Isabelle Mann

Isabelle Mann

ZAV-Künstlervermittlung Berlin
Sonja Sommer
+49 228 502 088025
sonja.sommer@arbeitsagentur.de

Information

Acting age
43 - 50 years
Place of birth
Göttingen
Height (cm)
165
Weight (in kg)
52
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European, Scandinavian, Southern European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, Frankfurt, Göttingen, Hamburg, Kassel, München, Münster, Stuttgart, Zürich, London, Addis Abeba/Äthiopien
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: native-language
French: medium
Dialects
Standard German: always (Native dialect)
Accents
English: only when required
American: only when required
Instruments
Guitar: medium
Flute: professional
Sport
Bowling, Inline skating, Horse riding, Roller-skating, Ice skating, Swim, Alpine skiing, Tennis, Yoga
Dance
Standard: medium
Argentine tango: basic
Profession
Actor
Singing
Chanson: professional
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Mopeds up to 50 cc & 45 km / h, Truck class, Car class, Special class

Vita entries

Primary professional training

2002
Reduta Berlin

Other Education & Training

Susan Batson Studio New York Master Class
ITNY International Theatre New York
Method Acting Masterclass - Robert Castle

Awards

Isabelle Mann is nominated for BEST SUPPORTING ACTRESS in ”37” at the Maverick Movie Awards, United States (nominated) (Cinema film)

Film

Leeres Nest (Short film)
Stefanie Herrmann (LR) Dascha Petuchow Producer: Hochschule RheinMain
The Food on the Table (Feature film)
Birgit (LR) Ismene Daskarolis Producer: Ismene Daskarolis Distribution: KINO
Cape of Good Hope (Short film)
Kimone Kruger (LR) Anna Maria Sosnik Distribution: Mute Wood Films
Ich liebe, ES (Short film)
Harley Queen (LR) Robert Rehmann Producer: Mute Wood Films
Agnosia (Feature film)
Stefanie Schnarr (LR) Zoia Domaskina Producer: HdM Stuttgart
Flatliner (Short film)
Ines Boehm (SR) Julian Richberg Producer: Argonauta Motion Pictures
Hello Au Revoir (Cinema film)
Martha Kubrick (SR) Jason Croot Producer: JCP Films Distribution: INTERNATIONAL CINEMA language English
Simone (Short film)
Madeleine Martin (LR) Sibylle Prätsch Distribution: Mute Wood Films
8 Remains (Cinema film)
Catherine (SR) Juliane Block Producer: J-Blockbuster Distribution: INTERNATIONAL CINEMA language English
Kurkuma (Short film)
Sandrine (LR) Isabelle Mann und Jasper Joseph Producer: Mute Wood Films
37 (Cinema film)
Lucette (SR) Chris Brügge Producer: Green Cherry Production, Kinospielfilm Distribution: KINO
Venomous (Cinema film)
Jaqueline Cassidy (LR) Elmar Strotmann Producer: Entertainment Value Associates Distribution: INTERNATIONAL CINEMA
Die gelbe Kobra auf blauer Erde (Short film)
Adele Axum (LR) Isabelle Mann und Jasper Joseph Producer: Mute Wood Films
Die Schmugglerin (Short film)
Geheimagentin Eva (LR) Isabelle Mann Producer: Mute Wood Films
Sicherheitsbedenken (Cinema film)
Melanie Willbeck (LR) Jasper Joseph Producer: Mute Wood Films Distribution: KINO
Corrections (Short film)
Woman 2 (SR) Keren Cytter Producer: Keren Cytter Produktion Distribution: International Filmfestival Rotterdam
Ein Old Fashioned (Short film)
Helen (LR) Viola Makowski Distribution: SAE Institute Hamburg
Liebe auf Abwegen (Short film)
Frau (LR) Jasper Joseph & Isabelle Mann Producer: Mute Wood Films

Television

Das Blaue vom Himmel (TV series)
Frauke Weingarten (LR) Patrick May Producer: filmpool Film- und Fernsehproduktion TV Channel: Sat1
Praxis mit Meerblick - Auf zu neuen Ufern (TV movie (series))
Jessica Henning (SR) Joseph Orr Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: ARD Degeto Casting: Gitta Uhlig
Einsatz in Köln - Die Kommissare (TV series)
Johanna Fink (LR) Johanna Steiger-Antos und Christoph Klünker Producer: Constantin Entertainment TV Channel: Sat 1
Helden der Hauptstadt (Series)
Sylvia Schreiber (SR) Ingo Vollenberg Producer: Snapschock Pictures TV Channel: Snowdance Independent Filmfestival 2015 Serie
Hippies raus (Series)
Beate Fiedler (LR) Konstanze Brill Producer: filmpool Film- und Fernsehproduktion TV Channel: Sat 1
Berlin Models (Series)
Ulrike Grossmann (SR) Cornelia Dohrn Producer: filmpool Film- und Fernsehproduktion TV Channel: RTL
Hexenjagd (Series)
Maria Brandner (SR) Juliane Hohl und Jörg Giese Producer: filmpool Film- und Fernsehproduktion TV Channel: Sat 1
Im Namen meines Sohnes aka Der Maskenmann (TV movie)
Andrea Kuby (SR) Damir Lukacevic Producer: Jumping Horse Film GmbH TV Channel: ZDF Casting: Simone Bär
Auf Kosten der Anderen (Series)
Christiane Hofer (LR) Axel Hannemann Producer: filmpool Film- und Fernsehproduktion TV Channel: Sat 1
Das ist unsere Finca (Series)
Petra Lohse (LR) Martina Faust Producer: filmpool Film- und Fernsehproduktion TV Channel: Sat 1
Eden (Series)
Chefin (SR) Thomas Krauslach Producer: Krauslach und Krüger Produktion

Theatre

Lass uns die Worte finden (Ingeborg Bachmann und Paul Celan)
Ingeborg Bachmann (LR) Isabelle Mann Theatre: Lettrétage Berlin
Liebesgrüße von der Krim (Anton Tschechow und Olga Knipper)
Olga Knipper (LR) Isabelle Mann Theatre: Z-Bar Berlin, Café Tasso Berlin
Von Angesicht zu Angesicht (Ingmar Bergman)
Jenny (LR) Robert Castle Theatre: International Theatre New York
Rosemary with Ginger (Edward Allan Baker)
Ginger (LR) Robert Castle Theatre: International Theatre New York
Landscape of the Body (John Guare)
Betty (LR) Robert Castle Theatre: International Theatre New York
Persona (Ingmar Bergman)
Alma (LR) Robert Castle Theatre: International Theatre New York
Onkel Wanja (Anton Tschechow)
Helena (LR) Robert Castle Theatre: International Theatre New York
Sommertag (Jon Fosse)
Junge Frau (LR) Thomas Gerber Theatre: Acud und Tisch Theater Berlin
Schuster (Hanoch Levin)
Frau Schuster (LR) Raquel Schor Theatre: Susan Dellal Theater Tel Aviv
Wunschkonzert (Kroetz)
Frau (LR) Asher Zapati Theatre: Jüdisch-Arabisches Theater Tel Aviv
Die Irre von Chaillot (Giraudoux)
Irma (LR) Raquel Schor Theatre: Jüdisch-Arabisches Theater Tel Aviv
Emilia Galotti (Gotthold Ephraim Lessing)
Gräfin Orsina (SR) Anika Mauer Theatre: Hebbel Theater Berlin
Quartett (Heiner Müller)
Marquise Merteuil (LR) Anika Mauer Theatre: Acud Theater Berlin
Sucking Dublin (Enda Walsh)
Lämmchen (LR) Eva Oelker Theatre: Junges Theater Berlin
Wer hat Angst vor Virginia Woolf (Edward Albee)
Martha (LR) Stefan Kleinert Theatre: Acud Theater Berlin
Faust (Johann Wolfgang von Goethe)
Gretchen (LR) Stephan von Ewald Theatre: Theater gegen den Mittelstand
Die Grüne Gans (Konstanty Ildefons Galczynski)
Sie, Schlampe, Kretin (LR) Michael Schweighöfer Theatre: Hebbel Theater Berlin
Antigone (Sophokles)
Antigone (LR) Axel Werner Theatre: Acud Theater Berlin
Schuld und Sühne ( Fyodor Dostojewski)
Pulcheria Raskolnikowa (LR) Sergej Koromschikow Theatre: HAU Hebbel am Ufer Berlin
Bernarda Albas Haus (Federico Garcia Lorca)
Poncia (LR) Dietmar Nieder Theatre: Brotfabrik Berlin

Audio

Wonderful Kurzfilm (Speaker)
Voice Over (englische & deutsche Fassung) (LR) Chris Brügge Producer: Christian Brüggemann Produktion

Commercial

The Deadline (Image movie)
Pepperl & Fuchs