Konstantin Frank

Konstantin Frank

Main agency
Ulrich Meinhard
+49 30 310 14441
schauspiel@pegasus-agency.de
open in Castupload

Information

Acting age
27 - 37 years
Height (cm)
177
Weight (in kg)
77
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Stature
athletic-muscular
Place of residence
Berlin
Housing options
München, Innsbruck, Wien, Ruhrgebiet, Moskau, Hamburg
Nationality
German, Austrian, Russian
Languages
German: native-language
English: fluent
Russian: native-language
French: fluent
Italian: basic
Dialects
Tyrolean (Native dialect)
Sport
Snowboard, Horse riding, Parkour, Juggle, Acrobatics
Dance
Standard
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class, Motorcycle class

Vita entries

Primary professional training

2013
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

Susan Batson
Berliner Studio | Kooperation DffB
Cathy Haase
International Screen Acting Workshop | Filmakademie Ludwigsburg
Max Reinhardt Seminar Wien | Diplom 2013

Film

Matvey and Beate Go Swimming (Short film)
Matvey (LR) Alexandra Semkina Producer: MFS Berlin
Ayst (Feature film)
Jenya [HR] Alexandra Semkina Producer: MFS Berlin
Schächten (Cinema film)
Arie Oppemheim Thomas Roth Producer: Cult Film Casting director: Eva Roth
Hotelaussichten (Feature film)
Jan [HR] David Laubmeier Producer: FRAMELESS Produktion
Angst / Fear (Short film)
Mikail [HR] Raissa Sokurowa Producer: Hamburg Media School
liebemacht (Feature film)
Ludwig [HR] Dieter Berner Producer: Max Reinhardt Seminar
Solanum (Short film)
Andreas [HR] Wolfgang Auer

Television

YOU (Series)
Backpacker Robert McKillop Producer: Kudos, Madeforyou Station: Sky
Ku'damm 63 (TV series)
Horst Alleges Sabine Bernardi Producer: UFA Fiction Station: ZDF
The Queen's Gambit (Streaming series)
Tournament Director Scott Frank Producer: X-Filme Station: Netflix Casting director: Anna-Lena Slater
Letzte Spur Berlin: Herzdame (TV series)
Denis Hollmann Aelrun Goette Producer: Nova Film Station: ZDF Casting director: Dorothee Weyers
The Windermere Children (AT The Children) (Feature film)
Rabbi Weiss Michael Samuels Producer: Warner Bros. UK / Wall to Wall Station: BBC Casting director: Des Hamilton Casting, London
Quarantime (Streaming series)
Jonas Britta Schoening, Florian Schnell Producer: Kosmos Film

Premiere beim Seriencamp München 2020

Glauben (TV series)
Wachtmeister Daniel Prochaska Producer: Moovie GmbH Station: RTL Now Casting director: Stephanie Maile
Dr. Hoffmann (TV series)
Jurek Zelenko Max Zähle Producer: Schiwago Film Station: rbb / Degeto Casting director: Marc Schötteldreier
Schlaflos in Portugal (Feature film)
Cordt Florian Froschmayer Producer: Fandango Film TV Station: ARD Casting director: Uwe Bünker
Schwester, Schwester (TV series)
Juri Sobolew Uli Baumann Producer: UFA Fiction Station: RTL
Nachtschwestern (TV series)
Kevin Chris Heininger Producer: UFA Fiction Station: RTL Casting director: Ingrid Cuenca
Zimmer mit Stall (TV series)
Benni Ralf Huettner Producer: Roxy Film Station: ARD Casting director: Stefany Pohlmann Casting
SOKO Wien / Donau (Drama)
Matteo Unger [EHP] Olaf Kreinsen Producer: Satel Film Station: ORF / ZDF Casting director: Nicole Schmied
MDR Zeitreise Zarensturz (Drama)
Marc Chagall André Meier Station: arte / MDR
Tatort Staatsarchiv (AT: Es ist nie zu spät) (Drama)
Journalist Peter Payer Producer: ORF Monafilm Station: ORF
Die Stille danach (Drama)
Reporter Nikolaus Leytner Producer: Allegro Film Station: ORF Casting director: Nicole Schmied
Die Kinder der Villa Emma (AT: Wir sind am Leben) (Drama)
Nikolaus Leytner Producer: Graf Filmproduktion Station: Das Erste / ORF Casting director: Nicole Schmied
Eine Liebe für den Frieden - Bertha von Suttner und Alfred Nobel (AT:Madame Nobel) (Drama)
Sanitäter / Kaukasus (NR) Urs Egger Producer: Tivoli Film Produktion Station: ORF/ZDF

Theatre

Das hier ist kein Tagebuch (Drama)
Bou / Vater [HR] Branko Janack Theatre: Deutsches Theater Berlin Junges DT
Lenny (Other)
Zellennachbar Jean-Paul Raths Theatre: Neue Pegasus

Szenische Lesung

Komm Näher (Drama)
B. [HR] Björn de Wildt Theatre: Deutsches Theater Berlin Junges DT
Messer in Hennen (Drama)
Mann (HR) Jan-Hendrik Herrmann Theatre: BAT Berlin
Supergute Tage oder die Sonderbare Welt des Christopher Boone (Drama)
Christopher Boone Elias Perrig Theatre: Schauspiel Wuppertal
Die Wupper (Drama)
August Puderbach Stephan Müller Theatre: Schauspiel Wuppertal
Die schöne Müllerin (Drama)
Müller Jos van Kan Theatre: Schauspiel Wuppertal
Romeo und Julia (Drama)
Benvolio Robert Sturm Theatre: Riedel Wuppertal
Dieses Grab ist mir zu klein (Drama)
Nedjelko Cabrinovic Mina Salehpour Theatre: Schaubühne Berlin
Pinocchio (Drama)
Fuchs Mario Portmann Theatre: Stadttheater Konstanz
Besuch der Alten Dame (Drama)
Hauser Zeno Stanek Theatre: Sommefestspiele Stockerau
Phallstricke (Drama)
Rex Lucija Dedic Theatre: Internationale Sommerakademie Reichenau/Rax
Labyrinth (Drama)
Alexander Ziegler P. Rubner, D. König Theatre: MRS Wien

Diplom

Chuzpe (Other)
Zachery (AR) Dieter Berner Theatre: Theater in der Josefstadt Video
Die Verschwundene Identität (Verwandlung 1912, Performance) (Drama)
Nicolas Charaux Theatre: Internationale Sommerakademie Reichenau/Rax
Strafsache Gregor Samsa (nach Die Verwandlung von F. Kafka) (Drama)
Gregor Samsa Josua Rösing Theatre: MRS
Das Badener Lehrstück vom Einverständnis (Drama)
Zweier / Div. Arne Vogelgesang / Christoph Wirt Theatre: MRS

23. Bundeswettbewerb deutschsprachiger Schauspielschulen

Die Schneekönigin (nach H.C. Andersen) (Drama)
Ole / Diverse Thomas Birkmeir Theatre: Theater der Jugend Wien