Leonie Rainer

Leonie Rainer Vita as

Uta Hansen Management
Uta Hansen
+49 30 484 94914
agentur@uta-hansen.deview

Information

Acting age
22 - 31 years
Place of birth
Münster
Size (in cm)
161
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Hair length
Long
Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Spanish: basic
French: basic
Italian: basic
Dialects
Westphalian (Native dialect)
Berlin German
Instruments
Piano: basic
Sport
Aerobics, Acrobatics, Mountain hiking, Billiards, Stage combat, Dressage, Fencing (stage), Fitness, Inline skating, Climb, Athletics, Longboard, Pilates, Horse riding, Roller-skating, Rowing, Ice skating, Swim, skiing, Snowboard, Show jumping, Dancesport, Vaulting, Surfing, Western riding, Yoga
Dance
Pop: medium
Salsa: medium
Swing: basic
Hip hop: medium
Musical theatre: medium
Quilting: basic
Standard: medium
Show dance: medium
Charleston: basic
Choreography: professional
Modern Dance: medium
Expressionist dance: medium
Motion dance: medium
Improvisation dance: medium
Rock & roll: basic
Courtly dances: basic
Historical dance: basic
Argentine tango: medium
Contact Improvisation: medium
Contemporary dance: medium
Latin American dances: basic
Profession
Actor
Singing
Chanson: medium
Musical: medium
Rock/Pop: medium
Bat: medium
A cappella: medium
Choir: medium
Opera singing: medium
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2014
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover

Awards

Internationale Hofer Filmtage Premiere von ALOHA (Hauptrolle) (nominated) (Short film)
Preis der Studierenden beim 24. Bundeswettbewerb zur Förderung des Schauspielernachwuchses in Berlin

Film

Dyr & Dyr (AT, Norwegischer Kinofilm) (Cinema film)
Katja (LR) Truls Krane Meby Producer: Mattima Films Drehsprache Englisch
Ungeheuer (Short film)
Marie Pascal Schröder Producer: Hamburg Media School Abschlussfilm
Restless [Kurzfilm] (Teaser (film concept))
Agata (LR) Elmar Imanov (Studentenoscar-Preisträger)
Aloha (Premiere Internationale Hofer Filmtage) (Short film)
Lea (LR) Charlotte A. Rolfes Producer: Hamburg Media School Abschlussfilm Premiere Internationale Hofer Filmtage
Sieben Stecknadeln (Short film)
Lotte (LR) Mark Lorei Producer: fettepolarelipide
25 FPS [Kurzfilm] (Short film)
Sandra (LR) Max Schäffer
HILFT NUR KÜSSEN (Feature film)
Sofie (LR) Ruth Olshan
WAS NICHT SCHWIMMT (Short film)
Sofie (LR) Sebastian Rasche
OTHER SIDE (Short film)
Laura (LR) Freifei Xie

Television

Haus Kummerveldt (Series)
Ida von Kummerveldt Mark Lorei TV Channel: Web-Serie Premiere Max Ophüls Preis Festival 2020
Der Ranger - Zeit der Wahrheit (TV movie (series))
Sarah Zerrlinger (SR) Franziska Hörisch Producer: Neue Deutsche Filmgesellschaft TV Channel: ARD
Die Krankenschwestern (TV series)
Maxi Bloch (LR) Daniel Anderson, Franziska Jahn Producer: Saxonia Media TV Channel: ARD
SOKO Wismar - Der Bierflüsterer (TV series)
Hannah Zeidler (EHR) Kerstin Ahlrichs Producer: Cinecentrum TV Channel: ZDF
Die Bergretter - Sorgerecht (TV movie (series))
Lara (EHR) Steffen Mahnert Producer: Neue deutsche Filmgesellschaft TV Channel: ZDF
Letzte Spur Berlin - Mordslust (TV movie (series))
Anne Tschirner (EHR) Christoph Stark Producer: Novafilm Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
Nord bei Nordwest - Waidmannsheil (TV movie (series))
Lisa Brenner (SR) Felix Herzogenrath Producer: Aspekt Telefilm-Produktion TV Channel: ARD
SOKO Leipzig - Schwarzes Loch (TV series)
Nadine Oertel (EHR) Robert DelMaestro Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF
Chaos Queen - Lügen, die von Herzen kommen (TV movie)
Vivi (SR) Imogen Kimmel Producer: U5 Filmproduktion TV Channel: ZDF
Der Bergdoktor - Phantomschmerz (TV movie (series))
Anna Hambichler (EHR) Oliver Muth Producer: Neue deutsche Filmgesellschaft TV Channel: ZDF
Die Kanzlei - Im Netz (TV movie (series))
Emma Hollinger (EHR) Andrea Katzenberger Producer: Letterbox Filmproduktion TV Channel: ARD
Notruf Hafenkante - Vom verlorenen Glück (TV series)
Jessica Harms (EHR) Marian Westerholzer Producer: Letterbox Filmproduktion TV Channel: ZDF
Lena Lorenz - Gegen alle Zweifel (TV movie (series))
Jana (SR) Michael Kreindl Producer: Zieglerfilm GmbH TV Channel: ZDF
Schutzengel (TV movie (series))
Rachel (LR) Stefan Bartmann Producer: ffp new media TV Channel: ZDF
7,1 LEBEN (Pilot)
Marie (LR) Lisa Stickel Producer: First Look Filmproduktion TV Channel: Web-Serie
1913 - Der letzte Tanz des Kaisers (Documentary movie)
Prinzessin Luise von Preußen (LR) Florian Huber Producer: Looksfilm TV Channel: ARD, NDR
GANGSTER OF LOVE
Susan (EHR) Thomas Mielmann TV Channel: Web-Serie
DER TOTE IM EIS (Feature film)
Verena (jung) (SR) Niki Stein Producer: Studio Hamburg Filmproduktion TV Channel: ZDF

Theatre

Unterleuten (Nach Juli Zeh)
Miriam Schaller, Betty u.a. Tobias Wellemeyer Theatre: Hans Otto Theater Potsdam
Schnickschnack und Schnuck (Drama)
Schnickschnack (LR) Marita Erxleben Theatre: Hans Otto Theater Potsdam
Fucking Åmål (Drama)
Elin (LR) Andreas Rehschuh Theatre: Hans Otto Theater Potsdam
Lessons of Leaking
AC1D Anna Fries Theatre: machina Ex - Tournee
CINDERELLA
Stiefschwester Matthias Faltz Theatre: Theater Marburg
EIN VOLKSFEIND
Petra Stockmann Amina Gusner Theatre: Theater Marburg
Wir sind Hundert
2 Christopher Hanf Theatre: Theater Marburg
Das Dschungelbuch
Colonel Hathi u.a Marc Wortel Theatre: Theater Marburg
DURCH DEN WIND
Julie Matthias Faltz Theatre: Theater Marburg
ELEKTRA
Chrysothemis Christian Fries Theatre: Theater Marburg
BAMBILAND
Maggy Nora Somaini Theatre: Kulturzentrum FAUST Hannover
HILFE, DIE HERDMANNS KOMMEN
Hedwig Herdmann Hanna Müller Theatre: Schauspiel Hannover
HAPPY FAMILY
Manson-Crew Jacob Weiss Theatre: Schauspiel Hannover
NACH MOSKAU!?
Irina, Anfissa Jan Konieczny Theatre: Studiotheater Hannover
DIE WELT OHNE UNS: DER MÜLL
JA Florian Loycke Theatre: Schauspiel Hannover
MUSIKTHEATERPROJEKT IN BOLIVIEN
Die Betrügerin Barbara Kiwitt Theatre: Universidad Tarija, Bolivia

Audio

Verstand und Gefühl (nach Jane Austen) (Audio drama)
Marianne Dashwood (LR) Alexander Schuhmacher Audio: Hessischer Rundfunk
Die Akte Hanna (Narrator)
Senta (jung) (LR) Cordula Dickmeis Audio: Deutschlandfunk Kultur
Fremdgänger (Audio drama)
Katha Roman Neumann Audio: Hörverlag Serials
Sörensen fängt Feuer (Audio drama)
Jette Sven Stricker Audio: Deutschlandfunk Kultur
Die Gottesanbeterin (Audio drama)
Giacinta Beatrix Ackers Audio: Deutschlandfunk Kultur
Wen der Kuckuck zweimal ruft (Audio drama)
Anna Beatrix Ackers Audio: Deutschlandfunk Kultur
Vater Goriot nach Balzac (Audio drama)
Delphine de Nucingen (LR) Judith Lorentz Audio: Deutschlandfunk Kultur
Cousine Lisbeth nach Balzac (Audio drama)
Hortense (LR) Christiane Ohaus Audio: Deutschlandfunk Kultur
Jil und Khaled (Audio drama)
Jil (LR) Alexander Schuhmacher Audio: Deutschlandfunk Kultur
Menschen.Halden.Keine Tiere (Audio drama)
diverse (LR) Alexander Schuhmacher Audio: Deutschlandfunk Kultur
Der Mendelssohn-Riss (Audio drama)
Lilly (LR) Alexander Schuhmacher Audio: Deutschlandfunk Kultur
Grüne Grenze (Audio drama)
Zoe (LR) Alexander Schuhmacher Audio: Südwestrundfunk SWR
Bruder Kemal (Audio drama)
Supporting role Alexander Schuhmacher Audio: Norddeutscher Rundfunk NDR
Bosnien Blues (Narrator)
Erzählerin Giuseppe Maio Audio: Nord Deutscher Rundfunk NDR
Weine nicht um die vergossene Milch (Narrator)
Haupterzählerin (LR) Alexander Schuhmacher Audio: Norddeutscher Rundfunk NDR
Große Kleine Schwestern (Audio drama)
Luise (LR) Leonhard Koppelmann Audio: Norddeutscher Rundfunk NDR