Franziska Junge

Franziska Junge

Contact Franziska Junge? Contact
Management Goldschmidt
Renate Landkammer
+49 30 323 6294
info@management-goldschmidt.de

Information

Acting age
31 - 41 years
Place of birth
Zschopau
Height (cm)
171
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Hamburg, München, Köln, Leipzig, Frankfurt, Paris
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Russian: medium
French: medium
Dialects
Saxon: only when required (Native dialect)
Berlin German: only when required
Erzgebirgisch: only when required
Bühnendeutsch: only when required
Accents
Russian: only when required
French: only when required
Instruments
Piano: medium
Sport
Aerobics, Ballet, Pilates, Horse riding, Dancesport, Yoga
Dance
Ballet: professional
Jazz Dance: professional
Profession
Singer, Actor
Singing
Song: professional
Blues: professional
Belting: professional
Musical: professional
Bel canto: professional
Rock/Pop: professional
Bat: professional
Sprechgesang: professional
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2006
Hochschule für Musik und Theater "Felix Mendelssohn Bartholdy" Leipzig

Other Education & Training

THE NAKED FACE
Masterclass mit David Penn (London)
ISFF
Kameraarbeit bei Jordan Beswick (New York)
Bayerische Theaterakademie August Everding

Awards

Drei Tage auf dem Land (nominated) (Drama)
Nominierung Beste Nachwuchsschauspielerin Kritikerumfrage der Zeitschrift Theater Heute

Film

Im Wald
Ina (LR) Frédéric Hambalek Producer: Kabakon Film Im Wettbewerb von ENCOUNTERS BAFTA RECOGNISED FILMFESTIVAL BRISTOL 2018
Die letzte Nacht der Baby Gun
Baby Gun (LR) Jan Eilhardt Producer: Jan Eilhardt
Im Labyrinth des Schweigens
Bibliothekarin (SR) Giulio Riciarelli Producer: Jakob Claussen/ Sabine Lamby/ Ulrike Putz Casting director: An Dorthe Braker DEUTSCHER BEITRAG ZU DEN OSCARS 2016
MattWeiss (Kurzfilm)
Lena Weiss Stefan T. Sachs
Das Scherbengericht
Audrey Fleur (SR) Jan Eilhardt Producer: Eilhardt Productions
Die fehlende Stunde (Kurzfilm)
Lea Benjamin Tillig

Television

Para - Wir sind King (Mini series)
Ulrike von Schönfliess (SR) Özgür Yildirim Producer: Wiedemann&Berg Television TV Channel: TNT Serie Sky Casting director: Iris Baumüller
Kommissar Dupin: Bretonische Spezialitäten
Blanche Trouin (SR) Bruno Grass Producer: Matthias Loesel TV Channel: ARD Casting director: Antje Wetenkamp
Der Staatsanwalt | Die Meinung (Series)
Eva Lesch (SR) Ulrich Zrenner Producer: Mischa Hofmann TV Channel: ZDF Casting director: Dorethee Weyers
Tatort - Parasomnia
Marie Kunz (SR) Sebastian Marka Producer: Nanni Erben TV Channel: ARD Casting director: Iris Baumüller
Tatort - Gefangen
Christine Weiss (SR) Isa Prahl Producer: Jan Kruse TV Channel: ARD Casting director: Iris Baumüller
Wolfsland: Heimsuchung
Elisa Hanke (SR) Francis Meletzky Producer: Jutta Müller TV Channel: ARD Casting director: Marc Schötteldreier
Inspektor Jury und der Tod des Harlekins
Lily Siddons (SR) Marcus Ulbricht Producer: Dirk Eggers TV Channel: ZDF
Letzte Spur Berlin - Verspielt
Jette Lentz (LR) Thomas Nennstiel Producer: Novafilm TV Channel: ZDF Casting director: Dorothee Weyers
Unser Kind
Sarah (SR) Nana Neul Producer: Heimatfilm TV Channel: WDR Casting director: Susanne Ritter
Ein Fall für zwei - Notenwahn
Frau Wied Thomas Nennstiel
Hit Mom
Krankenschwester Ines (SR) Sebastian Marka Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD Casting director: Ingrid Böhm
Tatort - Es lebe der Tod
Isabell Blum (SR) Sebastian Marka Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD Hessischer Rundfunk Casting director: Ingrid Böhm BESTER INTERNATIONALER SPIELFILM DES GARDEN STATE FILM FESTIVALS (USA)
Dead Man Working
Susanne (SR) Marc Bauder Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD Casting director: Ingrid Böhm GRIMME PREIS 2017
Immer Ärger mit Opa Charly
Lotte Kaiser (SR) Marcus Ulbricht Producer: Rheinfilm TV Channel: ARD Casting director: Marc Schötteldreier
Tatort - Wer bin ich
Helena Kierst (SR) Bastian Günther Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD Casting director: Ingrid Böhm MEDIENKULTURPREIS HESSEN 2016
Tatort - Hinter dem Spiegel
Sebastian Marka Casting director: Ingrid Böhm
Tatort - Das Haus am Ende der Strasse
Mutter Smetek (SR) Sebastian Marka Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD Casting director: Ingrid Böhm
Mustervater 2 - Opa allein zu Haus
Erzieherin Dagmar Hirtz
Eine Chance für die Liebe
Krankenschwester Dirk Regel
Das Leben des Friedrich Schiller
Caroline von Lengefeld Dirk Otto und Ernst Michael Brandt

Theatre

Iron Curtain Man
Leading role Fabian Gerhardt Theatre: Neuköllner Oper Berlin
Wheeler
Anita (SR) Oliver Reese Theatre: Berliner Ensemble Premiere am 2.12.2018
Die Dreigroschenoper
Lucy Brown (SR) Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Eine Familie
Karen Weston (SR) Oliver Reese Theatre: Berliner Ensemble Premiere 2017 am Schauspiel Frankfurt
Drei Tage auf dem Land
Natalja (LR) Andreas Kriegenburg Theatre: Schauspiel Frankfurt NOMINIERUNG IN DER KATEGORIE " BESTE NACHWUCHSSCHAUSPIELERIN DES JAHRES " 2017
Die Wiedervereinigung der beiden Koreas
diverse (LR) Oliver Reese Theatre: Berliner Ensemble Premiere 2015 am Schauspiel Frankfurt
Krankenzimmer Nr. 8: Ein Abend vom Heilen und Töten (Szenische Lesung)
Jo-Anna Hamann Theatre: Haus am Dom Frankfurt
Der talentierte Mr. Ripley
Bastian Kraft Theatre: Schauspiel Frankfurt
Drei Tage auf dem Land (Drama)
Nataja (LR) Andreas Kriegenburg Theatre: Schaupiel Frankfurt
Der Sturm
Ariel Andreas Kriegenburg Theatre: Schauspiel Frankfurt
Der Revisor
Revisor Sebastian Hartmann Theatre: Schauspiel Frankfurt
Irres Licht
Sängerin, Sprecherin Uwe Dierksen Theatre: Gallus Theater
Dämonen
Marja Timofejewna Lebjadkina, Lisaweta Tuschina Sebastian Hartmann Theatre: Schauspiel Frankfurt
Glaube Liebe Hoffnung
Maria Andreas Kriegenburg Theatre: Schauspiel Frankfurt
Frankfurter Rendezvous (Konzert)
Alien Schorsch Kamerun Theatre: Schauspiel Frankfurt
Dekalog - Die zehn Gebote
Ewa, Magda, Dorota Christopher Rüping Theatre: Schauspiel Frankfurt
Frankfurt
Storch, C.P.E Bach, H.v. Kleist, Moderatorin Rainald Grebe Theatre: Schauspiel Frankfurt
Making of :: Marilyn
Marilyn Bernhard Mikeska Theatre: Schauspiel Frankfurt
Der Sandmann
Olimpia Sebastian Klink Theatre: Volksbühne Berlin
Leviathan
Dame Thomas Fiedler Theatre: Kampnagel Hamburg
Liebelei
Mizi Schlager Stephan Kimmig Theatre: Schauspiel Frankfurt
Die Katze auf dem heißen Blechdach
Margaret Bettina Bruinier Theatre: Schauspiel Frankfurt
Tartuffe
Elmire Staffan Valdemar Holm Theatre: Schauspiel Frankfurt
Dunkle Mädchen & Music Hall präsentieren "Socrate" von Erik Satie
Sokrates Thomas Fiedler Theatre: Kampnagel Hamburg
Gun Street Girl
Jan Eilhardt Theatre: Schauspiel Frankfurt
Phädra
Önone Oliver Reese Theatre: Schauspiel Frankfurt
Cabaret
Sally Bowles Michael Simon Theatre: Schauspiel Frankfurt
Gerettet
Pam Thomas Schulte-Michels Theatre: Berliner Ensemble
Leonce und Lena
Lena Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Medea: Stimmen
Agameda Tanja Weidner Theatre: Berliner Ensemble
La Périchole
Guadalena, erste Cousine Thomas Schulte-Michels Theatre: Berliner Ensemble
Pffft - Oder der letzte Tango am Telefon
Chor Martin Wuttke Theatre: Berliner Ensemble
Die Dreigroschenoper
Dolly Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Kabarett der letzten Hoffnung
Makedoniy Kiselev Theatre: Berliner Ensemble
Hertel´s Waits for Franzy
Thomas Hertel Theatre: Schauspiel Leipzig
Die Jungfrau von Orleans
Agnes Sorel Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Mann ist Mann
Witwe Begbick Manfred Karge Theatre: Berliner Ensemble
West Side Story
Jets-Ensemble Francesca Zambello Theatre: Bregenzer Festspiele
Stumm & Zwang (One Woman Show)
Franziska Jung Theatre: Zerwirkgewölbe München
La Boheme
Tanzensemble Richard Jones & Anthony McDonald Theatre: Bregenzer Festspiele
Pal Joey
Gladys Gil Mehmert Theatre: Akademietheater München
On the Town
Lucie Schmeeler Gil Mehmert Theatre: Prinzregententheater München
Sweet Charity
Charity Gil Mehmert Theatre: Akademietheater München