Marc Zwinz

Marc Zwinz

MERTEN + TATSCH
Delia Merten
+49 30 553 2436
mail@merten-tatsch.de

Information

Acting age
34 - 46 years
Year of birth
1974 (46 years)
Place of birth
Lübeck
Height (cm)
197
Weight (in kg)
136
Eye color
gray green
Hair color
Brown
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
stocky / chubby
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Bairisch
Hessian
Norden (Native dialect)
Berlin German
Instruments
Piano: basic
Accordion: basic
Recorder: basic
Dance
Argentine tango: basic
Profession
Actor
Pitch
Bass
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2001
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Film

Offline - Das Leben ist kein Bonuslevel (Cinema film)
Heimdall (SR) Florian Schnell Producer: Rat Pack Filmproduktion GmbH SouthWest [de]
Paradies schlechte Laune (Bewerbungsfilm) (Short film)
Frank Richter (LR) Matis Burkhardt Producer: Matis Burkhardt Produktion
Stromberg - Der Film (Cinema film)
Herr Bröker (SR) Arne Feldhusen Producer: Brainpool TV GmbH
Big Business - Außer Spesen nichts gewesen (Cinema film)
SWAT Officer (SR) Ken Scott Producer: Vierundzwanzigste Babelsberg Film GmbH [de]
Der fremde Fotograf und die Einsamkeit (Short film)
Thierry (LR) diverse Producer: HfbK Hochschule für bildende Künste Hamburg [de]
Bastard (Cinema film)
Streifenpolizist Schlüter (SR) Carsten Unger Producer: Gifted Films [de]
Sohnemänner (Cinema film)
Uwe Barnsen (LR) Ingo Haeb Producer: Home Run Pictures GmbH [de]
Wenn zwei sich streiten (Short film)
Diner-Besitzer (SR) Jannek Petri Producer: Produkt42
Ready Made (Short film)
Nachtwächter (SR) Johannes Leistner Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
66/67 - Fairplay war gestern (Cinema film)
Zwinso (SR) diverse Producer: Frisbeefilms GmbH & Co. KG [de]
Die Schimmelreiter (Cinema film)
Kuddel (SR) Lars Jessen Producer: Neue Mira Filmproduktion GmbH [de]
So glücklich war ich noch nie (Cinema film)
Bewährungshelfer Schuhmacher (SR) Alexander Adolph Producer: Eikon Media GmbH [de] Distribution: arte, ZDF [de]
Die Helden aus der Nachbarschaft (Cinema film)
Attila Müller (LR) Jovan Arsenic Producer: Heldenfilm [de]
Jana was here (Short film)
Dieter (LR) Oliver Kienle Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Zwischen heute und morgen (Cinema film)
Hotelsicherheit (SR) Fred Breinersdorfer Producer: Nostro Film GmbH [de]
Underdogs (Cinema film)
Shell (SR) Jan Hinrik Drevs Producer: Wüste Film GmbH Distribution: NDR [de]
Doppelmord (Short film)
Tom (SR) Dana Linkiewicz Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Today is my day (Short film)
Abteilungsleiter (SR) Lenn Kudrjawizki Producer: Legrain Productions GmbH [de]
Neandertal (Cinema film)
Bertram (SR) Ingo Haeb Producer: Rommel Film [de]
Lucy (Cinema film)
H.D.Käufer (SR) Henner Winckler Producer: Schramm Film, Koerner & Weber GbR [de]
Wo der Pfeffer wächst (Short film)
Norbert (LR) Hella Wenders Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Knallhart (Cinema film)
Strippe (SR) Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion GmbH [de]
Sie haben Knut (Cinema film)
Jens (SR) Stefan Krohmer Producer: Home Run Pictures GmbH [de]
Detroit (Cinema film)
Michi (SR) diverse Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)

Television

Großstadtrevier (TV series)
Krabbe (LR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Hannes Krabbe (LR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Hannes Krabbe (LR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Tatort - Borowski und das Land zwischen den Meeren (TV movie (series))
Iversen (SR) Sven Bohse Producer: Nordfilm Kiel GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Der letzte Cowboy (TV series)
Herr Beele (LR) Lars Jessen Producer: Molina Film TV Channel: WDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Hannes Krabbe (LR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Im Namen meines Sohnes (TV movie)
Ralph Maeck (LR) Damir Lukacevic Producer: Jumping Horse Film [de] TV Channel: ZDF [de]
Weissensee (TV series)
Walter Hühne (SR) Friedemann Fromm Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
In Your Dreams - Sommer deines Lebens (TV series)
Georg Happoldt (LR) Ralph Strasser Producer: TV Plus GmbH TV Channel: NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Johannes (LR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Tatort - Im Schmerz geboren (TV movie (series))
Werner (SR) Florian Schwarz Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] TV Channel: ARD [de], HR [de]
Küstenwache (TV series)
Lotse Michelsen (SR) diverse Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Großstadtrevier (TV series)
Johannes (LR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Krabbe (LR) Till Franzen Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Mord mit Aussicht (TV series)
Imker Petri (SR) diverse Producer: Pro TV Produktion GmbH TV Channel: ARD [de]
Weissensee (TV series)
Kumpel (SR) Friedemann Fromm Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Krabbe (LR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Mandy will ans Meer (TV movie)
Norbert Jung (SR) Tim Trageser Producer: ITV Studios Germany GmbH (formerly Granada Produktion) TV Channel: ZDF [de]
Marie Brand und der Sündenfall (TV movie (series))
Schröder (SR) Marcus Weiler Producer: Eyeworks Germany GmbH | Fiction & Film (Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH) [de] TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Der letzte Patient (TV movie (series))
Wenz (SR) Friedemann Fromm Producer: Cinecentrum Hannover Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Krabbe (LR) Jan Ruzicka Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Der Duft von Holunder (TV movie)
Torte (SR) Petra K. Wagner Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: Degeto [de]
Großstadtrevier (TV series)
Johannes (LR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Der Dicke (TV series)
Rainer Pätsch (SR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de], WDR [de]
Dutschke (TV movie)
Günther (SR) Stefan Krohmer Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Frauen wollen mehr (TV movie)
Mario Lammert (SR) Thomas Nennstiel Producer: Janus Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
SOKO Wismar (TV series)
Jonas Lindert (SR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Erntedank. Ein Allgäukrimi (TV movie)
Jakob Urban (SR) Rainer Kaufmann Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: BR [de]
Siebenstein (TV series)
Kapitän Sörensen (SR) diverse Producer: Studio.TV.Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Borowski und die einsamen Herzen (TV movie (series))
Ralf (SR) Lars Jessen Producer: Studio Hamburg Produktion Kiel GmbH TV Channel: NDR [de]
Großstadtrevier (TV series)
Carl Schnitzler (SR) Jan Ruzicka Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Niete zieht Hauptgewinn (TV movie)
Hans (SR) Helmut Metzger Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Augenzeugin (TV movie)
Manni Kaulitz (SR) Marcus O. Rosenmüller Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Das Wunder von Berlin (TV movie)
Sani (SR) Roland Suso Richter Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Gieringer (SR) diverse Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
R.I.S. - Die Sprache der Toten (TV series)
Jochen Pfitzer (SR) diverse Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
GSG 9 - Die Elite Einheit (TV series)
Markus Stein (SR) Hans Günther Bücking Producer: Typhoon AG [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Kleine Lichter (TV movie)
Jakob (LR) David Wnendt Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de] TV Channel: arte
Der Butler und die Prinzessin (TV movie)
Lortimer von Knesewitz (SR) Sibylle Tafel Producer: RheinFilm. TV- und Medien- Produktionsgesellschaft mbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
SOKO Wismar (TV series)
Sobotzki (SR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Edel & Starck (TV series)
Fidi (SR) diverse Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Familienkreise (TV movie)
Axel (SR) Stefan Krohmer Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de], BR [de]

Theatre

Vom Limmatplatz zum Xenix
Tom Simon Jacquemet Theatre: 400 ASA i.A. Gessnerallee Zürich
Vom Vergnügen am Verschwinden
Verschiedene Monika Neun Theatre: Kaserne Basel
Charlotte sagt Fliegen (UA)
Boris Tatjana Miischke Theatre: Studio des Nationaltheater Mannheim
Minna von Barnhelm
Just Christoph Roos Theatre: Nationaltheater Mannheim
Das kalte Herz
Holländer-Michel Stephanie Moor Theatre: Nationaltheater Mannheim
Rose, Regen, Schwert und Wunde
Demetrius Harald Fuhrmann Theatre: Pfalztour i.A. Nationaltheater Mannheim
Vorher Nachher
Mann im Bild Harald Fuhrmann Theatre: Studio des Nationaltheater Mannheim
Hamletmaschine
Hamlet Stefan Grieshaber Theatre: Casino des Nationaltheater Mannheim
Die Räuber
Ratzmann K.D. Schmidt Theatre: Nationaltheater Mannheim
Der Jude von Malta
Don Mateo Marlon Metzen Theatre: Nationaltheater Mannheim
Shockheaded Peter
Der Archivar Dorothea Schröder Theatre: Nationaltheater Mannheim
Die Kannibalen
Onkel Harald Fuhrmann Theatre: Berliner Arbeiter Theater
Peepshow
Alfons Sandrine Hutinet Theatre: Berliner Arbeiter Theater
Gerettet
Barry Graszina Kania Theatre: Maxim-Gorki-Theater Berlin
Wolokolamsker Chaussee III
Junger Soldat Enrico Stolzenburg Theatre: Berliner Arbeiter Theater
Archeologia
Der Freund Harald Fuhrmann Theatre: Theater Lübeck
Krieg
Stammheimer Harald Fuhrmann Theatre: Theater Lübeck

Audio

Falko Senf (Speaker)
Producer: Echte Geschichten von Falschen Leuten Hörspiel-Serie