Gunnar Titzmann

Gunnar Titzmann

Rama-Geissler Management
Geertje Rama-Geißler
+49 40 524 72809
office@ramageissler.comview

Information

Acting age
34 - 46 years
Height (cm)
190
Weight (in kg)
86
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Wien, Dresden, Leipzig, Zürich
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: medium
Dialects
Hamburgian (Native dialect)
Norden
Low German
Sport
Basketball, Boxing, Fencing (sports), Soccer, Golf, Karate, Swim, Sailing, Taek Won Do
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Pitch
Bass
Driver's license classes
Motorcycle class (AM, A, A1, A2), Car class (B, BE)
Other licenses
Sailing surfing licence, Sports boat captains license see

Vita entries

Primary professional training

2001
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover

Other Education & Training

Studiengang Fimschauspiel, Filmakademie Baden-Württemberg

Awards

Nominiert für den "Shocking Shorts Award" Filmfest München mit "Cinema Dell Oscurita" (Hauptrolle)
Ebenseer Bär in Gold und Publikumspreis, Festival of Nations, "Schlüsselkinder"(Co-Hauptrolle)
Preis der Jury und Publikumspreis,www.shorts-welcome.de,Schlüsselkinder(Co-Hauptrolle)
Nominiert für: Prize of the City of Torino, Torino Film Festival mit "Vita Reducta" (Hauptrolle)
"PRÄDIKAT BESONDERS WERTVOLL" FBW für "Vita Reducta" von Tom Schreiber (Hauptrolle)

Film

Honey, I am home (Short film)
Martin (LR) Julian Schöneich Producer: Film Fatal, Julian Schöneich [de]
Cinema dell' oscurità (Short film)
Peter (LR) Christian Genzel Producer: Ghost Light Productions, Christian Genzel [at]
Riss (Short film)
Christian (LR) Arseny Preobrazhensky Producer: Arseny Preobrazhenskiy Produktion [de]
Heimatfront (Short film)
Matthias Berger (LR) Sarah Hornschuh Producer: Hochschule Offenburg [de]
Kopfgeschichten (Short film)
Gustav (LR) Bernadette Weber Producer: Bernadette Weber Produktion
Roulette (Cinema film)
Robert Engelhardt (LR) Julian Schöneich Producer: Film Fatal, Julian Schöneich [de]
Gotham City II - Autobahn in die Hölle (Feature film)
Nick (SR) Markus Heinzelmann Producer: Theaterhaus Jena
Freigänger (Short film)
Supporting role Jan Bolender Producer: Hamburg Media School
Weihnachten auf Eis (Short film)
Matthieu (SR) Friederike Jehn Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de] Distribution: arte
Schlüsselkinder (Short film)
Hannes (SR) Friederike Jehn Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Bella Martha (Cinema film)
Supporting role Sandra Nettelbeck Producer: Pandora Film Produktion GmbH
Nieke (Short film)
Leading role Julia Dobesch Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
CIS (Short film)
Leading role Pascal Schmit Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Odyssee 2000 - Ein intergalaktisches Doublefeature (Short film)
Arthur Stanislav (LR) Holger Erbs Producer: Hochschule Hannover (formerly FH Hannover) [de]
Vita Reducta (Short film)
Paul (LR) Tom Schreiber Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Heimkehrt (Short film)
Andi (LR) Anna Raettig Producer: Hochschule Hannover (formerly FH Hannover) [de]

Television

Nord Nord Mord - Sievers und die Tote im Strandkorb (TV movie (series))
NR (SR) Christian Theede Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Unter anderen Umständen - Das Geheimnis der Schwestern (TV movie (series))
Supporting role Judith Kennel Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Großstadtrevier (TV series)
Hans (LR) Verena S. Freytag Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Freelancers (Webserie) (Series)
Helmut Winkelmann (LR) Julian Schöneich Producer: Film Fatal, Julian Schöneich [de]
Küstenwache (TV series)
Karl Steiner (LR) Jan Bauer Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Nord Nord Mord (TV movie (series))
Supporting role Josh Broecker Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Die Pfefferkörner (TV series)
Supporting role Klaus Wirbitzky Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Von Fall zu Fall - Stubbe - Verräter (TV movie (series))
Supporting role Peter Kahane Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Die Gustloff (TV series)
Supporting role Joseph Vilsmaier Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
An die Grenze (TV movie)
Supporting role Urs Egger Producer: Colonia Media Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Küstenwache (TV series)
Björn Thorsell (LR) Zbynek Cerven-Pheeney Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Alphateam - Die Lebensretter im OP (TV series)
Leading role Norbert Schultze Jr. Producer: Multimedia Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
St. Angela (TV series)
Leading role Sebastian Monk Producer: Rhinestone TV-Series und Filmproductions GmbH TV Channel: ARD [de]
Herzschlag - Das Ärzteteam Nord (TV series)
Leading role Aljoscha Westermann Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Schimanski - Schimanski muß leiden (TV movie (series))
Karl (SR) Matthias Glasner Producer: Colonia Media Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: WDR [de]
SK Kölsch (TV series)
Punk (SR) Detlef Rönfeldt Producer: Dream Produktion GmbH TV Channel: SAT.1 [de]

Theatre

Adam sien Appeln (Adam´s Äpfel)
Godber Murat Yeginer Theatre: Ohnsorg Theater
Heiner Weiland. Mir fehlt es an nichts.
Rene Brückner (HR) Saskia Kaufmann, Raban Witt Theatre: Freie Produktion / Museum der Arbeit Hamburg
De Seewulf
Henderson/ Hansen Frank Grupe Theatre: Ohnsorg Theater
Der kleine Muck
Großwesir + div. Frank Grupe Theatre: Ohnsorg Theater
Honig im Kopf
Niko Uli Sandau Theatre: Theater Partout
Die Wahrheit
Paul Wiederaufnahme Theatre: Theater Partout
Jubiläumsschnittchen
Regie Gunnar Titzmann Theatre: Theater Partout Lübeck
Der gestiefelte Kater
Haucke HR Rainer Steinkamp Theatre: Theater Wolfsburg
Schau mir in die Augen Kleines
Er Ayla Yeginer Theatre: Hamburger Theaternacht
Der jüngste Tag
Alfons Abdullah Kenan Karaca Theatre: Schauspielhaus Hamburg
Die Wahrheit
Paul Uli Sandau Theatre: Theater Partout Lübeck
Spiel mir das Lied vom Tod
Vorsprecher Ayla Yeginer Theatre: Hamburger Theaternacht
Ein Sommernachtstraum
Theseus, Div. Markus Heinzelmann Theatre: Theater Basel
Schnittchen to go
Regie Gunnar Titzmann Theatre: Theater Partout
Männerhort
Eroll Uli Sandau Theatre: Theater Partout Lübeck
Die Sascha-Falle
Ben Uli Sandau Theatre: Theater Partout Lübeck
End of the Rainbow
Mickey Deans Martin Maria Blau Theatre: Hamburger Kammerspiele
Gotham City III - Auferstanden aus Ruinen
Nick Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Reckless
Kamien Marco Storman Theatre: Thalia Theater Hamburg
Messer in Hennen
Gilbert Babette Grube Theatre: Kampnagel Hamburg
Ensemblemitglied Theaterhaus Jena
Diverse Diverse Theatre: Theaterhaus Jena
Wilhelm Tell
Gessler Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Anatomie
Quasimodo Bettina Bruinier Theatre: Theaterhaus Jena
Jugend ohne Gott
Lehrer Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Neues Glück mit totem Model
Don Mond Markus Heinzelmann Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Der Sturm
Stephano Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Memento-Manifest für ein ewiges Leben
Der demenzkranke Schauspieler Tomas Schweigen Theatre: Theaterhaus Jena
Allergie
Daniel Regina Wenig Theatre: Theaterhaus Jena
Kinder der Sonne
Wagin Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Alien Earth Phase I
Paul Simone Eisenring Theatre: Theaterhaus Jena
Rico goes EM
Rico Gunnar Titzmann Theatre: Theaterhaus Jena / Caleidospheres
Neues Glück mit totem Model
Don Mond Markus Heinzelmann Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Wild at Heart
Sailor Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Preparadise Sorry Now
Diverse Norton Commander Production Theatre: Theaterhaus Jena
Orestie
Argamemnon Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Knock out
Er Heiko Kalmbach Theatre: Theaterhaus Jena
Rico goes Politics
Rico Gunnar Titzmann Theatre: Theaterhaus Jena/Gleisarbeiten/Caleidospheres
Die Dreigroschenoper
Peachum Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Sauerstoff
Er Linda Best Theatre: Theaterhaus Jena
Amphitryon
Amphitryon Nora Somaeni Theatre: Theaterhaus Jena
LSD
Rico Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Leonce und Lena
Valerio Christine Eder Theatre: Theaterhaus Jena
Rico / Latenight
Rico Gunnar Titzmann Theatre: Theaterhaus Jena / Caleidospheres
Die Hermannsschlacht
Marbod Roger Vontobel Theatre: Theaterhaus Jena
Johanna
La Hire Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Richard III
Bischof von Ely Markus Heinzelmann Theatre: Theaterhaus Jena
Zornige Menschen/speak easy
Rico Dirk Cieslak Theatre: Theaterhaus Jena
Wir sind nocheinmal davongekommen
Mr. Titzmän Schirin Khodadadian Theatre: Theater Ingolstadt
Der Streit
Mesrin Dominik von Gunten Theatre: Theater Ingolstadt
Faust I
Schüler , div. Peter Rein Theatre: Theater Ingolstadt
Ensemblemitglied Theater Ingolstadt
Diverse Diverse Theatre: Theater Ingolstadt
Helges Leben
Tapir Jorinde Dröse Theatre: Thalia Theater Hamburg
Das Maß der Dinge
Phillip Schirin Khodadadian Theatre: Theater Ingolstadt
Das weite Land
Demeter Stanzides Pierre Politz Theatre: Theater Ingolstadt
Die Göttliche Komödie
Ciacco, Angel Water, Diverse Tomasz Pandur Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der Kaufmann von Venedig
Marokko, Aragon,Tubal Esther Hattenbach Theatre: Kampnagel Hamburg
Purgatorio/Paradiso
Angel Water, Div. Tomasz Pandur Theatre: Thalia Theater Hamburg
Orestes
Menelaos Matthias Kaschig Theatre: Schauspielhaus Hamburg
Inferno
Ciacco, Div Tomasz Pandur Theatre: Thalia Theater Hamburg
Torquato Tasso
Antonio Walter D. Asmus Theatre: Theater in der Faust Hannover

Other

Eine freundliche Warnung (Showreel production)
n.n. (LR) Irina Castillo Alvarez Producer: Irina Castillo Alvarez Produktion