Ercan Oezcelik

Ercan Oezcelik

Alexander Pat
Alexander Pat
+49 341 219 51883
pat@alexander-pat.de

Information

Acting age
35 - 45 years
Year of birth
1966 (54 years)
Place of birth
Türkei
Height (cm)
173
Weight (in kg)
83
Eye color
brown
Hair color
Black
Hair length
Medium
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
fast alle
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Turkish: fluent
French: basic
Italian: basic
Dialects
Badisch: only when required (Native dialect)
Viennese: only when required
Hamburgian: only when required
Accents
Turkish: only when required
French: only when required
Italian: only when required
American: only when required
Instruments
Saz: medium
Bongo: basic
Conga: basic
Percussion: basic
Sport
Fencing (stage), Fencing (sports), Frisbee, Soccer, Martial Arts, Kung Fu, Swordplay, Taek Won Do, Tai chi, Table tennis
Dance
Disco: basic
Sirtaki: basic
Classic dance: basic
Expressionist dance: basic
Improvisation dance: basic
Experimental dance: basic
Turkish folk dances: basic
Contact Improvisation: basic
Profession
Actor
Singing
Funk: basic
Jazz: basic
Opera: basic
Oriental: basic
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Mopeds up to 50 cc & 45 km / h, Car class

Vita entries

Professional background

Er studierte Schauspielkunst an der "Badischen Schauspielschule Karlsruhe" und schloss dies mit einem Diplom für Schauspiel und Musical vor der paritätischen Prüfungskommission des Badischen Staatstheaters Karlsruhe im Jahr 1988 ab.

Other Education & Training

Studio De Fazio
Script & Screen Analysis, Body & Soul James Dean
Freie Universität Berlin
Hauptfächer Film- und Theaterwissenschaften, Magister Artium
Tanzfabrik Berlin
Diverse Tanzarten angelernt: Jazz, Freestyle
Reduta Schauspielschule
Filmschauspiel bei Yurek Bogayevicz
Studio Dominique De Fazio
Bühnen- und Filmschauspiel: nach Dominique De Fazios „Poetic-Theater-Methode“
Musikschule Bethanien Berlin
Gesang & Piano
Universität der Künste UDK/Training Center Berlin
Bühnen- und Filmschauspiel: nach Lee Strasbergs "Method Acting"

Awards

Fay Grim (nominated) (Cinema film)
Chlotrudis Awards, best Actress Parker Posey, Best Original Screenplay for Hal Hartley
Fay Grim (Cinema film)
RiverRun International Film Festival, Best Narrative Feature, Detective Metin
Meine Verrückte Türkische Hochzeit (TV movie)
Adolf-Grimme-Preis, Kat.Fiktion
Meine Verrückte Türkische Hochzeit (TV movie)
Peis der Jury u. 3.sat-Zuschauerpreis
Meine Verrückte Türkische Hochzeit (TV movie)
Fernsehfilm-Festival Baden-Baden Hauptpreis der Deutschen Akademie der Darstellenden Künste
Folge Der Feder (Cinema film)
International Film Festival Torino / Italy, Publikumspreis
Folge Der Feder (Cinema film)
16. Internationales Film Festival Ankara / Best. Regie, Best. Drehbuch
Folge Der Feder (Cinema film)
Mannheim / Heidelberg Filmfestival Publikumspreis
TATORT, Deutscher Fernsehpreis, Bester Fernsehfilm, beste Kamera (TV movie (series))
Hauptrolle Hauptkommissar Bülent Isi
Die Pfefferkörner (Series)
2000: Goldener Telix in der Kategorie Beste Spielserie, Durchgehende Rolle
Die Pfefferkörner (Series)
Erster Preis for Best Children TV Series, Asia Pacifik Broadcasting for Childrens TV, Durchgehende Rolle
Ich Chef, Du Turnschuh (Cinema film)
Adolf-Grimme-Preis

Film

The Disappearance (Cinema film)
Osman Celik (LR) Roger Deutsch & Gabor Holtai Producer: Ottofilms/Erbay Media Festivalfilm
Rana (Short film)
Khalid (LR) Deniz Sözbir Producer: Deniz Sözbir Film
Gangs (Cinema film)
Edas Vater (SR) Rainer Matsutani Producer: SamFilm Produktion Distribution: Walt Disney Motion Pictures (Germany) GmbH
5 Brote, 2 Fische (Short film)
Vater (LR) Alex Eslam
Fay Grim (Cinema film)
Detective Metin (SR) Hal Hartley Producer: Possible Films/Zero Films
Folge der Feder (Feature film)
Kenan (SR) Nuray Sahin Producer: Moneypennyfilm Distribution: ZDF
Ich Chef, Du Turnschuh (Cinema film)
Bülent (SR) Hussi Kutlucan Producer: Malita Film Distribution: ARTE
Die Pointe (Short film)
Tourismuskaufmann (LR) Jürgen Weber Producer: TwilightFilms
SADUJ (Short film)
Geschäftsmann/Waffenhändler (SR) Martin Eigler Producer: Boomtown Distribution: ARD/SFB
5 MINUTEN IKARUS (Short film)
Bestatter (SR) Martin Eigler Producer: Boomtown Distribution: SFB/ARTE
2 1/2 Minuten (Feature film)
Hüseyin (LR) Rolf Schubel Producer: Studio Hamburg Film Produktion, Letterbox Filmproduktion Distribution: ZDF

Television

Gute Zeiten, Schlechte Zeiten (Series)
Vater Oezgül (SR) Fridtjof Grüsser Producer: UFA Serial TV Channel: RTL
Letzte Spur Berlin
Bijan (SR) Florian Kern Producer: Novafilm TV Channel: ZDF Serie
Hauptstadtrevier
T. Mersin (SR) Ulrike Hamacher TV Channel: ARD Serie
Lindenstrasse (Series)
Memet Deger (SR) Iain Delthey Producer: Geissendörfer Film TV Channel: ARD
EXCELLENT CENTURY (TV series)
Spanischer Edelmann, Durchgehende Rolle (SR) Diverse Producer: Show TV
Molly & Mops
Prof. Özdeniz (SR) Michael Karen Producer: Mungofilm TV Channel: ZDF/ORF, Serie
Märchenstunde
Ben Schneidi (LR) Michael Karen Producer: Rat Pack Filmproduktion TV Channel: PRO7, Serie
GSG 9
Ambassador (SR) H.-G. Bücking TV Channel: SAT1, Serie
Da Kommt Kalle (TV series)
Albaner, Episodenhauptrolle (SR) Lars Jessen Producer: Network Movie Film-und Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
SOKO Leipzig
Sven Jürgens (SR) Oren Schmuckler TV Channel: ZDF, Serie
Meine Verrückte Türkische Hochzeit (TV movie)
Yusuf G. (SR) Stefan Holtz Producer: Rat Pack Filmproduktion GmbH TV Channel: PRO7, tv movie
Blond: Eva Blond! (TV movie (series))
Supporting role Hermine Huntgeburth Producer: Film-Line Productions GmbH TV Channel: SAT 1
TATORT
Polizist/Hauptkommissar (LR) Grosse, Oetzmann, Huber TV Channel: ARD/SWR, Fernsereihe
Die Pfefferkörner (Series)
Kemal Gülec - Social Worker, Durchgehende Rolle Matthias Steuerer Producer: Studio Hamburg TV Channel: ARD/NDR
Das Teufelsweib (TV movie)
Detective Raul, Guardia Civil (SR) Oliver Berben, Gerd Roman Frosch, Carl-Friedrich Koschnick Producer: Movie GmbH TV Channel: SAT1
Drehkreuz Airport (TV series)
Dr. Rashid, Durchgehende Rolle Werner Masten Producer: Novafilm TV Channel: ZDF
Ein Vater im Alleingang (TV movie)
Mr. Hamit (SR) Diethard Küster Producer: Calypso Film TV Channel: SAT1
Die Strassen von Berlin (TV movie (series))
Hanif, Episodenhauptrolle Werner Masten Producer: Novafilm TV Channel: ProSieben
Offroad TV (TV movie (series))
Mahmut, Episodenhauptrolle (SR) Michael Zens Producer: Berengar Pfahl TV Channel: ARD
Balko (TV series)
Gangster, Episodenhauptrolle Christoph Eichhorn Producer: UFA TV Channel: RTL
OP Ruft Dr. Bruckner (TV series)
Dr. Behroz (Neurologe, Chirurg, Naturheiler) (LR) Udu Witte, Jürgen Kaizig, Jürgen Weber, Michel Bielawa, Manuel Siebenmann, Edzard Onneken Producer: Phoenix Film TV Channel: RTL
Reise in die Nacht (TV movie (series))
Staatsanwalt, Episodenhauptrolle (SR) Matti Geschonneck Producer: Eikon Media TV Channel: ZDF
NAVACEK / STAR VON BABELSBERG (TV series)
Supporting role Patrick Catalifo, Peter Goedel Producer: France 2, Vereinigte Filmpartner TV Channel: France 2 / Canal Plus Tanais Berlin
Motzki (TV series)
Muhtarem (SR) Thomas Nennstiel Producer: Filmpool-Fiction TV Channel: ARD
Hier und Jetzt (TV movie (series))
Janis (Grieche), Episodenhauptrolle Jörg Foth Producer: Allianz Filmproduktion TV Channel: ZDF
Pfarrerin Lenau (TV series)
Kemal, Freund/Fernfahrer, Episodenhauptrolle Bruno Voges Producer: ARD/SWR (SDR) TV Channel: ARD

Theatre

Im Rausche des Meeres (Drama)
Entertainer, Dichter, Sänger (LR) Ercan Özcelik Producer: Ercan Özcelik & Peter Bleckwehl
Katzelmacher (Drama)
Katzelmacher (LR) Peter Wittenberg Theatre: Nationaltheater Mannheim
Geheime Freunde (Drama)
Jo (LR) Airan Berg Theatre: Schillertheater Berlin
Lola (Choreography)
Ercan Oezcelik Producer: Heimatmuseum Berlin Theatre: Öffentliche Plätze Musikalische Choreografie mit Kindern
Der Unaufhaltsame Aufstieg Des Arturo Ui (Drama)
Gangster, Diener (Durchgehende NR) (SR) Andras Fricsay Theatre: Schauspielhaus Bremen
Vogelkopp (Drama)
Vogelkopp (LR) Rolf Parchwitz Theatre: Kinder- und Jugendtheater, Landestheater Bruchsal
Blutsbrüder (Drama)
Blutsbruder (LR) Gerhard Printschitsch Theatre: Kinder- und Jugendtheater, Landestheater Bruchsal
Das besondere Leben der Hilletje Jans (Drama)
Pirat, Adliger, Henker (Durchgehende NR) (SR) Christoph Benkelmann Theatre: Kinder- u. Jugendtheater, Landesbühne Bruchsal
Die Physiker (Drama)
Pfleger (SR) Kiumars Sharafat Producer: Theater Die Insel Karlsruhe
Bitterer Honig (Drama)
Matrose/Prinz (SR) Rolf De La Croix Producer: Theater Die Insel Karlsruhe
Unsere Kleine Stadt (Drama)
Supporting role Michael Wedekind Producer: Theater Die Insel Karlsruhe Theatre: Gengenbacher Freilichtspiele

Commercial

EGETURK (Commercial)
Leading role Producer: Studio Hamburg Film, Caster Hauptrolle