Hannes Lindenblatt

Hannes Lindenblatt

Information

Year of birth
1982 (38 years)
Height (cm)
176
Weight (in kg)
74
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Very short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Düsseldorf, Leipzig
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Ruhr area
Instruments
Piano: basic
Sport
Fencing (stage), Juggle, Stick fight, Tai chi
Dance
Ballet: basic
tap-dance: basic
Flamenco: basic
Standard: basic
Jazz Dance: basic
Argentine tango: basic
Profession
Actor
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class, Mopeds up to 50 cc & 45 km / h
Additional skills

Klavier (gut), Tai- Chi Chuan, Akrobatik - Jonglage (sehr gut), Fechten - Stockkampf (perfekt),Pantomime, Führerschein Kl. A,B

Vita entries

Primary professional training

2006
Schauspielschule Charlottenburg

Other Education & Training

Schauspielschule Charlottenburg

Film

Sicherheitsbedenken (Short film)
Thomas Willbeck (LR) Jasper Joseph Producer: Jasper Joseph Produktion
1000 Könige (Feature film)
Beobachter 4 (LR) Bidzina Kanchaveli Producer: Thirsty Goldfish GmbH
The Return of the Moonwalker (Feature film)
Helmut Rolfowitz (SR) diverse Producer: DeRam Film
Bridges (Short film)
Wolfgang Keppler (SR) Judith Becker Producer: h_da Hochschule Darmstadt
Bernadotte - Von Napoleons General zu Schwedens moderner Monarchie (Documentary)
schwedischer Leutnant (SR) Gerold Hofmann Producer: FTS Media GmbH [de] Distribution: arte
Stummes Windspiel (Cinema film)
Marcus (SR) Kit Hung Producer: Das Kollektiv für audiovisuelle Werke GmbH [ch]
Love kills (Short film)
Schläger (SR) Tor Iben Producer: Feel Bad Movies, Tor Iben [de]
Bratfisch der Talk (Short film)
Tommy (SR) Chungmin Suh Producer: Dekra Hochschule für Medien [de]
Kontrollfreak (Bewerbungsfilm) (Short film)
Professor (SR) Nicholas Kehe Producer: Nicholas Kehe Produktion
Warum tanzt ihr nicht? (Short film)
junger Mann (SR) Jan Speckenbach Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Mörderischer Frieden (Cinema film)
Tolik Ivanov (SR) Rudolf Schweiger Producer: BlueScreen Film GmbH [de] Distribution: BR [de]
Drunter und Drüber (Short film)
Mann (SR) Andreas Hartmann Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Anatomy (Installation für Ausstellung) (Short film)
Zeuge Oberprimaner (SR) Ana Torf Producer: Torf Productions
Not that Bad (Short film)
Hannes (LR) Michael Günther Producer: Michael Günther Produktion
Mit abgewandtem Blick (Bewerbungsfilm) (Short film)
Basti (SR) Stephanie Teissandier Producer: Stephanie Teissandier Produktion
Franziska Spiegel - Eine Erinnerung (Short film)
Rainer (SR) Florian Anders Producer: Horris Film GmbH [de]
Vollkontakt (Bewerbungsfilm) (Short film)
Phillip (SR) Johannes Dierks Producer: Johannes Dierks Produktion [de]

Television

Die sechs Schwäne (TV movie)
Hauptmann (SR) Karola Hattop Producer: Kinderfilm TV Channel: ZDF [de]
GZSZ Gute Zeiten Schlechte Zeiten (TV series)
Nico Krause diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Die Mauer - Berlin '61 (TV movie)
Vopo (SR) Hartmut Schoen Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de], arte

Theatre

Die Olsenbande Teil 3
Holm, span. Polizist, Techn. Direktor, Beamter Matthias Härtig Theatre: Bunte Bühne Lübbenau
Millionen für Penny
Buddy Gerhard Printschitsch Theatre: Theaternative C
Mir Nichts Dir Nichts
Paul, der nette Typ Michael Apel Theatre: Theaternative C
Der kleine Muck
Katze, Prinz, Oberläufer Hartmut Kühn Theatre: Volksbühne Michendorf
Geld spielt keine Rolle
Vanderbilt jr. Christian Schnell Theatre: Volksbühne Michendorf
Jedermann
Haushofmeister Christian Schnell Theatre: Volksbühne Michendorf/Nikolaikirche Potsdam
Tüten im Wind
Michael, Herr Kraft, Verteidiger Anne Zühlke Theatre: Grips Theater
Der eingebildete Kranke
Dr. Dünkelstein Gerhard Printschitsch Theatre: Theaternative C
Charley's Tante
Jack Christian Schnell Theatre: Volksbühne Michendorf
Schwarzgeld für weiße Tauben
Thibaut Gerhard Printschitsch Theatre: Theaternative C
Faust I & II
Hexe, Pudel, Gewaltiger Robert Wilson Theatre: Berliner Ensemble
Woyzeck
Unteroffizier Leander Haußmann Theatre: Berliner Ensemble
39 Stufen
Mann 1 Karoline Hugeler Theatre: Comedie Soleil
Die Rassen
1. Student Manfred Karge Theatre: Berliner Ensemble
Schneekönigin - das Musical
Rabe Karl Volkmar Funke Theatre: Bella Donna Production
Bunbury oder Ernst muß man sein
John Worthing Elena Brückner Theatre: Theater in der Kirche
Horrodonien
Samuel, Nesha Maik Giesbert Theatre: Odonien
Filmzauber
Max Rademacher Stefanie Aehnelt Theatre: Saalbau Neukölln / Heimathafen
Frohe Weihnachten kleiner Eisbär
Polarforscher,Johnny,Orka,alter Eskimo und Hund Ralph Reiniger Theatre: Theater Concept (Witten)
Eine Nacht in Teheran
Bezad Arash Sarhaddi Theatre: Theaterdock (Berlin)
Die lustige Witwe
Pritzschitsch Ela Baumann Theatre: junge Kammeroper Köln
Sommernachtstraum
Lysander, Schlucker Ch. Schlösser Theatre: AKA Stuttgart
Breitling
Reiseführer Eigenregie Theatre: Schmuckmesse in Basel
In der Wildnis
Melchor K. Schubert Theatre: Studiobühne Ritterstraße Berlin
In Szene gesetzt
Oskar J. Caron Theatre: Tabgha Oberhausen