Jonathan Berlin

Jonathan Berlin

Andi Slawinski
Andi Slawinski
+49 171 7575 790
mail@andislawinski.de

Information

Acting age
18 - 25 years
Year of birth
1994 (26 years)
Place of birth
Ulm
Height (cm)
180
Weight (in kg)
70
Eye color
brown
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Spanish: medium
French: medium
Dialects
Swabian (Native dialect)
Berlin German
Instruments
Guitar: basic
Piano: basic
Clarinet: basic
Sport
Fencing (stage), Fencing (sports), Soccer, Horse riding, Swim, Tennis
Dance
Standard: basic
Charleston: basic
Courtly dances: medium
Latin American dances: basic
Profession
Actor
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2016
Otto-Falckenberg Schule

Awards

Deutscher Fernsehpreis (Nominierung)
Die Freibadclique
Deutscher Fernsehpreis (Nominierung)
Kruso
Bunte New Faces Award Film [de]
Die Freibadclique
Deutscher Schauspielpreis [de]
Die Freibadclique
Ensemblepreis für "Glow! Box BRD", Schauspielschultreffen Bochum

Film

Jung fragil
Leonid (LR) Distribution: Filmakademie Ludwigsburg Kurzfilm
Schwimmen (Cinema film)
Pierre (LR) Luzie Loose Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Feierabendbier (Cinema film)
Patrick (SR) Ben Brummer Producer: Gaze Film
Der dritte König (Short film)
Hans Gröninger (LR) Christoph Oliver Strunck Producer: Esperanto Entertainment [de]
Good Boy Bad Boy (Short film)
Jonah Simeon (LR) Joscha Douma Producer: Zum Goldenen Lamm
So viel Zeit (Cinema film)
Konni (jung) (SR) Philipp Kadelbach Producer: UFA Fiction
Schneeblind (Feature film)
Peter (LR) Arto Sebastian Producer: Kurhaus Production Film & Medien GmbH
Feiert Eileen (Short film)
Leon/Eileen (LR) Judith Westermann Producer: Ein & Alles Film, Maier & Westermann
Terrier (Short film)
Roller (LR) Ozan Mermer Producer: DREIFILM
Raseiniai
Janis (LR) Teresa Hoerl Producer: Claire
Mund zu Mund (Short film)
Eugen (LR) Oskar Sulowski Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Und morgen Mittag bin ich tot (Cinema film)
Benji (SR) Frederik Steiner Producer: Peter Heilrath Filmproduktion e.K.
Jean (Short film)
Jean Menard (LR) Alexander Jaschik Producer: Macromedia GmbH (vormals MHMK Macromedia Hochschule) [de]

Television

Criminal
Proska (SR) Oliver Hirschbiegel TV Channel: Netflix
The Wall
Welsch (LR) Michael Krummenacher Producer: Gabriela Sperl Film und Fernsehproduktion / Wiedemann & Berg TV Channel: ZDF
Nachts Baden (TV movie)
Kasimir (LR) Ariane Zeller Producer: Aspekt Medienproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
Keine zweite Chance (TV series)
Karl (SR) Alexander Dierbach Producer: Ariane Krampe Filmproduktion TV Channel: SAT.1 [de]
Kruso (TV movie)
Ed (LR) Thomas Stuber Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], MDR [de]
Die Freibadclique (TV movie)
Onkel (LR) Friedemann Fromm Producer: Zieglerfilm Baden-Baden TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de], NDR [de], SR [de], SWR [de]
Tannbach - Schicksal eines Dorfes (Fortsetzung) (TV series)
Walter Imhoff (SR) Alexander Dierbach Producer: Wiedemann & Berg Television GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Sechs auf einen Streich - Prinz Himmelblau und Fee Lupine (TV movie (series))
Prinz Himmeblau (LR) Markus Dietrich Producer: Bremedia Produktion GmbH TV Channel: ARD [de]
Helen Dorn - Gnadenlos (TV movie (series))
Tristan (SR) Alexander Dierbach Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Der Alte (TV series)
Fredik Bergmann (LR) Michael Kreindl Producer: Neue Münchner Fernsehproduktion GmbH & Co.KG TV Channel: ZDF [de]
Tannbach - Schicksal eines Dorfes (TV series)
Walter Imhoff (SR) Alexander Dierbach Producer: Wiedemann & Berg Television GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Die Himmelsleiter - Sehnsucht nach Morgen (TV series)
Michel Roth (SR) Carlo Rola Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: Degeto [de]
Zwischen den Zeiten (TV movie)
Michael, 17 Jahre (SR) Hansjörg Thurn Producer: Ninety-Minute Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
Kommissarin Lucas - Kettenreaktion (TV movie (series))
Gregor (SR) Tim Trageser Producer: Olga Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
KI.KA-Krimi.de - Netzangriff (TV movie (series))
Philipp (SR) Marco Petry Producer: Bavaria Filmverleih- und Produktions GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
Ein Fall für B.A.R.Z. (TV series)
Oliver (SR) Jochen Nitsch Producer: Maran Film GmbH [de] TV Channel: SWR [de]

Theatre

Das Vorsprechen
Hamlet Boris Nikitin Theatre: Münchner Kammerspiele
Glow! Box BRD
Diverse Jorinde Dröse Theatre: Münchner Kammerspiele
Rebellen
Ernö (HR) Swen Lasse Awe Theatre: Münchner Kammerspiele
Schnapsbudenbestien - Der Fall einer Familie
Johannes (NR) Matthias Günther Theatre: Münchner Kammerspiele
Die lustigen Nibelungen
Hagen (HR) Benjamin Künzel Theatre: JE Theater Ulm
Der Diener zweier Herren
Florindo (HR) Antonio Lallo Theatre: JE Theater Ulm
Good morning, boys and girls
Amok (NR) Katja Langenbach Theatre: Theater Ulm
Ein Sommernachtstraum
Puck (HR) Antonio Lallo Theatre: JE Theater Ulm
Ubu F.
König Ubu (HR) Sarah Holtkamp / Daniel Heßler Theatre: JE Theater Ulm
Romeo und Julia
Abram/Chor Antonio Lallo Theatre: JE Theater Ulm
Der Joschua mit der Zauberfiedel
Der Mann (NR) Kerstin Meissner Theatre: JE Theater Ulm