Magnus Krepper

Magnus Krepper

Schlag Agentur
Vivian Steinfath
+49 30 327 79351
steinfath@schlag-agentur.de

Information

Year of birth
1967 (54 years)
Place of birth
Norrköping
Height (cm)
184
Eye color
blue
Hair color
Red
Stature
athletic-muscular
Place of residence
Stockholm
Housing options
Gotland
Nationality
Swedish
Languages
German: basic
English: medium
Swedish: native-language
Accents
Scandinavian
Dance
Ballet
Profession
Actor
Singing
Opera singing
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class, Motorcycle class
Additional skills

Spezielle Fähigkeiten - Zauberei
Sport - Ballett

Vita entries

Other Education & Training

Swedish Academic School of Drama
Ballett Schule

Awards

Guldbagge Award, Bester Nebendarsteller für MUN MOT MUN

Film

Eloise (Short film)
Johan Rosell Producer: Stockholms dramatiska högskola
Vernissage hos Gud (Cinema film)
Filip Aladdin, Ossian Melin Producer: KonstAB Film
Margrete den første (Cinema film)
Charlotte Sieling Producer: SF Studios Distribution: SF Studios
Undtagelsen (Cinema film)
Jesper W. Nielsen Producer: Fridthjof Film Distribution: SF Studios
Infektionen (Short film)
Patrik Eklund Producer: Salmonfox Distribution: Yleisradio
Königin (Cinema film)
May el-Toukhy Producer: Nordisk Film Production Distribution: Squareone Entertainment
Før frosten (Cinema film)
Michael Noer Producer: Nordisk Film, Det Danske & DR Distribution: Nordisk Film & Paradiso
Elias - Das kleine Rettungsboot (Animationsfilm: Stimme) (Cinema film)
Simen Alsvik, Will Ashurst Producer: Animando Distribution: Polyband Medien
Eloise (Short film)
Johan Rosell Producer: Stockholms dramatiska högskola
Infektionen (Short film)
Patrik Eklund Producer: Salmonfox & Filmpool Nord Distribution: YLE
Astrid (Cinema film)
Pernille Fischer Christensen Producer: DCM Pictures, Nordisk Film Distribution: Universum Film
A Cure for Wellness (Cinema film)
Gore Verbinski Producer: Regency Enterprises, Studio Babelsberg Distribution: 20th Century Fox
De Röda Träden (Short film)
Pauli Janhunen Calderón, Adam Leijon Producer: Stillerska Filmgymnasiet Distribution: DEP Films
Tulen morsian (Cinema film)
Saara Cantell Producer: Götafilm Distribution: Nordisk Film
Heaven (Short film)
Josefine Kirkeskov Producer: Den Danske Filmskole Distribution: DR
Nylon (Short film)
Jeanette Nordahl Producer: Electric Parc
All the Beauty (Cinema film)
Aasne Vaa Greibrokk Producer: Motlys Distribution: Norsk Filmdistribusjon AS
The Paradise Suite (Cinema film)
Joost van Ginkel Producer: Bastide Films Distribution: September Film
Gentleman (Cinema film)
Mikael Marcimain Producer: B-Reel Films Distribution: Svensk Filmindustri
IRL (Cinema film)
Erik Leijonborg Producer: Eyeworks Distribution: SF Film
Callgirl (Cinema film)
Mikael Marcimain Producer: Garagefilm Distribution: TrustNordisk
Iris - Die abenteuerliche Reise ins Glück (Cinema film)
Ulrika Bengts Producer: Langfilm Productions Finland Distribution: Lighthouse Home Entertainment
A Place in the Sun (Cinema film)
Peter Flinth Producer: Yellowbird Distribution: Nordisk Film
Människor helt utan betydelse (Short film)
Gustaf Skarsgård Producer: St Paul Film
Room 304 (Cinema film)
Birgitte Stærmose Producer: AlphaVille Pictures Copenhagen Distribution: Level K
Ond tro (Cinema film)
Kristian Petri Producer: Eight Millimetres Distribution: Nordisk Film
Kärleksbarn (Short film)
Daniel Wirtberg Producer: Daemon Film Distribution: Film i Värmland
Original (Cinema film)
EN Directors: Producer: Film i Skåne Distribution: Nordisk Film
Verdammnis (Cinema film)
Daniel Alfredson Producer: Yellow Bird Distribution: NFP
Vergebung (Cinema film)
Daniel Alfredson Producer: Film i Väst Distribution: NFP
Nine-ball (Short film)
Nikolina Gillgren
Goda Råd (Short film)
Andreas Tibblin Producer: Drama Svecia Distribution: Svenska Filminstitutet
Mouth to Mouth (Cinema film)
Bjorn Runge Producer: Zoyd Produktion Distribution: Cinema Mondo
Three suns (Cinema film)
Richard Hobert Producer: GF Studios Film Distribution: Sonet Film
Daybreak (Cinema film)
Bjorn Runge Producer: Auto Image Distribution: Cinema Mondo
A breach in the wall (Cinema film)
Jimmy Carlsson Producer: Bjerking Produktion Distribution: Sonet Film
Misa Mi (Cinema film)
Linus Thorell Producer: FilmHaus Lagno Distribution: Svensk Filmindustri
Strong as a lion (Cinema film)
Manne Lindwall Producer: llusion Film Distribution: KinoScreen
Family Secrets (Cinema film)
Kjell-Ake Andersson Producer: Christiania Film Distribution: Svensk Filmindustri
As white as in snow (Cinema film)
Jan Troell Producer: Film i Skåne Distribution: Svensk Filmindustri
Stora & små mirakel (Short film)
Marcus Olsson Producer: Dramatiska Institutet
Breaking Out (Cinema film)
Daniel Lind Lagerlof Producer: Sonet Film Distribution: Sonet Film AB
Kärlek och hela alltihopa (Short film)
Kristina Humle

Television

Vinterviken 2021 (Feature film)
Alexis Almström Producer: Netflix TV Channel: Netflix
The Unlikely Murderer (Streaming series)
Charlotte Brändström, Simon Kaijser Producer: Netflix TV Channel: Netflix
Når støvet har lagt sig (6 Filme) (TV series)
Milad Alami, Iram Haq & Jeanette Nordahl Producer: DR TV Channel: DR
Before we die (18 Filme) (TV series)
durchgehende HR Simon Kaijser, Kristan Petri, Kristina Humle, Jonas Westbom Producer: B-Reel-Films, SVT, ZDF TV Channel: ZDF, SVT
Kalla Or (TV movie)
Pauli Janhunen Calderón Producer: DEP Films
Die Tage, an denen die Blumen blühen (Mini series)
Simon Kaijser Producer: SVT TV Channel: SVT
Dansa först (TV movie)
Rikard Svensson Producer: Golden Road & StoneGate TV Channel: TriArt, Level K
Fröken Frimans krig (6 Filme) (TV series)
Harald Hamrell Producer: SVT TV Channel: YLE
Jakten på tidskristallen (2 Filme) (TV series)
Tord Danielsson & Oskar Mellander Producer: Warner Bros. TV Channel: SVT
Fallet (6 Filme) (TV series)
Erik Hultkvist & Rikard Ulvshammar Producer: FLX, SVT Drama & Film i Väst TV Channel: SVT1, Netflix
Liberty (Mini series)
Asger Leth Producer: DR Drama TV Channel: DR1
Ditte & Louise (6 Filme) (TV series)
Niclas Bendixen Producer: DR Fiction TV Channel: DR TV
Unter anderen Umständen - Im freien Fall (TV series)
Judith Kennel Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Der Kommissar und das Kind (TV movie)
Andreas Senn Producer: Good Friends TV Channel: ZDF
Norskov (TV series)
Dunja Gry Jensen Producer: SF Studios TV Channel: TV2
Det mest förbjudna (Mini series)
Tova Magnusson Producer: Götafilm TV Channel: SVT
Der Kommissar und das Meer (3 Filme) (TV series)
Thomas Roth, Miguel Alexandre, Marcus Weiler Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Der Kommissar und das Meer - Woher wir kommen, wohin wir gehen (TV series)
Thomas Roth Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
100 Code (3 Filme) (TV series)
Robert Moresco Producer: Fabrik Entertainment TV Channel: Sky
Unter anderen Umständen - Das Versprechen (TV series)
Judith Kennel Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Lena Fauch - Du sollst nicht töten (TV series)
Martin Weinhart Producer: Hager Moss TV Channel: ZDF
Der Kommissar und das Meer - Wilde Nächte (TV series)
Miguel Alexandre Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Solsidan (5 Filme) (TV series)
Felix Herngren, Jacob Seth Fransson etc. Producer: FLX Comedy AB TV Channel: TV4
Gentlemen & Gangsters (Mini series)
Mikael Marcimain Producer: B-Reel Feature Films TV Channel: SVT
Cayuco (TV movie)
Görel Crona Producer: Filmkreatörerna Prah och Björk
Ein Fall für Annika Bengtzon: Kalter Süden (TV series)
Peter Flinth Producer: Yellow Bird Films TV Channel: TV4, ARD
Tatort - Borowski und der coole Hund (TV movie)
Christian Alvart Producer: Nordfilm TV Channel: ARD
Kommissar Winter (TR, 8 Filme) (TV series)
Trygve Allister Diesen Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
Die Brücke - Transit in den Tod (7 Filme) (TV series)
Charlotte Sieling, Lisa Siwe, Henrik Georgsson Producer: Filmlance TV Channel: SVT
Kennedys Hirn (TV movie)
Urs Egger Producer: ARD Degeto Film TV Channel: ARD
Verdict Revised - Unschuldig verurteilt (TV series)
Johann Zollitsch Producer: Filmlance International AB TV Channel: TV4
Millenium (Mini series)
Daniel Alfredson Producer: Yellowbird TV Channel: SVT, ZDF
Der Kommissar und das Meer- Der sterbende Dandy (TV series)
Marcus Weiler Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Småvilt (Short film)
Jens Östberg Producer: Garagefilm International TV Channel: STV
Häxdansen (6 Filme) (TV series)
Magnus Rösman Producer: Nordisk Film TV Channel: SVT
Selma (TV movie)
Erik Leijonborg Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
Tusenbröder (7 Filme) (TV series)
Lars Lundström Producer: Sveriges Television TV Channel: SVT
Isprinsessan (TV movie)
Jonas Grimås Producer: Sveriges Television TV Channel: SVT
Brothers: The Return (TV movie)
Erik Leijonborg Producer: Nordisk Film TV Channel: SVT
Good Morning Children (Mini series)
Jens Johnson Producer: Bob Film TV Channel: SVT
The Befallen (9 Filme) (TV series)
Måns Mårlind, Björn Stein, Dean Tomkins Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
En kärleksaffär (TV movie)
Jörgen Bergmark Producer: BOB Film Sweden AB
Bella bland kryddor och kriminella (TV series)
Mikael Ekman Producer: Sveriges Television TV Channel: STV
Det Brinner (Mini series)
Mikael Marcimain Producer: Jarowskij/SVT Drama TV Channel: SVT
Kommissar Beck - Annonsmannen (TV series)
Daniel Lind Lagerlof Producer: Filmlance TV Channel: Video Film Express
The Wide Net (Mini series)
Martin Asphaug Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
Herr von Hancken (Mini series)
Rumle Hamrich Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
The Confession (Mini series)
Daniel Lind Lagerlof, Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
Brott§våg (TV series)
Erik Leijonborg Producer: Jarowskij AB
När karusellerna sover (12 Filme) (TV series)
Arne Lifmark Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
Anna Holt - Polis (2 Filme) (TV series)
Alexander Moberg Producer: SVT Drama TV Channel: SVT
Skilda världar (TV series)
Ulf Hansson Producer: Grundy Productions AB TV Channel: TV4
Rena rama Rolf (TV series)
Håkan Wennberg Producer: MTV Produktion

Theatre

Ellbogen
Selen Kara Theatre: Nationaltheater Mannheim
Kirschgarten (Tschechow)
Eirik Stubo Theatre: Stockholm City Theatre
Onkel Wanja
Eirik Stubo Theatre: Stockholm City Theatre
Peer Gynt
Katrine Wiedemann Theatre: Stockholm City Theatre
Stillheten
Eirik Stubo Theatre: Stockholm City Theatre
Night Rider
Bjorn Runge Theatre: Göteborgs Stadsteater
Hedda Gabler
Alexander Mork-Eidem Theatre: Stockholm City Theatre
Drei Schwestern
Alexander Mork-Eidem Theatre: Stockholm City Theatre
Juloratoriet
Christian Tomne Theatre: Stockholm City Theatre
Terminal 3.7.
Lars Noren Theatre: Riksteatern
Baal
Peter Luckhaus Theatre: Royal Dramatic Theatre
Kameraden
Hilda Hellwig Theatre: Royal Dramatic Theatre
Krig
Johan Wahlstrom Theatre: Theater Galeasen
Popcorn
Richard Turpin Theatre: Royal Dramatic Theatre
Se dig om I vrede
Christian Tomner Theatre: Royal Dramatic Theatre
Blodiga Parlamentet
Stein Winge Theatre: Royal Dramatic Theatre
Ett Lysande Elände
Staffan Gothe Theatre: Royal Dramatic Theatre