Helge Gutbrod

Helge Gutbrod

ten4you - Die Schauspieleragentur
Joachim Schweizzer
+49 30 284 82150
ten@ten4you.deview

Information

Acting age
34 - 43 years
Year of birth
1981 (38 years)
Place of birth
Heilbronn
Height (cm)
186
Eye color
brown
Hair color
Brown
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Leipzig, Düsseldorf, Dresden, Barcelona, Hamburg, Köln, München, Paris, Stuttgart, Warschau
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Dialects
Badisch
Swabian (Native dialect)
Instruments
Guitar
Piano
Drums
Sport
Volleyball, Tennis, Horse riding, Climb, Soccer, Fencing (sports)
Dance
Standard
Argentine tango
Profession
Actor, Speaker, Dubbing actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE), Special class (T, L)
Other licenses
S (3-/4-wheel vehicle)
Additional skills

Spezielle Fähigkeiten - Sprecher
Spezielle Fähigkeiten - Synchronsprecher

Vita entries

Primary professional training

2007
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover

Awards

Preis der deutschen Filmkritik - Bester Kinderfilm für HÖRDUR
Hessische Theatertage, Preis der Jungen Experten für IDOLE
Filmfest Dresden, Goldener Reiter für KIMONO

Film

HÖRDUR - Zwischen den Welten (Cinema film)
Sportlehrer Auer Ekrem Ergün Producer: Storming Donkey Productions GmbH
Kimono (Short film)
Adam (HR) Maurice Hübner Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Sicher (Short film)
Tom (HR) Jan Prahl Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Ein paar Millimeter (Short film)
Soldat (HR) Sohrab Mohammad Producer: Dean Mabelson Produktion
Der neue Mieter (Short film)
Möbelpacker (HR) Jeannette Kruse Producer: Hochschule Hannover

Television

Triff Marie Curie (TV series)
Pierre Curie Volker Schmidt-Sondermann Producer: Ifage Film TV Channel: KiKA
Familie Dr. Kleist (TV series)
Lukas Öhlrich Oliver Dommenget Producer: Polyphon TV Channel: ARD
Der Bulle und das Biest (TV series)
Frank Thomas Sieben Producer: Bantry Bay TV Channel: SAT.1
SOKO Wismar (TV series)
Dr. Johannes Urbach Esther Wenger Producer: Cinecentrum Berlin TV Channel: ZDF
Deutschlands Große Clans (TV series)
Dieter Schwarz Oliver Halmburger Producer: Loopfilm TV Channel: ZDF
Alles was zählt (TV series)
Trauredner Michael Heise Wolfgang Münstermann Producer: UFA Serial Drama TV Channel: RTL
Brecht - Eine Vorstellung (TV movie)
Hans Gaugler Heinrich Breloer Producer: Bavaria Fernsehproduktion TV Channel: ARD
Weissensee (TV series)
Manager Friedemann Fromm Producer: Ziegler Film TV Channel: ARD
Unter Uns (TV series)
Michael Kluge diverse Producer: UFA Serial Drama TV Channel: RTL
SOKO Wismar (TV series)
Jonas Keller Kerstin Ahlrich Producer: Cinecentrum Berlin TV Channel: ZDF
Pastewka (TV series)
Techniker (NR) Jan Markus Linhof Producer: BRAINPOOL TV GmbH TV Channel: Sat.1

Theatre

Tschechow-Variationen (Drama)
Merik Ulrich Cyran Theatre: Theater der Altmark Stendal
Der Reservist
Sachbearbeiter Suzanne Emond Theatre: Theater unterm Dach Berlin
Cabaret
Clifford Bradshaw Wolf E. Rahlfs Theatre: Theater der Altmark Stendal
Trau Dich!
diverse Annina Giordano-Roth / Christopher Gottwald Theatre: Kompanie Kopfstand
Die Wiedervereinigung der beiden Koreas
Diverse Cordula Jung Theatre: Theater der Altmark Stendal
Die unsichtbare Hand
Nick Bright Michael Letmathe Theatre: Theater Paderborn - Westfälische Kammerspiele
Die Geschichte der Zukunft
diverse Jasna Miletic Theatre: Flugwerk Berlin
Idole
diverse Gunnar Seidel Theatre: Brachland-Ensemble
Terror (Ferdinand von Schirach)
Lars Koch Hans Poeschl Theatre: Wallgrabentheater Freiburg
Silberprinz
diverse Jörg Lensing Theatre: Theater der Klänge Düsseldorf
Wir sind keine Barbaren
Mario Benjamin Hille Theatre: Studiotheater Stuttgart
Jenseits von Eden
Caleb Alexander Schilling Theatre: Euro-Studio Landgraf
Fettes Schwein
Tom Ingmar Otto Theatre: Kammertheater Karlsruhe
Die zertanzten Schuhe
Anton Anette Büschelberger Theatre: Staatstheater Karlsruhe
Der Richter muss brennen
diverse Judith Kriebel Theatre: Moselmusikfestival Trier
Desert Cube - 13 Flavours of doom
Vor dem Krieg Tobias Pflug Theatre: Theater Carrouge/ Theaterkontor Bremen/ Super Same
Festengagement
Theatre: Theater Trier
Mutter Courage
Eilif Judith Kriebel Theatre: Theater Trier
Eine Familie
Johnna Alexander May Theatre: Theater Trier
Nix zu reißen und zu beißen
Sonya Schönberger Theatre: 100° Festival Berlin
Hamstersterben
Luzius Heydrich Theatre: Theater am Lend / UniT Graz
Ich war Staatsfeind Nr. 1
Diverse Frank Asmus Theatre: Theater Trier
Festengagement
Theatre: Badische Landesbühne
Die fetten Jahre sind vorbei
Jan Steffen Popp Theatre: Badische Landesbühne
Bunbury
Algernon Wolf E. Rahlfs Theatre: Badische Landesbühne
Faust I + II
Diverse Matthias Gehrt Theatre: Theater Trier
Electronic City
Tom Alexander Schilling Theatre: Badische Landesbühne