Kim Bormann

Kim Bormann

Agentur Richter
Tanja Richter
+49 173 9552 896
info@agentur-richter.net

Information

Acting age
26 - 33 years
Year of birth
1989 (30 years)
Place of birth
Karlsruhe
Height (cm)
175
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Hamburg, Stuttgart, Köln, München, Wien
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Spanish: medium
French: medium
Sport
Aerobics, Aikido, Acrobatics, Boxing, CrossFit, Fitness, Gymnastics, Pilates, Horse riding
Dance
Ballet: medium
Voguing: basic
Burlesque: basic
Jazz Dance: medium
Pole Dance: basic
Show dance: basic
Afro Dance: basic
Modern Dance: medium
Profession
Actor
Singing
Opera singing: medium
Sprechgesang: medium
Pitch
Alto
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2014
Theaterakademie August Everding

Other Education & Training

English Coaching for actors by Ernestine Kahn

Awards

Silesian Theatre Award "Golden Mask" für das Stück "Heimsuchung/Nawiedzenie" des Künstlerkollektiv little:interference

Film

#FAIR (Image movie)
Theresa Max Gleschinski Producer: Schwarzraum Media
OCTA (Short film)
Octa Marisa Witte, Tetiana Trofusha Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
WHY (Cinema film)
Helena Hufnagel Producer: filmschaft maas & füllmich, COCOFILMS
THE FILM INSIDE YOUR HEAD (Image movie)
Hauptrolle: Maja Agnes Jänsch Producer: Fortis Green Film+Medien
DIE RATTENFÄNGERIN (Short film)
Hauptrolle: Anna Judith Taureck Producer: HFF München
MEIN BLIND DATE MIT DEM LEBEN (Cinema film)
Laura Bernardi Marc Rothemund Producer: ZIEGLER FILM Distribution: Studiocanal
PROTHESENGOTT
Hauptrolle: Lilly Johannes Bültermann Producer: Bültermann-Produktion
WIR WAREN SEHR GLÜCKLICH
Hauptrolle: Verlobte Agnes Jänsch Producer: FortisGreenNewMedia
WIR BEWEGEN KLUGE KÖPFE
Hauptrolle: Agnes Paul Gerwien Producer: Bears Calling GmbH Distribution: Imagefilm Allgemeiner Deutscher Hochschulsportverband
ENDSPIEL - DAS ENDE DES THEATERS
Leading role Robert Besta Producer: Freytag media.net GmbH

Television

DER ALTE (TV series)
Episodenhauptrolle: Andrea Hell Herwig Fischer Producer: Neue Münchner Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
SOKO STUTTGART (TV series)
Episodenhauptrolle: Lisa Blumhard Christoph Eichhorn Producer: Bavaria Fiction TV Channel: ZDF
HUBERT OHNE STALLER (TV series)
EHR: Melina Gerber Sebastian Sorger Producer: Tele München/Entertainment Factory TV Channel: ARD
UND TOT BIST DU (TV movie)
Fabienne Ledoux Marcus O. Rosenmüller Producer: all-in-production TV Channel: ZDF
HANNA (TV series)
Liza Jon Jones Producer: Amazon Studios / NOKTO Film TV Channel: Amazon
WAPO BODENSEE (TV series)
Episodenhauptrolle: Janina Holtkamp Raoul W. Heimrich Producer: Saxonia Media TV Channel: ARD
AM ABEND ALLER TAGE (TV movie)
Carolin Schmidt Dominik Graf Producer: mementoFilm Berlin GmbH TV Channel: ARD/BR
SECHS MAL SPIEL
Kriminalhauptkommissarin Lisa Kästner Bettina Braun Producer: Securitel/ndF TV Channel: ZDF
EISVIDEO
Hauptrolle: Jennifer Tobias Stille Producer: ndF/Securitel TV Channel: ZDF
ARMANI (Documentary fiction)
Axels Mutter Bettina Braun Producer: Securitel/ndF TV Channel: ZDF
HUBERT & STALLER - UNTER WÖLFEN
Jessica Lehner Jan Markus Linhof Producer: ef Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ARD
SOKO 5113
Krankenschwester Bodo Schwarz Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF
TATORT MÜNCHEN - DER WÜSTENSOHN
Elitestudentin Rainer Kaufmann Producer: Claussen+Wöbke+Putz Filmproduktion TV Channel: ARD
DIE CHEFIN
Conni Michael Schneider Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
DAHOAM IS DAHOAM
Gspusi Sylvie Diverse Producer: PolyScreen TV Channel: Bayerischer Rundfunk
KOMMISSARIN LUCAS- KETTENREAKTION
Karla Tim Trageser Producer: Olga Film GmbH TV Channel: ZDF
FAMILIENPACKUNG
Supporting role Joanna Maxellon Producer: hm productions TV Channel: Bayerischer Rundfunk

Theatre

ELEKTRA (Drama)
Elektra Matti Melchinger Theatre: Scala Wien / Stadttheater Mödling
SCHULD UND SÜHNE (Drama)
Dunja, Lisaweta Thomas Birkmeir Theatre: THEATER der Jugend, Wien
K. (Eine Stückentwicklung nach Texten von Franz Kafka) (Drama)
div. Wolfgang Nägele Theatre: Stadttheater Landsberg am Lech
LUXURIA (Drama)
LUXURIA Kim Bormann Theatre: div.
EIN GESPRÄCH IM HAUSE STEIN ÜBER DEN ABWESENDEN HERRN VON GOETHE (Drama)
Solorolle: Frau von Stein Britta Schreiber Theatre: Zimmertheater Tübingen
DIE ZOFEN (Drama)
Gnädige Frau Robert Arnold Theatre: Zimmertheater Tübingen
EIN TRAUMSPIEL (Drama)
Luzius Heydrich Theatre: Zimmertheater Tübingen
AM ZIEL (Drama)
Hauptrolle: Tochter Johannes Hoflehner Theatre: Zimmertheater Tübingen
LETZTE MENSCHEN (Drama)
Fari Axel Krause Theatre: Ruhrfestspiele Recklinghausen
HEXENJAGD
Mercy Lewis Dieter Wedel Theatre: Bad Hersfelder Festspiele
KOKAIN (Drama)
Kokaina Endre Holéczy Theatre: Zimmertheater Tübingen
WUT (Drama)
div. Britta Schreiber Theatre: Zimmertheater Tübingen
DIE SCHNEEKÖNIGIN
div. Katja Blaszkiewitz Theatre: Markgrafentheater Erlangen
ANTIGONE (Drama)
Antigone Wolfgang Nägele Theatre: Stadttheater Landsberg, Theaterkollektiv (n)everla
DIE BITTEREN TRÄNEN DER PETRA VON KANT
Hauptrolle: Karin Thimm Barish Karademir Theatre: Stadttheater Fürth
Gesucht
Hauptrolle: Olga Benario Arley Veloso Theatre: Pasinger Fabrik München
Ödipus
Iokaste Pia Richter Theatre: Otto Falckenberg Schule München
Operculum - looking for Heimat
Ensemble little:interference Theatre: Bayerische Theaterakademie
Die Zwiefachen
Turan Annalena Maas Theatre: Bayerische Theaterakademie
Heimsuchung/Nawiedzenie
Ensemble little:interference Theatre: Bayerische Theaterakademie
Unser Kandidat
Kandidat 1 Jochen Schölch Theatre: Metropoltheater München
Parzival
Parzival, Sigune, Cundrie Manuel Schmitt Theatre: Reaktorhalle München
Gerettet
Colin Robert Besta Theatre: Badisches Staatstheater Karlsruhe
Aschenputtel
Fee Robin Telfer Theatre: Badisches Staatstheater Karlsruhe