Laura Lippmann

Laura Lippmann

Information

Year of birth
1989 (31 years)
Place of birth
Leipzig
Height (cm)
168
Eye color
light Blue
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Stature
normal
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Konstanz, Leipzig, Potsdam, Stuttgart
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Spanish: basic
Sign language (DE): basic
Dialects
Saxon (Native dialect)
Berlin German
Instruments
Piano: basic
Ukulele: basic
Sport
Acrobatics, Bouldering, Fencing (stage), Inline skating, Pilates, Ice skating, Alpine skiing, Yoga
Dance
Ballet: basic
Standard: basic
Jazz Dance: medium
Mime: basic
Charleston: basic
Rock & roll: basic
Profession
Actor
Singing
Jazz: medium
Gospel: medium
Chanson: professional
Musical: medium
Rock/Pop: medium
Soul/RnB: medium
Classic: medium
A cappella: medium
Choir: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2013
Hochschule für Musik und Theater "Felix Mendelssohn Bartholdy" Leipzig

Film

Sunshine Eyes (AT/Serie)
Anna Wojanowski Maria von Heland

Television

Nord Nord Mord - Sievers und der schönste Tag (TV movie (series))
Silvia Borg Maria von Heland Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Inga Lindström - Der schönste Ort der Welt (TV movie (series))
Tove (SR) Oliver Dieckmann Producer: Bavaria Fiction GmbH TV Channel: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Iris Michalski (LR) diverse Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Inga Lindström - Auf der Suche nach dir (TV movie (series))
Ester Oliver Dieckmann Producer: Bavaria Fiction GmbH TV Channel: ZDF [de]
Schwesterherz (Pilot)
Vivienne (LR) Till Müller-Edenborn Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
WaPo Bodensee (TV series)
Daniela Dahlke (SR) Franziska Hörisch Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de]
In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte (TV series)
Nadine Ehlers (SR) Jurij Neumann Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de]
Tatort - Schwarzer Afghane (TV movie (series))
Studentin Lena (SR) Thomas Jahn Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de]

Theatre

Biedermann und die Brandstifter (ÜN)
Anna, das Dienstmädchen und Chor David Czesienski (Prinzip Gonzo) Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Mädchen wie die (ÜN)
Ensemble Brigitte Maria Bertele Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Konrad oder das Kind aus der Konservenbüchse (ÜN)
Kitty Axel Ranisch Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
It takes one to know me (Johnny Cash)
June Carter Wulf Twiehaus Theatre: Theater Konstanz
Geschichten aus dem Bauwagen
Ensemble Inda Buschmann Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Sturm und Drang (ÜN)
Ensemble Kay Wuschek Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Schimmelreiter (ÜN)
Ensemble David Czesienski (Prinzip Gonzo) Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
In dir schläft ein Tier (ÜN)
Bakterienkönigin/Wolf Hanna Müller Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Das Ende von Eddy (ÜN)
Ensemble Leyla Claire Rabih Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Das Tierhäuschen (ÜN)
Fuchs Elina Finkel Theatre: Theater an der Parkaue Berlin
Cyrano de Bergerac
Roxane Mark Zurmühle Theatre: Theater Konstanz
Mein Kampf
Gretchen Serdar Somuncu Theatre: Theater Konstanz
Jesus Christ Superstar
Maria Magdalena Ingo Putz Theatre: Theater Konstanz
Der Meister und Margarita
Margarita Andrej Woron Theatre: Theater Konstanz
Wilhelm Tell
Bertha Johanna Wehner Theatre: Theater Konstanz
Eine Reise um die Welt
Fee Ingo Putz Theatre: Theater Konstanz
After the wedding
Frau Ingo Putz Theatre: Theater Konstanz
Der gute Mensch von Sezuan
Nichte/Ensemble Jo Fabian Theatre: Theater Konstanz
Angst essen Seele auf
Krista, Wirtin, Polizist, Ober Johanna Schall Theatre: Theater Konstanz
Die Macht der Gewohnheit
Enkelin Jo Fabian Theatre: Theater Konstanz
Superhero
Shelly/Rachel Sascha Flocken Theatre: Theater Konstanz
Onkel Wanja
Sonja Neil LaBute Theatre: Theater Konstanz
Spinne
Mina Sascha Flocken Theatre: Theater Konstanz
Orpheus in der Unterwelt
Venus Andrej Woron Theatre: Theater Konstanz
Dracula
Mina Michaela Dicu Theatre: Theater Konstanz
Eines langen Tages Reise in die Nacht
Cathleen Sascha Bunge Theatre: Theater Konstanz
Die Vermessung der Welt
Johanna Gauß, Inés, Mutter Humboldt u.a. Martina Eitner-Acheampong Theatre: Theater Konstanz
Boston Princes- Marilyn Monroe und die Kennedeys
Marilyn Monroe Frank Voigtmann Theatre: Theater Konstanz
Der gestiefelte Kater
Zuschauerin, Sie, Popanz Oliver Vorwerk Theatre: Theater Konstanz
Vor Sonnenuntergang
Inken Peters Martin Nimz Theatre: Theater Konstanz
Das Spiel ist aus
Eve Oliver Vorwerk Theatre: Theater Konstanz
Das Geisterhaus
Ensemble Johanna Wehner Theatre: Theater Konstanz
Liliom
Marie Martin Nimz Theatre: Theater Konstanz
Leben des Galilei
Hofdame, Nonne Jo Fabian Theatre: Neues Theater Halle
Weltall, Erde, Mensch - wie stolz das klingt
Ensemble Peter Dehler Theatre: Neues Theater Halle
Mimi und Mozart
Mimi Thomas Schendel Theatre: Thalia Theater Halle
Alice im Wunderland
Siebenschläfer, Blume, Herzogin, u.a. Jan Langenheim Theatre: Theater Konstanz
Die besseren Wälder
Melanie, Mutterschaf, Sascha Andrej Woron Theatre: Theater Konstanz
Othello
Bianca Wolfgang Engel Theatre: Neues Theater Halle
Un-Gehorsam
Ensemble Martina Eitner-Acheampong Theatre: Neues Theater Halle
Sterntaler
Mann/Frau/Kind Jörg Steinberg Theatre: Neues Theater Halle
Die bitteren Tränen der Petra von Kant
Gabriele von Kant Maik Priebe Theatre: Neues Theater Halle
Schneeweißchen und Rosenrot
Rosenrot Jörg Lichtenstein Theatre: Neues Theater Halle