Folke Paulsen

Folke Paulsen

Actors Family
Sabine Rassau
+49 30 978 66712
mail@actorsfamily.de

Information

Year of birth
1960 (59 years)
Place of birth
Mannheim
Height (cm)
184
Weight (in kg)
80
Eye color
blue gray
Hair color
Gray
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Hamburg, Mainz
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Spanish: basic
Italian: basic
Dialects
Bairisch
Hessian
Berlin German
Instruments
Guitar: basic
Piano: medium
Ukulele: basic
Sport
Horse riding
Dance
Latin American dances: medium
Profession
Actor
Singing
Classic: professional
Pitch
Bass
Additional skills

Operngesang / Gesangslehrer

Vita entries

Other Education & Training

Universität der Künste Berlin

Film

Tatort Berlin - Gebrüder Sass (Documentary series)
Kommisar Max Fabich (LR) Gabi Schlag Producer: WTS MixedMedia Netzwerk für Medienproduktion Distribution: ARD [de]
The Snow Child (Short film)
Man (LR) Esteban Alfaro Producer: Esteban Alfaro Production
Tatort Berlin - Werner G. Der Kopf der Gladowbande (Documentary series)
Hauptkommissar Ernst Slaewecke (SR) Gabi Schlag Producer: WTS MixedMedia Netzwerk für Medienproduktion Distribution: RBB [de]
Immigration Game (Cinema film)
Wohlhabender Mann Krystof Zlatnik Producer: Roundhousefilm GmbH
Kehlkopfschuss
Peter (SR) Tim Ungermann Producer: HfbK Hochschule für bildende Künste Hamburg [de]
Schneeflöckchen (Cinema film)
Barbesitzer (SR) Adolfo Kolmerer Producer: Schneeflöckchen GmbH
Tatort Berlin - Willi Kimmritz. Schrecken der Wälder (Documentary series)
Hauptwachtmeister Göhrke (SR) Gabi Schlag Producer: WTS MixedMedia Netzwerk für Medienproduktion Distribution: RBB [de]
Härte (Cinema film)
Freier (SR) Rosa von Praunheim Producer: Rosa von Praunheim Filmproduktion [de]
Gestern, Heute, Morgen (Short film)
Erzähler (SR) Victor de Pachas Producer: Victor de Pachas Produktion [de]
Ulli Maaßlos und sein Kampf mit dem Amt (Short film)
Dr.jur. Balthasar von Krummlitz (LR) Simon Griesmayr Producer: Microcosmo Films
Days That Shook The World - Conspiracy to Kill: The Real Day of the Jackal/Wolf's Lair (Documentary series)
Stauffenberg (LR) Matthew Wortman Producer: Lion Television [uk/us] Distribution: BBC [uk]
Corpus Delicti (Short film)
Miguel (LR) Susanne Serwe Producer: Tomàs Serret Film Distribution: Sky [de] (vormals Premiere)
The Party - Nature Morte (Cinema film)
The Singer Poet (SR) Cynthia Beatt Producer: Alert Film GmbH [de]

Television

Alles was zählt (TV series)
Georg Albrecht (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Çukur (TV series)
Hans Zimmermann Sinan Öztürk Producer: Ay Yapim [tr] TV Channel: Show-TV [tr]
Krieg der Träume (TV series)
Tischendorf (SR) Jan Peter Producer: LOOKSfilm TV Channel: ARD [de], arte
Hayat Sarkisi (TV series)
Taxifahrer Cem Karci Producer: Most Production [tr]
Forsthaus Falkenau (TV series)
Tobias Arnhoff (SR) Andreas Jordan-Drost Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Forsthaus Falkenau (TV series)
Tobias Arnhoff (SR) Klaus Grabowsky Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Forsthaus Falkenau (TV series)
Tobias Arnhoff (SR) Klaus Grabowsky Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Forsthaus Falkenau (TV series)
Tobias Arnhoff (SR) Klaus Grabowsky Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Forsthaus Falkenau (TV series)
Tobias Arnhoff (SR) Klaus Grabowsky Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Stadtromanzen (TV movie)
Karl (LR) Dagmar Brendecke Producer: Madeleine Remy Filmproduktion TV Channel: ZDF [de]

Theatre

Im Namen der Rose
Ubertino Axel Köhler Theatre: Theater Erfut DomStufen-Festspiele
Ronja Räubertochter
Räuberhauptmann Mattis Thomas Sutter Theatre: ATZE Musiktheater
Emil und die Detektive
Herr Grundeis Thomas Sutter Theatre: ATZE Musiktheater
"My Fair Lady"
Prof. Henry Higgins Sylvia Kuckhoff Theatre: Brandenburg
Anatevka
Tevje Tatjana Rese Theatre: Landestheater Detmold
Der Bär, Der Heiratsantrag, Der Tragöde
Smirnov, Lomov, Muraskin Viktoria Alexander Theatre: Salon Theater Wiesbaden
Ibrahim & die Blumen des Koran
Ibrahim/Vater v. Moses Marion Firlus Theatre: Theater der jungen Welt Leipzig
Der Bettelstudent
Oberst Ollendorf Sylvia Kuckhoff Theatre: Brandenburg, Theatersommer
Die arabische Nacht
Karpati Oleg Myrzak Theatre: Theater Reutlingen, die Tonne
My fair lady
Prof. Higgins Jürgen Weber Theatre: Sonnentortheater, Mecklenburg
Molieres Tartuffe, Hochhuth
Moliere, Ludwig XIV Christian Kneisel Theatre: Theater Brandenburg
Die Möwe
Dr Dorn Oleg Myrzak Theatre: Theater Reutlingen, Die Tonne
Der Reigen, A.Schnitzler
sämtl. Herrenrollen, Soldat, junger Herr, Ehemann Victoria Alexander Theatre: Salon Theater Wiesbaden
Die satten Sechziger
diverse Tatjana Rese Theatre: Stachelschweine, Berlin Europacenter
Pippi in Taka Tuka Land
Langstrumpf Stephan Hoffstadt Theatre: Hörnumer Theatersommer
Wessis in Weimar, Hochhuth
div.Rollen Christian Kneisel Theatre: Theater Brandenburg
Die Schatzinsel,
Captain Long John Silver Stephan Hoffstadt Theatre: Hörnumer Theatersommer
Der Lügner, J.Cocteau
Lügner Victoria Alexander Theatre: Salon Theater Wiesbaden
Der schöne Teilnahmslose, J.Cocteau
Emil Victoria Alexander Theatre: Salon Theater Wiesbaden
Cyrano de Bergerac
Graf Guiche Marcel Krohn Theatre: Clingenburg Festpiele
Ein Sommernachtstraum, Shakespeare
Oberon Marcel Krohn Theatre: Clingenburg Festspiele
Woyzeck, Büchner
Major Stephan Neugebauer Theatre: Theater Tirana, Albanien
Emil und die Detektive
Herr Grundeis Stephan Neugebauer Theatre: Club.Theater Berlin
Expedition zum Südpol, Aufz.Scott/Amundsen
Sir Falcon Scott Stephan Neugebauer Theatre: Clubtheater Berlin
Solaris, Bearb. O.Myrzak, Stanislaw Lem
Kris Kelvin Oleg Myrzak Theatre: Clubtheater Berlin, Steglitz
Romeo und Julia, Shakespeare
Mercutio Stanislaw Mosa Theatre: Burgfestspiele Mayen
Bad Kleinen, Daniel Call
Adler Stephan Neugebauer Theatre: Clubtheater Berlin
Nathan der Weise, G.E.Lessing
Derwisch Pavel Fieber Theatre: Burgfestpiele Mayen
Elvis liebt dich
Horst Marcus Lachmann Theatre: Theater Bielefeld
Der Schut,
Kara Nirwan, der Schut Klaus H. Lattwesen Theatre: Freilichtbühne Greifensteine, Sachsen
Der Messias, Patrick Barlow
Theo Jürgen Zielinski Theatre: Theater d.j.Welt Leipzig
Sweeney Todd
Sweeney Todd Georg Mittendrein Theatre: Theater Zwickau/Plauen
Robin Hood
Robin Hood Robert Strauß Theatre: Freilichtbühne Greifensteine, Sachsen
Creeps, Lutz Hübner
Arno Jürgen Zielinski Theatre: Grips Theater Berlin
Cyrano de Bergerac
Cyrano Steffen Kaiser Theatre: Eduard v. Wintersteinthetaer Annaberg/Buchholz
Othello, Shakespeare
Jago Jürgen Zielinski Theatre: Eduard von Wintersteintheater Annaberg B.
Sweeney Todd
Sweeney Todd, alias Benjamin Barker Manfred Dietrich Theatre: Eduard v. Wintersteintheater Annaberg B.
Shakespeares sämtl. Werke, Adam Long
Peter Ulrich Schwarz Theatre: Eduard v. Wintersteintheater Annaberg.B
Störtebeker, Joachim Tettenborn
Störtebeker Christian Wölffer Theatre: Theaterhafen Husum
Salome, O.Wilde
der junge Syrer Walther Schmidinger Theatre: Schiller Theater Berlin
Richard II
Sir Piers Exton Heribert Sasse Theatre: Schillertheater Berlin
Judith, Hebbel
Achior, Hauptmann d. Moabiter Gerd Hagen Seebach Theatre: Schillertheater Berlin

Audio

Die Garde der Löwen (Dubbing)
Scar Howy Parkins Producer: Walt Disney Television Animation [us] Audio: Disney Channel
Genius Loci (3D) (Dubbing)
Mann Laura Laabs Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]

Other

Sergeant Pepper (Teaser (series concept))
Karl-Heinz Reinhardt (SR) Manuela Bastian Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Commercial

UPS Road Code - Are You Ready? (Commercial)
Erzähler (LR) Klaus Lange Producer: Klaus Lange Photography
Ein Tag Am Meer Film - Hasenbrot (Commercial)
Treppe (LR) Klaus Lange Producer: Ein Tag Am Meer Film [de]
Verbraucherzentrale - Surfer haben Rechte. Der etwas andere Verbraucheralltag (Commercial)
Mann Claus Worenski Producer: Visionboom, Claus Worenski