Dennis Cubic

Dennis Cubic

DORIS FUHRMANN MANAGEMENT
Doris Fuhrmann
+43 1 5133732
office@fuhrmannmanagement.com

Information

Acting age
37 - 42 years
Year of birth
1978 (42 years)
Place of birth
Frankfurt
Height (cm)
178
Weight (in kg)
72
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Southern European
Stature
athletic / training
Place of residence
Wien, Frankfurt a.M.
Cities I could work in
Frankfurt, Berlin, Munich, New York
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Croatian: basic
French: basic
Dialects
Hessian (Native dialect)
Austrian
Accents
Italian: only when required
Yugoslavian: only when required
Austrian: only when required
Profession
Actor
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2004
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

camera acting workshop bei Istvan Szabo
camera acting workshop bei Nancy Bishop
Max Reinhardt-Seminar - Schauspieldiplom, Wien
Abitur Albert Einstein Schule, Schwalbach Ts.

Awards

Todespolka (Cinema film)
Bronze Palm Award: Todespolka / Michael Pfeifenberger int. Filmfestival Mexico (Baja California)
Antares (Cinema film)
2005 Undine Award als bester Filmdebütant
Antares (nominated) (Cinema film)
2005 Nominierung als bester Schauspieler beim Baja California Filmfestival in Tijuana, Mexiko

Film

Boys Like Us
Andreas (SR) Patric Chiha Producer: Charlotte Vincent
Die Nächste geht auf mich
Moritz (LR) Arthur Werner
Bad Fucking
Nicolae (SR) Harald Sicheritz Producer: MR-Film
Todespolka
Hansi (LR) Michael Pfeiffenberger Producer: Stephan Demmelbauer
Schleier der Maya
Leading role A. Atropat
Freigesprochen
Ivo (SR) Peter Payer Producer: Lotus-Film
Antares
Marco (LR) Götz Spielmann Producer: Lotus-Film

Television

Soko Donau - der wahre Charakter der Arbeit (Series)
Aljosha Tomic Olaf Kreinssen Producer: Satel Film TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Universum History: Richard Löwenherz-ein König in der Falle
König Philipp 2 von Frankreich Fritz Kalteis Producer: Interspot Film TV Channel: ORF/ZDF/ARTE
Soko Donau-Kunst oder Tod
Tarek Ösil H. Barthel TV Channel: ORF/ZDF
Soko Kitzühel-Mord mit ?
C. Jüptner TV Channel: ORF/ZDF
Schnell ermittelt - Gudrun Schatzinger
M. Riebl TV Channel: ORF
Marthes Geheimnis
Bergmeister Herrmann R.S. Richter TV Channel: ARD/DEGETO
Ein Sommer in Kroatien
H. Barthel TV Channel: ORF/ ZDF
SOKO Donau
Leading role TV Channel: ORF
SOKO Kitzbühel
Leading role M. Zens TV Channel: ORF/ZDF
Tschuschen:Power
Leading role J. M. Erwa TV Channel: ORF
Hotel-Shorts-Nachtwache
Leading role W. Bendel
Armageddon - The longest Night
Leading role R. Schneider TV Channel: ZDF/Discovery/France2
11er Haus
Leading role H. Sicheritz TV Channel: ORF
Tatort (Die schlafende Schöne)
Leading role D. Berner TV Channel: ORF/ZDF

Theatre

Christoph Kolumbus (Drama)
Matrose und Poet Rene Medvesek Theatre: Landestheater Niederösterreich
Gegen die Wand
Seref A. Simon Theatre: Garage X Wien
König Lear
Edmund S. Mohr Theatre: Stadttheater Klagenfurt
Liliom
Fiscur R. Frey Theatre: Landestheater Niederösterreich
Demokratische Nacht - Du Prolet!
H. Posch Theatre: Werk X Wien
Don Quijote
Samson Carrasco S. Mohr Theatre: Theatersommer Haag
UNTERWERFUNG (SOUMISSION)
A. M. Abdullah Theatre: Werk X
It's a free World
A. Simon Theatre: Werk X
Hannah und ihre Schwestern
Milan Peschel Theatre: Werk X Wien
Räuber - Das Leben stiehlt auch nur vom Tod (Schrei Schiller Schrei)
Pedro M. Beja Theatre: Werk X
Seelenkalt
A. M. Abdullah Theatre: Werk X Wien
Was geschah, nachdem Nora ihren Mann verlassen hatte oder Stützen der Gesellschaften
A. Abdullah Theatre: Garage X Wien
Karte und Gebiet
A. Abdullah Theatre: Garage X Wien
Das weite Land
Oberstleutnant Stanzides J. E. Köpplinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Nackt unter Kokosnüssen
S. Bittoun Theatre: Mousonturm Frankfurt
My First Sony
Yotam S. Bittoun Theatre: Mousonturm Frankfurt a.M. + div. Gastspiele
Ein Sommernachtstraum
Lysander J. E. Köpplinger Theatre: Stadttheater Klagenfurt
Ganze Kerle
Mathias Freihof Theatre: Stadttheater Klagenfurt
Der zerbrochene Krug
Ruprecht S. Mohr Theatre: Stadttheater Klagenfurt
Toms Midnight Garden
James F. Braband Theatre: Theater der Jugend
Löcher
Zero G. M. Bauer Theatre: Theater der Jugend
Tintenherz
Farid R. Kuste Theatre: Theater der Jugend
Bradley-Letzte Reihe, Letzter Platz
Jeff Fishkin G. Bauer Theatre: Theater der Jugend
Mercury Fur
der Partygast J. Maile Theatre: Théâtre National du Luxembourg
Der geheime Garten
Collin T. Birkmeir Theatre: Theater der Jugend
Romeo und Julia
Benvolio A. Janauschek Theatre: Festspiele Rosenburg