Jogi Kaiser

Jogi Kaiser

Agentur Hajok
Alexandra Hajok
+49 177 8871 166
mail@agentur-hajok.de

Information

Acting age
43 - 52 years
Year of birth
1967 (54 years)
Place of birth
Mainz
Height (cm)
171
Weight (in kg)
78
Eye color
green
Hair color
Gray
Hair length
Short
Stature
slim
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Berlin, Frankfurt am Main
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Hessian (Native dialect)
Low German
Accents
Swiss: only when required
Profession
Musical actor, Speaker, Singer, Actor
Singing
Rock/Pop: professional
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2001
Schule für Schauspiel Hamburg

Film

Contra (Cinema film)
Klemmbrett-Man (OR) Sönke Wortmann Producer: Tom Spieß, Christoph Müller Distribution: Constantin Casting director: Anja Dihrberg
Label Me
Geschäftsmann (SR) Kai Kreuser Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH
Sommerfest (Cinema film)
Karl-Heinz Rogowski (SR) Sönke Wortmann Producer: Little Shark Entertainment GmbH
Ultima Ratio (Short film)
Rebellenanführer (LR) Simon Pilarski Producer: Sternenberg Films
Die Fahrt seines Lebens (Short film)
Polizist (SR) Sascha Reimold Producer: Hochschule Offenburg [de]
Van (Short film)
Carlsen (SR) Frank Taszarek Producer: Dekra Hochschule für Medien [de]
Sag Es (Short film)
313 (LR) Mathias Kohl Producer: Hochschule Mainz (formerly FH Fachhochschule Mainz)
Eine Reise ohne Rückkehr (Short film)
Roland (SR) Güclü Yaman Producer: Güclü Yaman Produktion [de]
Soul Kitchen (Cinema film)
Restaurantgast Fatih Akin Producer: Corazón International GmbH & Co KG [de]

Television

So laut du kannst (TV movie)
Polizeibeamter Mahlmann (SR) Esther Bialas Producer: Relevant Film TV Channel: ZDF Casting director: Marion Haack
Aus nächster Nähe (TV movie)
Ivo Kocic (SR) Thomas Kronthaler Producer: Relevant Film TV Channel: ZDF Casting director: Deborah Congia
Tatort (TV movie (series))
Herr Kaul (SR) Stefan Krohmer Producer: Filmpool TV Channel: ARD Casting director: Antje Wetenkamp
Großstadtrevier (TV series)
Forellen-Flo (SR) Félix Koch Producer: Letterbox TV Channel: ARD Casting director: Marion Haack
Nord Bei Nordwest (TV movie (series))
Dietmar Schütze (SR) Felix Herzogenrath Producer: Claudia Schröder TV Channel: Aspekte Film/ Degeto/ NDR Casting director: Marion Haack
Tanken - mehr als Super (TV series)
Wütender Kunde diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ZDFneo [de]
Morden im Norden (TV series)
Lorenz Mayer diverse Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de], NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Geert (SR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Das Programm (TV movie)
Staatsanwalt Till Endemann Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Heldt (TV series)
Freier diverse Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Der Kriminalist (TV series)
Stefan diverse Producer: Monaco Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Schmidt & Schmitt - Wir ermitteln in jedem Fall (TV series)
Gerhard Künzel diverse Producer: Constantin Entertainment GmbH TV Channel: SAT.1 [de]

Theatre

WÜSTENBLUME-Das Musical (Other)
Mr. O‘ Sullivan (SR) Gil Mehmert Producer: Theater St.Gallen
HEISSE ECKE
Günther/Henning/Gloria/Klaus/Schorsch (LR) Corny Littmann Producer: Schmidt‘s TiVoli Theatre: Schmitd‘s Tivoli Casting director: Katharina Grünwald
FLASHDANCE
Harry Anders Albion Theatre: Tournee
UnterGeiern-Der Sohn des Bärenjägers (Drama)
Urs Bürgli (SR) Norbert Schultze Jr. Producer: Kalkberg Gmbh Theatre: Karl-May-Spiele Bad Segeberg Casting director: Stefan Tietgen
MY FAIR LADY
ALFRED P: DOOLITTLE Tim Zimmermann Theatre: Luisenburg-Festspiele
DAS WUNDER VON BERN
TIBURSKI, ADI DASSLER, SCHWEIZER PUTZFRA Gil Mehmert Theatre: Theater An Der Elbe Hamburg
ROCKY-DAS MUSICAL
MICKEY Alex Timbers Theatre: Operettenhaus Hamburg
WINNETOU I
SAM HAWKENS Jochen Bludau Theatre: Karl-May-Festspiele Elspe
DIE PÄBSTIN
ARSENIUS Stanislav Moša Theatre: Stadttheater Fulda
MÄNNER
GUSTAV PETER Peter Dorsch Theatre: Stadttheater Paderborn
DER SCHATZ IM SILBERSEE
SAM HAWKENS Jochen Bludau Theatre: Karl-May-Festspiele Elspe
KAVIAR UND LINSEN
KONSUL HACKEBRECHT Adelheit Müther Theatre: Ohnsorg Theater Hamburg
ROCK OP PLATT-Episode II
RADECK Sandra Keck Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
UNTER GEIERN
SAM HAWKENS Jochen Bludau Theatre: Karl-May-Festspiele Elspe
DIE ERSTE VIOLINE
NIELS Sandra Keck Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
HÄNSEL & GRETEL
KREFRIED/FREDERIK Kristina Rindfleisch Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
DER ÖLPRINZ
SAM HAWKENS Jochen Bludau Theatre: Karl-May-Festspiele Elspe
DIE BREMER STADTMUSIKANTEN
ESEL Kristina Rindfleisch Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
SEKRETÄRINNEN
BÜROBOTE Helga Wolf Theatre: Stadttheater Paderborn
WINNETOU I
SAM HAWKENS Jochen Bludau Theatre: Karl-May-Festspiele Elspe
DER ZAUBERER VON OZ
BLECHMANN Kristina Rindfleisch Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
SAFFRAN & KRUMP
SAFFRAN Harald Wolf Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
DIE MACHT DER GEWOHNHEIT
DER JONGLEUR Ewa Teilmanns Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
WIR IM FINALE
HEINZI KANULLI Marcus Lobbes Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
LOVELETTERS
ANDREW M. LADD Irmgard Lübke Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
AUSFLUG / LAND DER TOTEN
ER IM WORLD TRADE CENTER Tanja Coppola Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
NIE MEHR LIEBEN
UNIVERSALMANN Sabine Löw Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
MÜTTER
GUCCI-SOHN Helga Wolf Theatre: Westfälische Kammerspiele Paderborn
ROBINSON & CRUSOE
SOLDAT CRUSOE Harald Wolf Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
BETTLER OPER
MACHEATH Marcus Baumhaus Theatre: Wolfgag-Borchert-Theater Münster
DER ZERBROCHENE KRUG
SCHREIBER LICHT Jörg Schade Theatre: Festspiele Bad Pyrmont
WI ROCKT OP PLATT
RADECK Sandra Keck Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
DON CARLOS
HERZOG ALBA Marcus Lachmann Theatre: Städt.Bühnen Reutlingen
DIE STREICHE DES SCAPIN
SILVESTRE Enrico Urbanek Theatre: Städt.Bühnen Reutlingen
MEIN KAMPF-TABORI
LOBKOVITZ Marcus Lachmann Theatre: Städt.Bühnen Reutlingen
DAS TAGEB'UCH DER ANNE FRANK
PETER VAN DAAN Frank Grupe Theatre: Altonaer Theater Hamburg
VICTOR/VICTORIA
SAL Jörg Schade Theatre: Festspiele Bad Pyrmont
DER FROSCHKÖNIG
HEIN HILFREICH Frank Grupe Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
DIE KLEINE MEERJUNGFRAU
PEDRO PELIKAN Sandra Keck Theatre: Ohnsorg-Theater Hamburg
FAHR ZUR HÖLLE , MARLOW
MARLOW Nadja von Samson Theatre: DELPHI MUSIK THEATER HAMBURG
STARCLUB-DIE STORY
AMTMANN FICK Mathias Kahle Theatre: DELPHI MUSIK THEATER HAMBURG
PICO
PAUL MCCARTNEY Julia Behrens Theatre: DELPHI MUSIK THEATER HAMBURG
EIN SOMMERNACHTSTRAUM
FLAUT Walter Weyers Theatre: Festspiele Edesheim
ROCKY HORROR SHOW
RIFF-RAFF Mattias Davids Theatre: Staatstheater Saarbrücken
JFK-THE ROCKOPERA
LEE HARVEY OSWALD Achim Thorwald Theatre: Städt.Bühnen Münster
ZORNIGE HAUSFRAUEN
PUNKER TIM Gert Becker Theatre: Kammerspiele Düsseldorf

Audio

Designated Survivor (Dubbing)
Leibwächter Charles Rettinghaus Producer: The Mark Gordon Company [us] Audio: Netflix

Other

Datev - Ausbildungslabor (Educational production)
Moderator (LR) Felix Bühler Producer: The Sweetspot, Antretter & Kottirsch GbR