Gerdy Zint

Gerdy Zint

Contact Gerdy Zint? Contact
Das Imperium Talent Agency Berlin (D.I.T.A.)
Georg Georgi
+49 151 6195 7519
georg@dasimperium.com

Information

Acting age
20 - 60 years
Year of birth
1979 (41 years)
Place of birth
Berlin
Height (cm)
183
Weight (in kg)
85
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Short
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Überall
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Polish: basic
Spanish: basic
French: basic
Italian: basic
Dialects
Bairisch: only when required
Hamburgian: only when required
Thuringian (thüringisch): only when required
Berlin German: only when required (Native dialect)
Instruments
Squeezebox: medium
Sport
Aikido, Fishing, Badminton, Basketball, Beach volleyball, Boxing, Darts, Ice Hockey, Fitness, Soccer, Sailing
Dance
Improvisation dance: professional
Profession
Actor
Singing
A cappella: medium
Improvisation: professional
Pitch
Bass
Driver's license classes
Mopeds up to 50 cc & 45 km / h, Car class

Vita entries

Professional background

Gerdy Zint wurde in Berlin geboren und ist gelernter Dachklempner. Schon früh erkannte er seine Leidenschaft für die Schauspielerei und begann im Alter von 21 Jahren in der Jugendtheatergruppe Die Zwiefachen der Schaubühne Berlin zu spielen. Es folgten Engagements an der Volksbühne Berlin und Filmrollen

Other Education & Training

Bauliche Ausbildung sanitär Monteur und Dachklemptner

Awards

Kriegerin (nominated)
Förderpreis Deutscher Film Kategorie Schauspiel Männlich
In den Gängen (nominated) (Cinema film)
Deutscher Schauspielpreis 2018Nominierung für einen Starken Auftritt
Lebendkontrolle (Short film)
Babelsberger Medienpreis

Film

Toubab (Cinema film)
Simon (SR) Florian Dietrich Producer: Schiwago Film GmbH [de], Arte [de/fr], ZDF - Das kleine Fernsehspiel [de] Distribution: Camino Filmverleih GmbH
Betonrausch (Cinema film)
Dolmetscher/Bauarbeiter Ingo (SR) Cüneyt Kaya Producer: UFA Distribution: Netflix
Junk (AT) (Short film)
Franky Jan Weber, Bennet Weidemann Producer: Mugshot Film GbR
Die Zerstörten / Post Empire (AT) (Cinema film)
Gerdy (LR) Günther Franke Producer: Sutor Kolonko e.K. [de], Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB) Distribution: dffb Berlin
Heikos Welt (AT) (Cinema film)
Tommi (SR) Dominik Galizia Producer: Mutter & Vater Productions GmbH
Beule (Cinema film)
Kalle (LR) Janek Rieke Producer: Element E Filmproduktion GmbH
F For Fraks (Short film)
Kopfgeldjäger Tom (SR) Sabine Ehrl Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de], Initiative MDR Kurzkino [de]
Knorx - Egal was kommt! (Cinema film)
Axel (SR) Jacques Wissky Producer: Filmreihe Stammbaum
Asphaltgorillas (Cinema film)
Dejan (SR) Detlev Buck Producer: Viola Jäger Distribution: Constantin Film
Vielmachglas (Cinema film)
Aad (SR) Florian Ross Producer: Dan Maag Matthias Schweighöfer Marco Beckmann
In den Gängen (Cinema film)
Tino (SR) Thomas Stuber Producer: Jochen Laube, Fabian Maubach
Leif in Concert vol.2 (Cinema film)
Jari (SR) Christian Klandt Producer: Martin Lischke Distribution: missingFILMs
Wuff – Folge dem Hund (Cinema film)
Krüger (SR) Detlev Buck Producer: Christoph Daniel, Marc Schmidheiny, Detlev Buck, Sonja Schmitt Distribution: DCM Film Distribution
LIEBESFILM (Cinema film)
Kenn (LR) EMMA ROSA SIMON & ROBERT BOHRER Producer: GRANDFILM VERLEIH Distribution: Basis Berlin
Gutland (Cinema film)
Nikkel (SR) Govinda Van Maele Producer: BfbA-Verlag Distribution: Arte / ZDF
Was ich dir noch sagen wollte (Short film)
Martin (SR) Hans Henschel Producer: Florian Fettweis
Wixer Darling (NOT RELEASED) (Short film)
Hatti (LR) Felix Thiemer Producer: Morpheus Filmproduktion GbR Distribution: Morpheus Filmproduktion GbR
Attak (Short film)
Franky (LR) Ruben Meier Producer: Jonatan Geller-Hartung Distribution: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Fremde (Cinema film)
Bulliger (SR) Tim Dünschede Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB), Filmakademie Baden-Württemberg [de], Friendship Films GmbH, HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Die Blumen von gestern (Cinema film)
Sieghart Blumen (SR) Chris Kraus Producer: Danny Krausz, Kathrin Lemme Distribution: Dor Film-west
TERRIER - Hff München (Short film)
Pitbull (SR) Ozan Mermer Producer: Dreifilm GbR / University of Television and Film Munich
A Space Cowboy (Short film)
Cowboy (LR) Phillip Maurice Klein Producer: Film Arche
Er is wieder da (Cinema film)
Pantomime (SR) David Wnendt Producer: Constantin Film
Buddha's Little Finger (Cinema film)
Barbolin (SR) Tony Pemberton Producer: Karsten Stöter Benny Drechsel Martin Paul-Hus Distribution: Roh Film
Chasing Paper Birds (Cinema film)
Krille (SR) Mariana-Ivana Jukica Producer: Volle Pulle Filmproduktion
Raffinate (Short film)
spieler (LR) Philip Maurice Klein Producer: film arche
Nona (Short film)
LKW-Fahrer (SR) Michael Wolf Producer: Veronika Neuber Tobias Pollok
Unser letzte Sommer (Cinema film)
Odi (LR) Michał Rogalski Producer: Ewa Borgunska, René Frotscher, Maria Golos, Thomas Jeschner, Eva-Marie Martens, Distribution: Mafilm & sunday
Als wir Träumten (Cinema film)
Kehlmann (SR) Andreas Dresen Producer: Peter Rommel Distribution: Rommel film
Sonntags (Short film)
Mike (LR) Ira Tondowski Producer: Tondowski Filmproduktion
Stereo (Cinema film)
Schröder (SR) Maximilian Erlenwein Producer: Khaled Kaissar, Manuel Bickenbach, Alexander Bickenbach
Freihändig -dffb Berlin (Short film)
Autofahrer (LR) Luise Makarov Producer: dffb Berlin
Flucht Nach Vorn -dffb Berlin (Short film)
wolf (LR) Florian Dietrich Producer: Louise von Johnston
Glutnester. dffb Berlin (Cinema film)
Hardy (LR) Katja Sambeth Producer: DjangoFilms
Silvi (Cinema film)
Paul (SR) Nico Sommer Producer: Süsssauer Fimproduktion Distribution: Bildkraft Filmverleih
Little Thirteen (Cinema film)
Maik (SR) Christian Klandt Producer: X-verleih AG
Schwarzherz (Short film)
Marvin (LR) Tamer jandali Producer: Film AK Köln
E.+U (Short film)
Uwe (LR) Anne Zohra Berrached Producer: Film Ak Ludwigsburg
Erklär mir Liebe (Cinema documentary)
Gerdy Zint (LR) Florian Aigner Producer: imFilm Agentur + Verleih Distribution: imFilm Agentur + Verleih
Kriegern (Cinema film)
Sandro (LR) David Wnendt Producer: Hff Konrad Wolf Potsdam
Shahada (Cinema film)
Reiner (SR) Burhan Qurbani Producer: bittersuess pictures, Distribution: Das kleine Fernsehspiel.
Lebendkontrolle (Short film)
Mark (LR) Florian Schewe Producer: Hff Konrad Wolf Potsdam
Odessa (Short film)
Einbrecher (SR) Youdid Kahvec Producer: dffb Berlin
Machma (Short film)
Jens (LR) Thomas Brekle Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Things Change Film Ak Ludwigsburg (Short film)
Robert (LR) Michael Glasauer Producer: Film AK Ludwigsburg
Geschienten aus der Pfandleihe (Short film)
Gerdy zint (LR) Florian Aigner Producer: Wüste Film
Locked (Cinema film)
Alex (LR) Oleg Assadulin Producer: dffb Berlin
Weltstadt Hochschule für Film und Fernsehen Konrad Wolf (Cinema film)
Karsten (LR) Christian Klandt Producer: Arte - X verleih AG Distribution: Arte kleines Fernsehspiel
Basti (Short film)
Max (LR) Chris Rubino Producer: Trigger Happy Productions GmbH,
Suzuki dffb Berlin (Short film)
Radfahrer (SR) Christohf Wermke Producer: dffb Berlin
Lucy (Cinema film)
Gordons bester Freund (SR) Henner Winckler Producer: Florian Koerner von Gustorf
Anfänger dffb Berlin (Short film)
Stefan (LR) Nicolas Wackerbarth Producer: Fabian Diering
Blutstau dffb Berlin (Short film)
Knast Bruder (SR) Florian Aigner Producer: Mono/Magnetton
Lammfromm (Short film)
Fixier Patient (SR) Hanno Olderdissen Producer: die Perlentaucher Filmproduktion
Abhauen DFFB Berlin (Short film)
Arne (OR) Christoph Wermke Producer: dffb Berlin

Television

Die walleinsteins
Staatsanwalt -Schlag Auf Schlag (TV series)
Matthias Falk (SR) Ulrich Zrenner Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH TV Channel: Odeon TV/ZDF
Hausen (TV series)
Freke (SR) Thomas Stuber Producer: Lago Film TV Channel: sky
Tatort: Niemals ohne mich (TV series)
Stefan Krömer (SR) Nina Wolfrum Producer: Jan Kruse TV Channel: ARD Das Erste
Babylon Berlin -staffel 3 (TV series)
Ali Köller (SR) Tom Tykwer, Achim von Borries, Hendrik Handloegten Producer: X Filme Creative Pool, TV Channel: sky /ARD
Wir sind jetzt -Staffel 3 (TV series)
Rene Pauli (SR) Christian Klandt Producer: Producers at works Film GmbH TV Channel: RTL.2
"Morden im Norden". (TV series)
Mike Berger (SR) Christoph Eichhorn Producer: ndF: Berlin Hans Koch TV Channel: ndF: Berlin / ZDF
Zimmer mit Stall – Die Waschbären sind los (TV series)
Axel (SR) Michaela Kezele Producer: Roxy Film TV Channel: ARD Degato
SOKO Hamburg -Unter Verdacht (TV series)
Bjarne Zellner (SR) Esther Bialas Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
In Wahrheit: Still ruht der See (TV movie)
Karl Brandmann (SR) Miguel Alexandre Producer: Jutta Lieck-Klenke TV Channel: ZDF
Einstein -bodyhacker (TV series)
Auge Hansen (SR) Thomas Jahn, Dominic Müller, Felix Stienz, Producer: Michael Souvignier, Dominik Frankowski TV Channel: SAT.1
Wir sind jetzt - Staffel 2 (TV series)
Herr Pauli (SR) Christian Klandt Producer: Producers at Work Film GmbH TV Channel: RTL.2
Tatort -Hüter der schwelle (TV series)
Schläger (SR) Piotr J. Lewandowski Producer: Brigitte Dithard TV Channel: ARD Das Erste
Nix Festes (Mini series)
Rick (SR) Christoph Schnee TV Channel: ZDF
Wir sind jetzt -Staffel1 (TV series)
Herr Pauli (SR) Christian Klandt Producer: Producers AT Work Film GmbH TV Channel: RTL.2
Polizeiruf 110: Crash (TV series)
Axel Zerbe (SR) Torsten C. Fischer Producer: Filmpool Fiction TV Channel: ARD Das Erste
Unsere Jungs - Auch Strippen will gelernt sein (TV movie)
Kobra Klaus (SR) Florian Gärtner Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1
13 Uhr mittags (TV movie)
Bankräuber (SR) Martina Plura Producer: Claudia Schröder TV Channel: ARD Das Erste
Tatort : Alles was sie sagen (TV series)
Kommissar Junker (LR) Özgür Yildirim Producer: Björn Vosgerau Uwe Kolbe TV Channel: ARD Das Erste
Alarm für Cobra 11- Road Trip (TV series)
David Gruber (LR) Sebastian Ko Producer: Aktion Konzept TV Channel: RTL
4 Blocks (TV series)
Alexander (SR) Marvin Kren Producer: Wiedemann & Berg Television TV Channel: Sky
Eine gute Mutter (TV movie)
Ronny (SR) Claudia Garde Producer: FFP New Media TV Channel: ARD Das Erste
Letzte Spur Berlin-Sheriff (TV series)
Normen Gerske (SR) Christoph Stark Producer: Lutz Groth TV Channel: ZDF
Rentenercops -Liebesspieler (TV series)
Lutz Michel (LR) Thomas Durchschlag Producer: Bavaria Fiction TV Channel: ARD Das Erste
Tempel (TV series)
Möbel packer (SR) PHILIPP LEINEMANN Producer: UWE URBAS TV Channel: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH
Tatort: Dunkelfeld (TV series)
Frank (LR) Christian von Castelberg Producer: Ernst Ludwig Ganzert TV Channel: ARD Das Erste
Alles Klara -Waidmanns Tod (TV series)
Tobias Körner (SR) Thomas Freundner Producer: Maik Homberger TV Channel: NDF / ARD Das Erste
Ein starkes Team - Knastelse (TV series)
Boris kastel (SR) Maris Pfeiffer Producer: UFA Fiction GmbH TV Channel: ZDF
Die Spezialisten – Im Namen der Opfer-Party (TV series)
Kuno (SR) Gero Weinreuter Producer: Dedina Dettmers TV Channel: UFA Fiction GmbH
Schnitt Für Schnitt (Series)
Kuno (SR) TV Channel: UFA fiction
Tatort: Spielverderber (TV series)
Jan Körner (LR) Hartmut Schoen Producer: Dagmar Rosenbauer TV Channel: cinnecentrum Hanover / ARD Das Erste
Club Europa (TV movie)
Türsteher (SR) Franziska Margarete Hoenisch Producer: Filmakademie Baden-Württemberg TV Channel: ZDF -Das kleinefernsehspiel
Die Wallensteins - Dresdner Dämonen (Series)
Koma (SR) Carlo Rola TV Channel: Ziegler Film
Tatort -Türkischer Honig (TV series)
Tim Roloff (SR) Christine Hartmann Producer: Saxonia Media TV Channel: MDR
Diese Kaminskis-Wir legen sie tiefer Global Player
Jankowski Sven Nagel Producer: Eyeworks Fiction Cologne, TV Channel: ZDF neo /ZDF
Polizeiruf 110 - Im Schatten (TV series)
Mirco Lewandowski (SR) Philipp Leinemann Producer: ARD Das Erste TV Channel: ARD Das Erste
Die Klasse -berlin 61 (Documentary drama)
Vorarbeiter (SR) Ben Von Grafenstein Producer: Studio Hamburg TV Channel: Doc.station / ARD Das Erste
Die Chefin (TV series)
Piet van Meeren (SR) Florian Kern Producer: ZDF TV Channel: Network Movie
Der Kriminalist -Tod im Paradies (TV series)
Bernd Bo Sander (SR) Christian Görlitz Producer: Claudia Schneider TV Channel: Monaco film
Tatort Im schmerz Geboren (Series)
Claudius Bosco (SR) Florian Schwarz Producer: Stefan Sturm. Undine König TV Channel: Hessischer Rundfunk
Küstenwache -Geschäfte mit den Tod (TV series)
Manfred Kowaltschik (SR) Zbynek Cerven Producer: Odeon Filmproduktion TV Channel: odeon
Tatort - Dinge die noch zu tun sind (TV series)
Ivo Kaminski (SR) Claudia Garde Producer: Quirin Berg, Max Wiedemann TV Channel: Wiedeman&berg
Stromberg (TV series)
Freiwillige Feuerwehr finsdorf (SR) Arne Feldhusen Producer: Ralf Husmann TV Channel: Pro 7
Mord in Eberswalde (TV movie)
Jan Voigt (SR) Stephan Wagner Producer: Martin Zimmermann, Christian Becker TV Channel: ninety -minute film /ARD Das Erste
SOKO Köln -Blaulicht (TV series)
Enno Thönnes (SR) Torsten Wacker Producer: NETWORK MOVIE Film– TV Channel: ZDF
Mord mit Aussicht -Saftladen (TV series)
Paul Weiser (SR) Christoph Schnee Producer: Heike Schwarzbach TV Channel: ARD Das Erste
Hanna Mangold -Tod im Wald (TV movie)
Eugen Imhoff (LR) Florian Baxmeier Producer: Ninety-Minute Film GmbH TV Channel: SAT.1
SOKO -Stuttgard Schattenspiel (TV series)
kai Brückner (SR) Gero Weinreuter Producer: Katharina Görtz TV Channel: ZDF
Kommissar stolberg. -krieger (TV series)
Michael Rupp (SR) Michael Schneider Producer: Sabine Groß TV Channel: ZDF
Polizeiruf 110 - Einer trage des anderen Last (TV series)
Mirco Lewandowski (LR) Christian von Castelberg Producer: NDR TV Channel: Filmpool / NDR
Polizeiruf 110 -Bullenklatschen (TV series)
Johannis Majewski (SR) Torsten M. schmidt Producer: MDR TV Channel: MDR
Tatort- Schmale Schultern (TV series)
Chris (SR) Christoph Schnee Producer: Sonja Goslicki TV Channel: Mythos film /ARD das Erste
Ein starkes Team -Dschungelkampf (TV series)
Automatenspieler (SR) Birgit Grosz Leo P. Ard Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF
Marie Brand und das mörderische vergessen (TV movie)
Frank Keller (SR) Florian Kern Producer: Eyeworks TV Channel: ZDF
Notruf Hafenkante matjeskrieg (TV series)
Morten Sasse (SR) udo Witte Producer: ZDF TV Channel: ZDF
Keine Angst (TV movie)
Mann mit Luftballons (SR) Aelrun Goette TV Channel: ZDF
Die Wölfe - Hoffnung auf Glück (Documentary drama)
Stasi Beamter Keller (SR) Friedemann Fromm Producer: Iris Oeltjen, Matthias Fritsche, Marianna Rowinska TV Channel: ZDF
Der Fremde (TV movie)
Metulsky (SR) Cicilia Malmström Producer: Die Medienakademie [de]
SOKO Wismar Feuerstühle (TV series)
Ruben veit (SR) Michaela Zschiechow Producer: Britta Hansen TV Channel: ZDF
SOKO Leipzig voll Stoff (TV series)
Maik Bruhns (SR) Christoph Eichhorn Producer: UFA Film TV Channel: ZDF
Sieh zu das du Land gewinnst (Drama)
Michi (SR) Kerstin Ahlrichs Producer: kordes&kordes filmproduktion GmbH

Theatre

Theatre: Schaubühne Schaubühne: »On the Road« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2000) »Ich sitz an Land« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2001) »Children of Tomorrow« mit Theatergruppen aus Südafrika (Regie: verschiedene, 2001) »Atemtauschen« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2002) »Gummo. Gamma. Gimme.« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2003) »Anderwelt« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2004) »Gang A Bong Get It On« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2005) »Schicksal« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2005) »Einer kommt durch« von Die Zwiefachen (Regie: Uta Plate, 2006) Tobias in »Liebe ist nur eine Möglichkeit« (Regie: Thomas Ostermeier, 2006) Bankbote / Wachdienst in »Room Service« (Regie: Thomas Ostermeier, 200
Revolte auf Côte 3018 – Die Bergbahn (Drama)
Der Moser (LR) Andreas Merz Producer: Frank Kasdorf Theatre: Volksbühne
Endstation Sehnsucht (Drama)
Pablo (SR) Benedict Andrews Producer: Tobias veit Theatre: schaubühne
Jugend Theater Der Schaubühne -Die Zwiefachen
Robert (LR) Tommas Ostermeier Producer: Uta PLate Geboren 1979 in Berlin. Seit 2000 Mitglied der Jugendtheatergruppe der Schaubühne, »Die Zwiefachen«. 2001 eigener Schauspielworkshop am Teatro Azúl Americana in Havanna, Kuba sowie eigener Schauspielworkshop mit Berliner Grundschülern. Seit 2003 regelmäßige Auftritte in Film- und Fernsehprojekten, u.a. in den Kurzfilmen »Kreuzgang« mit Ben Becker und Bibiana Beglau (Regie: Felipe Solarte Arciniegas, 2002), »Blutstau« (Regie: Florian Aigner, 2003) und »Basti« (Regie: Chris Rubin, 2004). 2006 Hauptrolle in »Hund frisst Hund« in der Münchner Muffathalle (Regie: Tobias Bühlmann).
Tod eines Handlungsreisenden (Drama)
Onkel Ben (SR) Luk Perceval Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne
Room Service (Drama)
Bank Bote (SR) Tommas Ostermeier Producer: Tobias veit Theatre: schaubühne
Speeddating (Drama)
Drogen Daeler aus Bingen (LR) Frank Oberhäußer Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne
Liebe ist nur eine Möglichkeit (Drama)
Tobias (SR) Thomas Ostermeier Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne
Hund frist Hund (Drama)
Dove (LR) Tobias Bühlman Producer: Münchner Kammerspielen Theatre: Muffat Halle
Einer kommt durch (Drama)
camoron (LR) Uta Plate Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne
Schicksal (Drama)
Mark (LR) Uta Plate Producer: Tobias Veit Theatre: Schaubühne/JVA Plötzensee
Gang A Bong Get It On (Drama)
Nummer 2 (LR) Uta Plate Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne
Anderwelt (Drama)
Akie (LR) Uta Plate Producer: Tobias Veit Theatre: Schaubühne
Gummo. Gamma. Gimme. (Drama)
Gerdy (OR) Uta Plate Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne/ National Youth Theatre London
Atemtauschen (Drama)
Reiner (LR) Uta Plate Theatre: Schaubühne
Children of Tomorrow (Drama)
Kain (OR) Verschieden Producer: Goethe Intstitut Theatre: Kultur Karawane /Goethe Institut
Ich sitz an Land (Drama)
Tian (LR) Uta Plate Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne
On the Road (Drama)
Schlange (LR) Uta Plate Producer: Tobias veit Theatre: Schaubühne

Audio

Loituma - Levan Polka (Other)
die Tanz Gang (LR) Audio: Youtub

Internet

SIND - Bataillon d'Amour (Music video)
0:25 / 1:47 Leif in Concert Vol. 2 (Trailer)
Friday the 13th for Future (Moodfilm)
PLUSMACHER - SCHNURRI (Music video)
FiNCH ASOZiAL feat. PLUSMACHER - PLATTENBAUROMANTIK II (Music video)
Friday the 13th for Future (Eventfilm)
Browser Ballett
SXTN - Er will Sex (Music video)
PLUSMACHER feat. FiNCH ASOZiAL - PLATTENBAUROMANTIK (Music video)
Tatort die Show #14 Berlin RBB Dunkelfeld (Reportage)
Sag niemal nie ( Kaeiserschnitt) Kinder mit Kettensägen (Music video)
PLUSMACHER - BAR BEZAHLT (Music video)
Ende November - "Für immer" (Music video)
Arschloch Klartext / Bedinungungloses Grundeinkommen (Drama)
Loituma - Levan Polka (Music video)
Die Tanzwütigen