Esther Esche

Esther Esche

Main agency
Anna Funke
+49 40 432 16111
funke@funke-stertz.de
open agency on Castupload

Information

Acting age
47 - 56 years
Year of birth
1965 (57 years)
Place of birth
Berlin
Height (cm)
168
Weight (in kg)
52
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Stature
very slim
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishRussian
Dialects
AnhaltinischBerlin German(native dialect)Mark BrandenburgNordenSaxon
Sport
Yoga
Dance
Ballet
Profession
Actor
Singing
Ballad
Pitch
Altus
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Awards

Die Andere (Drama)

Film

Roter Himmel (Cinema film)
Supporting role Christian Petzold Producer: Schramm Film Casting director: Simone Bär Written by: Christian Petzold
Die Andere (Drama)
Hanna (LR) Beryl Schennen Producer: Judith Erber Distribution: BR Bayrischer Rundfunk Casting director: Sabine Schroth
Hundsköpfe (Drama)
Silvia (LR) Karsten Laske
Sumo Bruno (Drama)
Gina (SR) Lennart Fritz Krawinkel Producer: Dirk Beinhold
Not al lovesong (Drama)
Dagmar (OR) Jan Ralske Producer: Gudrun Ruzickova-Steiner
Edgar (Drama)
Ulrike (OR) Karsten Laske Producer: Frank Löprich/ Katrin Schlösser Distribution: BR Bayrischer Rundfunk

Television

Jenseits der Spree (Series)
Nadja Lohmeyer (SRE) Ziska Riemann Producer: Network Movie
Der Staatsanwalt - Im Totenforst (Series)
Hedi Malthus (LE) Martin Kinkel Producer: Odeon Fiction Station: ZDF
SOKO Stuttgart - Unter Strom (TV series)
Annette Stettner (LR) Patrick Winczewski Producer: Bavaria Fiction Station: ZDF Casting director: Manolya Mutlu
In aller Freundschaft (Series)
Dr. Silvia Jessel (SR) Mathias Luther Producer: Saxonia Media Station: ARD Casting director: Ines Rahn
In aller Freundschaft (Series)
Dr. Silvia Jessel (LR) div. Producer: Saxonia Media Station: ARD Casting director: Ines Rahn
Tina Mobil (Mini series)
Conny (SR) Richard Huber Producer: X-Filme Station: ARD Casting director: Simone Bär
SOKO Potsdam (Series)
Hannah Pohlmann (SR) div. Producer: Bantry Bay Station: ZDF
Zeit der Geheimnisse (Mini series)
Bettina (OR) Samira Radsi Producer: Jochen Laube Station: Netflix Casting director: Simone Bär
Katie Fforde - Ein Haus am Meer (Drama)
Sophie Birnbaum (SR) Helmut Metzger Producer: Jutta Lieck-Klenke Station: ZDF Casting director: Heidrun Petersen
Letzte Spur Berlin (Series)
Sonja Gerstermann (OR) Aelrun Goette, Sabine Derflinger Station: ZDF Casting director: Dorothee Weyers
Jenny - Echt gerecht
Susanne Stöger Mendel (SR) div. Producer: Talpa German Fiction Station: RTL
SOKO Köln – Familiensache
Constanze Bothling (LR) Ulrike Hamacher Producer: Network Moovie Film Station: ZDF
Soko Hamburg - Tod in der Schleuse (TV series)
Brigitte Wendt (SR) Miko Zeuschner Station: ZDF
Morden im Norden
Eva Harmsen (SR) Dirk Pientka Producer: ndf Station: ARD
Jenny - Echt gerecht
Susanne Stöger Mendel (SR) div Producer: Talpa German Fiction Station: RTL
Ella Schön
Hebamme (OR) Maurice Hübner Producer: Dreamtool Entertainment Station: ZDF
Realität
Maffay (LR) Gian Suhner Producer: UdK Berlin
Soko Wismar
Leading role Sascha Thiel Producer: Cinecentrum Berlin Station: ZDF
Notruf Hafenkante
Regine Schulz (LR) Oren Schmuckler Producer: Letterbox Filmproduction Station: ZDF
Die jungen Ärzte
Corinna Markowiak (LR) Steffen Mahnert Producer: Saxonia Media Filmproduktion Station: ARD

Theater

Die Therapie (Drama)
Anna Spiegel (LR) Wolfgang Rumpf Theater: Berliner Kriminaltheater
Bis zum Äußersten (Drama)
Majory (LR) Matti Wien Theater: Berliner Kriminaltheater
Besuch der alten Dame (Drama)
Claire Zachanassian (LR) Susanne Truckenbrodt Theater: Theater Magdeburg
Jedermann (Theater recording)
Buhlschaft (SR) Winfried Glatzeder Theater: Meininger Staatstheater
Blutiges Heimat (Drama)
Fleischersfrau (SR) Susanne Chrudina Theater: Maxim Gorki Theater
Don Carlos (Drama)
Elisabeth (SR) Rike Eckermann Theater: Tacheles Berlin
Stellungskriege (Drama)
Vera (SR) Jan Jochimsky Theater: Staatsschauspiel Dresden
Macbeth (Drama)
Lady Macbeth (SR) Astrid Griesbach Theater: Theater des Lachens Frankfurt/Oder
Bomben (Drama)
Sie (LR) Franziska Matthus Theater: Hackesches Hoftheater Berlin
Reineke Fuchs (Theater recording)
Grimmbart (SR) Burkhart Seidemann Theater: Hackesches Hoftheater Berlin
Die Zeit kommt, die Zeit geht (Theater recording)
Esther (LR) Axel Poike Theater: Friedrichstadtpalast Kleine Revue
Der Fischer und seine Frau (Theater recording)
Frau (LR) Bettina Schubert Theater: Hackesches Hoftheater Berlin
Woyzeck (Drama)
Marie (LR) Burkhart Seidemann Theater: Hackesches Hoftheater Berlin
Medea (Drama)
Kreusa (SR) Theater: Theater Bad Godesberg / Neuwied
Komödie der Irrungen (Theater recording)
Luciana (LR) Werner Tietze Theater: Volksbühne
Ende der Welt m. anschließender Diskussion (Drama)
Stella (SR) Alexander Stillmark Theater: Deutsches Theater
Carmen Kittel (Drama)
Sonja (SR) Christine Harbort Theater: Staatstheater Schwerin
Antigone (Drama)
Antigone (LR) Daniel Anderson Theater: Theater Senftenberg
Jeder gegen Jeden (Drama)
Ulrike (LR) Daniel Anderson Theater: Theater Senftenberg

Audio

Zu Tisch (Speaker)
diverse Producer: Berlin Producers Distribution: ARTE
Bürger Ströbele (Speaker)
Kommentator Simone Dobmeier, Torsten Striegnitz Producer: Medea Film Distribution: RBB
Ein Schloss für alle (Speaker)
Kommentator Friederike Schlumbom Producer: Berlin Producers Distribution: RBB