Karsten Kramer

Karsten Kramer Vita as

Agentur Matthies
Ute Matthies
+49 30 787 10293
office@agentur-matthies.deview

Information

Acting age
38 - 44 years
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
153
Weight (in kg)
60
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Short
Ethnicity
Central European
Stature
normal
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, Hamburg, Köln, München
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: basic
Russian: basic
Chinese: basic
Dialects
Berlin German (Native dialect)
Instruments
Guitar: medium
Sport
Acrobatics, Soccer, Canoe/Kayak, Climb, Horse riding, Swim, Sailing, skiing, Tai chi, Table tennis
Dance
Quilting: basic
Profession
Actor
Singing
Chanson: medium
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class (B, BE)
Other licenses
Sport boat driving licence within, Sport boat driving licence within under sail, Sports boat captains license see

Vita entries

Primary professional training

1995
Hochschule für Musik und Theater Rostock

Other Education & Training

Drehbuchseminar bei Barbara Oslejsek an der Filmschule Hamburg Berlin
2000 und 2002 Mehrmonatiges Studium des traditionellen Taijiquan (Kampfkunst) bei Meister Yang in China

Awards

Publikumspreis der Burgfestspiele Jagsthausen
Robert Geisendörfer Preis für "Die Schöne und das Biest" mit Karsten Kramer im Hauptcast
EMIL für "Die Schöne und das Biest" mit Karsten Kramer im Hauptcast
Großer Hersfeld Preis
Nominiert zum Besten Nachwuchsschauspieler von "theater heute" (nominated)

Film

Glück ist was für Weicheier
Siegfried Gehrer (SR) Anca Miruna Lazarescu Producer: Walker&Worm Casting director: Suse Marquardt
Gefangen
Leading role Daniel Hellwig Kurzfilm
Not a Love Story
Aaron Allred
Pinky oder Wer hat den Mops geklaut
Stefan Lukschy

Television

Lotta und der beständige Wandel
Beamtenstreber (SR) Andreas Menck TV Channel: ZDF/H&V Casting director: Dorothee Weyers
SOKO Wismar
Mathias Müller (SR) Steffi Doehlemann Producer: Dagmar Rosenbauer TV Channel: ARD/CineCentrum Berlin
Siebenstein
Kobold (LR) Arend Agthe Producer: Albert Schäfer TV Channel: ZDF/Studio TV Casting director: Milena Maitz
Die Schöne und das Biest
Wenzel (LR) Marc Andreas Bochert Producer: Thomas Teubner TV Channel: ZDF/Provobis Casting director: Uwe Bünker
Löwenzahn (Series)
Geologe (SR) Julian Plica Producer: Albert Schäfer TV Channel: ZDF/Studio TV
Schneewittchen
Thomas Freundner TV Channel: ARD/Saxonia Media Casting director: Ines Rahn
Auf deinen Spuren
Dealer (SR) Gianfranco Albano TV Channel: RAI UNO/ital. Kino und Fernsehen Casting director: Uta Seibicke
Anja & Anton (5 Folgen in der 10. Staffel) (Series)
Klaus Peter (LR) Marc Andreas Bochert Producer: Albert Schäfer TV Channel: ZDF/Studio TV
Anja & Anton (6 Folgen in der 9. Staffel)
Hauptcast Arend Agthe, Marc Andreas Bochert TV Channel: ZDF
Anja & Anton (5 Folgen in der 8. Staffel)
Hauptcast Arend Agthe, Marc Andreas Bochert TV Channel: ZDF
Der letzte Zeuge
Bernhard Stephan TV Channel: ZDF
Anja & Anton (5 Folgen in der 7. Staffel)
Hauptcast Arend Agthe, Marc Andreas Bochert TV Channel: ZDF
Anja & Anton (5 Folgen in der 6. Staffel)
Hauptcast Karl-Heinz Käfer TV Channel: ZDF
Tatort
Jürgen Bretzinger TV Channel: ARD
Anja & Anton (5 Folgen in der 5. Staffel)
Hauptcast Hans-Henning Borgelt TV Channel: ZDF
Streit um drei (2 Folgen)
Wolfram Hundhammer, Heidi Ramlow TV Channel: ZDF
Streit um drei
Hartwig van der Neut TV Channel: ZDF
Liebesau, die andere Heimat
Wolfgang Panzer TV Channel: ZDF
Anja & Anton (4 Folgen in der 4. Staffel)
Hauptcast Karl-Heinz Käfer TV Channel: ZDF
Wie erziehe ich meine Eltern?
Peter Hill TV Channel: MDR
Anja & Anton (3 Folgen in der 3. Staffel)
Hauptcast Karl-Heinz Käfer TV Channel: ZDF
Die Salsa-Prinzessin
Dror Zahavi TV Channel: RTL
Anja & Anton (2 Folgen in der 2. Staffel)
Episodenhauptrolle (Serie/Reihe) (LR) Karl-Heinz Käfer TV Channel: ZDF
Anja & Anton (1 Folge in der 1. Staffel)
Episodenhauptrolle (Serie/Reihe) (LR) Karl-Heinz Käfer TV Channel: ZDF
Die Drei
Michael Lähn TV Channel: SAT.1
Kuppke
Claudia Prietzel TV Channel: ARD
Max Wolkenstein
Axel de Roche TV Channel: SAT.1
Großstadtrevier
Dietrich Haugk TV Channel: NDR
Wolffs Revier
Michael Mackenroth TV Channel: SAT.1
Familie Rost
Diether Krebs, Roland Willaert TV Channel: RTL
Polizeiruf 110
Hauptcast Manfred Stelzer TV Channel: ARD
Hitzeschock (2 Folgen)
Christian Stöffler, Philipp von Sell TV Channel: NDR
Der Mann im schwarzen Mantel
Horst Königstein TV Channel: NDR

Theatre

Ein gewisser Charles Spencer Chaplin
Spencer Chaplin Rüdiger Wandel Producer: Holger Umbreit Theatre: Schlosspark Theater Berlin
Ruhe! Wir drehen! (Drama)
Oliver (LR) Thomas Schendel Theatre: Schlosspark Theater Casting director: Dieter Hallervorden
Mörder und Mörderinnen
Renè/Hotte Thomas Schendel Theatre: Schlosspark Theater Berlin
Der Hundertjährige...
Kommissar Aarondson (LR) Eva Hosemann Producer: Altonaer Theater/Burgfestspiele Jagsthausen Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Mosca und Volpone
Corvino Thomas Schendel Theatre: Schlosspark Theater Berlin
Max und Moritz
Onkel Fritz (LR) Nora Schumacher Theatre: Ohnsorg Theater
Die Feuerzangenbowle
Luck Axel Schneider Producer: Altonaer theater Theatre: Burgfestpiele Jagsthausen Festspiele Heppenheim
Anatevka
Mottel (SR) Michael Bogdanov Theatre: Burgfestspiele Jagsthausen
Götz von Berlichingen
Georg, Karl (SR) Peter Dehler Theatre: Burgfestspiele Jagsthausen
Die Päpstin
Anastasius (LR) Eva Hosemann Theatre: Burgfestspiele Jagsthausen
Götz von Berlichingen
Bruder Martin, Kaiser Maximilian (SR) Michael Bogdanov Theatre: Burgfestspiele Jagsthausen
Die Ballade vom traurigen Cafè
Vetter Lymon (LR) Dirk Löschner Theatre: Theater Vorpommern
Diener Zweier Herren
Truffaldino (LR) Peter Lotschak Theatre: Fritz Remond Theater
Zusammen ist man weniger allein
Philibert (LR) Harald Weiler Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Vier Männer im Nebel
Neville (LR) Michael Bogdanov Theatre: Hamburger Kammerspiele
Verlorene Liebesmüh
Peter Lotschak Theatre: Fritz-Rémond-Theater, Frankfurt
Uns geht`s ja noch Gold
Walter Kempowski (LR) Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Tadellöser & Wolff
Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater, Hamburg
Man spielt nicht mit der Liebe
Kay Voges Theatre: Festspiele Bad Hersfeld
Sommergäste
Jean-Claude Berutti Theatre: Festspiele Bad Hersfeld
Ronja Räubertochter
Roland Hüve Theatre: Theater Bielefeld
Teufel, Pest und fromme Worte
Nils Düwell Theatre: Freilichtbühne Waren
Faedra muss sterben
Mottel Schuscha Theatre: Theater im Schokohof, Berlin
Peterchens Mondfahrt
Roland Hüve Theatre: Theater Bielefeld
Im weißen Rössl
Harald Höferl Theatre: Musiktheater Flensburg
Ein Sommernachtstraum
Hinrich Horstkotte Theatre: Landestheater Detmold (Oper)
Der Schimmelreiter
Vera Oelschlegel Theatre: Tournee des Theater des Ostens, Berlin
Der tolle Tag
Vera Oelschlegel Theatre: Tournee des Theater des Ostens, Berlin
Amphitryon
Peter Lotschak Theatre: Festspiele Bad Hersfeld
Die Fledermaus
Gregor Horres Theatre: Theater Bielefeld
Der Diener zweier Herren
Peter Lotschak Theatre: Festspiele Bad Hersfeld
Der Sohn
Harald Siebler Theatre: Theater der Landeshauptstadt Erfurt
Das Ende vom Anfang
Monica Querndt Theatre: Theater der Landeshauptstadt Erfurt
Shakespeares sämtliche Werke - Leicht gekürzt
Peter Rein Theatre: Theater der Landeshauptstadt Erfurt
Wie es euch gefällt
Peter Rein Theatre: Theater der Landeshauptstadt Erfurt
Kabale und Liebe
Pierre Walter Politz Theatre: Theater der Landeshauptstadt Erfurt
Der Sturm
Peter Rein Theatre: Theater der Landeshauptstadt Erfurt

Other

Drehbuchseminar bei Barbara Oslejsek an der Filmschule Hamburg Berlin
Mehrmonatiges Studium des traditionellen Taijiquan bei Meister Yang (China)
Festengagement - Theater der Landeshauptstadt Erfurt

Internet

Talente
EP

Commercial

pickawood (Commercial)
Möbeltischler
Idealo-Todesstern
lustiger Stormtrooper
Saturn
DKV/Neue Sentimental Film (Commercial)
Groß und Klein