Hede Beck

Hede Beck Vita as

anhaus & boldt Schauspielagentur
Lisa Anhaus
+49 2150 206 562
office@anhaus-boldt.deview

Information

Year of birth
1958 (61 years)
Place of birth
Heubach
Size (in cm)
154
Eye color
green
Hair color
Silver
Hair length
Short
Ethnicity
Central European
Stature
daintily
Place of residence
Stuttgart
Cities I could work in
Berlin, München
Nationality
German
Languages
Latin: basic
German: native-language
English: fluent
French: medium
Dialects
Swabian (Native dialect)
Instruments
Piano: basic
Sport
Nordic walking, Qigong, Swim, Yoga
Dance
Argentine tango: basic
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Singing
Chanson: medium
Rock/Pop: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Awards

DIE HERBERGE - "Publikumspreis", Rüsselsheimer Filmtage
DIE HERBERGE - "Publikumspreis", Fünf Seen Filmfestival
DIE HERBERGE - "Publikumspreis", Schwenninger Kurzfilmfestival
DIE HERBERGE - "Publikumspreis", exground filmfest Wiebaden
ALBTRAUF - „Best Student Series“ und „Best Thriller Series“, Minnesota Webfest
ALBTRAUF - „Bester Pilot“, IndieSeriesFestival Giessen
ALBTRAUF - „Best Student Feature Film“, Sose International Film Festival
DOLORES - Nominierung für den Grimme-Preis 2017
WIR SIND DIE FLUT - Publikumspreis, Torino Film Festival
WIR SIND DIE FLUT - ACHILLE VALDATA Award, Torino Film Festival
"Die Tödeste Schwänin" - gefördert vom Kulturamt der Stadt Stuttgart
"Die Tödeste Schwänin" - Kunststipendium der Kunststiftung Baden-Württemberg
"Die Tödeste Schwänin" - Werkschau im GASTEIG München „Grenzgänge“
"Die Tödeste Schwänin" - Theaterpreis der Stuttgarter Zeitung für "Die Tödeste Schwänin"

Film

Irgendwann ist auch mal gut (Feature film)
Heidi (SR) Christian Werner Producer: Venice Pictures GmbH [de]
Endjährig (Feature film)
Magda (SR) Willi Kubica Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
22 Karat Liebe (Short film)
Hilde (LR) diverse Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Die Geschichte des Trümmermädchens Charlotte Schumann (Cinema film)
Hebamme (SR) Oliver Kracht Producer: Simonsays.pictures GmbH [de]
Zoros Solo (Cinema film)
Wutbürgerin (SR) Martin Busker Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH)
Die Vergesslichkeit der Eichhörnchen (Cinema film)
Heidrun Reimers (SR) diverse Producer: Zieglerfilm Baden-Baden
Die Herberge (Short film)
Hildegard (LR) Ysabel Fantou Producer: Kittelfilm - Fantou, Kurz & Lackermeier
Der faulige Duft von Zedernholz (Short film)
Hildegard Brenner (LR) Stefan Bürkner Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Die blaue Sophia (Short film)
Elke (SR) Philipp Klinger Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Dolores (Feature film)
Lotte Keller (SR) Michael Rösel Producer: Schwabenlandfilm GmbH [de]
Marder (Short film)
Astrid (SR) Sebastian Hilger Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Die Stille (Short film)
Martina (SR) Lily Erlinger Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
RomZomCom (Short film)
Frau Bader (LR) Frank Kayan Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Der König Pfau (Short film)
Mutter (LR) Mujtaba Saeed Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Verfehlung (Cinema film)
Frau Gondek Gerd Schneider Producer: AV Medien Penrose GmbH [de]
Wir sind die Flut (Cinema film)
Magalie (SR) Sebastian Hilger Producer: Anna Wendt Filmproduktion GmbH [de]
Ich trinke noch (Short film)
Autorin (LR) Mortimer Hochberg Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Dornröschen (Short film)
Mutter (LR) Maria Hilbert Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
ICD-10 F20.0 (Short film)
Mutter (LR) Hannes Bruun Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
15 Minuten Wahrheit (Short film)
Martha (SR) Nico Zingelmann Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Television

Tatort - Leiche im Keller (TV movie (series))
Frau Binder (SR) Dietrich Brüggemann Producer: SWR Südwestrundfunk [de] TV Channel: ARD [de]
Die Bestatterin - Der Tod zahlt alle Schulden (TV movie)
Angela Hubinger (SR) Isabel Braak Producer: Die Film GmbH TV Channel: ARD [de], SWR [de]
Es bleibt in der Familie (TV movie)
Helga Ständer (LR) Florian Knittel Producer: FFL Film- und Fernseh-Labor Ludwigsburg GmbH & Co. KG TV Channel: SAT.1 [de]
Labaule & Erben (Mini series)
Frau Hattenschweiler (SR) Boris Kunz Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) TV Channel: SWR [de]
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Claudia Rach (SR) Bettina Braun Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Spätwerk (TV movie)
Leserin (SR) Andreas Kleinert Producer: Eikon Media GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
Alles Klara (TV series)
Petra (F: Tod unter dem Kreuz) (SR) Thomas Freundner Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de]
SOKO Stuttgart (TV series)
Ilse Hofer (SR) Christoph Eichhorn Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ZDF [de]
Tiere bis unters Dach (TV series)
Nachbarin (SR) Berno Kürten Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: SWR [de]
Albtrauf (Testimonial) (Pilot)
Elsa Voigt (SR) Bernd Faass Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Hamdullah - Im Namen Allahs (Pilot)
Sofie (LR) Gabriel Borgetto Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Die Akte General (TV movie)
Ilona Schäfer (SR) Stephan Wagner Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], BR [de], Degeto [de], SR [de], SWR [de]
Sicher ist Sicher (TV movie)
Sekretärin (SR) Jan Haering Producer: Ninety-Minute Film GmbH
Tatort - Hart an der Grenze (TV movie (series))
Frau Lüders (SR) Elmar Fischer Producer: SWR Südwestrundfunk [de] TV Channel: SWR [de]

Theatre

Festengagement
diverse diverse Theatre: Meta Theater München
Die Tödeste Schwänin
diverse Kollektiv Theatre: Freie Theatergruppe
Festengagement
diverse diverse Theatre: Theaterhaus Stuttgart
Erstengagement
diverse diverse Theatre: Stadttheater Regensburg

Audio

Double Income, Kids (Dubbing)
Mutter Hendrik Schäfer Producer: Essence Film GmbH [de] Audio: SWR [de]
"Bühlerhöhe" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
Die Sanfte (Dubbing)
Verrückte Frau Sergej Loznitsa Producer: Slot Machine [fr]
Das Dorf der Vergesslichen (Dubbing)
Thai-Pflegerin Madeleine Dallmeyer Producer: Kurhaus Production Film & Medien GmbH [de]
"Freundschaft, das ist wie Heimat" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
"Mr. Duckworth wird verfolgt" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
Die Spur der weißen Elefanten (Dubbing)
overvoice/diverse Lourdes Picareta Producer: SWR Südwestrundfunk [de]
Sehnsucht nach Myanmar (Dubbing)
Uroma Lahtaw (SR) Seng Mai Producer: AVIndependents Film & TV GmbH [de]
Schwarzer Boden (Dubbing)
Voice over (SR) Christopher Stöckle Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
"Radio-Tatort" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
"Bierleichen" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
"Quitt" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
"Wenn alte Damen schießen" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
"Der Herr der Diebe" (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
Die wundersame Auferstehung der Elle Hansemüller (Dubbing)
Erzählerin Anne Zohra Berrached Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Abbie Conant - Allein unter Männern (Dubbing)
Erzählerin Brenda Parkerson Producer: Tele Potsdam

Other

Social-Spot - Die Herberge (Teaser)
Hildegard (LR) Ysabel Fantou Producer: Kittelfilm - Fantou, Kurz & Lackermeier