Marina Weis

Marina Weis

Main agency
Ina Karcher
+49 30 814 92474
contact@agentur-eberstein.com
open in Castupload

Information

Acting age
40 - 53 years
Year of birth
1969 (53 years)
Height (cm)
168
Weight (in kg)
57
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Housing options
Moscow, Hamburg, Almería, Vienna, Baden-Baden, Basel, Cologne, Tbilisi, London, Łódź, Düsseldorf, Offenburg, Hanover
Nationality
German
Languages
German(native-language)Russian(native-language)English
Dialects
Alemannic (alemannisch)
Sport
AerobicsBadmintonHorse ridingPilatesSwimTable tennisYoga
Dance
Contemporary dance
Profession
Actor
Pitch
Soprano

Vita entries

Primary professional training

1991
Moscow Art Theatre School

Other Education & Training

Stanislawski- Theaterakademie des Moskauer Künstlertheaters A.P. Tschechow
Midsummer in Oxford Program at Balliol College ( The British American Drama Ac.)

Film

Nuremberg (Cinema film)
Supporting role Nikolay Lebedev Producer: K International [cz]
Blutsauger (Cinema film)
Supporting role Julian Radlmaier Producer: Faktura Film GmbH
Nartai (Feature film)
Nachbarin diverse Producer: Faktura Film GmbH
Papa Bär (Short film)
Olga (SR) Michal Ostatkiewicz Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Die Unsichtbaren - Wir wollen leben (Cinema film)
Frau Winkler (SR) Claus Räfle Producer: Cine Plus Filmproduktion GmbH [de]
Der Unsichtbare Film (Feature film)
Marina (LR) Anton Gonopolski Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Selbstkritik eines bürgerlichen Hundes (Cinema film)
Marina (SR) Julian Radlmaier Producer: Faktura Film GmbH
Zwischensaison (Short film)
Polnische LKW Fahrerin (SR) Ralph Bridle Producer: Ralph Bridle Produktion
Kinder des Bundestages (Short film)
Regisseurin (LR) Anton Gonopolski Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Silbersau (Short film)
Frau Kraus (SR) Moritz Krämer Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Absolution (Feature film)
Olga (LR) Werner Schumann Producer: Time On Earth Production GbR
28 1/2 (Feature film)
Marina (LR) Anton Gonopolski Producer: GUDD FILM production
Mindestens bis zum Ende der Straße (Short film)
Melanie (SR) Sabine Bernardi Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Na Sdorowje! Babuschka! (Short film)
Tatjana (LR) Viktoria Gurtovaj Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH
Puppe, Icke & der Dicke (Cinema film)
Engel Felix Stienz Producer: One Two Films
Schub (Short film)
Marina (LR) Moritz Krämer Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Hinterhof (Short film)
Clarissa (LR) Ana-Felicia Scutelnicu Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Die Spielerin (Short film)
Mutter (SR) Ana-Felicia Scutelnicu Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Shooting (Short film)
Angele (SR) Anton Gonopolski Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Die Kinder der Flucht (Documentary series)
Russische Ärztin (SR) Hans-Christoph Blumenberg Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: ZDF [de]
Das Haus der Schlafenden Schönen (Cinema film)
Dienstmädchen Vadim Glowna Producer: Inner Circle Pictures GmbH [de]
Autobahn (Short film)
Ludmila (LR) Bartosz Werner Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Die Bourne Verschwörung (Cinema film)
Mrs. Neski (SR) Paul Greengrass Producer: Fromage Films LLC [us]
Mondlandung (Feature film)
Lehrerin (SR) Till Endemann Producer: Vmax Media Filmproduktion GmbH [de]
Last Minute (Cinema film)
n.n. Marina Caba Rall Producer: B&T Film GmbH [de]
Erste Ehe (Cinema film)
Frau van der Brack (SR) Isabelle Stever Producer: Filmkombinat Nordost GmbH & Co. KG [de]
England! (Cinema film)
n.n. (SR) Achim von Borries Producer: Tossell Pictures

Television

Nord bei Nordwest - Natalja (aka Der Meisterdieb) (TV movie (series))
Anna-Lena Kurkowa (LR) Felix Herzogenrath Producer: Triple Pictures GmbH Station: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
Usedom-Krimi - Am Ende einer Reise (TV movie (series))
Ewa Szumanska (SR) Grzegorz Muskala Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH Station: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
Wir (TV series)
Frau Kwiatkowski (SR) Kerstin Polte Producer: Studio Zentral Station: ZDFneo [de]
Betonrausch (TV movie)
Frau Liebholz (SR) Cüneyt Kaya Producer: UFA Fiction Station: Netflix
Großstadtrevier (TV series)
Jelena Pawlowa (LR) Andrea Katzenberger Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ARD [de], NDR [de]
Tage des letzten Schnees (TV movie)
Mutter von Lisa (SR) Lars-Gunnar Lotz Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Bad Banks (TV series)
Dr. Heiss (SR) Christian Zübert Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: arte, ZDF [de]
The Saboteur 3 - Krim (TV series)
Frau Altmann Dmitri Iosifov Producer: Divera Film [ru] Station: Channel 1 [ru]
The Romanoffs (TV series)
Frau Fedunova (SR) Matthew Weiner Producer: Picrow [us] Station: Amazon Prime Video
Sense8 (TV series)
Tante Elke (SR) Lana Wachowski Producer: Unpronounceable Productions [us] Station: Netflix
Stralsund - Kein Weg zurück (TV movie (series))
Gerichtsmedizienerin (SR) Florian Froschmayer Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Sense8 (TV series)
Aunt Elke (SR) Lana Wachowski Producer: Georgeville Films [us] Station: Netflix
Wunschkinder (TV movie)
Ludmila Petrovna (SR) Emily Atef Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: ARD [de], Degeto [de], WDR [de]
Der Kriminalist (TV series)
Irina Friedland (LR) Christian Görlitz Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ZDF [de]
Sense8 (TV series)
Aunt Elke (SR) Tom Tykwer Producer: Georgeville Films [us] Station: Netflix
In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte (TV series)
Antonia Winkler (LR) diverse Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Verbotene Liebe (TV series)
Ärztin (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: ARD [de]
Letzte Spur Berlin (TV series)
Raluka (LR) Peter Stauch Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
Lotta & die großen Erwartungen (TV movie (series))
Nadjeschda (SR) Edzard Onneken Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
Milchgeld. Ein Kluftingerkrimi (TV movie (series))
Maja (SR) Rainer Kaufmann Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ARD [de], BR [de], Degeto [de]
Rote Rosen (TV series)
Oksana Balodis (SR) diverse Producer: Studio Hamburg Serienwerft GmbH Station: ARD [de]
Rosa Roth - Trauma (TV movie (series))
Eleonore Hagenbrecht (SR) Carlo Rola Producer: MOOVIE GmbH Station: ZDF [de]
Lotta & die alten Eisen (TV movie (series))
Schwester Nadejda (SR) Edzard Onneken Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
Siehst du mich? (TV movie)
Die Verkäuferin Kathrin 'Katinka' Feistl Producer: Kordes & Kordes Film GmbH [de] Station: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Ingrid Dahlmann (LR) Wolfgang Frank Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Das Kanzleramt (TV series)
Übersetzerin (SR) diverse Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: ZDF [de]
Tatort - Mörderspiele (TV movie (series))
Olga Buykova (SR) Stephan Meyer Producer: filmpool fiction GmbH Station: WDR [de]
Herzschlag - Das Ärzteteam Nord (TV series)
Luzia (SR) diverse Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: ZDF [de]
Der Clown (TV series)
n.n. (SR) diverse Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] Station: RTL [de]

Theater

Humbold. Was die Welt im innersten zusammenhält
Marie Elisabet von Humbolt, Karolina Jenisch Monika Gossmann Theater: Gastspiel; Omsk, Moskau, Berlin, Bayreuth
Vincent will meer
Dr. Rose Ralph Bridle Theater: Hamburger Kammerspiele
Hundeleben
diverse Alexander Schulz Theater: diverse
PICASSOS FRAUEN-eien fiktive Pressekonferens
Olga Koklova Barbara Geiger Theater: National Galerie Berlin, Museum Ludwig Köln, u.s.w
Zum schönen Feierabend
Veronika Annette Reber Theater: Maxim Gorki Theater
Das weite Land
diverse Volker Hesse Theater: Maxim Gorki Theater
Königsberg
Strassenmädchen Andrei Nekrasov Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg Platz
Revisor
Maria Antonovna Istvan Bödy Theater: Badisches Staatstheater Karlsruhe
Mühlen des Gesetzes
vergessen H.Rühle Theater: Badisches Staatstheater Karlsruhe