Lupo Grujcic

Lupo Grujcic

Agentur Fürst
Stella Fürst
+43 664 1920 696
mail@agenturfuerst.at

Information

Acting age
35 - 48 years
Year of birth
1973 (48 years)
Place of birth
Prijedor
Height (cm)
171
Weight (in kg)
73
Eye color
blue
Hair color
Brown
Hair length
Long
Place of residence
Wien
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Hamburg, Wien, Basel, Dresden, Frankfurt am Main, Leipzig, Linz, New York City, Stuttgart, Zürich
Nationality
German
Languages
German: native-language
Bosnian: native-language
English: fluent
Russian: basic
Serbian: native-language
Croatian: fluent
French: basic
Dialects
Hessian
Sport
Acrobatics, Badminton, Body building, Boxing, CrossFit, Fencing (stage), Soccer, Weightlifting, Kickboxing, Krav Maga, Mountain bike, Wrestling, Alpine skiing, Cross-country skiing, Tennis, Table football, Volleyball, Yoga
Dance
Disco: medium
Ballet: basic
Standard: basic
Mime: basic
Afro Dance: medium
Profession
Actor, Speaker, Dubbing actor
Singing
Gospel: basic
Chanson: medium
Musical: medium
Rock/Pop: medium
Soul/RnB: medium
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class
Additional skills

Führerschein Klasse 3

Vita entries

Primary professional training

2001
Anton Bruckner Privatuniversität Linz

Other Education & Training

Anton Bruckner Privatuniversität Linz
Diplomabschluss mit Auszeichnung

Awards

Lucania Film Festival [it]
Royalblau

Film

Willi und die Wunderkröte (Documentary movie)
Supporting role Markus Dietrich Producer: Filmtank GmbH [de]
Der Onkel / The Hawk (Cinema film)
Taxifahrer (SR) Michael Ostrowski Producer: Lotus-Film GmbH [at]
Fuchs im Bau (Cinema film)
Trauergast Arman Riahi Producer: Golden Girls Filmproduktion & Filmservices GmbH [at]
Rubikon (Cinema film)
Sergio (SR) Magdalena Lauritsch Producer: Graf Filmproduktion GmbH
Royalblau (Short film)
Vater (LR) Dinko Draganovic Producer: Forafilm, Sinisa Vidovic [at]
Entzauberungen (Cinema film)
Alecs Cousin (SR) Andreas Pieper Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Sascha (Cinema film)
Pero (SR) Dennis Todorovic Producer: Eastart Pictures [de]
Salami Aleikum (Cinema film)
Petro Petrovic (SR) Ali Samadi Ahadi Producer: Dreamer Joint Venture Filmproduktion GmbH
Vater Morgana (Short film)
Sohn (LR) Sinisa Vidovic Producer: Forafilm, Sinisa Vidovic [at]
Balkan Traffic - Übermorgen Nirgendwo (Cinema film)
Supporting role Markus Stein Producer: Hoferichter & Jacobs GmbH [de]
Bolzano Gold DVD (Tulse Luper Suitcase) (Feature film)
William Bell (SR) Peter Greenaway Producer: Intuit Pictures GmbH [de]
The Piano Tuner of Earthquakes (Cinema film)
Gärtner Holz (SR) diverse Producer: Mediopolis Film und Fernsehproduktion GmbH [de]
Willenbrock (Cinema film)
Andreas Dresen Producer: UFA Filmproduktion GmbH [de]

Television

Landkrimi - Steirerrausch (TV movie (series))
Supporting role Wolfgang Murnberger Producer: Allegro FilmproduktionsgesmbH [at] TV Channel: ARD [de], ORF [at]
SOKO Donau (ORF) (TV series)
Supporting role diverse Producer: Satel Film GmbH [at] TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
Schnell ermittelt (TV series)
Supporting role Michi Riebl Producer: MR-Film Kurt Mrkwicka Ges.m.b.H. / MR TV-FILM Produktions GmbH & Co KG [at] TV Channel: ORF [at]
Charlotte Link - Die Entscheidung (TV movie (series))
Kiril (SR) Sven Fehrensen Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Täter (LR) diverse Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Hotel Heidelberg - Kramer gegen Kramer (TV movie (series))
Serbe Michael Rowitz Producer: Calypso Entertainment GmbH TV Channel: ARD [de]
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Täter (LR) Bettina Braun Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Freigang (TV movie (series))
Bulkin (SR) Martin Eigler Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de] TV Channel: ARD [de], SWR [de]
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Dinko (LR) Bettina Braun Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Heldt (TV series)
Shaip (LR) Andreas Morell Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Janus (TV series)
Vuk (SR) Andreas Kopriva Producer: MR-Film Kurt Mrkwicka Ges.m.b.H. / MR TV-FILM Produktions GmbH & Co KG [at] TV Channel: ORF [at]
Tatort - Tote Erde (TV movie (series))
Bakic (SR) Thomas Freundner Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de] TV Channel: SWR [de]
George (TV movie)
Lagerkommandant (SR) Joachim A. Lang Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
Kebab mit alles (TV movie (series))
Marek (SR) Wolfgang Murnberger Producer: Allegro FilmproduktionsgesmbH [at] TV Channel: ORF [at]
SOKO Donau (ORF) (TV series)
Soldat1 (SR) Holger Gimpel Producer: Satel Film GmbH [at] TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Erik (SR) Franco Tozza Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH TV Channel: RTL [de]
Wohin mit Vater? (TV movie)
Ukrainer (SR) Tim Trageser Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Lasko - Die Faust Gottes (TV series)
Dragan (LR) Axel Sand Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH TV Channel: RTL [de]
Im Angesicht des Verbrechens (TV series)
Speiler (SR) Dominik Graf Producer: Typhoon AG [de] TV Channel: ARD [de], arte, BR [de], Degeto [de], NDR [de], SWR [de], WDR [de]
Die Patin - Kein Weg zurück (TV series)
Igor (SR) Miguel Alexandre Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ORF [at], RTL [de]
SOKO 5113 - Das Urteil (Special) (TV movie (series))
Ivar Milov (SR) Michael Wenning Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de]
Berlin - Abschnitt 40 (TV series)
Marco Lunic (LR) Florian Kern Producer: Typhoon AG [de] TV Channel: RTL [de]
Polizeiruf 110 - Schneewittchen (TV movie (series))
Supporting role Christiane Balthasar Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: MDR [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Supporting role Christoph Eichhorn Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]

Theatre

Torsten Fischer Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Die Migrantigen - T.Riahi/Petrovic/Rahoma
Hr. Bilic aka Yugo-Betrugo Sarantos Georgios Zervoulakos Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Glaube und Heimat - Schönherr
Kesselflick-Wolf Stephanie Mohr Theatre: Theater in der Josefstadt
Familie Schroffenstein - Heinrich von Kleist
Rupert,Graf von Schroffenst./Sylvest., Gr.v.Schr. Fabian Alder Theatre: Bronski & Grünberg Wien
Music Hall - Jean-Luc Lagarde
Erster Boy Klara Rybaczek Theatre: Probebühne des Theaters in der Josefstad
Die Reise der Verlorenen (UA) - Daniel Kehlmann
Hauptmann Gomez Janusz Kica Theatre: Theater in der Josefstadt
Der Bauer als Millionär - Ferdinand Raimund
Tophan / Musensohn Josef E. Köpplinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Shakespeare in Love - Tom Stoppard/Lee Hall
Ralph Fabian Alder Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Arsen und Spitzenhäubchen - Joseph Kesselring
Dr. Einstein Fabian Alder Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Galápagos - Felix Mitterer
Felipe Pasmino Stephanie Mohr Theatre: Theater in der Josefstadt
Monsieur Claude und seine Töchter-De Chauv.&Laur.
Abderazak Benassem Folke Braband Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Das Mädel aus der Vorstadt - J. Nepomuk Nestroy
Dragoljub Michael Schottenberg Theatre: Theater in der Josefstadt
La Cage aux Folles - Herman&Fierstein
Francis Werner Sobotka Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Der Barometermacher auf der Zauberinsel - Raimund
Hassar Erwin Piplits Theatre: Raimund Festspiele Gutenstein
Der Boxer - Felix Mitterer
Carlo Trollmann / Kid Francis Stephanie Mohr Theatre: Theater in der Josefstadt
Der Gockel - Georges Feydeau
Kommissar Josef E. Köpplinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Schön schön schön (UA) - Franz Wittenbrink
Putzmann, Pomp Fènebre Franz Wittenbrink Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Ziemlich beste Freunde - Nakache&Toledano
Pfleger Michael Gampe Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Der Don Quijote vom Bindermichl - Habringer/Rathke
Cem Joachim Rathke Theatre: Sommertheater Klosterstift Wilhering
"Das weite Land" - Arthur Schnitzler
Friedrich Hofreiter Alexander Pschill Theatre: BABSI el ABSOLOM
Der Verschwender - Ferdinand Raimund
Baumeister Isabella Gregor Theatre: Raimund Festspiele Gutenstein
Aus Liebe - Peter Turrini
Djahan Tuserkani Herbert Föttinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Speed - Zach Helm
Jeff Stephanie Mohr Theatre: Theater in der Josefstadt
Sein oder Nichtsein - Nick Whitby
Bronski / A. Hitler Bronski / A. Hitler Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Der Don Quijote vom Bindermichl - Habringer/Rathke
Cem Joachim Rathke Theatre: Sommertheater Klosterstift Wilhering
Ein Klotz am Bein - Georges Feydeau
Monsieur de Fontainet Michael Kreihsl Theatre: Theater in der Josefstadt
Campiello - Peter Turrini nach C. Goldoni
Anzoletto Herbert Föttinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Ladies Night - Sinclair/McCarten
Wesley Folke Braband Theatre: Kammerspiele des Theaters in der Josefstadt
Jedem das Seine - Peter Turrini
Viktor Heller Herbert Föttinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Faust - Johann Wolfgang von Goethe
Frosch David Mouchtar-Samorai Theatre: Landestheater Linz
Geld macht Glücklich! (UA) - S. Lopicic
Ogi Prkljencic Sandy Lopicic Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Das Gipfeltreffen - Jean-Luc Lagarce
Monsieur Soliveau Gerhard Willert Theatre: Landestehater Linz
Der Verschwender - Ferdinand Raimund
Azur Wolfgang M. Bauer Theatre: Landestheater Linz
The fairy Queen - Henry Purcell
Niklas Zettel Andreas Baesler Theatre: Landestheater Linz
La Cage aux Folles - Herman/Fierstein
Mercedes Karl M. Sibelius Theatre: Landestheater Linz
Tristan und Isolde - Eilhart von Oberg
Tristan Fanny von Brunner Theatre: Landestheater Linz - Eisenhand
Das weite Land - Arthur Schnitzler
Paul Kreindl Ingo Kerkhof Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Der Lebkuchenmann - David Wood
Herr Salz Axel Heil Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
König Ubu - Alfred Jarry
König Ubu Marc Becker Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Über Bord - Michel Vinaver
Grangier, Jaloux Gerhard Willert Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Mindlfinger Goldquell - Ich scheiß auf die Welt
Roland Durstlwitz Georg Schmiedleitner Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Don Gil mit den grünen Hosen - Tirso Di Molina
Don Martin Joachim Rathke Theatre: Sommertheater Klosterstift Wilhering
Ich war schon als Kind nicht sehr jung! Qualtinger
Wirt Mona Kraushaar Theatre: Landestehater Linz - Eisenhand
The Rocky Horror Picture Show - O Brien
Rocky Leonard Prinsloo Theatre: Landestheater Linz
König Lear - William Shakespeare
Edgar Gloucester Gerhard Willert Theatre: Landestheater Linz
Mit dem Gurkenflieger in die Südsee - Nußbaumeder
Minik Bernarda Horres Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Die falsche Zofe - De Marivaux
Arlequin Ingo Kerkhof Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Der kleine Muck - Wilhelm Hauff
Kleiner Muck Rosmarie Vogtenhuber Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Maria Magdalena - Friedrich Hebbel
Friedrich, ein Sekretär Gerhard Willert Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Ich knall Euch ab! - Huby/Pfeiffer
Sam Anette Straube Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Hamlet - William Shakespeare
Horatio Gerald Gluth Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Prometheus - Franz Fühmann
Prometheus Anette Straube Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Musila der Musiker - Bert Handrick
Maus, Teufel, Kaiser Steffen Pietsch Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Geheime Freunde - Myron Levoy
Alan Siverman Volker Metzler Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Popcorn - Ben Elton
Wayne Hudson Monica Querndt Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Peer Gynt - Henrik Ibsen
Peer Gynt Volker Metzler Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Hallo Nazi - Monobock / Lutz Hübner
Jan Anette Straube Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Kleiner Clown Charlie - Neumann&Junkuhn
Charlie Chaplin Catharina Fillers Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Die Memphis Brothers - Steinmann
Edgar "Edgie" Schieß Gerald Gluth Theatre: Theater Junge Generation (TJG) Dresden
Der Zauberer von Oz - Baum
Blechmann Heidelinde Leutgöb Theatre: Landestheater Linz - Kammerspiele
Laune des Verliebten - Johann Wolfgang von Goethe
Lamon Tatjana Reese Theatre: Landestheater Linz - U-Hof
Rückkehr in die Wüste - Bernard-Marie Koltès
Saifi Gerhard Willert Theatre: Landestheater Linz
Macbeth - William Shakespeare
Blutiger Leutnant, Lord Angus, Gerhard Willert Theatre: Landestheater Linz

Audio

(Speaker)
Producer: Renault / Studio Holly
(Speaker)
Producer: Citroen Austria
Freud (Dubbing)
Diverse Marvin Kren Producer: Satel Film GmbH [at] Audio: Netflix, ORF [at]
(Speaker)
Producer: Österr. Rotes Kreuz / Forafilm
(Speaker)
Producer: JKU Linz / kest Agency
(Speaker)
Producer: Stibitzer (AT)
(Speaker)
Producer: Geizhals / Marxproductions Vienna
(Speaker)
Producer: Citroen Austria

Other

Hörspiel ()
Hörspiel ()
Hörspiel ()
Parov Stelar feat. Lilja Bloom - Coco (Music video)
Leading role Antonin Pevny Producer: Pevnyfilms [at]
Hörspiel ()