Jochen Horst

Jochen Horst

The Private Management
Tina Ciamperla
+34 673 981 069
horst.tina@yahoo.com

Information

Year of birth
1967 (52 years)
Place of birth
Osnabrück
Height (cm)
187
Weight (in kg)
83
Eye color
blue
Hair color
Gray
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Lübeck
Cities I could work in
Berlin, Hamburg
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: native-language
Spanish: basic
French: basic
Dialects
English: always
American: only when required
Accents
French: only when required
Instruments
Trumpet: basic
Sport
Horse riding, Show jumping, Tennis
Profession
Actor
Singing
Ballad: basic
Pitch
Alto
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class

Vita entries

Primary professional training

1986
Kunstuniversität Graz

Other Education & Training

Strasberg Institute London
Old Holborn

Awards

Immenhof-Filmpreis
Nom Adolf-Gimme Preis
Nom. Deutscher Fernsehpreis
Nom Goldener Löwe
Adolf-Gimme Preis
O.E.Hasse Preis

Film

Luther
Professor Carlstadt (SR) Eric Till Distribution: Eikon Film
Swing Kids
Baldur von Schirach (SR) Thomas Carter Distribution: Hollywood Pictures
Cement Garden
Derek (LR) Andrew Birkin Distribution: Constantin Film/BBC
Reise für den blassen Mann
Verhörer (SR) Sönke Wortmann Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München

Television

Die Kanzlei - Schräglage
Gunther Ranowskie (LR) Thomas Jauch TV Channel: ARD
TATORT
Walter Boenich (Doppelgänger Murot) Grzegorz Muskala Producer: Jörg Himstedt; Erin Högerle TV Channel: Hessischer Rundfunk
Das Traumschiff - Uruguay
Robert (LR) Stefan Bartmann Producer: Polyphon Film- und Fernseh GmbH TV Channel: ZDF
SOKO Kitzbühel
Julius Vandery Gerald Liegel Producer: Gebhardt Productions [at] TV Channel: ORF, ZDF
In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte
Christian Heine Philipp Osthus Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD
Inga Lindström - Lilith und die Sache mit den Männern
Rudy (LR) Stefanie Sycholt Producer: Bavaria Fiction GmbH (vormals: Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ZDF
Matula - Bis das der Tod uns scheide
Ingo Schumann (LR) Daniel Helfer TV Channel: ZDF
Besser spät als nie
Frank (LR) Christoph Schnee Producer: Wiedemann & Berg Television GmbH & Co. KG TV Channel: ARD, Degeto
Heldt
Martin Walden Michael Wenning Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH (vormals: Columbia TriStar FFP) TV Channel: ZDF
Das Traumschiff - Kanada
Thomas Roll (LR) Stefan Bartmann Producer: Polyphon Film- und Fernseh GmbH TV Channel: ZDF
Der Staatsanwalt
Peter Kraak (Hackordnung) Martin Kinkel Producer: ODEON TV TV Channel: ZDF
Heiter bis tödlich - Akte Ex
Frank Schelinski (Kleinvieh macht auch Mist) Thomas Jahn Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD, MDR
Herzensbrecher - Vater von vier Söhnen
Leander Jabach (Gott ist tot) Nina C. Wolfrum Producer: ITV Studios Germany GmbH (vormals Granada Produktion) TV Channel: ZDF
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei
Flessing (Einsame Entscheidung) Kai Meyer-Ricks Producer: action concept Film- und Stuntproduktion GmbH TV Channel: RTL
Sekretärinnen - Überleben von 9 bis 5
Berger Dominic Müller Producer: ITV Studios Germany GmbH (vormals Granada Produktion) TV Channel: RTL
Der Cop und der Snob
Erwin Kanold Michael Kreindl Producer: Constantin Television GmbH TV Channel: SAT.1
Das Traumschiff - Kambodscha
Martin Starke (SR) Hans Jürgen Tögel Producer: Polyphon Film- und Fernseh GmbH TV Channel: ZDF
Die Stein
Stefan Hagen (LR) Peter Altmann Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH (ODEON TV mit Novafilm verschmolzen) TV Channel: ARD, Degeto, ORB
Am Ende der Lüge
Georg (LR) Marcus O. Rosenmüller Producer: Rowboat Film- und Fernsehproduktion TV Channel: MDR, ORF
Die Stein
Stefan Hagen (LR) Edzard Onneken Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH (ODEON TV mit Novafilm verschmolzen) TV Channel: ARD, Degeto, ORB
Das Traumhotel - Tobago
Ertrinkender (LR) Otto W. Retzer Producer: Lisa Film GmbH [at] TV Channel: ARD
Polizeiruf 110 - Fremde im Spiegel
Martin Becker (SR) Ed Herzog Producer: DOKfilm Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ARD, RBB
Sekretärinnen - Überleben von 9 bis 5
Berger (LR) Dominic Müller Producer: ITV Studios Germany GmbH (vormals Granada Produktion) TV Channel: RTL
Das Traumschiff - Peru - Miami
Martin Helmholz (SR) Hans Jürgen Tögel Producer: Polyphon Film- und Fernseh GmbH TV Channel: ZDF
Ein Sommer auf Sylt
Jan Hansen (LR) Thomas Nennstiel Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG (vormals Regina Ziegler Filmproduktion)
Rosamunde Pilcher - Liebe am Horizont
Malcolm Caplain (LR) Karen Müller Producer: FFP New Media GmbH TV Channel: ZDF
Rosemunde Pilcher - Herzenssehnsucht
Nicholas MacDowell (LR) Stefan Bartmann Producer: FFP New Media GmbH TV Channel: ZDF
Die Stein
Stefan Hagen (SR) Karola Hattop Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH (ODEON TV mit Novafilm verschmolzen) TV Channel: ARD, Degeto, ORB
Späte Rache - Eine Familie wehrt sich
Gernot Lohmann (LR) Thorsten Näter Producer: Relevant Film TV Channel: SAT.1
Im Tal der wilden Rosen - Triumph der Liebe
Darren (SR) Oliver Dommenget Producer: Videoscope Fernseh-Film GmbH TV Channel: ZDF
Inga Lindström - Sommertage am Lilja-See
Per Nordenfeldt (LR) John Delbridge Producer: Bavaria Film GmbH (vormals Bavaria Atelier GmbH) TV Channel: ZDF
Wie verführ´ ich meinen Ehemann
Paul (LR) Karola Hattop Producer: Dreamtool Entertainment GmbH TV Channel: SAT.1
Typisch Sophie
Jo Hennecke (LR) Marcus Ulbricht Producer: Constantin Film TV Channel: SAT.1
Floridaträume
Michael Stadler (LR) Dieter Kehler Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF
Die Beauty Queen
Oskar Seeberg (LR) Jorgo Papavassiliou Producer: sanset Film & Fernsehproduktionen GmbH TV Channel: RTL
Typisch Sophie
Jo Hennecke (LR) Brigitte Müller Producer: AllMedia Pictures GmbH TV Channel: SAT.1
Schöne Männer hat man nie für sich allein
Gernot (SR) Hansjörg Thurn Producer: Janus Film GmbH TV Channel: SAT.1
Imperium - Nero
Ezzo (SR) Paul Marcus Producer: EOS Entertainment GmbH TV Channel: ZDF
Doppelter Einsatz - Tödliche Wahrheit
Clemens Folkwang (SR) Gregor Schnitzler Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH TV Channel: RTL
Bella Block - Kurschatten
Krambeck (SR) Thorsten Näter Producer: Objectiv Film GmbH
Die Westentaschenvenus
Dr. Philip Weiße (LR) Kirsten Peters Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG (vormals Regina Ziegler Filmproduktion) TV Channel: ARD, Degeto
Victor - Der Schutzengel
Victor (LR) Heidi Kranz Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (vormals: Zeitsprung Entertainment GmbH) TV Channel: SAT.1
Tatort - Der lange Arm des Zufalls
Peter Forster (SR) Ralph Bohn Producer: Pro Vobis - Gesellschaft für Film und Fernsehen TV Channel: SFB
Die Todeswelle - Eine Stadt in Angst
Sven Todt (LR) Frederik Steiner Producer: Vision Factory Medienproduktion GmbH TV Channel: SAT.1
Balko
Stefan Balko Matthias Tiefenbacher Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Balko
Stefan Balko Samir Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Die Stimme des Mörders
Claus Heintzen (LR) Otto Alexander Jahrreiss Producer: Westdeutsche Universum Film
Balko
Stefan Balko Manfred Stelzer Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Balko
Stefan Balko Wilhelm Engelhardt Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Maria Magdalena (Theater-Aufzeichnung im Ernst-Deutsch-Theater Hamburg)
Sekretär (SR) Jürgen Goslar Producer: NDR Norddeutscher Rundfunk TV Channel: ARD

Theatre

Und Gott sprach: Wir müssen reden! /
Abel Baumann Ute Willing Theatre: Komödie Winterhuder Fährhaus in Hamburg
Winnetou und das Geheimnis der Felsenburg
Harry Melton Norbert Schultze jr Theatre: Karl-May-Spiele Bad Segeberg Freilichttheater
Karl May Winnetou
Harry Melton (LR) Norbert Schultze jr Producer: Kalkberg AG Theatre: Bad Segeberger Festspiele
Unsere Frauen
Paul Ute Willing Theatre: Comödie Dresden
Unsere Frauen
Paul Ute Willing Theatre: Theater im Rathaus Essen
Und Gott sprach: Wir müssen reden
Gott Ute Willing Theatre: Komödie am Kurfürstendamm
Unsere Frauen
Paul Ute Willing Theatre: Theater am Dom Köln
Unsere Frauen
Paul Ute Willing Theatre: Theater an der Kö Düsseldorf
Jenseits Von Eden
Lee Peter Lokschat Theatre: Euro Studio Landgraf
Jenseits Von Eden
Lee Peter Lokschat Theatre: Euro Studio Landgraf
Der Steppenwolf
Harry Haller Gilbert Mehnert Theatre: Euro Studio Landgraf
Das Kaffeehaus
Graf Leander Hans-Günther Heyme Theatre: Schauspielhaus Essen
Sommernachtstraum
Leander Rainer Hufschmied Theatre: Sommerfestspiele Herrenhausen
Romeo und Julia
Tybald Rainer Hauer Theatre: Schauspielhaus Graz
Der Vater
Nöjd Rainer Hufschmied Theatre: Staatstheater Hannover