Hendrik Heutmann

Hendrik Heutmann

AGENTUR VOGEL
Birgit Vogel
+49 30 788 98892
mail@agenturvogel.de

Information

Acting age
27 - 37 years
Year of birth
1982 (37 years)
Place of birth
Marl
Height (cm)
179
Weight (in kg)
73
Eye color
green brown
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European, Eastern European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Dresden, Essen, Freiburg
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Ruhr area (Native dialect)
Hamburgian
Instruments
Guitar: professional
Sport
Bouldering, Boxing, CrossFit, Kickboxing, Krav Maga, Racer, Swim, Taek Won Do, Table tennis, Triathlon
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class, Special class, Mopeds up to 50 cc & 45 km / h

Vita entries

Primary professional training

2009
Hochschule für Musik und Theater Hamburg

Other Education & Training

RWE
Ausbildung zum Tischlergesellen

Awards

European Achievement in Fiction Series Award 2019 für "Babylon Berlin"
Bambi für "Babylon Berlin" (Beste Serie)
Deutscher Fernsehpreis für "Babylon Berlin" ( Beste Drama-Serie)
Deutscher Filmpreis für "Leroy" ( Bester Kinder- und Jugendfilm))

Film

Niemand ist bei den Kälbern (Cinema film)
Dieter (SR) Sabrina Sarabi Producer: Weydemann Bros. GmbH [de]
Das Tribunal Général von Rastatt (aka Die Rastatter Prozesse) (Documentary)
Joseph Granier (LR) Judith Voelker Producer: Moving Story Productions [de] Distribution: arte, SWF [de]
Nahschuss (Cinema film)
Bernd (SR) Franziska Stünkel Producer: C-Films (Deutschland) GmbH
Love and 50 Megatons (Short film)
Paul (LR) Cornelius Schick Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Nightlife (Cinema film)
Mike (SR) Simon Verhoeven Producer: Wiedemann & Berg Film GmbH
Verschwörung (Cinema film)
Milos Meer (englisch) (SR) Fede Alvarez Producer: The Cantillon Company [us]
Darkroom - Tödliche Tropfen (Cinema film)
attraktiver Mann (SR) Rosa von Praunheim Producer: Rosa von Praunheim Filmproduktion [de]
Loyal (Short film)
Moe (LR) Diego Hauenstein Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Mackie Messer - Brechts Dreigroschenfilm (Cinema film)
Sam (SR) Joachim A. Lang Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH)
Talsperre (Short film)
Jonas (LR) Constantin Hatz Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Brut (Feature film)
Werner (SR) Constantin Hatz Producer: DOMAR Film GmbH
Der Kalender (Short film)
Tom (LR) Sven Heper Producer: Hochschule Offenburg [de]
Having Krebs (Short film)
Mitbewohner (SR) Anne Maschlanka Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH
Sohnemänner (Cinema film)
Pfleger Ingo Haeb Producer: Home Run Pictures GmbH [de]
Einladung (Short film)
Christian (SR) Katrin Gebbe Producer: Hamburg Media School
Sie wissen, was Sie tun?! (Short film)
n.n. (LR) Frauke Thielecke Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de]
Landgang (Short film)
Henner (SR) Frauke Thielecke Producer: Frauke Thielecke Produktion [de]
Was wenn der Tod uns scheidet? (Cinema film)
Notarzt (SR) Ulrike Grote Producer: Fortune Cookie Film GmbH
Leroy (Cinema film)
Kopfweh (SR) Armin Völckers Producer: Dreamer Joint Venture Filmproduktion GmbH [de]

Television

Das Weiße Haus am Rhein (TV series)
Rudolf Kossiczek (SR) Thorsten M. Schmidt Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) TV Channel: Degeto [de], SWR [de], WDR [de]
Kolleginnen - Das böse Kind (TV movie)
Karl Roth (SR) Vanessa Jopp Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: ZDF [de]
Polizeiruf 110 - Sabine (TV movie (series))
Mike Brenner (SR) Stefan Schaller Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: NDR [de]
Die Zeugen (TV series)
Paul Meller (SR) Jörg Lühdorff Producer: UFA Fiction
SOKO Köln (TV series)
Axel Thiessen (LR) Ulrike Hamacher Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Krieg im Kopf (TV movie (series))
Dr. Stefan Gottlieb (SR) Jobst Christian Oetzmann Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: NDR [de]
Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (TV series)
Magnus (SR) Philipp Kadelbach Producer: Constantin Television GmbH [de] TV Channel: Amazon Video
Marie Brand und die falschen Freunde (TV movie (series))
Thomas Golch (SR) Isabel Prahl Producer: Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH TV Channel: ZDF [de]
Die Chefin (TV series)
Pierre Kaufmann (LR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Das Gesetz sind wir (TV movie)
Slobodan Novak (SR) Markus Imboden Producer: Kordes & Kordes Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Reno Scheuer (LR) Dietmar Klein Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Hendrik Lammer (SR) Janis Rebecca Rattenni Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Babylon Berlin (TV series)
Sebald (SR) diverse Producer: X Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ARD [de], Sky [de] (vormals Premiere)
Spreewaldkrimi - Zeit der Wölfe (TV movie (series))
Philipp Dünnbier (SR) Pia Strietmann Producer: Aspekt Telefilm-Produktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Unterleuten - Das zerrissene Dorf (TV series)
Ingo (SR) Matti Geschonneck Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Ein verhängnisvoller Plan (TV movie)
Georg Czerny (SR) Ed Herzog Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Dark (TV series)
Henning (SR) Baran bo Odar Producer: W&B Television GmbH & Co. KG TV Channel: Netflix
The Team (TV series)
Rudi Kellner (SR) Kaspar Gaardsoe Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: DR [dk], ORF [at], ZDF [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Ole Karch (LR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Der Prag-Krimi - Die Wasserleiche (TV movie (series))
Jörg Müller (LR) Nicolai Rohde Producer: Schiwago Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Einstein (TV series)
Hendrik Schutlen (LR) diverse Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) TV Channel: SAT.1 [de]
Rentnercops (TV series)
Michael Sachs (Folge 26) (LR) diverse Producer: Bavaria Fiction GmbH TV Channel: ARD [de]
Sechs auf einen Streich - Der Schweinehirt (TV movie (series))
Hofmarschall (SR) Carsten Fiebeler Producer: Neue Schönhauser Filmproduktion GmbH TV Channel: RBB [de]
Counterpart (TV series)
Anton (SR) diverse Producer: Anonymous Content [us] TV Channel: Starz [us]
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Gunther Krauss (SR) Nico Zavelberg Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH TV Channel: RTL
Babylon Berlin (TV series)
Sebald (SR) diverse Producer: X Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ARD [de], Sky [de] (vormals Premiere)
Tatort - Böser Boden (TV movie (series))
Roland Vogler (LR) Sabine Bernardi Producer: Cinecentrum Hannover Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Tatort - Wofür es sich zu leben lohnt (TV movie (series))
Freddy Aelrun Goette Producer: SWR Südwestrundfunk TV Channel: SWR [de]
Tatort - Lu (TV movie (series))
Michi (SR) Jobst Christian Oetzmann Producer: SWR Südwestrundfunk TV Channel: SWR [de]
Die Holzbaronin (TV series)
Student Lindemann Marcus O. Rosenmüller Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Tiere bis unters Dach (TV series)
LKW-Fahrer Frauke Thielecke Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: SWR [de]
Tiere bis unters Dach (TV series)
Förster Andreas Morell Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: SWR [de]
Küstenwache (TV series)
Yannick Nielsen (SR) Jan Bauer Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Turbo (SR) Oren Schmuckler Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Großstadtrevier (TV series)
Polizist (SR) Felix Herzogenrath Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]

Theatre

Tschick
Tschick Sascha Flocken Theatre: Theater Freiburg
Schöne neue Welt
John Savage Florian Hertweck Theatre: Theater Freiburg
Viel gut essen
Robbie Heike M. Götze Theatre: Theater Freiburg
Diener zweier Herren
Silvio Robert Schuster Theatre: Theater Freiburg
Die gute Stadt
Fremdkörper Thalia Kellmeyer Theatre: Theater Freiburg
Die Möwe
Medwedenko Daniela Löffner Theatre: Theater Freiburg
Zorn
Oscar Nino Haratischwili Theatre: Theater Freiburg
Momo
Giggi Daniel Wahl Theatre: Theater Freiburg
Schiff der Träume
Ricotin Uli Jäckle Theatre: Theater Freiburg
Zweier Ohne
Johann Sascha Flocken Theatre: Theater Freiburg
Das Sams
Oberstein, Verkäuferin, Schüler Inda Buschmann Theatre: Theater Freiburg
Gottes kleiner Krieger
Roy Jarg Pataki Theatre: Theater Freiburg
Amerika
Karl Christoph Frick Theatre: Theater Freiburg
Die Jungrfrau von Orleans
Dunois, Lionel Felicitas Brucker Theatre: Theater Freiburg
Deportation Cast
Egzon, Bruno, Arzt Frank Oberhäuser Theatre: Theater Freiburg
Elementarteilchen
Bruno Christoph Frick Theatre: Theater Freiburg
Die Unbeschulbaren
Schüler/Lehrer Christoph Frick Theatre: Theater Freiburg
Finschlager-Hitparade
Dieter Thomas Heck Hannah Krause Theatre: Theater Freiburg
Children of the revolution
Ensemble Tom Ryser Theatre: Theater Freiburg
Verbrechen und Strafe
Mikolka, Samjotow Thomas Krupa Theatre: Theater Freiburg
Die Ratten
Bruno, Sidonie Robert Schuster Theatre: Theater Freiburg
Kohlhaas
Tronka Ulli Jäckle Theatre: Theater Freiburg
Was du auch machst, mach es nicht selbst!
Ensemble René Pollesch Theatre: Theater Freiburg
Das Fest
Michael Viola Hasselberg Theatre: Theater Freiburg
Die Grünen - Eine Erfolgsgeschichte
Ensemble Jarg Pataki/Viola Hasselberg Theatre: Theater Freiburg
Nathan schweigt
Al Hafi Emre Koyuncuoglu Theatre: Theater Freiburg
Schnee
Serda Bey Sandra Strunz Theatre: Theater Freiburg
Du hast keine Chance, also nutze sie!
Ensemble Katrin Henschel Theatre: Theater Freiburg
Macht und Rebel
Rebel Tom Schneider Theatre: Theater Freiburg
Besuch der alten Dame
Ill´s Sohn, Turner, Bahnhofsvorsteher Christoph Frick Theatre: Theater Freiburg
Käthchen, mein Mädchen!
Wetter von Strahl Katrin Henschel Theatre: Theater Freiburg
Hexenjagd
Cheever Florentine Klepper Theatre: Theater Basel
Buddenbrooks
Hermann Hagenström Jarg Pataki Theatre: Theater Freiburg
Die kleine Hexe
Abraxas Thalia Schuster Theatre: Theater Freiburg
Woyzeck
Woyzeck Nina Mattenklotz Theatre: Kampnagel Hamburg
Medeamaterial
Chor/Orpheus Bernd Freytag Theatre: Schauspielhaus Hamburg
Die Palette
Jürgen Hartmut Wickert Theatre: Thalia Theater Hamburg
Urfaust
Faust Kristina Ohmen Theatre: Thalia Theater Hamburg
Hinkemann
Max Knatsch Sophie Domenz Theatre: Zeisehallen Hamburg
Der Sturm (Bad weather makes a good story)
Trinculo Stefan Moskov Theatre: Thalia Theater Hamburg
Sinn
Karl Nina Mattenklotz Theatre: Thalia Theater Hamburg
Oliver Twist
Charley Henning Bock Theatre: Thalia Theater Hamburg
Zu kurze T-Shirts
Surbeck Kristina Ohmen Theatre: Ernst-Deutsch-Theater Hamburg
Hey Joe
Joe Felix Rotenhäusler Theatre: Kampnagel Hamburg
Kabale und Liebe
Wurm Charlotte Kleist Theatre: Schauspielhaus Hamburg

Audio

Audiowalk Hannoversche Garten (Speaker)
Producer: Birgitt Schuette Audiowalk