

Das Haus Anubis (TV series)
Schulrätin (SR) diverse Producer: DED's it Productions [be] TV Channel: Nickelodeon
GZSZ Gute Zeiten Schlechte Zeiten (TV series)
Vera Trebe (LR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Das Haus Anubis (TV series)
Schulrätin (SR) diverse Producer: DED's it Productions [be] TV Channel: Nickelodeon
Das Haus Anubis (TV series)
Schulrätin (SR) diverse Producer: DED's it Productions [be] TV Channel: Nickelodeon
Löwenzahn (TV series)
Saphira (LR) diverse Producer: Studio.TV.Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
GZSZ Gute Zeiten Schlechte Zeiten (TV series)
Vera Trebe (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Trampolin - Der Milasmodulator (TV movie (series))
futuristische Frau Katharina Grote Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de] TV Channel: ZDF [de]
Polizeiruf 110 - Das Wunder von Wustermark (TV movie (series))
Staatsbeamtin Bernd Böhlich Producer: Andrea Hoffmann Filmproduktion (formerly OSTFILM Hoffmann & Loeser) TV Channel: ORB [de]
Polizeiruf 110 - Kurzer Traum (TV movie (series))
Spielzeugverkäuferin Bernd Böhlich Producer: Andrea Hoffmann Filmproduktion (formerly OSTFILM Hoffmann & Loeser) TV Channel: MDR [de]
Wolffs Revier (TV series)
Barfrau (SR) diverse Producer: Borussia Media [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Cornelius hilft (TV series)
Suada (SR) Klaus Gendries Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH - Odeon TV

Theatre

26. Berliner Jedermann Festspiele
Tischgesellschaft Brigitte Grothum Theatre: Berliner Dom am Lustgarten, Berlin
25. Berliner Jedermann-Festspiele
Tischgesellschaft Brigitte Grothum Theatre: Berliner Dom am Lustgarten, Berlin
Das Beste von Pettersson und Findus
Hähnchen Andreas Schmidt Theatre: Berliner Kinder Theater, Freilichtbühne an der Zit
Die Enthüllungen der Mata Hari
Mata Hari Sylvia Schmid Theatre: Kleine Nachtrevue Berlin
Hurengespräche (Heinrich Zille)
Bollenfrieda Sylvia Schmid Theatre: Kleine Nachtrevue Berlin
Hänsel und Gretel
Mutter und Hexe Andreas Schmidt Theatre: Kindertheater Berlin
In seinem Garten liebt Don Perlimplin Belisa
Belisas Mutter Iris Artajo Theatre: Freilichtbühne in der Zitadelle Spandau, Berlin
Die letzte Probe
Oberschwester Katharina Jean-Paul Raths Theatre: Kleines Theater am Südwestkorso, Berlin
Sexy Cooking Revue (Dinner-Theater)
Köchin, Urenkelin von Casanova Sylvia Schmid Theatre: Kleine Nachtrevue Berlin
Anita Berber - Laster und Ekstase, Teil II
Anita Berber Sylvia Schmid Theatre: Kleine Nachtrevue Berlin
Anita Berber - Laster und Ekstase, Teil I
Anita Berber Sylvia Schmid Theatre: Kleine Nachtrevue Berlin
Ein unglücklicher Zufall (James Saunders)
Penelope, Mörderin Sabine Beck-Baruth Theatre: Kleine Komödie Teneriffa, Theaterschiff La Mar
Der Cassernower (Julie Schrader)
Hermione, Baronin Polte zu Poltersberg Iris Artajo Theatre: Spandauer Bühnen
Die Räuber (Schiller)
Spiegelberg Matthias Diem Theatre: Freilichtbühne in der Zitadelle Spandau, Berlin
Liebe Jelena Sergejewna
Jelena Sergejewna -- Theatre: Theater Halberstadt
Peterchens Mondfahrt (v. Bassewitz)
Mutter, Nachtfee -- Theatre: Theater Halberstadt
Spiels nochmal Sam
Linda Christie -- Theatre: Theater Halberstadt
Die Dreigroschenoper (Brecht)
Spelunken-Jenny -- Theatre: Theater Halberstadt
Figaros Hochzeit (Beaumarchais)
Gräfin Almaviva Ekkehard Pluta Theatre: Berliner Prater, Max-Beckmann-Saal, Berlin
Der Bürger als Edelmann (Molière)
Tanzmeisterin Peter Lotschak Theatre: Tournéetheater Konzertdirektion Landgraf
Die Kolonie (Marivaux)
Reiseleiterin Ekkehard Pluta Theatre: Gruppe Phaedra, Ballhaus Naunynstrasse
II Campiello (Carlo Goldini)
Gasparina Ekkehard Pluta Theatre: Altstadttheater Spandau, Berlin
II Campiello (Carlo Goldini)
Gasparina Ekkehard Pluta Theatre: Freilichtbühne in der Zitadelle Spandau, Berlin
Der grüne Kakadu (Arthur Schnitzler)
Séverine, Marquise Eike Gallwitz Theatre: Junges Theater Göttingen