Klaus Nierhoff

Klaus Nierhoff

Main agency
Thomas Wernicke
+49 221 737 151
agentur@thomas-wernicke.eu
open in Castupload

Information

Acting age
53 - 63 years
Year of birth
1958 (63 years)
Place of birth
Werl/Westfalen
Height (cm)
185
Eye color
blue
Hair color
Heather gray
Stature
athletic-muscular
Place of residence
Cologne
Housing options
Munich, Hamburg, Zürich, Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrench
Dialects
Ruhr areaStandard German(native dialect)
Instruments
Piano
Sport
skiingYogaFitnessPilatesStage combatCross-country skiingAthleticsJudoSquashSport of running
Dance
PolkaMusical theatretap-danceStandardConcert danceRock & rollLine danceLatin American dances
Profession
Actor, Orator, Dubbing actor
Singing
Opera singing
Special skills
Audio dramaAudio book
Pitch
Baritone
Driver's licenses
B - Car, T - Tractor, AM - Trike, quad, microcars up to 45 km/h, A - Motorcycle

Vita entries

Primary professional training

1984
Schauspielschule der Keller

Other Education & Training

Masterclass M.K.Lewis
Schauspielschule Der Keller
Class Ellen Burstyn, The Actors Studio

Awards

INTHEGA Preis für Theatergastspiele | Die Grönholm-Methode
INTHEGA-Preis für Theatergastspiele | Der Parasit
INTHEGA-Preis für Theatergastspiele | Beowulf

Film

Gegen den Strom (Short film)
Dominik Inauen Michael Dulisch Producer: KHM Diplomfilm Casting director: Susanne Ritter Written by: Bastian Dulisch, Michael Dulisch
Chroniken von Albanor (Short film)
König Dominik Schumacher Producer: SAE Written by: Dominik Schumacher
De Buttek (Cinema film)
Prof. Dr. Walther Schneider Luc Feit Producer: Samsa Film Luxemburg
Omega - Der Film (Feature film)
Raumflotten-Kommandant Pierre Arnault Lennart Oberscheidt, Elena Ivanov Producer: FH Dortmund
Rhein-Lahn-Krimi: Jammertal (Cinema film)
Franz Josef Huppert Thomas Veit Producer: HeiMann Media
Rhein-Lahn-Krimi: Bauernopfer (Cinema film)
Paul Bechtheim Adrian J. Müller Producer: Etienne Heimann Produktion
Happy End (Cinema film)
Rüdiger Petra Clever Producer: sistas inspiration Distribution: Edition Salzgeber/Wolfe
Zwei Gesichter (Short film)
Klaus Christian Schäfer Producer: anyway/DFB
Herbstflattern (Cinema film)
Dr. Strobel Birgitta Weizenegger Producer: Weizenegger Filmproduktion Casting director: Bo Rosenmüller, Horst Scheel Written by: Birgitta Weizenegger
Abseitsfalle (Cinema film)
Heid Stefan Hering Producer: Ester Reglin Filmproduktion Distribution: alpha medienkontor Casting director: Outcast/Clemens Erbach
Sascha (Cinema film)
Supporting role Dennis Todorowic Producer: Eastart Pictures Distribution: Edition Salzberger Casting director: Dana Cebulla
Der arme Bub (Short film)
Thomas Heinrich Birgitta Weizenegger Producer: Weizenegger Film Written by: Birgitta Weizenegger
Zeitriss (Short film)
Leading role Joayuim Casalprim i Suárez Producer: KHM Köln
Evelyn (Short film)
Makler Birgitta Weizenegger Producer: Weizenegger Film
Flamenco Surealisto (Feature film)
Hubert Blum Katja Klüting, Kai Stänicke Producer: FH Dortmund Distribution: Edition Salzgeber
New York Video (Feature film)
Calvin Christian von Brockhausen Producer: Zeitnah Produktionen
Unter freiem Himmel (Feature film)
Köhler Marc Potocnik Producer: Renderbaron
Der letzte Flug (Feature film)
Oberleutnant Greffenius Roger Mönch Producer: Feature Film Casting director: Ingrid Langner
Edgar (Short film)
Kneipenwirt Christian Riebe Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
The Poet (Cinema film)
Brancovic Paul Hills Producer: Eclypse Film Distribution: Nighthawks Casting director: Horst D. Scheel
Gott ist tot (Cinema film)
Supporting role Kadir Sözen Producer: Filmfabrik Distribution: Nighthawks Casting director: Anne Vogt
Fussball ist unser Leben (Cinema film)
Dr. Breitner Tomy Wiegand Producer: Hofmann & Voges Distribution: Seven X Casting director: Horst D. Scheel
Comedian Harmonists (Cinema film)
Supporting role Joseph Vilsmaier Producer: Perathon Film Distribution: Concorde
Oben Unten (Cinema film)
Herr Heisen Joseph Orr Producer: Ö Film Written by: Joseph Orr

Television

Binge Reloaded (Streaming series)
Pfarrer Erik Polls Producer: Redseven Entertainment Station: Prime Video
Alles was zählt (TV series)
Reinhard Steiner Gudrun Scheerer Producer: UFA Serial Drama Station: RTL Casting director: Tina Rinderspacher
Der Staatsanwalt: Gelöscht (TV movie (series))
Alexander Messner Ulrich Zrenner Producer: Odeon TV Station: ZDF Casting director: Dorothee Weyers Written by: Mike Bäuml
Kroymann (TV series)
Rainer Micha Binz Producer: btf Station: ARD - Das Erste Casting director: Sara Lienemann Written by: Hurst/Colley
Verbotene Liebe - Next Generation (TV series)
Carl Brenner Iain Dilthey Producer: UFA Serial Drama Station: tvnow Casting director: Uwe Bünker Written by: Cecilia Malström
Professor T: Die Zeugin (TV series)
Staatsanwalt Holler Thomas Jahn Producer: Rowboat Station: ZDF Casting director: Emrah Ertem Written by: Thomas Jahn
Dunkelstadt: Traumfänger (TV series)
Erik Herzog Asli Özge Producer: Zeitsprung Pictures GmbH, AT-Production Station: ZDFneo Casting director: Kristin Diehle Written by: Axel Melzener & Julia Nika Neviandt
Morden im Norden: Schwarzer Peter (TV series)
Richter Harald Jahnke Holger Schmidt Producer: ndF Station: ARD Casting director: DreamTeam Munich Stephen A. Sikder
Der Lehrer: Meinste so'n Tumor fragt erstmal nach'm Perso? (TV series)
Dr. Heller Peter Gersina Producer: Sony Pictures Station: RTL Casting director: Outcast Antje Wetenkamp
Unter Uns (TV series)
Prof. Dr. Hütte Christian Singh, u.a. Producer: UFA SERIAL DRAMA Station: RTL Casting director: Tina Rinderspacher
Bettys Diagnose: Glücksfälle (TV series)
Dr. Ronald Kühlborn Jan Markus Linhof Producer: Network Movie Station: ZDF Casting director: Sandra Köppe
Heiter bis tödlich: Koslowski und Haferkamp - Geisterjäger (TV series)
Wilhelm Jäger Peter Gersina Producer: Nordfilm Station: ARD Casting director: Gitta Uhlig
Heldt: Fahnenklau (TV series)
Gerd Schäfer Heinz Dietz Producer: Sony Pictures Station: ZDF Casting director: Bärbel Bodeux
Hotel 13 (TV series)
Leif Rasmussen, durchgehende Rolle (Serie/Reihe) Patrick Schlosser Producer: Studio 100, Antwerpen Station: Nickelodeon Casting director: Kristin Diehle
Herzensbrecher - Vater von vier Söhnen (TV series)
Supporting role Christian Theede Producer: ITV Studios Germany Station: ZDF Casting director: Bärbel Bodeux
Der letzte Bulle: Sieben Buchstaben (TV series)
Robert Schoppe Michael Kreindl Producer: ITV Studios Station: SAT.1 Casting director: Bärbel Bodeux
Der letzte Bulle: Was hab ich getan? (TV series)
Robert Schoppe Michael Kreindl Producer: ITV Studios Station: SAT.1 Casting director: Bärbel Bodeux
Der letzte Bulle: Das Ding des Jahrhunderts (TV series)
Robert Schoppe Thomas Nennstiel Producer: ITV Studios Station: SAT.1 Casting director: Bärbel Bodeux
Julian - junge Liebe anders (Webserie) (TV series)
Achim, durchgehende Rolle (Serie/Reihe) Maik Scholz Producer: anyway film Station: Webserie Casting director: Maik Scholz
Helden - Wenn Dein Land Dich Braucht (TV movie)
Dr. Penzberg Hansjörg Thurn Producer: Dreamtool Entertainment Station: RTL Casting director: Cornelia von Braun
Ein Fall für die Anrheiner: Fußball ist unser Leben (TV series)
Hartmut Scholl Hannes Spring Producer: Ziegler Film Station: ARD Casting director: Arnd Mayer
Ausgekuschelt! Die Puppen WG (TV series)
Guest role Martin Reinl Producer: bigSmile Entertainment Station: ZDFneo Casting director: Martin Reinl
Rennschwein Rudi Rüssel (TV series)
Supporting role Rolf Wellingerhof Producer: Relevant Film Station: ARD Casting director: Gitta Uhlig
SOKO Stuttgart: Feuertaufe (TV series)
Lead in episode Daniel Helfer Producer: Bavaria Station: ZDF Casting director: Torsten Lenkeit
Lindenstraße (TV series)
Christian Brenner, durchgehende Rolle (Serie/Reihe Iain Dilthey, Herwig Fischer, u.a. Producer: Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion Station: ARD Casting director: Horst D. Scheel Written by: Irene Fischer, Marcus Seibert, u.a.
Krupp - Eine deutsche Familie (TV movie)
Supporting role Carlo Rola Producer: Moovie - the art of entertainment Station: ZDF Casting director: Anna Slater
Kleine Lüge für die Liebe (TV movie)
Supporting role Dennis Satin Producer: Endemol Station: ZDF Casting director: Andrea Hüsken
In aller Freundschaft (TV series)
Lead in episode Jürgen Brauer Producer: Saxonia Media Station: ARD Casting director: Ines Rahn
Meine böse Freundin (TV movie)
Peter May Maris Pfeiffer Producer: Eyeworks Station: ARD Written by: Hannah Hollinger
Die Sitte (TV series)
Lead in episode Daniel Helfer Producer: Filmpool Station: RTL Casting director: Anja Dihrberg
Ein Fall für Zwei (TV series)
Supporting role Michael Mackenroth Producer: Odeon Film Station: ZDF Casting director: Susanne Werner
SOKO 5113 (TV series)
Lead in episode Jörg Schneider Producer: UFA München Station: ZDF Casting director: Stephen Sikder
Küstenwache (TV series)
Lead in episode Zbynek Cerven Producer: Opal Film Station: ZDF Casting director: Christiane Rölli
Bernds Hexe (TV series)
Lead in episode Sophie Allet-Coche Producer: Cologne Film Station: RTL
Alarm für Cobra 11: Truckstop (TV series)
Supporting role Raoul W. Heimrich Producer: action concept Station: RTL Casting director: Outcast
Der Alte (TV series)
Supporting role Gero Erhardt Producer: Neue Münchner Fernsehproduktion Station: ZDF Casting director: von Paumgarten
SOKO 5113 (TV series)
Lead in episode Zbynek Cerven Producer: UFA München Station: ZDF Casting director: Stephen Sikder
Zwischen den Sternen (TV movie)
Supporting role Seyhan Derin Producer: Mediopolis Station: ARD
Wie buchstabiert man Liebe (TV movie)
Supporting role Christine Hartmann Producer: Taunus Film Station: ARD Casting director: Susanne Werner
Späte Rache (TV movie)
Supporting role Matti Geschonneck Producer: Network Movie Station: ZDF Casting director: Sandra Köppe Written by: Hannah Hollinger
SOKO 5113 (TV series)
Lead in episode Peter Adam Producer: UFA München Station: ZDF Casting director: Stephen Sikder
Der Doc - Schönheit ist machbar (TV series)
Lead in episode Axel Bock Producer: Brainpool TV Station: Sat.1
Alarm für Cobra 11: Die Hütte am See (TV series)
Lead in episode Stephen Manuel Producer: action concept Station: RTL Casting director: Outcast
CityExpress (TV series)
Günther Laski, durchgehende Nebenrolle Norbert Skrovanek, Cornelia Dohrn, Jürgen Brauer Producer: Colonia Media Station: WDR Written by: Martina Borger, Maria Elisabeth Straub
Der Schnapper (TV movie)
Supporting role Peter F. Bringmann Producer: Calypso Film Station: ZDF Casting director: Horst D. Scheel
Die Wache (TV series)
Lead in episode Daniel Anderson Producer: Endemol Station: RTL Casting director: Manni Braun
OP ruft Dr. Bruckner (TV series)
Lead in episode Jürgen Weber Producer: Phoenix Film Station: RTL Casting director: Ingrid Cuenca
Männer sind was Wunderbares (TV movie)
Supporting role Dietmar Klein Producer: Odeon Film Station: ZDF Casting director: Susanne Werner
Marienhof (TV series)
Hannes Port, durchgehende Rolle (Serie/Reihe) Dieter Schlotterbeck u. a. Producer: Bavaria Station: ARD Casting director: Silke Klug-Bader
SK-Kölsch (TV series)
Supporting role Holger Barthel Producer: Dream Productions Station: Sat.1 Casting director: Bettina Caspers-Henn
Unter Uns (TV series)
Stefan Heller, durchgehende Rolle (Serie/Reihe) Heinz Dietz Producer: Grundy Ufa Station: RTL Casting director: Mediabolo
Du bist mein Kind (TV movie)
Supporting role Wolfgang Mühlbauer Producer: DKF Multimedia Station: RTL Casting director: Nicole Fischer Written by: Michael Lentz
Jewels (TV movie)
Supporting role Roger Young Producer: Delux Productions Station: NBC
One against the wind (TV movie)
Supporting role Larry Elikann Producer: Delux Productions Station: CBS

Theater

Richard O'Brian's Rocky Horror Show (Musical)
Erzähler Johannes Reitmeier Theater: Musiktheater im Revier
Richard O'Brian's Rocky Horror Show (Musical)
Erzähler Holger Hauer Theater: Theater Hagen
Sommernachtstraum
Leading role Meinhard Zanger Theater: Wolfgang Borchert Theater Münster/Gasometer
Die Grönholm-Methode
Leading role Johannes Zametzer Theater: Konzertdirektion Landgraf
Richard O'Brian's Rocky Horror Show
Narrator Sam Buntrock Theater: Deutsches Theater München, Admiralspalast Berlin,
Die Grönholm-Methode
Leading role Johannes Zametzer Theater: Schlossparktheater Berlin
Der Parasit
Leading role Annette Raffalt Theater: Theater im Rathaus, Essen/Konzertdirektion Landgra
Der Rosenkrieg
Leading role Helmuth Fuschl Theater: Komödie Düsseldorf
Der Häßliche
Leading role Johannes Zametzer Theater: Théâtre des Capucins, Luxemburg
Die Grönholm-Methode
Leading role Johannes Zametzer Theater: Théâtre des Capucins, Luxemburg
Homekrimi
Supporting role Luc Feit Theater: Théâtre des Capucins, Luxemburg
Edward II.
Supporting role Johannes Zametzer Theater: Théâtre des Capucins, Luxemburg
Piaf
Supporting role Wolfram Cremer Theater: Theater an der Kö
Der gute Mensch von Sezuan
Leading role Manfred Langner Theater: Grenzlandtheater
Beowulf
Leading role Michael Bogdanov Theater: Theater im Pfalzbau, Ludwigshafen
Amphitryon
Leading role Günter Fleckenstein Theater: Ernst Deutsch Theater, Hamburg
Anatevka
Leading role Irene Mann Theater: Staatstheater
Sommernachtstraum
Leading role Johannes Zametzer Theater: Stadttheater Fürth
Katzelmacher
Leading role Johannes Zametzer Theater: Stadttheater Ingolstadt
Amphitryon
Leading role Ernst Seiltgen Theater: Stadttheater Ingolstadt
Mutter Courage
Supporting role Peter Lüdi Theater: Stadttheater Hildesheim
Kabale und Liebe
Ferdinand Peter Lüdi Theater: Stadttheater Hildesheim
Anatevka
Supporting role Wofgang Reichmann Theater: Festspiele Bad Hersfeld
Leonce und Lena
Leading role Manfred Langner Theater: Grenzlandtheater
Frühling im September
Leading role Horst Heinze Theater: Komödie Frankfurt
Mutter Courage
Supporting role Hannes Fischer Theater: Festspiele Bad Hersfeld
Tod im Lindenbaum
Leading role Hans Falar Theater: Städtische Bühnen Osnabrück
Maria Stuart
Supporting role Peter Eschberg Theater: Bühnen der Stadt Bonn
Glaube, Liebe, Hoffnung
Supporting role Gabriele Jacobi Theater: Bühnen der Stadt Köln
Kleinbürgerhochzeit
Leading role Goswin Moniac Theater: Städtische Bühnen Osnabrück
Faust I und II
Supporting role Goswin Moniac Theater: Städtische Bühnen Osnabrück
Speckhut
Leading role Oswald Lipfert Theater: Bühnen der Stadt Köln
Die elftausend Jungfrauen (Drama)
Jérôme Savary Theater: Theater der Welt, Köln
The Man in the Raincoat (Drama)
Ensemble Robert Wilson Theater: Theater der Welt, Köln

Audio

Zaunwerk – Szenen aus dem Gesträuch (Audiobook)
Erzähler (LR) Phillis Fermer Producer: Soundhouse Köln, Hilmar Kerp Distribution: Die Gehörgäng Written by: Felix Rexhausen
Bus Simulator (Dubbing)
Diverse (SR) Producer: rain productions Distribution: silvergames.com
Apex Legends (Dubbing)
Diverse (OR) Producer: rain productions Distribution: Respawn Entertainment
Aion (Dubbing)
Diverse (SR) Producer: rain productions Distribution: Gameforge
Star Wars: Battlefront (Dubbing)
Diverse (SR) Producer: rain productions Distribution: LucasArts, Criterion Games
Der große Lord (Audio drama)
Supporting role Martin Zylka Producer: WDR / headroom 2017 Written by: Raymond A. Scofield
Titanfall 2 (Dubbing)
Diverse (SR) Producer: rain productions Distribution: keysforgames
Martin Luther – Glaube versetzt Berge (Speaker)
Supporting role Claudia Johanna Leist Producer: WDR Written by: Maja Nielsen
Keine Sekunde Schanze
Supporting role Benjamin Quabeck Producer: WDR Written by: Benjamin Quabeck
Die Sendung mit der Maus zum Hören (Speaker)
Diverse (LR) Annette Herzog Producer: WDR Written by: Marcus Sauermann
Bärenbude - Erst hören ... dann träumen! (Speaker)
Diverse (LR) Annette Herzog Producer: RBB/WDR/NDR Written by: Annette Herzog, Peter Nink
Der Mann mit der grünen Trompete (Audio drama)
Supporting role Dennis Rohling Producer: WDR Distribution: Hörplanet Written by: John Beckmann
Grund GmbH (Audio drama)
Supporting role Benjamin Quabeck Producer: WDR Distribution: Audible Written by: Benjamin Quabeck und Philip Stegers
Frankenstein oder Der moderne Prometheus (Audio drama)
Supporting role Annette Kurth Producer: WDR Distribution: Der Hörverlag Written by: Mary Shelley
Der Schwarm (Audiobook)
Jonathan Peak (LR) Loy Wesselburg Producer: Loy Production Köln Distribution: Der Hörverlag Written by: Frank Schätzing
Geisterjäger John Sinclair (12 Teile) (Audiobook)
Diverse (LR) Diverse Producer: WortArt Distribution: Europa, Lübbe Audio Written by: Jason Dark
Die Säulen der Erde (Audiobook)
Diverse (SR) Leonhard Koppelmann Producer: WDR Distribution: Audible Written by: Ken Follett

Commercial

Audible.de - Kopfkino
Erzähler John Buché Producer: BDA Creative