Daniel Rothaug

Daniel Rothaug Vita as

Information

Acting age
20 - 34 years
Year of birth
1988 (31 years)
Place of birth
Regensburg
Size (in cm)
170
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Ethnicity
Central European
Place of residence
Oberhausen
Cities I could work in
Berlin, Frankfurt am Main, Hamburg, Regensburg, Stuttgart, Weimar, Münster, Köln, Bremen, München, Dresden, Nürnberg, Amsterdam, Regensburg
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
French: basic
Dialects
Bairisch: only when required
Standard German: always
Oberpfälzisch: only when required (Native dialect)
Austrian: only when required
Instruments
Cajón: medium
Djembe: medium
Guitar: basic
Ukulele: medium
Recorder: basic
Percussion: medium
Drums: medium
Bass guitar: basic
Sport
Acrobatics, Rockclimbing, Fencing (stage), Soccer, Snowboard, Volleyball
Dance
Ballet: basic
Quilting: basic
Standard: medium
Modern Dance: basic
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Chanson: medium
Musical: medium
Rock/Pop: medium
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2013
Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt

Awards

Nominierung Kritikerumfrage THEATER HEUTE, Bester Nachwuchsschauspieler des Jahres
Nominierung Kritikerumfrage THEATER HEUTE, Bester Nachwuchsschauspieler des Jahres
Preis der Gesellschaft der Musik- und Theaterfreunde Münsters und des Münsterlandes e.V. Kategorie: Bester Nachwuchskünstler
Nominierung bei der 22. Filmschau Baden - Württemberg, Kategorie: Beste Schauspielerische Leistung

Film

Flora
Oskar (LR) Iris Zimmermann
Blut bedeutet Blut
Gregor Anke Sevenich kurzfilm
Schweiger
Daniel Schweiger Sebastian Knopp kurzfilm
Wallapampa, Hessen
Jörn Rudi Weissbeck vordiplomfilm
Rote Perlen
Joe Franziska Bosselmann, Anselm Buder kino
Massenvernichtungswaffen helfen Trennungsschmerzleidenden Kunststudenten, also dir nicht
diverse Rebecca Bußfeld kunszfilm
Wechseltage
Junger Mann Max Sternkopf kurzfilm
Was uns bleibt
Tom Louisa Trübner Abschlussfilm
Das Glockenspiel
Rottenführer Kiel Ferdinand Paul kurzfilm
Bruderherz
Benny Oliver Rosoll kurzfilm
Keine Feier ohne Flyer
Jörn Rudi Weissbeck kurzfilm

Theatre

Salomé (O. Wilde)
Jochanaan (LR) Stef Lernous Theatre: Theater Oberhausen
Tod eines Handlungsreisenden (A. Miller)
Biff Loman (LR) Babett Grube Theatre: Theater Oberhausen
Die Tiefe (J. A. Jónasson)
Monolog (LR) Josef Zschornak Theatre: Theater Oberhausen
Das Siebte Kreuz (A. Seghers)
Georg Heisler, Diverse (LR) Lars Ole Walburg Theatre: Theater Oberhausen
Nur die Harten (kommen in den Garten) (D. Lauke)
Jörg (LR) Florian Fiedler Theatre: Theater Oberhausen
Bernada Albas Haus (F.G. LORCA)
Martirio (LR) Jan Friedrich Theatre: Theater Oberhausen
La Révolution - Wir schaffen das schon (J. Pommerat)
Gigart Stefan Otteni Theatre: Theater Münster
Die Schimmelmanns - Verfall einer Gesellschaft (M. Salazar)
Toni Schimmelmann Florian Fiedler Theatre: Theater Oberhausen
Ein Volksfeind ( H. Ibsen)
Pedro Stockmann (LR) Florian Fiedler Theatre: Theater Oberhausen
Caravan (M. Lewycka)
Vitali, diverse Lily Sykes Theatre: Theater Münster
Enron (L. Prebble)
Andrew Fastow Dominique Schnizer Theatre: Theater Münster
Der Stellvertreter (R. Hochhuth)
Pater Riccardo Fontana Kathrin Mädler Theatre: Theater Münster
Martinus Luther (J. v. Düffel)
Martin Luther Max Claessen Theatre: Theater Münster Nominierung "Bester Nachwuchsschauspieler" Theater Heute
Wie es euch gefällt (W. Shakespeare)
Orlando de Boys Christian von Treskow Theatre: Theater Münster
Die Blechtrommel (G. Grass)
Oskar Matzerath Alexander Frank Theatre: Theater Münster
Floh im Ohr (G. Feydeau)
Don Carlos Homenides de Histangua Christian Brey Theatre: Theater Münster
Die Verschwörung Fiesco zu Genua (F. Schiller)
Calcagno Frank Behnke Theatre: Theater Münster
Licht unter Tage (T. Williams)
Joel Frank Behnke Theatre: Theater Münster
Die fetten Jahre sind vorbei (H. Weingartner)
Peter Max Claessen Theatre: Theater Münster
Draußen vor der Tür (W. Borchert)
Der Andere Bernadette Sonnenbichler Theatre: Theater Münster
Biedermann & die Brandstifter (M. Frisch)
Der Chor Robert Schuster Theatre: Schauspiel Frankfurt
Dogville (L. v. Trier)
Bill Henson Karin Henkel Theatre: Schauspiel Frankfurt
Bei den wilden Kerlen (D. Eggers)
Max Caroline Ghaipour Theatre: Theater Münster
Platonow (A. Tschechow)
Kirill Glagojew Frank Behnke Theatre: Theater Münster
Wälsungenblut (Th. Mann)
Aarenhold Alexander Eisenach Theatre: Schauspiel Frankfurt
Die Geierwally (W. v. Hillern)
Junger Mann Johanna Wehner Theatre: Schauspiel Frankfurt
Sleepless in my dreams – ein Dornröschen-Erweckungskuss (G. Steinbuch)
Peter Pedro Martins Beja Theatre: Schauspiel Frankfurt
Ein kurzer Aussetzer (C. E. Lopez)
Monolog Christian Franke Theatre: Schauspiel Frankfurt
Das sind nicht wir, das ist nur Glas (I. Sajko)
Ensemble Robert Teufel Theatre: Schauspiel Frankfurt
Krabat (O. Preußler)
Lyschko Karin Drechsel Theatre: Schauspiel Frankfurt
Genannt Gospodin (Ph. Löhle)
Gospodin Roscha A. Säidow Theatre: Schauspiel Frankfurt
Faust aufs Auge - The Eye of the Tiger (S. Stallone)
diverse Laura Linnenbaum Theatre: Schauspiel Frankfurt
Die Opferung des Gorge Mastromas (D. Kelly)
Hotelportier Christoph Mehler Theatre: Schauspiel Frankfurt
Die Dritte Generation (R. W. Fassbinder)
Bernhard von Stein Alice Budderberg Theatre: Schauspiel Frankfurt
Leonce und Lena (G. Büchner)
Leonce Werner Wölbern Theatre: Staatstheater Darmstadt
Chatroom - Mon amour (Szenischer Liederabend)
diverse Anita Iselin Theatre: Gallus Theater
Verkommenes Ufer/Medeamaterial/Landschaft mit Argonauten (H. Müller)
Argonaut Tarik Goetzke Theatre: Kommunikationsfabrik Frankfurt am Main
Leonce & Lena (G. Büchner)
Leonce Werner Wölbern Theatre: HfMDK Frankfurt/Main & Maxim Gorki Theater Berlin
Glück suchen/Tod lachen (nach S. Berg)
Pit Rebecca Bußfeld Theatre: Festival Junger Talente Offenbach
Jetzt bist du wieder Gott (A. Duus)
Er Vera Köppern Theatre: Stadttheater Regenburg

Audio

Bloss keine Angst! (Georg Klein)
Hörfunk / Deutschlandfunk
Brüder (26 Teile)
Pâris (SR) Walter Adler Audio: WDR
Der Räuber Hotzenplotz und die Mondrakete
Seppel (LR) Petra Feldhoff Audio: WDR
Der dunkle Wald
Sophon (LR) Martin Zylka Audio: WDR
Das Fundament der Ewigkeit (Ken Follett)
Bart Shiring (SR) Thomas Werner Audio: WDR
Horchposten 1941
Diverse Jochen Langner Audio: Deutschlandfunk / WDR Hörfunk /WDR
Kommando Gleichstrom (Veit König)
Hörfunk / WDR
HOOL (Phillip Winkler)
Jojo (LR) Gerrit Booms Audio: WDR Hörfunk /WDR
Im Labyrinth des Minotaurus (nach Ovid)
Hörfunk /WDR
Die Invasion der Inversen (Matthias Scham)
Hörfunk /WDR
Accabadora (Michela Murgia)
Hörfunk /WDR
Jugend ohne Gott (Ödön von Horváth)
Z Uwe Schareck Hörfunk /WDR
Der Räuber Hotzenplotz (Otfried Preußler)
Kasperl Gerrit Booms Hörfunk /WDR
Monster (David Greig)
Alan Irene Schuck Hörfunk /WDR
Wellen (Eduard von Keyserling)
Wedig Claudi Johanna Leist Hörfunk /WDR
Seymour – oder: Ich bin nur aus Versehen hier (Anne Lepper)
Robert Detlef Meisner Hörfunk /WDR
Büchner Comedy – Lenz an der Pforte – Leonce und Lena im Studio – Danton und Robbespierre gehen essen (Rainer Dachselt
Lenz/Leonce/HR-Mitarbeiter/ HR Marlene Breuer Hörfunk
Der Käsekuchen (Paula Wand)
HR Marlene Breuer/ Hörfunk
Eine glatte Million (Nathanael West)
Lemuel Pitkin (HR) Leonhard Koppelmann Hörfunk/ HR