Friederike Ott

Friederike Ott Vita as

agentur hahlweg
Harriet Hahlweg
+49 89 215 529150
mail@agentur-hahlweg.deview

Information

Acting age
28 - 38 years
Year of birth
1983 (36 years)
Size (in cm)
164
Weight (in kg)
48
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Long
Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Frankfurt am Main
Cities I could work in
Köln, München, Berlin, Frankfurt am Main, Hamburg
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Kölsch
Rheinisch
Instruments
Guitar: basic
Piano: medium
Sport
Fencing (sports), Martial Arts, Horse riding, Alpine skiing, Snowboard, Yoga
Dance
Quilting: medium
Pole Dance: medium
Profession
Singer, Actor, Dubbing actor
Singing
Chanson: professional
Rock/Pop: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Other Education & Training

Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt a. M., Diplom

Awards

Bayerischer Kunstförderpreis in der Sparte Darstellende Kunst
Förderpreis für junge Theatertalente des Vereins der Freunde des Residenztheaters
Publikumspreis Caligari Kurzfilmfestival Wiesbaden für Dreißig

Film

Grave Butler
Mona (LR) Sophie Averkamp Producer: HFF München
Die Mutprobe
Mutter (LR) Rena Dumont Distribution: Kurzspielfilm
Aussichtslos
Stefan Bühl Kurzfilm
Jetzt Oder Nie
Cia Torun Kurzfilm
Dreissig
Kolja Erdmann Kurzfilm

Television

Skylines
Maximilian Erlenwein Producer: Komplizenfilm, StickUp Filmproduktion
die Chefin
Ulrike Hamacher Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Der Staatsanwalt
Laura Tietze (SR) Uli Zrenner Producer: ODEON TV/ Novafilm Fernsehproduction TV Channel: ZDF
Soko Stuttgart
Jenny Brenner (LR) Steffi Doehlemann Producer: Bavaria Fiction GmbH TV Channel: ZDF
Bella Germania
Marianne (SR) Gregor Schnitzler Producer: Bavaria Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF Tv Mehrteiler
Rosamunde Pilcher- Wenn Fische Lächeln
Liz Pescoe (LR) Stefan Bartmann Producer: FFP New Media TV Channel: ZDF
Unter Verdacht- Verschlusssache
Silke Schmid (SR) Uli Zrenner Producer: EIKON Media GmbH TV Channel: ZDF
Tatort - Der Tod ist unser ganzes Leben
Sabine Merzer (LR) Philip Koch Producer: X-Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ARD
Hubert und Staller
Sandra Joschek (LR) Carsten Fibeler TV Channel: ARD, Degeto, BR
Einer für Alle, alles im Eimer (TV Film)
Caro (SR) Maurus vom Scheidt TV Channel: ZDF
Der Alte
Sophie Kunert (LR) Michael Kreindl TV Channel: ZDF
Um Himmels Willen - Mutterliebe
Andi Niessner Producer: ndf: neue deutsche Filmgesellschaft TV Channel: MDR/ARD Serie
München 7 - Dead-Lock
Franz Xaver Bogner Producer: Akzente Film & Fernsehproduktion TV Channel: BR/ARD Serie
SoKo 5113 - Flammende Herzen
Jorgo Papavassiliou TV Channel: ZDF Serie
Lilly Schönauer - Mama ante Portas
Karola Hattop TV Channel: ARD Reihe
Die Rosenheim Cops - Zu hoch zu Ross
Gunter Krää Producer: Bavaria Fernsehproduktion TV Channel: ZDF Serie
Ein Fall für zwei
Tom Zenker TV Channel: ZDF Serie
König Drosselbart
Sybille Tafel TV Channel: ARD TV Film
Tatort - Unter uns
Margarethe von Trotta TV Channel: hr/ARD Reihe

Theatre

Peer Gynt
Andreas Kriegenburg Theatre: Schauspiel Frankfurt
Aus Staub (Jan Neumann)
Die Mutter, div. Jan Neumann Theatre: Schauspiel Frankfurt
Amphitryon (H.v. Kleist)
Charis Andreas Kriegenburg Theatre: Schauspiel Frankfurt
Klotz am Bein (G. Feydeau)
Viviane Roger Vontobel Theatre: Schauspiel Frankfurt
Woyzeck (G.Büchner)
Marie Roger Vontobel Theatre: Schauspiel Frankfurt
Husbands and Wives
Judy Roth Christian Brey Theatre: Schauspiel Frankfurt
Die vierzig Tage des Musa Dagh
Diverse (LR) Nuran David Calis Theatre: Residenztheater München
Hexenjagd
Mercy Lewis Tina Lanik Theatre: Residenztheater München
Gefährliche Liebschaften
Cecile de Volanges Katrine Wiedemann Theatre: Residenztheater München
Der Prinz von Homburg
Nathalie, Prinzessin von Oranien (LR) David Bösch Theatre: Residenztheater München
Antonius und Cleopatra
Octavia Thomas Dannemann Theatre: Residenztheater Münchene
Aus dem bürgerlichen Heldenleben - Die Hose. Der Snob. 1913 (C. Sternheim)
Marianne Palen, Ottilie Tom Kühnel + Jürgen Kuttner Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Trilogie der Sommerfrische (C. Goldoni)
Vittoria Herbert Fritsch Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Der Sturm (W. Shakespeare)
Miranda Gísli Örn Gar?arsson Theatre: Residenztheater München
Leonce und Lena. Dunkle Nacht der Seele (nach Texten und Motiven von Georg Büchner)
Leading role Calixto Bieito Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Der Untergang des Hauses Usher (E.A. Poe)
Madeline Usher Suse Wächter Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Pünktchen und Anton (E. Kästner)
Pünktchen Thomas Birkmeir Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Der Kirschgarten (A. Tschechow)
Warja Calixto Bieito Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Kinderkriegen (K. Röggla)
Rabenmutter u.a. Tina Lanik Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Gyges und sein Ring
Lesbia Nora Schlocker Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Der Vorname (M. Delaporte, A. de la Patellière)
Anna Caravati Stephan Rottkamp Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Die Verwandlung (F. Kafka)
Grete Gísli Örn Garðarsson Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Marstallplan 1: Container Paris (D. Gieselmann)
Leading role Robert Gerloff Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Zur Mittagsstunde (N. LaBute / dt. EA)
Gigi Wilfried Minks Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Eyjafjallajökull-Tam-Tam (H. Krausser / UA)
Passagierin Robert Lehniger Theatre: Residenztheater München Ensemblemitglied
Figaro! Der tolle Tag (P. A. Caron de Beumarchais)
Susanne Tilman Gersch Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Romeo und Julia (W. Shakespeare)
Julia Tilman Gersch Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Das große Fressen (M. Ferreri)
Huren Caroline Stolz Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Das weite Land (A. Schnitzler)
Erna Hermann Schmidt-Rahmer Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Das Gähnen der Leere (S. Seidel)
Rosalinde Stephan Seidel Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Shopping Queens (T. Bungter)
Anne Caroline Stolz Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
The Black Rider (T. Waits, W.S. Burroughs, R.Wilson)
Käthchen Caroline Stolz Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Volksvernichtung oder meine Leber ist sinnlos (W. Schwab)
Desiree Tobias Materna Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
König Ödipus (B. Wartke nach Sophokles)
Ödipus u.a. Caroline Stolz Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Michael Kohlhaas (H.v. Kleist, Bearb. K. Lauterbach, D. Borrmann)
Adelige, Magd u.a. Constanze Lauterbach Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Prinz Eisenherz (D. Heßler)
Illene von Branwyn, Katwein Caroline Stolz Theatre: Staatstheater Wiesbaden Ensemblemitglied
Die Schwärmer (R. Musil)
Regine Franziska Marie Gramss Theatre: Deutsches Theater Berlin
Mutter Courage (B. Brecht)
Yvette Werner Tritzschler Theatre: Stadttheater Koblenz
Jugend ohne Gott (Ö.v. Horvath)
R Julia Hölscher Theatre: Städtische Bühnen Frankfurt a.M.
Tierreich (B. Srbljanowic)
Marija Henning Bock Theatre: Städtische Bühnen Frankfurt a.M.

Audio

Capriccio Kulturmagazin
Sprecherin Audio: BR
TTT Kulturmagazin
Sprecherin Audio: ARD /BR/ WDR
Feature Hr2 Kultur
Sprecherin Leonhard Koppelmann Audio: HR
Gottschalk Liest
Sprecherin Audio: BR