Katharina Bellena

Katharina Bellena

Agentur aziel
Nete Mann
+49 30 214 69791
info@agentur-aziel.deview

Information

Acting age
35 - 47 years
Place of birth
zabrze
Size (in cm)
164
Weight (in kg)
52
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Long
Ethnicity
Central European, Eastern European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Hamburg, Wien, Basel, Bochum, Bregenz, Breslau, Düsseldorf, Essen, Frankfurt am Main, Freiburg, Görlitz, Hannover, Heidelberg, Kattowitz, Krakau, Lodz, Ludwigshafen, Mannheim, Oberhausen, Posen, Potsdam, Stuttgart, Warschau
Nationality
German, Polish
Languages
German: native-language
English: fluent
Yiddish: basic
Polish: native-language
Russian: fluent
Croatian: medium
Czech: medium
Dialects
Badisch
Ostpreußisch
Instruments
Piano: medium
Sport
Figure skating, Fencing (stage), Inline skating, Climb, Athletics, Pilates, Qigong, Horse riding, Roller-skating, Swim, Yoga
Dance
Ballet: medium
Modern Dance: medium
Contact Improvisation: medium
Profession
Actor
Singing
Chanson: medium
Musical: medium
Operetta: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Additional skills

Krankenpflege, Kellnern, Psychologie, Polnisch, Russisch, alle osteuropäischen Akzente

Vita entries

Primary professional training

1998
Folkwang-Hochschule Essen

Other Education & Training

Coachingteam Frank Betzelt [de]

IFS Internationale Filmschule Köln

The Lee Strasberg Theatre & Film Institute - New York

Schauspielschule Mainz

Awards

Genre Award Best Comedy für Film Hotel Auschwitz R:C.Schwalm, HR Goska

Prize for Most Challenging Film

Die Protokollantin, R: Nina Grosse, Samira Radsi nominiert für den Grimme Preis

Der Polizist und das Mädchen, R:Rainer Kaufmann nominiert für den Grimme Preis

Film Hotel Auschwitz nominiert in 3 Award-Kategorien Indie-Lincs Film Festival UK

Hotel Auschwitz Nominierung Best Feature Film Official Selection Fusion Intern. Film Festival London

Hotel Auschwitz Nominierung Best Feature Film Official Selection Winchester Film Festival

Hotel Auschwitz, Kino, Regie Cornelius Schwalm, HR Goska, Nominierung Achtung Berlin Festival

The Typist-Die Protokollantin, Regie Nina Grosse und Samira Radsi, Nominierung Canneséries

Neda, Regie Afagh Irandoost, Nominierung Best Short Nepal International Filmfestival

24/7 (HR), Regie Jeanette Wagner Certifikate of Excellence, International Film Festival Indien

"24/7" Certifikate of Excellence International Short Film Festival Kolkata/Indien

"24/7" Berlinale Short Film Cloud 2014

"Doppelpass" Vorauswahl Deutscher Kurzfilmpreis

Nominierung Bester Kurzfilm Neisse Filmfestival

Special Price der Jury beim Neisse Film Festiva

Film

Hotel Auschwitz (Cinema film)

Goska Traut (LR) Cornelius Schwalm Producer: CollaboratorsFilms [de]

Anna und Darek (Short film)

Anna (LR) Jacek Kubaczynski Producer: Three Production, Jacek Kubaczynski

Neda (Short film)

Yogi (SR) Afagh Irandoost Producer: UdK Universität der Künste Berlin (HdK Hochschule der Künste) [de]

Blind & Hässlich (Cinema film)

Verliebte Bäuerin Angela Tom Lass Producer: SHPN3 Filmproduktion - Schuchert Scharpen GbR [de]

Waldo (Short film)

Marietta Slomka (LR) Benjamin Tholen Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]

Top Girl oder La Déformation professionnelle (Cinema film)

Mutter 1 (SR) Tatjana Turanskyj Producer: Turanskyj & Ahlrichs GbR [de]

24/7 (Short film)

Magda (LR) Jeanette Wagner Producer: CollaboratorsFilms [de]

Doppelpass (Short film)

Joanna (LR) Elke Weber-Moore Producer: CollaboratorsFilms [de]

Leerfahrt (Short film)

Nadja (LR) Matis Burkhardt Producer: Beuth Hochschule für Technik Berlin (BHT) (ehem. TFH Technische Fachhochschule)

Eine flexible Frau (Cinema film)

Loretta (SR) Tatjana Turanskyj Producer: Turanskyj & Ahlrichs GbR [de]

Durst haben (Short film)

Isabell (LR) Carolina Hellsgård Producer: UdK Universität der Künste Berlin (HdK Hochschule der Künste) [de]

Objet trouvé (Short film)

Brigitte (SR) Nora Fingscheidt Producer: Filmarche Berlin e.V.

Du Allein (Short film)

Kath (LR) Monika Schmid Producer: Samson Kunst+Medien

Television

SOKO Stuttgart (TV series)

Beata Kempe (LR) Christoph Eichhorn Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ZDF [de]

Polizeiruf 110 - Der Fall Sikorska (TV movie (series))

Edyta Wisniewski (SR) Stefan Kornatz Producer: 23/5 Filmproduktion GmbH TV Channel: RBB [de]

Polizeiruf 110 - Heimatliebe (TV movie (series))

Starszy Aspirant Edyta Wisniewski (SR) Christian Bach Producer: Eikon Media GmbH [de] TV Channel: RBB [de]

Polizeiruf 110 - Demokratie stirbt in der Finsternis (TV movie (series))

Edyta Wisniewski (SR) Matthias Glasner Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: RBB [de]

Die Protokollantin (TV series)

Elisabetta (SR) diverse Producer: MOOVIE GmbH TV Channel: ZDF [de]

Polizeiruf 110 - Das Beste für das Kind (TV movie (series))

Edyta Wisniewski (SR) Jakob Ziemnicki Producer: DOKfilm Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ARD [de]

Der Polizist und das Mädchen (TV movie)

Magda Harlacher (SR) Rainer Kaufmann Producer: W&B Television GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]

Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)

Anna (LR) Thomas Pauli Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]

Um Himmels Willen (TV series)

Krystina Kaczmarek (LR) Dennis Satin Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de]

Polizeiruf 110 - Muttertag (TV movie (series))

Edyta (SR) Eoin Moore Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: RBB [de]

The Last Order (Webserie) (Series)

Angela (LR) Julia Hertäg Producer: Falscherfilm, Hertäg & Rührborn GbR [de]

Polizeiruf 110 - Preis der Freiheit (TV movie (series))

Edyta Wisniewska (SR) Stephan Rick Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: RBB [de]

Polizeiruf 110 - Grenzgänger (TV movie (series))

Edyta Wisniewski (SR) Jakob Ziemnicki Producer: DOKfilm Fernsehproduktion GmbH TV Channel: RBB [de]

Herzensbrecher - Vater von vier Söhnen (TV series)

Maria (SR) diverse Producer: ITV Studios Germany GmbH (formerly Granada Produktion) TV Channel: ZDF [de]

In Gefahr - Ein verhängnisvoller Moment (TV series)

Mona (F: Ricarda unter Mordverdacht) (LR) Carsten Hammerschmidt Producer: Constantin Entertainment GmbH TV Channel: SAT.1 [de]

Heiter bis tödlich - Fuchs und Gans (TV series)

Alina Machaliza (SR) Imogen Kimmel Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de], SWR [de]

Hoffnung für Kummerow (TV movie)

Sabine Soldisch (SR) Jan Ruzicka Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: arte, NDR [de]

Putzfrau Undercover (TV movie)

Janina (SR) Ralf Huettner Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH) TV Channel: ProSieben [de]

Wolffs Revier (TV series)

Lydia Rosberg (SR) Michael Wenning Producer: Nostro Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]

Für alle Fälle Stefanie (TV series)

Jeannette (SR) diverse Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH - Odeon TV TV Channel: SAT.1 [de]

Theatre

"Gestern.Heute.Morgen"

diverse Marc Lippuner Theatre: Theater unterm Dach Berlin

Mit einem Schlag

Magda Dieter Krockauer Theatre: Theater unterm Dach Berlin, Schauspiel Hannover

Die Kunden werden unruhig

Führungskraft (HR) Christina Emig-Könning Theatre: Theaterkapelle Berlin

Der Tod und noch drei andere

Magda Dieter Krockauer Theatre: ThuD Berlin, FFT Düsseldorf, Eisfabrik Hannover

Ein europäisches Abendmahl

Hasi Christina Emig-Könning Theatre: Theaterkapelle Berlin

Woyzecken

Lady M. Christina Emig-Könning Theatre: Theaterkapelle Berlin

Trainingscamp - Vorbereitung auf ein späteres Dra

Elizabeth Dieter Krockauer Theatre: Theater unterm Dach FFT Düsseldorf

WOYZECKen

Lady M. Chrisitna Emig-Könning Theatre: Theaterkapelle Berlin

Schutt.Ingemüllermonolog

eine Frau Thomas Martin Theatre: Volksbühne Berlin

Das beispielhafte Leben u. der Tod des Peter Görri

Polnische Bäuerin Uwe Schmieder Theatre: Volksbühne Berlin

Barbelo von Hunden und Kindern

Milena Gundula Weimann Theatre: Theaterkapelle Berlin

Übergewicht: unwichtig. Unform

Hasi Chrisitna Emig-Könning Theatre: Theaterkapelle Berlin

Drei Mal Leben

Ines Wolf Vogel Theatre: Freie Kammerspiele Babelsberg

Endspiel

Nell Wolf Vogel Theatre: Freie Kammerspiele Babelsberg

La Marea

Susanne Mariano Pensotte Theatre: HAU Berlin

Widder im Dornbusch

Annegret Stephan Müller Theatre: Maxim Gorki Berlin

Valentinstag

Valentina André Roessler Theatre: Sophiensaele Berlin

Angstland

Kanzlerin Oliver Ernst Theatre: Theaterdiscounter Berlin

Don Juan kommt aus dem Krieg

Soubrette Roland Schafer Theatre: Maxim Gorki Berlin

We are camera

Paula Carolin Mylord Theatre: Staatstheater Meiningen