Gert Klotzek

Gert Klotzek

60plus
Ulrike Boldt
+49 2150 206 563
office@schauspieler60plus.deview

Information

Year of birth
1950 (69 years)
Place of birth
Schwerin
Height (cm)
186
Weight (in kg)
95
Eye color
brown
Hair color
Gray
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: basic
Russian: medium
Dialects
Norden (Native dialect)
Instruments
Banjo: medium
Piano: medium
Sport
Fencing (stage), Horse riding
Profession
Actor
Pitch
Bass
Driver's license classes
Motorcycle class (AM, A, A1, A2), Car class (B, BE), Truck class (C, CE, C1, C1E), Special class (T, L)

Vita entries

Primary professional training

1975
Hochschule für Musik und Theater "Felix Mendelssohn Bartholdy" Leipzig

Film

Schenk mir ein Lächeln (Short film)
Kurt (SR) Anja Gurres Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Wuff (Cinema film)
Ellas Vater (SR) Detlev Buck Producer: DCM Pictures GmbH Distribution: ProSieben [de]
Geschichte Mitteldeutschlands - Lenin, die Deutschen und der Zarenmord (Documentary series)
Deutscher Diplomat Peter Pepe Pippig Producer: Saxonia Entertainment GmbH [de] Distribution: MDR [de]
Geschichte Mitteldeutschlands - Markus Wolf (Documentary series)
Markus Wolf (LR) Peter Pepe Pippig Producer: Saxonia Entertainment GmbH [de] Distribution: MDR [de]
Das System (Short film)
Der Beamte (LR) Paul Maximilian Näther Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Kalt oder Heiß (Short film)
Nachbar (SR) Angel Reichelt Producer: Filmarche Berlin e.V.
Hintergrundmann (Short film)
Eichhammer (LR) Andre Gelhaar Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Die Architekten (Cinema film)
Beauftragter (SR) Peter Kahane Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]
Zum Teufel mit Harbolla (Cinema film)
Transportpolizist (SR) Bodo Fürneisen Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]
Der Streit um des Esels Schatten (Cinema film)
Onatos (SR) Walter Beck Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]

Television

Beat (TV series)
Älterer Herr Marco Kreuzpaintner Producer: Hellinger / Doll Filmproduktion TV Channel: Amazon Video
Alles oder Nichts (TV series)
Staatsanwalt Marco Gadge Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Binny und der Geist (TV series)
Auktionator Benedict Hoermann Producer: UFA Fiction TV Channel: Disney Channel
100 Frauen, die die Welt bewegten (TV event)
Hitler (Das Leben der Eva Braun) (LR) Othaki Hiroshi Producer: NTV Nippon Television Network Corporation [jp]
Eine wie keine (TV series)
Hotelgast (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Anna und die Liebe (TV series)
Pfarrer (LR) Lars Morgenroth Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
SOKO Wismar (TV series)
Herr Barth (SR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
OLM! unterwegs (TV show)
Fahrlehrer (LR) Jens Holzgreve Producer: MBTV Produktions GmbH [de] TV Channel: ProSieben [de]
Spur & Partner (TV series)
Ermittler (SR) Johannes Wille Producer: Vision X Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ARD [de]
Tatort - Der Trippler (TV movie (series))
Pfarrer (SR) Michael Lähn Producer: Provobis Gesellschaft für Film und Fernsehen mbH [de] TV Channel: SFB [de]
Dr. Sommerfeld - Neues vom Bülowbogen (TV series)
Dr. Baumann (SR) Andreas Thiel Producer: NFP TV Channel: ARD [de]
Unser Charly (TV series)
Mann (SR) diverse Producer: Phoebus-Film GmbH & Co Produktions KG [de] TV Channel: ZDF [de]
In aller Freundschaft (TV series)
Einsatzleiter Polizei (SR) diverse Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Der Havelkaiser - Der Feuersturm (TV movie (series))
Dr. Fröhlich (SR) Herbert Ballmann Producer: NFP TV Channel: ARD [de]
Hallo Onkel Doc (TV series)
Polizist (SR) Lothar Bellag Producer: Rhewes Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
OP ruft Dr. Bruckner (TV series)
Kommissar Wilms (SR) diverse Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] TV Channel: RTL
Unser Charly (TV series)
Polizist (SR) diverse Producer: Phoebus-Film GmbH & Co Produktions KG [de] TV Channel: ZDF [de]
Die Sternbergs - Ärzte, Brüder, Leidenschaften (TV series)
Herr Jung (SR) Hans Liechti Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Wolffs Revier (TV series)
Rechtsanwalt Kraft (SR) diverse Producer: Borussia Media [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Flieg Opa, flieg! (TV series)
Beamter (SR) Thomas Draeger Producer: Cikon Filmproduktion GmbH [de]
Im Namen des Gesetzes (TV series)
Hotelmanager (SR) diverse Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Mit verbundenen Augen (TV movie)
Dr. Novak (SR) Marijan David Vajda Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de]
Drei mal die Woche (TV movie)
Apotheker (SR) Walter Weber Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
... nächste Woche ist Frieden (TV movie)
Schatzschneider (SR) Peter Schulze-Rohr Producer: Multimedia Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Kanzlei Bürger (TV series)
Holm (SR) Heiner Carow Producer: NFP TV Channel: ARD [de]
Ein Bayer auf Rügen (TV series)
Arzt (SR) Walter Bannert Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH [de]
Wolffs Revier (TV series)
Manager (SR) diverse Producer: Borussia Media [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Das Schwein - Eine deutsche Karriere (TV series)
Arzt (SR) Ilse Hofmann Producer: Nostro Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Julian H. entführt - Qualen einer Mutter (TV movie)
Arzt (SR) Vivian Naefe Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de]
GZSZ Gute Zeiten Schlechte Zeiten (TV series)
Robert Linden (LR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Immer wieder Sonntag (TV series)
Mann (SR) diverse Producer: Mercurfilm Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Fraktur (TV movie)
Arzt (SR) Matti Geschonneck Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Frank und Robert (TV movie)
Feuerwehrmann (SR) Peter Vogel Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR)
Die Spur führt zum Silbersee (TV movie)
2.Gendarm (SR) Günter Rätz Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Polizeiruf - Der Riß (TV movie (series))
Arzt (SR) Jan Ruzicka Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Mit Herz und Robe (TV series)
Dr. Richter (SR) Klaus Grabowsky Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Mein Kampf (TV movie)
Penner, Tiroler (SR) Thomas Langhoff Producer: ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen [de] TV Channel: ZDF [de]
Alter schützt vor Liebe nicht (TV movie)
ABV (SR) Joachim 'Achim' Hübner Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR)
Polizeiruf 110 - Zerstörte Hoffnung (TV movie (series))
Lehrer (SR) Peter Hagen Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: ARD [de]
Luv und Lee (TV series)
Kellner (SR) Hans Joachim Hildebrandt Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Die verschwundene Miniatur (TV movie)
Inspektor (SR) Vera Loebner Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR)
Praxis Bülowbogen (TV series)
Zuhälter (SR) diverse Producer: NFP TV Channel: ARD [de]
Das Mädchen aus dem Fahrstuhl (TV movie)
Meister (SR) Herrmann Zschoche Producer: Defa Studio für Spielfilme [de] TV Channel: [DFF]
Tierparkgeschichten (TV series)
Fichte (SR) Martin Eckermann Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Albert Einstein (TV series)
Dr. Altmann (SR) Georg Schiemann Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]
Stunde der Wahrheit (TV movie)
Haupt (SR) Jurij Kramer Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Polizeiruf 110 - Mitternachtsfall (TV movie (series))
Arzt (SR) Gunter Friedrich Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Die ehrbaren Fünf (TV movie)
Ober (SR) Klaus Gendries Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]
Gold für den König (TV movie)
Major (SR) Hubert Kreuz Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Polizeiruf 110 - Der Tote zahlt (TV movie (series))
ABV (SR) Hans Knötzsch Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Künstler, König und Modell (TV movie)
Pont Neuf (SR) Martin Eckermann Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Polizeiruf 110 - Letzte Begegnung (TV movie (series))
Mahnau (SR) Ursula Bonhoff Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Polizeiruf 110 - Bedenkzeit (TV movie (series))
Lebensmitellhändler (SR) Hans Werner Honert Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Meine Tochter - Deine Tochter (TV movie)
Paul Windel (SR) Eberhard Schäfer Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Ernst Thälmann (TV series)
Fritz Schultz (SR) diverse Producer: Defa Studio für Spielfilme [de] TV Channel: [DFF]
Klaus Störtebeker (TV series)
Führer der Kreuzritter und div. (SR) Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]
Bi uns to Hus (TV movie)
Sprecher, Sänger (SR) Peter Fischer Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) TV Channel: [DFF]

Theatre

Die 12 Geschworenen
Nr.1 Wolfgang Rumpf Theatre: Kriminaltheater Berlin
Vor dem Frost
Eric Westin Wolfgang Rumpf Theatre: Kriminaltheater Berlin
Königsblau
Polizeipräfekt Jordan Holger Schulze Theatre: Prodacapo , Schloß Charlottenburg/Diedersdorf
Die Heiden von Kummerow
Superintendent Sanftleben Holger Schulze Theatre: Darßer Festspiele
Der Hund von Baskerville
Mortimer Wolfgang Rumpf Theatre: Kriminaltheater Berlin
Die Heiden von Kummerow
Müller Düker, HR Holger Schulze Theatre: Darßer Festspiele
Das Kahnweib
Fritz Retzlaff Holger Schulze Theatre: Theater Stralsund
Das Kahnweib
Fritz Retzlaff Holger Schulze Theatre: Theater Stralsund/Greifswald
Raub der Sabinerinnen
Prof. Gollwitz Holger Schulze Theatre: Darßer Festspiele
Lünkenlarm
Eduard Bünkel (Hauptrolle) Jörg Schade Theatre: Staatstheater Schwerin
Raub der Sabinerinnen
Prof. Gollwitz, HR H. Schulze Theatre: Darßer Festspiele
Pension Schöller
Klapproth, HR H. Schulze Theatre: Darßer Festspiele
Peter-Zarewitsch
Kanzler Holger Schulze Theatre: Prodacapo / Schloß Charlottenburg
Das Kahnweib
Fritz Retzlaff Holger Schulze Theatre: Theater Stralsund
Der Prozeß des Josef Zimmermann
diverse Ephraim Kishon Theatre: Tribüne Berlin
Die Hebamme
Gablentz Rolf Hochmuth Theatre: Berliner Ensemble
Der Kaukasische Kreiskreis
Lavrenti, fetter Fürst Dr. Brück Theatre: Tourneetheater Landgraf
Hauptmann von Köpenick
von Schlettow, Gefängnisdirektor Dr. Brück Theatre: Tourneetheater Landgraf
Dinner für Spinner
Brochant Horst Lateika Theatre: Komödie Kassel
Eine alte Frau brütet
Der rote Geiger Rolf Winkelgrund Theatre: Maxim Gorki Theater
Ghetto
Gessler Hermann Risse Theatre: Maxim Gorki Theater
Sonnyboys
Regieassistent Hermann Risse Theatre: Friedrichstadtpalast
Mein Kampf
Tiroler, Penner Thomas Langhoff Theatre: Maxim Gorki Theater
Wir verreisen in alle vier Himmelsrichtungen
Buch und Regie Gert Klotzek Theatre: Palast der Republik
Welche ist die schönste Jahreszeit?
Buch und Regie Gert Klotzek Theatre: Palast der Republik
Fisch zu viert
Rudolph Carmen Heinrich Theatre: Theater Annaberg-Buchholz
Franziska Linkerhand
Trojanowicz Dieter Roth Theatre: Staatstheater Cottbus
Hamlet
Hamlet Dieter Roth Theatre: Staatstheater Cottbus
diverse
diverse Hans Lucke, Prof. Perten, u.a. Theatre: Theater Rostock
diverse
diverse Horst Smiszek, u.a. Theatre: Theater Leipzig

Other

Rosa Laub (Volkstheaters Rostock) (Theatre recording)
Junge (SR) Jörg Kaehler Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) Distribution: [DFF]
Wer kümmert sich um M.? (Theatre recording)
Anton (SR) Hans-Anselm Prof. Perten Producer: DFF - Deutscher Fernsehfunk (formerly Fernsehen der DDR) Distribution: [DFF]