Heinz-Arthur Boltuch

Heinz-Arthur Boltuch

Screen Actors
Petra Schmidt
+43 664 2265 650
office@screenactors.at

Information

Acting age
30 - 50 years
Place of birth
Wien
Height (cm)
180
Weight (in kg)
88
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European
Stature
normal
Place of residence
Wien
Cities I could work in
Wien, München, Hamburg, Berlin
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
French: basic
Italian: basic
Dialects
Bairisch: only when required
Bohemian: only when required
Styrian: only when required
Viennese: only when required (Native dialect)
Standard German: always
Tyrolean: only when required
Carinthian: only when required
Münchnerisch: only when required
Burgenländisch: only when required
Austrian: only when required
Salzburgerisch: only when required
Swiss-German
Vorarlbergerisch: only when required
English
Oberösterreichisch: only when required
Lower: only when required
Bühnendeutsch: always
Accents
Arabic: only when required
English: only when required
Turkish: only when required
Hungarian: only when required
French: only when required
Italian: only when required
American: only when required
Yugoslavian: only when required
Swiss: only when required
Austrian: only when required
Instruments
Recorder: medium
Sport
Stage combat, Fencing (stage), Soccer, Rifle shooting, Handball, Pistol shooting, Horse riding, Rowing, Ice skating, Swim, skiing, Alpine skiing, Tennis, Water-skiing
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Chanson: medium
Wienerlied: professional
Opera singing: medium
Sprechgesang: professional
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class
Other licenses
Fishing licence (fishing)

Vita entries

Primary professional training

1999
Schauspielschule Krauss GesmbH

Film

WünscheträumeHoffnungen (Educational production)
Bernd (LR) Jana Libnik Distribution: Österreichische Filmakademie Casting director: Libnik
Loslassen
Viktor Kanzler (LR) Götz Raimund Producer: No Pitch
WINWIN
Unbusinessman (SR) Daniel Hoesel Producer: European Filmconspiracy Distribution: Kino
Flitzer-Es gibt keine Helden
Heimo Pfeiffer (LR) Gregorius Grey Producer: Facedisco Features Distribution: Facedisco Features
Hochzeit der Film
Hochzeitsphotograph (SR) Sebastian Mayr Producer: PPM Film
Staub
Vater (LR) Florian Kogler Producer: Filmakademie Wien Distribution: Filmakademie Wien
Gier/Heinzi hat ein Problem
Heinz (LR) Bernhard Roschitz Producer: Bernhard Roschitz Distribution: Bewerbungsfilm dffb
Cleaner
Ben (LR) Christopher Lettner Producer: Christopher Lettner Distribution: Sae Institute
Wie das Schwein zum Metzger wurde
Räuber (LR) Gregorius Grey Producer: Facedisco Features Distribution: Facedisco Features
Endlich Weltuntergang
Melvin (SR) Barbara Graeftner Producer: Bonusfilm Distribution: Kino
Onatha-Der Medizinmann
Käfigmeister (SR) Alexander Bruckner Producer: Alexander Bruckner Distribution: Kino
Fridaynight Horror
Wastl (LR) Barbara Graeftner Producer: Bonusfilm Distribution: Kino
Postcardmafia
Falke (LR) Gregorius Grey Producer: Facedisco Features Distribution: Kino

Television

Vienna Blood (TV movie (series))
Police Officer (murderer scene) (SR) Robert Dornhelm Producer: MR Film /Endor Production TV Channel: BBC/ORF Casting director: Nicole Schmied
Aktenzeichen xy ungelöst (TV series)
Arnold Schmidt (LR) Christoph Klünker Producer: Securitel TV Channel: ZDF
SOKO Donau/Alte Wunden (TV series)
Konrad Dutzler (SR) Olaf Kreinsen Producer: SATEL Film TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Todesfrist (TV movie)
Oliver Brandstätter (SR) Christopher Schier Producer: Constatin Television/EPO Film TV Channel: SAT1 Casting director: Stephanie Pohlmann
Blind ermittelt/DerFeuerteufel von Wien
Roland Eiffelstetter (SR) David Nawrath Producer: Mona Film/Tivoli Film TV Channel: ORF Casting director: Nicole Schmied
Meiberger-Im Kopf des Täters (TV series)
Eistraub (SR) Peter Baumann Producer: Mona Film/Tivoli Film TV Channel: Servus TV Casting director: Eva Roth
Schnell Ermittelt/Felix Preisinger
Krutzler (SR) Michi Riebl Producer: MR Film TV Channel: ORF Casting director: Nicole Schmied
SOKO Donau/Grenzfall
Hirschler (SR) Holger Barthel Producer: SATEL Film TV Channel: ORF Casting director: Nicole Schmied
Viva Proleta
Joachim Sargbauer (LR) Barbara Graeftner Producer: Bonusfilm TV Channel: ATV Casting director: Angelika Kropej
Fauner Consulting
Tom (LR) Georg Weissgram Producer: Rubey/Weissgram TV Channel: ORF Casting director: Georg Weissgarm
SOKO Donau
Jörg Obermeier (SR) R.P.Fratzscher Producer: SATEL Film TV Channel: ORF
Komissar Rex (TV series)
Dr.Bogner (SR) Producer: Mungofilm TV Channel: ORF/Sat1

Theatre

West Side Story (Other)
Offiver Krupke (SR) Werner Sobotka Producer: KS Peter Edelmann Theatre: Seefestspiele Mörbisch
Honig im Kopf
Niko Rosenbach (LR) Sam Madwar Producer: Marcus Strahl Theatre: Neue Bühne Wien
Indien
Kurt Fellner (LR) Robert Finster Producer: Boltuch/Strasser Theatre: Theater am Fluß
Die unteren Zehntausend
Lord (LR) Herbert Walzl Theatre: Theater am Fluß
Der Zerissene
Herr von Lips (LR) Herbert Walzl Theatre: Theater am Fluß
Ein Floh im Ohr
Camille (LR) Boltuch Theatre: Theatermeierei Gaaden
Einige Nachrichten an das All
Der alleinerziehende Klaus Alberts/Samuel Constantine Rafinesque (SR) Stephan Kasimir Theatre: Ensemble für unpopuläre Freizeitgestaltung
Der Theatermacher von Smyrna
Graf Lasca (LR) Boltuch/Sailer Theatre: Theatermeierei Gaaden
Inferno.Nachrichten aus der Hölle
Sandlerprophet (SR) Bruno Max Theatre: Theater zum Fürchten
Bunbury oder ist das Dein Ernst
Miss Prism (LR) Sailer/Boltuch/Hold Theatre: Theatermeierei Gaaden
Verlorene Liebesmüh
König und Don Armando (LR) W.Sailer Theatre: Theatermeierei Gaaden
Kaufmann von Venedig
Antonio,alter Gobbo (LR) W.Sailer Theatre: Theatermeierei Gaaden
Komödie der IrrUNGen
Dieter Jonas Borst (LR) Michael Mohapp Theatre: Sommerspiele Stift Altenburg
Wie man wird,was man ist-Lina Loos
Dichter (SR) Jenny Thost Theatre: Freie Bühne Wieden Wien
Gut gegen Nordwind
Leo (LR) Urs Obrecht Producer: Stefan Vögl Theatre: Vorarlberger Volkstheater
Der Engel mit dem Blumentopf
Frederico (SR) F. Holy Theatre: Sommerspiele Grein
Drei Männer im Schnee
Dr.Hagedorn (LR) Werner Prinz Theatre: Waldviertler Hoftheater
Die unheilbringende Krone
Epaminondas,Kreon,Olimar (LR) E. W. Marboe Theatre: Raimundspiele Gutenstein
Die gefesselte Phantasie
Odi (SR) E. W. Marboe Theatre: Raimundspiele Gutenstein
Tor und Tod
Claudio (LR) J. Steinböck-Arndt Theatre: Sommerspiele Gumpoldskirchen
Moisasurs Zauberfluch
Mansor (SR) E. W. Marboe Theatre: Raimundspiele Gutenstein
Glasmenagerie
Jim (SR) Wukov Theatre: Theater die Tribüne
Oscar
Jean (SR) G.Pichowetz Theatre: Gloriatheater
Einen Jux will er sich machen
Kellner,Einbrecher (SR) Fretzer Theatre: Gloriatheater
Nagerl und Handschuh
Flegerl (SR) Monika Steiner Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Die Heiratsvermittlerin
Ambrose Kemper (SR) A.Lang Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Das Geld liegt auf der Bank
Polizist (SR) Prof.Fritz Muliar Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Weekend im Paradies
Löffler (SR) Kurt Huemer Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Ein idealer Gatte
Tommy Traford (SR) Michael Gampe Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Der Verschwender
Johann (SR) E. W. Marboe Theatre: Raimundspiele Gutenstein
Lara und Luki
Kevin,Adlerauge,Schönheitspolizei (SR) Renate Kastelic Theatre: Raimundtheater Wien
Der müde Theodor
Philipp (LR) Kurt Huemer Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Der Feldherrnhügel
Fähnrich (SR) Felix Dvorak Theatre: Sommerspiele Berndorf
Lysistrata
Spartaner Herold (SR) Judith Keller Theatre: Ensembletheater Wien
Das lebenslängliche KInd
Tristan Fliegenschnee (SR) Klaus Rohrmoser Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Bitte keine Tränen Liebling
Vito (SR) Felix Dvorak Theatre: Theater in der Josefstadt/Kammerspiele
Alma a Showbiz ans End
Ensemble (SR) Paulus Manker Theatre: Wiener Festwochen
In der Löwengrube
Gestapo Beamter (SR) Rudolf Jusits Theatre: Wiener Volkstheater