Manuel Rubey

Manuel Rubey Vita as

Above the Line GmbH
Lutz Schmökel
+49 89 599 0840
mail@abovetheline.deview

Information

Year of birth
1979
Place of birth
Wien
Size (in cm)
178
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Place of residence
Wien
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Viennese (Native dialect)
Austrian
Sport
Inline skating, Badminton, Tennis, Snowboard, Table tennis, Basketball, Soccer
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2002
Schauspielschule Krauss GesmbH

Other Education & Training

Studium Philosophie und Politikwissenschaften
Schauspielschule Krauss, Wien (Lee Strassberg, New York)

Awards

TATORT - DER MANN DER LÜGT Deutsche Akademie für Fernsehen - Nominierung - Schauspieler Hauptrolle
GRUBER GEHT Österreichischer Filmpreis - Nominierung Männliche Hauptrolle
TRIEST Österreichischer Kabarettpreis
Amadeus Award mit "Mondscheiner"
FALCO - VERDAMMT WIR LEBEN NOCH Undine Award - Nachwuchsschauspieler

Film

WAREN EINMAL REVOLUZZER!
Johanna Moder Producer: FreibeuterFilm
LEBERKÄSJUNKIE
Ed Herzog Producer: Constantin Film Distribution: Constantin Film
HIGH SOCIETY
Anika Decker Producer: Hellilnger / Doll Filmproduktion Distribution: Warner Bros. Entertainment
WAS HAT UNS BLOß SO RUINIERT
Marie Kreutzer Producer: Novotny & Novotny Filmproduktion Distribution: Movienet Film
KATER
Händl Klaus Producer: coop99 filmproduktion Distribution: Thimfilm
GRUBER GEHT
Marie Kreutzer Producer: Allegro Film Distribution: Thimfilm
HIGH PERFORMANCE
Johanna Moder Producer: FreibeuterFilm Distribution: Thimfilm
ZWEISITZRAKETE
Hans Hofer Producer: DOR FILM Distribution: Luna Film
DIE WERKSTÜRMER
Andreas Schmied Producer: Novotny & Novotny Filmproduktion Distribution: Thimfilm
ECHTE WIENER 2 - DIE DEPPAT´N UND DIE GSPRITZ´N
Barbara Gräftner Producer: Bonus Film Filmproduktion Distribution: Thimfilm
BRAND - EINE TOTENGESCHICHTE
Thomas Roth Producer: Lotus-Film Distribution: Thimfilm
WIE MAN LEBEN SOLL
David Schalko Producer: DOR FILM Distribution: Luna Film
PARADEISINA
Hans Hofer Producer: Filmakademie Wien Kurzfilm
TAG UND NACHT
Sabine Derflinger Producer: Mobilefilm Distribution: Thimfilm
JUD SÜSS - FILM OHNE GEWISSEN
Oskar Röhler Producer: Novotny & Novotny Filmproduktion Distribution: Concorde Filmverleih
BLUTSFREUNDSCHAFT
Peter Kern Producer: Novotny & Novotny Filmproduktion Distribution: EastWest Filmdistribution
ECHTE WIENER
Kurt Ockermüller Producer: Bonus Film Filmproduktion Distribution: Filmladen Filmverleih
FALCO - VERDAMMT WIR LEBEN NOCH
Thomas Roth Producer: MR Film Distribution: Constantin Film
JUMP! THE PHILLIP HALSMAN STORY
Joshua Sinclair Producer: LWB Media Filmmanagement

Television

LOUIS VAN BEETHOVEN
Niki Stein Producer: EIKON Media TV Channel: WDR/Degeto
MENSCH, ANNIE!
Martin Enlen Producer: Bavaria Fiction TV Channel: ZDF
DENNSTEIN & SCHWARZ
Michael Rowitz Producer: FILM27 Multimedia Produktion TV Channel: ORF/Degeto
MARIE BRAND UND DIE LIEBE ZU VIERT
Judith Kennel Producer: Warner Bros. International Television Production Deutschland TV Channel: ZDF
DRACHENJUNGFRAU - DAS DUNKLE PARADIES
Catalina Molina Producer: Epo-Film TV Channel: ORF
IRGENDWAS BLEIBT IMMER
Thomas Kronthaler Producer: Die Film TV Channel: ZDF
UNTER ANDEREN UMSTÄNDEN
Judith Kennel Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
WILSBERG - MINUS 196 GRAD
Martin Enlen Producer: Warner Bros. International Television Production Deutschland TV Channel: ZDF
THE TEAM - STAFFEL 2
Kaspar Gaardsøe und Jannik Johansen Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion, Superfilm Filmproduktion TV Channel: DR/ORF/ZDF
TATORT - DER MANN DER LÜGT
Martin Eigler Producer: SWR TV Channel: SWR Grimme Preis - Nominierung Wettbewerb Fiktion (2019)
TREIBJAGD IM DORF
Peter Keglevic Producer: Film27 Multimedia Produktion TV Channel: ORF/ZDF
IM KNAST - STAFFEL 2
Daniel Siegel, Torsten Wacker Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ZDFneo
SEIT DU DA BIST
Michael Hofmann Producer: Epo-Film TV Channel: BR/Arte
DRACHENJUNGFRAU
Catalina Molina Producer: Epo-Film TV Channel: ORF
ALTES GELD
David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktion TV Channel: ORF
AUS DER HAUT
Stefan Schaller Producer: UFA Fiction TV Channel: MDR/ORF
IM KNAST
Daniel Siegel, Torsten Wacker Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ZDFneo
BORGIA III
Christoph Schrewe Producer: Atlantique Productions TV Channel: ZDF/ORF/Canal+
DIE FREMDE UND DAS DORF
Peter Keglevic Producer: FILM27 Multimedia Produktion TV Channel: ORF/ZDF
BÖSTERREICH
Sebastian Brauneis Producer: Superfilm Filmproduktion TV Channel: ORF
MEINE TOCHTER, IHR FREUND UND ICH
Walter Weber Producer: MR Film TV Channel: ORF/ZDF
BORGIA II
Christoph Schrewe Producer: Atlantique Productions TV Channel: ZDF/ORF/Canal+
BORGIA
Oliver Hirschbiegel, Metin Hüseyin, Dearbhla Walsh, Christoph Schrewe Producer: Atlantique Productions TV Channel: ZDF/ORF/Canal+
BRAUNSCHLAG
David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktion TV Channel: ORF 8 x 45 Min.
DER WETTBEWERB
Michael Riebl Producer: Allegro Film TV Channel: ORF
HUBERT & STALLER
Oliver Mielke Producer: Entertainment Factory TV Channel: BR
FAUNER CONSULTING
Georg Weissgram Producer: Rubey & Weissgram Produktion Webserie
STRALSUND - ICH HASSE GLÜCK
Martin Eigler Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
AUFSCHNEIDER
David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktion TV Channel: ORF
DIE SPÄTZÜNDER
Wolfgang Murnberger Producer: DOR FILM TV Channel: ORF/SWR
TATORT - KINDERWUNSCH
Walter Bannert Producer: Allegro Film TV Channel: ORF
TATORT - EXITUS
Thomas Roth Producer: Cult Film TV Channel: ORF

Theatre

GOTT & SÖHNE
Alfred Dorfer Kabarettprogramm/Tournee
TRIEST
Andi Peichl Kaberettprogramm/Tournee
DER WEG INS FREIE
Maria Happel Theatre: Festspiele Reichenau
DIE RIESEN VOM BERGE
Alexander Kubelka Theatre: Landestheater Vorarlberg
CYRANO DE BERGERAC
Bettina Hering Theatre: Theatersommer Haag
KÖNIG LEAR
Alexander Kubelka Theatre: Stadttheater Klagenfurt
DAS BECKWERK
Klaus Beck Nielsen Theatre: Wiener Festwochen
REQUIEM FÜR PICCOLETTO
Alexander Kubelka Theatre: Museumsquartier Wien
IPHIGENIE
Margit Mezgolich Theatre: Landestheater Linz
FEUERGESICHT
Heidelinde Leutgöb Theatre: Landestheater Linz
DAS KINDERHEIM NR. 6
Merlee Karusoo Theatre: Wiener Festwochen
KUNST
Johannes Seilern Theatre: Theater im Wohnzimmer
EIN SOMMERNACHTSTRAUM
Andrea Janouschek Theatre: Festspiele Rosenburg
NORWAY. TODAY
Ludwig Wüst Theatre: Waldviertler Hoftheater
DER HIMMEL MEIN LIEB', MEINE STERBENDE BEUTE
Barbara Neureiter Theatre: Rabenhof Wien
DER BÜRGER ALS EDELMANN
Gerhard Ernst Theatre: Schlossspiele Kobersdorf
ROBERTO ZUCCO
Klaus Michael Grüber Theatre: Burgtheater Wien

Other

Sänger und Texter der Band "Mondscheiner"