Florian Kleine

Florian Kleine

Main agency
Barbara Schernthaner
+49 171 3861 697
film@cinova.de
open in Castupload

Information

Acting age
35 - 46 years
Year of birth
1975 (46 years)
Place of birth
Kiel
Height (cm)
182
Weight (in kg)
75
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Housing options
Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language)English(native-language)FrenchHebrew
Dialects
BairischSwabianLow GermanAmerican
Instruments
GuitarPianoElectric guitarHarmonicaAccordion
Sport
Horse ridingBaseballClimbSwimSnowboardWakeboardSurfing
Dance
StandardModern Dance
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Singing
PopRockMusicalOperetta
Pitch
Tenor
Driver's licenses
Motorcycle class, Truck class
Additional skills

multi-instrumental

Vita entries

Other Education & Training

„Helden und Loser“ Workshop mit Jens Roth
Freiburger Schauspielschule im E-Werk

Film

Kiss Kiss Bang Bang (Short film)
Häcki Johannes Muhr Producer: Bornnaked Productions
Aphasie (Feature film)
Sven (SR) Dominik Balkow Producer: Cornelsen Films GmbH
Sorgenfresser (Short film)
Hendrik Schreiber (LR) Maximilian F. Leinfelder Producer: Glückwunschfilm, Maximilian Leinfelder [de]
Liebe Mich (Feature film)
François (SR) Nergis Usta Producer: Nu Pictures Berlin [de]
One Way or Another (Short film)
Paul (LR) Malou Pentzien Producer: Die Medienakademie [de]
Clay (Short film)
Hauptmann (SR) Francesco Masi Producer: Francesco Masi Produktion [de]
Cornerstorys (Short film)
Matthias Vogt-Geschäftsmann (SR) Tarek Roehlinger Producer: Filmakademie Baden-Württemberg (Ludwigsburg) [de]
Berlin Hustle (Short film)
Oleg Kopolski (LR) Laurent Daniels Producer: Scrapbook Films, Laurent Daniels
24 Wochen (Cinema film)
Autofahrer (SR) Anne Zohra Berrached Producer: Zero One Film GmbH [de]
German Angst (Feature film)
Client 2 diverse Producer: Kosakowski Films
Plan B - Scheiß auf Plan A (Cinema film)
Eddy (SR) Ufuk Genç Producer: Kick Punch Block Productions
Lilli_2.0 (Short film)
Benno (LR) Tina Semik Producer: Lessismore Pictures, Tina Semik [de]
The Actor (Short film)
Flo (LR) Ütz Fonfara Producer: Papermoon Films [de]
Spielt keine Rolle (Short film)
Schauspieler (SR) Annika Pinske Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Traumfabrik (Short film)
Vampir (LR) Walter Stöhr Producer: Hochschule Mainz (formerly FH Fachhochschule Mainz)
Ende der Feierlichkeiten (Short film)
Vale (LR) Lukas Majka Producer: Collectif Brigade Njet
Accordion Player (Short film)
Accordion Player (LR) Gregor Bozic Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Traum A (Short film)
Lucas (LR) Jacek Darnowski Producer: h_da Hochschule Darmstadt
Preis (Short film)
Herr Bünning (LR) Patrick Baumeister Producer: Filmanthrop
Eine Reise ohne Rückkehr (Short film)
Beamter 2 FK (SR) Güclü Yaman Producer: Güclü Yaman Produktion [de]
Nicht weit von mir (Feature film)
Max (LR) Rüdiger Görlitz Producer: Rüdiger Görlitz Medienproduktion
Notnagel (Short film)
Reifenhändler (LR) Walter Stöhr Producer: Lorn Tree Productions
Stille (Short film)
Der Händler (LR) Walter Stöhr Producer: Lorn Tree Productions
Bipolar (Short film)
Christian Schäfer (LR) Mathis Aubert Producer: Hochschule Offenburg [de]
Das Kunzept (Short film)
Kunze (LR) Walter Stöhr Producer: Lorn Tree Productions
Marla (Short film)
Robert (LR) Marta Malowanczyk Producer: Nervous Pet Pictures, Marta Malowanczyk
Kaleidoscope (Short film)
Male Part (LR) Ruth Moore Producer: PCFE Film School [cz]
Trigger Tiger (Feature film)
1. Matrose (SR) Salome Machaidze Producer: Credo:Film GmbH [de]
Spiele Schicksal (Short film)
Neonazi (LR) Iruka Agu Producer: wtp international GmbH

Television

Seeland (TV movie (series))
Hanno Kienle (LR) Holger Haase Producer: Polyphon Pictures GmbH Station: ARD [de], Degeto [de], SWR [de]
SOKO Hamburg (TV series)
Stefan Opitz (LR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Ella Schön - Freischwimmer (TV movie (series))
Henner Lange (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Ella Schön - Das Glück der Erde (TV movie (series))
Henner Lange (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Bis zum letzten Tropfen (TV movie)
Alfie (SR) Daniel Harrich Producer: Diwa-Film GmbH Station: ARD [de], BR [de], rbb [de], SR [de], SWR [de]
Familienerbe (TV movie)
Gernot Eberle (SR) Holger Haase Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) Station: SWR [de]
Wolfsland - 20 Stunden (TV movie (series))
Thomas Leinemann (SR) Cüneyt Kaya Producer: Molina Film Station: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Die Diplomatin – Mord in St. Petersburg (TV movie (series))
Rabbi Mischa Feldbljum (SR) Roland Suso Richter Producer: UFA Fiction Station: ARD [de], Degeto [de]
Freundschaft auf den zweiten Blick (TV movie)
Ole Schneider (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ARD [de], Degeto [de]
Ella Schön - Familienbande (TV movie (series))
Henner Lange (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Ella Schön - Land unter (TV movie (series))
Henner Lange (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Die Insider (Pilot)
Max (LR) Ismail Sahin Producer: Insider GbR [de]
Ella Schön - Schiffbruch (TV movie (series))
Henner Lange (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Ella Schön - Feuertaufe (TV movie (series))
Henner Lange (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Meister des Todes 2 (TV movie)
Bernd Vogdt (SR) Daniel Harrich Producer: Diwa-Film GmbH Station: ARD [de], Degeto [de], rbb [de], SR [de], SWR [de]
Der Weihnachtsgrummel (Mini series)
David Cüneyt Kaya Producer: CAB Film GmbH (vormals Bucket & Mops GmbH) [de] Station: rbb [de]
Mystery Hunters. Auf der Jagd nach dem Unerklärlichen (Documentary series)
Tom Bothe (LR) diverse Producer: Regiepapst Medienproduktion GmbH Station: TLC [de]
Sechs auf einen Streich - Der Schweinehirt (TV movie (series))
Schweinehirt (SR) Carsten Fiebeler Producer: Neue Schönhauser Filmproduktion GmbH Station: rbb [de]
Tatort - Der Fall Holdt (TV movie (series))
Typ 1 (SR) Anne Zohra Berrached Producer: Nordfilm GmbH [de] Station: NDR [de]
EMZ - Einmannzelt (Series)
Dr. Colori (LR) Maximilian Martens Producer: AfB Film, Christoph Neuhaus GbR [de]
Ich will (k)ein Kind von dir (TV movie)
Henning (SR) Ingo Rasper Producer: Real Film Berlin GmbH Station: ARD [de], Degeto [de]
Einsatz in Köln - Die Kommissare (TV series)
Holger Knapp (LR) diverse Producer: Constantin Entertainment GmbH Station: SAT.1
Hilfe, wir sind offline! (TV movie)
Nachbar 01 (SR) Ingo Rasper Producer: Ariane Krampe Filmproduktion Station: ZDF [de]
TV Noir - Das Wohnzimmer der Singer und Songwriter (TV show)
Rotweinmilieu Axel Ludewig Producer: ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen [de] Station: ZDFkultur [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Michael Santini (SR) diverse Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
SOKO 5113 (TV series)
Michael Santini (SR) diverse Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Brief eines Unbekannten (TV movie)
Martin Ganzert (SR) Arend Agthe Producer: Odeon TV (merged into Odeon Fiction GmbH) Station: ARD [de], NDR [de]
Geschlecht: weiblich (TV movie)
Liebhaber (SR) Dirk Kummer Producer: Gambit Film und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: SWR [de]
Tatort - Kalte Herzen (TV movie (series))
Journalist (SR) Thomas 'Tom' Bohn Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de] Station: SWR [de]
Rosenzweigs Freiheit (TV movie)
Neonazi (SR) Liliane Targownik Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de]

Theater

Black Rider
Wilhelm Sebastian Sommer Theater: Schlosstheater
Oslo
Terje Rød-Larsen Andreas Döring Theater: Schlosstheater
Romeo und Julia
Tybalt Walter Meierjohann Theater: Theater Osnabrück
Rosa und Karl
Karl Liebknecht Sophia Barthelmes Theater: Theater Osnabrück
Die Räuber
Karl Mohr Maurici Farré Theater: Monbijou Theater
Bandscheibenvorfall
Hufschmidt Ron Zimmering Theater: Theater Osnabrück
Die Mitschuldigen (J.W. Goethe)
Alcest Maurici Farré Theater: Monbijou Theater
Faust I
Mephisto Maurici Farré Theater: Monbijou Theater
Geächtet
Amir Ralf Buron Theater: Wallgraben Theater Freiburg
Die lustigen Weiber von Windsor
Mr Page Darijan Mihailovic Theater: Monbijou Theater
ALTBAU
Luis div. Theater: Theater am Tisch
New Anatomy
Sprecher Meinrad Kneer Theater: Novosibirsk State Philharmonic Society
Aus dem Staub
Der Eine Andreas Jendrusch Theater: Regionentheater
ORPHEUS#
div. Ersan Mondtag Theater: Schauspiel Frankfurt
Der Mann von La Mancha
Pedro Pascale Chevroton Theater: Theater Lübeck
Der Diener zweier Herren
Florindo Aretusi Jürg Schlachter Theater: Theater der Altmark
Mutters Courage
Klapka/Kelemen/Deutscher Offizier Yaron Goldstein Theater: Theater der Altmark
Von Kopf bis Fuß
Ehemann/Arzt Tim Heilmann Theater: Theater der Altmark
Novecento-Die Legende vom Ozeanpianisten
Tom Tooney Cordula Jung Theater: Theater der Altmark
Frau Luna
Lämmermaier Sarah Kohrs Theater: Theater der Altmark
Der Menschenfeind
Alceste Andreas Janes Theater: Theater der Altmark/Theater Greifswald
Abseitsfalle (UA)
Patrick Netzer Dirk Böhling Theater: Theater der Altmark
The Fantasticks
El Gallo Dirk Löschner Theater: Theater der Altmark
Der Hauptmann von Köpenick
v. Schlettow / v. Schleinitz / Dr. Obermüller Jan Steinbach Theater: Theater der Altmark
Macbeth
Macduff Dirk Löschner Theater: Theater der Altmark
Dreigroschenoper
Münz Matthias Robin Telfer Theater: Staatstheater
Tree-Haus
Performer A. Miller/F. Kleine Theater: EDEN*****/Berlin-Pankow
Fragments Of A Time Still Passing
Performer Vivienne Newport Theater: Newport Company/Berlin
Kredit
Clemens/Max Huber Torsten Bischof Theater: Theater Halle 7/München
Die Ballade vom Großen Makabren
Porprenaz Robin Telfer Theater: Zimmertheater Tübingen
Buddenbrooks
Morten/Leutnant Stephan Suschke Theater: Staatstheater Saarbrücken
König Lear
Herzog v. Cornwall / König v. Frankreich Hermann Schein Theater: Staatstheater Saarbrücken
Das Produkt
James - ein Filmproduzent Thomas Fiedler Theater: Staatstheater Saarbrücken
Erhöhte Temperatur
Dr. Sandoz/Don Pedro Gertrud Pigor Theater: Staatstheater Saarbrücken
Die Zaubertrommel
Monito Bernhard Stengele Theater: Staatstheater Saarbrücken
Der Tag als Mama auf den Leuchtturm stieg
Marzeille Kristina Gerhard Theater: Staatstheater Saarbrücken
The Body of Mr Smith
Dancer Graham Smith Theater: Theater Freiburg
Die Göttliche Komödie
Paolo Tom Schneider/Graham Smith Theater: Theater Heidelberg/Schlossfestspiele
Fitzfinger-ab geht er
Fitzfinger Torsten Bischof Theater: Junges Theater Göttingen
Blick zurück im Zorn
Cliff Anna Bergmann Theater: Junges Theater Göttingen
Wohin gehen wir (Soloabend)
Der Mann Tom Schneider Theater: Theater Freiburg
Eddy Puss Wrecks
Dancer Graham Smith Theater: Theater Freiburg
Im weissen Rössl
Zahlkellner Leopold Andreas Döring Theater: Junges Theater Göttingen
Elling
Kjell Bjarne Peter Hilton Fliegel Theater: Junges Theater Göttingen
Kabale und Liebe
Wurm Andreas Döring Theater: Junges Theater Göttingen
Faust - Schwer Vermittelbar
Mephisto Andreas Döring Theater: Junges Theater Göttingen
Vermummte
Khaled Torsten Bischof Theater: Junges Theater Göttingen
Kochen mit Elvis
Stuart Charlotte Koppenhöfer Theater: Junges Theater Göttingen
Ladies Night
Craig Andreas Döring Theater: Junges Theater Göttingen
Frühlings Erwachen
Melchior Andreas Döring Theater: Junges Theater Göttingen
Creeps
Arno Ulrike Willberg Theater: Staatstheater
Wolf sein
Zwerg Franziska Theresa Schütz Theater: Staatstheater
In einem tiefen dunklen Wald
Lützel Jörg Gade Theater: Staatstheater
Das Kontingent
Der junge Amerikaner Christian Schlüter Theater: Staatstheater
MIA Missing In Action
IMPRO Amanda Miller Theater: Theater Freiburg
Quartett
Valmont Said Mola Theater: Theater im Bauturm / Köln
Im Dickicht der Städte
Skinny Christoph Diem Theater: KIEW Freiburg
7 To 10 Passages
Robert Scott William Forsythe Theater: Theater Freiburg
Sexual Perversity in Chicago
Bernard Hardy Lutscher Theater: KIEW Freiburg

Audio

Pit und Paule - Die Pandajungen aus Berlin (Speaker)
Producer: RBB/ARD
Eruption - LA (Dubbing)
Talbot (SR) Sean Cain Producer: 4 Mile Productions [us]
Pandaglück im Doppelpack (Speaker)
Producer: ARD
Zwei Pandababies im Zoo Berlin (Speaker)
Producer: RBB
Big Eyes (Dubbing)
Kunstliebhaber Tim Burton Producer: Silverwood Films [us]
Das Versprechen eines Lebens (Dubbing)
Diverse Russell Crowe Producer: Fear of God Films [us]
Herz aus Stahl (Dubbing)
dieverse Deutsche und US Soldaten (SR) David Ayer Producer: Le Grisbi Productions [us]

Other

Sido - Mit Dir (Music video)
Priester (LR) Neco Celik Producer: Papermoon Films [de]
Alma & Sombra (Educational production)
Mann (LR) Mareike Danisch Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Samy Deluxe - Mimimi (Music video)
Kellner (SR) Roman Schaible Producer: Paul's Boutique
Andreas Bourani - Auf uns (Music video)
Partytänzer (SR) Kim Frank Producer: Kim Frank Produktion [de]
Exilia - Are You Breathing (Music video)
Masha's Lover (LR) Tobias Dannappel Producer: Schallpark GmbH & Co. KG