Kerstin Dathe

Kerstin Dathe

Main agency
Helmuth Brüchert
+49 176 2011 1482
office@harb-connection.de
open in Castupload

Information

Acting age
30 - 40 years
Year of birth
1979
Height (cm)
168
Eye color
blue gray
Hair color
Brown
Housing options
Munich, Hamburg, Cologne, London, Leipzig, Prague, Rome, Berlin, Hanover
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrenchSpanish
Dialects
SaxonThuringian (thüringisch)(native dialect)
Instruments
AccordionPiano
Sport
Diving (bottle)Fencing (sports)Free ClimbingHorse ridingMarathonRifle shootingYoga
Dance
FlamencoModern DanceMusical theatreStandardtap-dance
Profession
Actor, Musical actor, Puppeteer
Singing
ChansonMusical
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Primary professional training

1999 – 2002
Berliner Schule für Schauspiel

Other Education & Training

El Presente (Cesar Brie) UdK Berlin
Energizing the actor Castingworkshop bei Greta Amend
Michael Bukgakov (J.Vasiljev) UdK Berlin
Bühnenklang und Raum (Penelope Wehrli) UdK Berlin
Arien-Dramaturgie des Körpers (Calixto Bieito) UdK Berlin
"N. Koljada-Szenisches Handeln" (J.Vasiljev) UdK Berlin
"Stanislawski & Friends" (T. Aye) LAG Thüringen
"Jacques-Lecoq-Methodik (T.Keijser) LAG Thüringen
Theaterpädagogisches Fachforum (T. Naumann u.a.) KinderMusikTheater e.V.
Marionettenbau und Puppenspiel / Teatrotoc Prag

Film

Flucht der Jahre
Alenka (HR) S.Stolz Producer: AllesfilmApfelfilm
Romanzeninventur
Britta (HR) A. Sudermann Producer: AllesfilmApfelfilm
Die Kraft aus BERLIN Mitte
Fritzi (HR) S.Stolz Producer: AllesfilmApfelfilm
Fernbeziehung
Supporting role S. Neumann Producer: Bauhaus-Uni Weimar
Genesis und Katastrophe
Leading role D. Schulz Producer: DFFB
Polski Blues
Leading role S.Stolz Producer: AllesfilmApfelfilm
Lindas Wette
Leading role J. Ahl Producer: Uni Hildesheim
Lonely Planet (Spielfilm)
Leading role R. Kochenrath Producer: Filmschule Mainz
Die Antwort
Leading role S. Stolz Producer: audiovisual
Heimatliebe
Leading role C.Fleischer Producer: audiovisual
Bittere Tränen
Leading role S. Enders Producer: dffb Berlin

Theater

Lilli und Fräulein Snega
Snega Karl Koch Theater: Theater-Land-schafft!
Dussel und Schussel
Dussel Sebastian Stolz Theater: Theater-Land-schafft!
Irritationen
Supporting role Constanze Macras Theater: Klangkunstbühne Festival Udk Berlin
Frau Holle
Goldmarie Mario Jantosch Theater: Anderswelt-Theater
Der eingebildete Kranke
Supporting role R. Häusermann Theater: Hebbeltheater Berlin, Wiener Festwochen
Gang zu Patentamt
Beline M. Ebert Theater: Ekhof-Theater Gotha
Johanna von Orleans
Johanna C. Scholz Theater: Tournee
Kabale und Liebe
Luise W. Konold Theater: Ludwigsburger Schloßfestspiele
Zwei sind auch ein gutes Trio
Erna E. Fastenau Theater: Kabarett Fettnäppchen Gera
Der Hexer (E. Wallace)
Miss Wembury M.Jantosch Theater: Theaterhaus Thale
Viva la Vida (F.Kahlo)
Frida A. Noskov Theater: Tournee
Ein Sommernachtstraum (Shakespeare)
Helena H.Eckart Theater: Harzer Bergtheater Thale
Robin Hood (Uli Bree)
Marian M.Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Faust (Goethe)
Schüler/Lieschen H. Eckart Theater: Harzer Bergtheater Thale
Dschungelbuch
Doolittle M. Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Inenuse
Lila R. Häusermann Theater: KlangKunstBühne-Festival
Ich, Moby Dick (U. Hub)
Queequeg M. Simon Theater: Bühnen der Stadt Köln/Schauspiel Köln
Glöckner von Notre Dame (V.Hugo)
Amelott M. Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Das kunstseidene Mädchen (I.Keun)
Doris M. Grünheit Theater: Theater Altenburg-Gera
Romeo und Julia (Shakespeare)
Gräfin Capulet H. Kross Theater: Harzer Bergtheater Thale
Don Juan (Moliere)
Mathurine H. Kross Theater: Harzer Bergtheater Thale
Die Schöne und das Biest (L.d.Beaumont)
Einfaltienne M. Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Nacht der Vampire (B.Stoker)
Moravia M. Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Die unendliche Geschichte (M.Ende)
Bastian M. Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Die Schneekönigin (H.-Ch. Andersen)
Gerda M. Jantosch Theater: Harzer Bergtheater Thale
Eigenart (Häusermann)
Wölkchen R. Häusermann Theater: Harzer Bergtheater Thale
Die Falle (T.Rozewicz)
Elli E. Emig Theater: Schillertheaterwerkstatt Berlin
Das Elend der Welt (P.Bourdieu)
Frau Meunier N. Erpulat Theater: BAT - Berlin
Pessoares (F.Pessoa)
Lucy D. Ott Theater: Staatsbank Berlin
Medea und Ariadne (A.G.Benda)
Oreade E. Jankowski Theater: Ekhof-Theater-Gotha
Ursonate (K.Schwitters)
K. C. Scholz Theater: Theater Altenburg-Gera
Pastforward (M.Baryschnikow)
me M. Baryschnikow Theater: Hebbel-Theater-Berlin
Zeit / Tanztheater (V.Asdurian)
Sally V. Asdurian Theater: Theater Altenburg Gera

Other

Der Perlenfischer Moti
Regie K.Dathe
Hase und Igel
Spieler R. Mernitz
Marionettenworkshop
Leitung ART-YARD London
Jugendtheaterworkshop
Leitung Aktion Mensch e.V. / Gera
Cabaret/ Teatro Toc - Prag
Spieler J. Mencakova
Puppentheaterworkshop
Leitung Universität Guadalajara-Mexiko
Romoe a Juliet/ Teatro Toc - Prag
Spieler M. Becka
Un suena misterioso/ Tournee - Mexiko
Spieler R. Smolik