Katharina Schumacher

Katharina Schumacher

ZAV-Künstlervermittlung Hamburg
Monika Kolbe
+49 228 502 088043
monika.kolbe@arbeitsagentur.de

Information

Acting age
50 - 60 years
Year of birth
1962 (57 years)
Height (cm)
163
Eye color
green
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Worpswede
Languages
German: native-language
English: medium
French: medium
Sign language (DE): fluent
Dialects
Norden
Westphalian (Native dialect)
Austrian
Accents
French: only when required
Austrian: only when required
Sport
Sailing
Dance
Ballet: medium
Classic dance: medium
Concert dance: medium
Argentine tango: medium
Profession
Actor
Singing
Chanson: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

1985
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

Actors Space Berlin
Meisner-Technik

Film

Pelagia (Music video)
Pelagia (LR) Arto Sebastian Producer: Arto Film
Sankt Pauli Nacht (Cinema film)
Barfrau Uta (SR) Sönke Wortmann Producer: hager moss film Distribution: Kinospielfilm Casting director: Gitta Uhlig

Television

Großstadtrevier (TV series)
Hilde Spiekermann (SR) Bettina Schoeller-Bouju TV Channel: ARD Casting director: Marion Haack
Tanken - mehr als super (TV series)
die Blinde (SR) Marc Schlegel TV Channel: ZDF neo Casting director: Marion Haack
Soko Wismar (TV series)
Vermieterin (SR) Steffi Doehlemann Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF
1000 Mexikaner (TV movie (series))
Dietlinde (SR) Philipp Scholz Producer: La Mosca Bianca Films GmbH Casting director: Marion Haack
Tod einer Brieftaube
Trauergast (SR) Markus Imboden Producer: Bremedia Produktion GmbH Casting director: Gitta Uhlig
Tatort - Borowski (TV movie (series))
Mechtild Stiller (SR) Lars Jessen Producer: Studio Hamburg TV Channel: NDR Casting director: Gitta Uhlig
Der Dicke (TV series)
Familienrichterin (SR) Josh Broeker Producer: Studio Hamburg TV Channel: ARD NDR Casting director: Gitta Uhlig
Bloch (TV movie (series))
Frau Metzler (SR) Kilian Riedhof Producer: WDR TV Channel: WDR Casting director: Gitta Uhlig
Doppelter Einsatz (TV movie (series))
Dr. Jordan, Anästhesistin (SR) Lars Jessen Producer: Stusio Hamburg Casting director: Gitta Uhlig
Pfarrer Braun (TV movie (series))
Gebärdensprachdolmetscherin (SR) Dirk Regel Producer: Polyphon Film Casting director: Heide Woicke
Doppelter Einsatz (TV movie (series))
Helma Brunner (SR) Nina Grosse Producer: Studio Hamburg TV Channel: RTL Casting director: Gitta Uhlig
Absolut das Leben (TV series)
Putzfrau Schirmer (SR) Guido Pieters Producer: Multimedia TV Channel: NDR Casting director: Gitta Uhlig

Theatre

Herbst der Untertanen (Haratischwili (Drama)
Kaela (LR) Michael Gruner Producer: Hamakom Wien Theatre: Hamakom Theater Nestroyhof
Die Magd Zerline (Broch) (Drama)
Zerline (LR) Michael Gruner Producer: Meyer-Dinkgräfe Theatre: piccoloteatro haventheater
Das kalte Herz (Drama)
Schatzhauser (LR) Juliane Gruner Producer: Theaterwerkstatt Johannishag Theatre: Schwankhalle Bremen
Loriot (Drama)
Leading role Roberto Widmer Producer: Roberto Widmer Theatre: piccoloteatro haventheater
Misery (Drama)
Annie Wilkes (LR) Michael Gruner Producer: Roberto Widmer Theatre: piccoloteatro haventheater
Die Irrfahrten des Odysseus (Drama)
Erzähler (LR) Harald Weiler Producer: Theaterwerkstatt Theatre: Lichthof Hamburg, Bremer Shakespeare Company Inklusions-Theater
Glück (Assous) (Drama)
Louise (LR) Ingeborg Stueber Producer: Roberto Widmer Theatre: piccoloteatro haventheater
Das Phantom vom Fischmarkt (Krimi) (Drama)
Zorro / Hilde (LR) Melanie Thiesbrummel Producer: Vitaphon Live-Hörspiel
Selma-Gedichte eines jüdischen Mädchens im KZ (Drama)
Selma (LR) Katharina Schumacher Producer: Katharina Schumacher Theatre: KZ-Gedenkstätte Neuengamme Inklusion Gebärdensprache
Medeamaterial (Heiner Müller) (Drama)
Amme (LR) Uwe Preuss Producer: Bipolar Theatre: Bárka-Theater Budapest ungarisch-deutsch-Gebärdensprache
Undine geht (Bachmann) (Drama)
Undine (LR) Theatre: Altonaer Salon
Ich zähle die Stunden (Dalager) (Drama)
Frau aus Sarajewo (LR) Nikol Putz Theatre: Monsuntheater Hamburg
Da kommt noch wer (Fosse) (Drama)
Sie (LR) Friderike Vielstich Theatre: Theater Krefeld/Mönchengladbach
Elektra (Aischylos) (Drama)
Elektra (LR) Friderike Vielstich Theatre: Theater Heidelberg
Die Räuber (Schiller) (Drama)
Amalia (LR) Friderike Vielstich Theatre: Theater Heidelberg
Die Deutschen Kleinstädter (Kotzbue) (Drama)
Sabine (LR) Johannes Klaus Theatre: Wuppertaler Bühnen
Stella (Goethe) (Drama)
Lucie Mathias Fontheim Theatre: Freiburger Theater
Damen der Gesellschaft (Drama)
Jane u.v.a. Friderike Vielstich Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Diener zweier Herren (Drama)
Beatrice (LR) Klaus Kusenberg Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Schule mit Clowns (Drama)
Karfunkel (LR) Klaus Kusenberg Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Der Schleier der Pierette (Schnitzler) (Drama)
Pierette (LR) Samy Molcho Theatre: Bienale Venedig

Audio

Der tierische Kindergarten (Audio drama)
Gräfin / Frau Schnatter Marco Sumfleth Audio: Lamp und Sumfleth Entertainment GmbH
Die Grundschule-Superhelden (Audio drama)
Baschkirov / Frau Töpfer Marco Sumfleth Audio: Lamp und Sumfleth Entertainment GmbH
Ladykiller in Eppendorf (Audiobook)
Leading role Susanne Kramer Producer: Vitaphon

Other

gFAB
Theaterwerkstatt für Menschen mit Hilfebedarf
Uni Hamburg
Diplom-Gebärdensprachdolmetscherin

Commercial

Travel-Channel (Commercial)