Henning Kober

Henning Kober

Agentur Schwanenberg
Vera Schwanenberg
Phone: +49 30 544 90232
Email: mail@schwanenberg.comview

Information

Acting age
46 - 55 years
Year of birth
1968 (50 years)
Place of birth
Gießen
Size (in cm)
194
Eye color
blue-green
Hair color
grey
Hair length
very short
Ethnicity
Central European, Eastern European, Scandinavian
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Hamburg, Wien, Amsterdam, Bochum, Bremen, Düsseldorf, Frankfurt am Main, London
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
dutch: medium
Dialects
Hessian
Austrian
English
Instruments
Guitar: basic
Recorder: basic
Sport
Badminton, Basketball, Bowling, Darts, Juggling, Nine-pin bowling, Miniature golf, Horse riding, Roller skating, Ice skating, Swim, Alpine skiing, Squash, Tennis, Table football, Table tennis, Volleyball, Water skiing, Wind surfing
Dance
Disco: medium
Salsa: basic
Standard: basic
Jazz dance: basic
Rock and roll: basic
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Singing
Rock / Pop: medium
Schlager: medium
Classic: medium
Choral singing: basic
Pitch
Baritone
Licenses
AM (moped up to 45 km/h), B (cars)
Additional skills

Medizin
Führerschein Klasse 3
Angeln
Surfschein

Vita entries

Education & Training

2017

Ivana Chubbuck Los Angeles

2016

Ivana Chubbuck Berlin

2010 – 2013

Unterricht bei Frank Betzelt

2009

Dany Levi, Niki Stein

2008

Larry Moss , Masterclass , New York, Frederick Johnts

2008 – 2014

Die Tankstelle | Coaching | Film - TV - Theater

2003

M.K. Lewis, Masterclass L.A.

1996

Bühnenreife der paritätischen Prüfungskommission Österreich

1993 – 1995

Max Reinhardt Seminar

1992 – 1993

Unterricht durch die Lehrkräfte des Max Reinhardt Seminars u.a. Adelheid Pillman

Film

2018

Das blendende Licht (aka Andrea) (Cinema film)

Philipp (LR) Eliza Petkova Producer: Das Kind mit der goldenen Jacke Filmproduktion GmbH
2017

Jackpot (Short film)

Victor (SR) Moritz Jahn Producer: Anna Werner Produktion
2016

Für Boris (Short film)

Boris (LR) André Siebert Producer: BlueScreen Films, André Siebert
2016

Grand Bizarre (Short film)

Vassily Florian Borkamp Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
2014

Weisse Steine (Feature film)

Panto (LR) Regina Brodt Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
2009

Die Tracht (Feature film)

Krüger (SR) Sven Pohl Producer: EichhornVision [de]
2008

Ein Russischer Sommer (Cinema film)

Conductor (SR) Michael Hoffman Producer: Egoli Tossell Film [de]
2008

Eine falsche Nacht (Short film)

Enderlin (LR) Max Polzer Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
2008

Das Lied des jungen Kriegers (Short film)

Kai Tislo Yi (SR) Sven Pohl Producer: EichhornVision [de]
1997

Hanglage Meerblick (Short film)

Ray (SR) Philipp Mosser Producer: Filmschule Wien [at]
1996

Seien sie so gut Gabriel (Short film)

Michael (SR) Philipp Mosser Producer: Filmschule Wien [at]
1994

Adi, du riechst aus dem Mund! (Short film)

Adi (LR) Philipp Mosser Producer: Filmschule Wien [at]

Television

2019

Ein Planet verschwindet (Pilot)

Edelbert Kuecksen (SR) André Siebert Producer: Rack Zack Filmproductions, André Siebert [de]
2018

Der Kriminalist (TV series)

Hans Georg Kampmann Züli Aladag Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH) TV Channel: ZDF [de]
2016

Verführt - In den Armen eines Anderen (TV movie)

Dr. Hendrik (SR) Markus Herling Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
2015

Dengler - Am zwölften Tag (TV movie (series))

BKA-Beamter Avus (SR) Lars Kraume Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ZDF [de]
2014

Lena Lorenz - Zurück ins Leben (TV movie (series))

Dr. Matthias Hohenhausen (SR) Michael Kreindl Producer: Zieglerfilm München GmbH TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
2014

Nele in Berlin (TV movie)

Herr Junker (SR) Kathrin 'Katinka' Feistl Producer: sabotage films GmbH TV Channel: ZDF [de]
2014

Toleranz (TV movie)

Hans van Dijk (SR) Marc-Andreas Bochert Producer: Tellux Film GmbH TV Channel: ARD-alpha [de]
2013

Alles was zählt (TV series)

Prof. Kristian Threu (SR) Tobias Stille Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
2012

Hotel 13 (TV series)

Jack Leopold III (SR) Thomas Decock Producer: Studio 100 [be] TV Channel: Nickelodeon
2011

Schloss Einstein (TV series)

Astronaut Till Müller-Edenborn Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], KiKA Kinderkanal [de], ZDF [de]
2011

Jümmer Justizgeschichten (TV series)

Kurt Jakobi (LR) Michael Kaleve Producer: Miramedia GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
2010

Legend about bomber (TV series)

Brigadeführer (SR) Vitaly Vorobjev Producer: Pronto Film [ua]
2010

Operation Perpetuum Mobile (TV movie)

Captain (SR) Josif Gurvits Producer: joangu film, Josif Gurvits
2009

Anna und die Liebe (TV series)

Peter Salm (SR) Lars Morgenroth Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
2008

112 - Sie retten Dein Leben (TV series)

Erich Kramer (SR) Nico Zavelberg Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
2008

4 Singles (TV series)

diverse (SR) Dirk Nabersberg Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL
2007

KDD - Kriminaldauerdienst (TV series)

Feuerwehrmann (SR) diverse Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH) TV Channel: ZDF [de]
2000

Die Biester (TV series)

Arzt (SR) diverse Producer: Gyula Trebitsch Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Theatre

2015

Grenzen Überwinden

ER Sven Sören Beyer Theatre: Frankfurt am Main
2013

Himmelsmechanik - Eine Entortung

Nachrichtensprecher Sven Sören Beyer Theatre: Deutsche Oper Berlin
2013

Infame Perspektiven

Proband Julia Klein Theatre: Sophiensaele Berlin
2012

Kunst

Yvan Tanja Weidner Theatre: Wolfgang Borchert Theater Münster
2011

Das Interview

Pierre Meinhard Zanger Theatre: Wolfgang Borchert Theater Münster
2009

Amphitryon

Jupiter Andreas Mach Theatre: Burgfestspiele Eltville
2009

Death Valley Junction

HAL Agathe Chion Theatre: BAT Berlin
2009 – 2011

Nathan der Weise

Klosterbruder Bonafides Andre Bücker Theatre: Anhaltisches Theater Desssau
2008

ZAIDE

Der Schauspieler Tanja Weidner Theatre: Rathausoper Konstanz
2008

Die Nachtigall

Erzähler Bernhard Renzikowski Theatre: Konzert Wessenberg
2007

Die Liebe

Erzähler Tobias Lehnel Theatre: Ballhaus Ost
2007

Woyzeck

Doctor Ulrich Greb Theatre: Schloßtheater Moers
2007

Michel aus Lönneberg

Alfred Mathias Witting Theatre: Astrid Lindgren Bühne Berlin
2006

Salome

Naaman Achim von Burchardt Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2006

Der Aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui

Schauspieler Tilmann Gersch Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2006

Proffessor Unrath

Pastor Quittchens Mark Zurmühle Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2005

Die Odyssee

Antinoos Stefan Metz Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2005

Made in Germany

Schubert Mark Zurmühle Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2005

Der Räuber Hotzenplotz

Petrosilius Zwackelmann Joachim von Burchardt Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2005

Der Sturm

Antonio, Herzog von Mailand Mark Zurmühle Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2004

Die Drei Musketiere

Kardinal Richelieu Thomas Goritzki Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2004

Das Kätchen von Heilbronn

Graf Wetter vom Strahl Georg Schmiedleitner Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2004

Götz von Berlichingen

Adalbert von Weislingen Wolfram Apprich Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2004

Mephisto

Hendrik Höfgen Mark Zurmühle Theatre: Deutsches Theater in Göttingen
2003

Der Fall der Götter

Friedrich von Essenbeck Ulrich Greb Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2003

The Dreamtrain

Goldberg Mark Spitzauer Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2003

Cash und ewig rauschen die Wälder

Norman Murat Yeginer Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2003

Der Bockerer

Dr.Galleitner Mathias Kniesbeck Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2003

Romy

Schauspieler Daniel Ris Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2002

Der Geizige

Maitre Jaques Thomas Goritzki Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2002

Was Ihr Wollt

Malvolio Georg Schmiedleitner Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2002

Die Nacht des schlaflosen Kellners

Fliegender Holländer Daniesl Ris Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2002

Yvonne die Burgunderprinzessin

Kammerherr Mascha Pörzgen Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2001

Drei Schwestern

Baron Tusenbach Andreas von Studnitz Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2001

Mein Freund Harvey

Elwood P Dowd Sigrid Andersson Theatre: Stadttheater Konstanz
2001

Amadeus

Venticelli Daniel Ris Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2001

Die Arabische Nacht

Lohmeier Deborrah Epstein Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
2001

Hausbesuch

Garderrobier Anke Weingarten Theatre: Stadttheater Konstanz
2001

Margaretha di Napoli

Warwick Jens Schmiedl Theatre: Stadttheater Konstanz
2000

Salzwasser

Ray Thorsten Schilling Theatre: Stadttheater Konstanz
2000

Ein Mittsommernachtstraum

Tom Schnauz Thomas Goritzki Theatre: Stadttheater Konstanzs
2000

Tanzpalast - Le Bal

Tänzer Nada Kokotovic Theatre: Stadttheater Konstanz
2000

Hedda Gabler

Jörgen Tessmann Wolfram Apprich Theatre: Stadttheater Konstanz
2000

Leonce und Lena

Der Hofstaat Sigrid Andersson Theatre: Stadttheater Konstanz
2000

Bungee Jumping

Pizzamann Ulrike Barnusch Theatre: Stadttheater Konstanz
1999

Die Ohren des König Midas

Anwalt Telat Yurtsever Theatre: Thalia Theater Hamburg
1999

Der Zauberer von Oz

Der Zauberer von Oz Neva Howard Theatre: Stadttheater Konstanz
1999

Faust

Faust Antonia Brix Theatre: Stadttheater Konstanz
1997

Draußen vor der Tür

Beckmann Thomas Blockhaus Theatre: Landesbühne Hannover
1997

Die Vögel

Adler Wolfgang Brehm Theatre: Landesbühne Hannover
1997

Figaros Hochzeit

Graf Almaviva Catharina Fleckenstein Theatre: Landesbühne Hannover
1997

Der Widerspenstigen Zähmung

Tranio Wolfgang Brehm Theatre: Landesbühne Hannover
1996

Die Zwölf Geschworenen

Nr.4 Rüdiger W. Kunze Theatre: Landesbühne Hannover
1996

Das Leben des Galilei

Ludovico Günter Fleckenstein Theatre: Euro Studio Landgraf Tournee
1996

Maria Stuart

Davison Wolfgang Brehm Theatre: Landesbühne Hannover

Audio

2009

Dorian Hunter (Speaker)

Producer: Verlag Zaubermond Hörbuch
2009

Das Steinerne Herz (Speaker)

Producer: Berliner Hörbücher Hörbuch
2009

Die Geisterseher (Speaker)

Producer: Verlag Zaubermond Hörspiel
2008

Die Nachtigall (Speaker)

Producer: Wessenberg Konzerte Melodram
2007

Lemon Tree (Dubbing)

Gilad (SR) Eran Riklis Producer: Heimatfilm GmbH & Co. KG [de]
2006

Winterreise (Speaker)

Producer: Literaturforum Göttingen Lesung
2006

Tödliche Versprechen (Dubbing)

Ensemble (SR) David Cronenberg Producer: Serendipity Point Films [ca]
2004

The Nomad (Dubbing)

Erster Bote (SR) diverse Producer: Kazachfilm Studio [kz]
2003

Tagebuch eines Verführeres (Speaker)

Producer: Niedersächsisches Staatstheater Oldenburg Lesung
2002

Der Vorleser (Speaker)

Producer: Niedersächsisches Staatstheater Oldenburg Szenische Lesung
2002

The West Wing - Im Zentrum der Macht (Dubbing)

lancy (SR) Alex Graves Producer: Warner Bros. Television [us]
2000

Viehjud Levi (Speaker)

Producer: Stadttheater Konstanz Lesung
2000

Auf dem Weg zur Hochzeit (Speaker)

Producer: Stadttheater Konstanz Lesung
1998

Many Moons (Speaker)

Producer: Kampnagel Hamburg Lesung

Other

2016

Rekord Briketts - Rendezvous (Commercial)

Mann (LR) Nils Brandt Producer: Heymann Brandt De Gelmini [de]