Markus Andreas Klauk

Markus Andreas Klauk Vita as

Agentur Thomas Wernicke
Thomas Wernicke
+49 221 737 151
agentur@thomas-wernicke.euview

Information

Acting age
37 - 47 years
Year of birth
1973 (45 years)
Place of birth
Prüm (Eifel)
Size (in cm)
183
Weight (in kg)
77
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Köln
Cities I could work in
Berlin, Frankfurt am Main, Hamburg, München, Stuttgart
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Dialects
Hessian
Rheinisch (Native dialect)
Saxon
Berlin German
Instruments
Guitar
Sport
Alpine skiing, Fencing (sports), Free Climbing, Horse riding, Judo, Diving (bottle)
Dance
Modern Dance
Profession
Actor
Pitch
Bass
Driver's license classes
Car class (B, BE), Special class (T, L), Truck class (C, CE, C1, C1E)

Vita entries

Other Education & Training

Work-Out II Schauspiel bei Christian Gillman, ifs Köln

Work-Out I Schauspiel bei Mark Zak, ifs Köln

Private Schauspielschule Köln

Method-Acting Workshop, Peter Mustafa Daniels

Awards

AICP Award | Nominierung First Steps Award | "AP - The Revolution"

Best international Short Movie | Nominierung | Sundance Film Festival | "Playtime"

Silver Level Award | California Film Awards | "The Actor" (Deutsch: Zweiakter)

Best Short Film Award | Golden Door International Film Festival New Jersey | "The Actor" (Deutsch: Zweiakter)

Best Supporting Actor | Nominierung | Los Angeles Cinema Festival of Hollywood | "The Actor" (Deutsch: Zweiakter)

Official Selection | Cannes Film Festival | Short Film Corner | "The Actor" (Deutsch: Zweiakter)

Prädikat besonders wertvoll | FBW Deutsche Film- und Medienbewertung | "Zweiakter"

Offizieller Beitrag | 58. Berlinale | "Die Dinge zwischen uns"

Publikumspreis: Deutscher Kinofilm des Jahres l Deutscher Filmpreis l Bayrischer Filmpreis l "Das Experiment"

Film

AP - The Revolution (Short film)

Jean Valjean (LR) Nico Kreis Producer: Milchstraße Filmproduktion

In Uns das Universum (Short film)

Dr. Miller Lisa Krane Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln

EXTINCTION - Prologue (Short film)

Post-apocalyptic Survivor, Der Wanderer (LR) Christian Quitschke Producer: Avenir Filmproduktion

Collide (Cinema film)

Talaz (SR) Eran Creevy Producer: 42Film GmbH, Automatik Entertainment, Silver Pictu Distribution: Cinema

Antlitz des Bösen (Short film)

Polizist (SR) Jasmin Lord/Marco Riedl Producer: Joker Production GmbH

Die Kleinen und die Bösen (Cinema film)

Junkie (SR) Markus Sehr Producer: Coin Film

Der letzte Mentsch (Cinema film)

Rabbi Premiak (SR) Pierre-Henry Salfati Producer: Elsani Film

Über das Verlieben (Short film)

ER (LR) Jasmin Khatami Producer: Kunsthochschule für Medien, KHM Köln

Playtime (Short film)

Der Typ (LR) Lucas Mireles Producer: Internationale Filmschule Köln, UCLA

Eine Insel Namens Udo (Cinema film)

Tour-de-France-Mann (SR) Markus Sehr Producer: Hupe Film, Little Shark Entertainment Distribution: X-Film Verleih

Im Alter von Ellen (Cinema film)

Peter (SR) Pia Marais Producer: Pandora Filmproduktion

Der Professor und mein Hund (Short film)

Student (LR) Visar Morina Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln

Ein Fall für KBBG (Short film)

Messer Manni (SR) Daniel Rakete Siegel Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH

Die Dinge zwischen uns (Cinema film)

Groom (SR) Iris Janssen Producer: Made in Germany Filmprod.

Reset (Cinema film)

Der Checker (LR) Bülent Aktas, Marcel Aniol Producer: a2 Film

My little boy (Short film)

SS-Offizier (SR) Martin vom Schemm

Der Unbekannte (Short film)

Der Unbekannte (LR) Daniel Siegel

Beside the Party (Short film)

Philipp (LR) Dana Linkiewicz

Gott will es! (Short film)

Dottore (SR) Markus Sehr Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH

Hotel Eclipse (Short film)

Peer (SR) Nancy MacGranaky-Quaye Producer: ifs Internationale Filmschule Köln GmbH

Hostelsuckers (Cinema film)

Plastic Surgeon (SR) Marc Schaumburg Producer: Troubled 4 Films

Versus W´man (Short film)

Administrator (SR) Ulrich Fleischer

Rabenstein (Short film)

Autist Thomas Schlagkamp

Rewind (Short film)

Der Typ (LR) Ronny Schalk Producer: Filmakademie Baden-Württemberg

Ingwer und Petersilie (Short film)

Konrad (SR) Li Schiffer

FINN (Short film)

Finn (LR) Nico Zingelmann Producer: Filmakademie Baden-Württemberg

Backstage (Short film)

Tim (LR) Christian Grosse

Anfang und Ende (Short film)

Peter (LR) Dino Wunderlich

Der Nächste (Short film)

Typ (LR) Thomas Schlagkamp

Besser spät als Nie (Short film)

Paul (SR) Wolfram Metzig

Das Experiment (Cinema film)

Guard Stock (SR) Oliver Hirschbiegel Producer: Senator Film

Hart (Short film)

Frank Hart (LR) Ulrich Fleischer Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln

Television

Mordshunger: Wie ein Ei dem anderen (TV movie)

Caterer (SR) Josh Broecker Producer: Network Movie TV Channel: ZDF

Einstein: Fallout (TV series)

Breyer (SR) Oliver Dommenget Producer: Zeitsprung Pictures TV Channel: Sat.1

Hubert ohne Staller: Eine smarte Dame (TV series)

Dr. Jochen Seidl (LR) Anna-Katharina Maier Producer: Entertainment Factory TV Channel: ARD

Unter uns (TV series)

Pascal Bremer (SR) Katrin Schmidt, u.a. Producer: UFA Serial Drama TV Channel: RTL

SOKO Köln: Schutzlos (TV series)

Volkmar König (LR) Christoph Heininger Producer: Network Movie TV Channel: ZDF

Heldt: Carlo (TV series)

Dealer (SR) Sascha Thiel Producer: Sony Pictures TV Channel: ZDF

Held: Auf Sendung (TV series)

Dealer Heinz Dietz Producer: Sony Pictures TV Channel: ZDF

Sankt Maik: Schnittchen oder Flittchen (TV series)

Olli (SR) Andreas Menck Producer: UFA Fiction TV Channel: RTL

Rabenmütter: Kinderlärm (TV series)

Nachbar (SR) Jan Schomburg Producer: UME GmbH TV Channel: Sat.1

Helen Dorn: Gnadenlos (TV movie)

Karl (SR) Alexander Dierbach Producer: Network Movie TV Channel: ZDF

Wilsberg: Alle Jahre wieder (TV movie)

Friseur (SR) Dominic Müller Producer: Warner Bros. TV Channel: ZDF

Die Chefin: Geiselnahme (TV movie)

Peter Keller (SR) Michael Riebl Producer: Network Movie TV Channel: ZDF

SOKO Köln: Tod am Telefon (TV series)

Martin Grams (SR) Lars-Gunnar Lotz Producer: Netwok Movie TV Channel: ZDF

Meuchelbeck (TV series)

Lutz Weber (SR) Erik Haffner Producer: Zieglerfilm Köln TV Channel: WDR

Ein Fall für die Anrheiner (TV series)

Arne Petersen (SR) Herwig Fischer TV Channel: WDR

Megatsunami (Documentary fiction)

Victim/Survivor (LR) Alexander von Eisenhart Rothe Producer: Tower Productions TV Channel: BBC/VOX

Alarm für Cobra 11: Lackschäden (TV series)

Eric (SR) Alexander Dierbach Producer: action concept TV Channel: RTL

SOKO Wismar: Der Stachel in mir (TV series)

Ralf Mitzerlich (LR) Samira Radsi Producer: CineCentrum TV Channel: ZDF

Hotel 13 (TV series)

Magnus Maeterlinck (SR) Patrick Schlosser Producer: Studio 100 TV Channel: Nickelodeon

Danni Lowinski: Sie ist ein Model und sie sieht gut aus (TV series)

Judge (SR) Joseph Orr Producer: Phoenix Film TV Channel: Sat.1

Verbotene Liebe (TV series)

Bassist Drippin´ Animals (SR) Thomas Herrmann Producer: Grundy Ufa TV Channel: ARD

Lena - Liebe meines Lebens (TV series)

Norbert Maibom (SR) Wilhelm Engelhardt Producer: Wiedemann und Berg TV Channel: ZDF

Alarm für Cobra 11: Toter Bruder (TV series)

Lothar Bäumle (SR) Sascha Thiel Producer: action concept TV Channel: RTL

Kommissar Stolberg: Abgezockt (TV movie)

Andy Schuster (SR) Ulrich Zrenner Producer: Network Movie TV Channel: ZDF

Lindenstrasse (TV series)

Tessecker (Architect) (SR) Domenikus Probst Producer: Geißendörfer Filmproduktion TV Channel: ARD

Alarm für Cobra 11: Der Panther (TV series)

Security Man (SR) Sascha Thiel Producer: action concept TV Channel: RTL

4 Singles (TV series)

different characters (SR) Erik Polls Producer: Sony Pictures TV Channel: RTL

4 Singles (TV series)

different characters (SR) Dirk Nabersberg Producer: Sony Pictures TV Channel: RTL

112-Sie retten dein Leben (TV series)

Gabriel Hamann (LR) Denis Delic Producer: action concept TV Channel: RTL

Rote Rosen (TV series)

Leading role Biggi Dresewski, Christa Mühl, u. a. Producer: Multimedia TV Channel: ARD

SOKO Köln (TV series)

Supporting role Sascha Thiel Producer: Network Movie TV Channel: ZDF

Unter Uns

Supporting role Pavel Marik, u. a. Producer: Grundy Ufy TV Channel: RTL

Der kleine Mönch

Martin (SR) Stephan Meyers Producer: pro GmbH TV Channel: ZDF

Ina und Leo

Polizist (SR) Irina Popow TV Channel: ARD

Der Clown

Nurse (SR) Carmen Kurz Producer: action concept TV Channel: RTL

Die Eins-Live-Retter

Dr Ingo (LR) Jürgen Welter TV Channel: ARD/WDR

Theatre

Club Inferno

Leading role Signa Sörensen, Arthur Köstler Theatre: Volksbühne Berlin

Der Hauptmann von Köpenick

Supporting role Peter Radestock Theatre: Schlossfestspiele Amöneburg

Die Hundsprozesse

Leading role Signa Sörensen/Arthur Köstler Theatre: Schauspiel Köln

Pension Schöller

Leading role David Gerlach Theatre: Landestheater Marburg

Leben und Tod König Richard III.

Leading role Ekkehard Dennewitz Theatre: Landestheater Marburg

Osiris-Sprechoper

Leading role Brian Michaels Theatre: Zeche Zollverein Essen

Was ihr wollt

Supporting role Peter Radestock Theatre: Landestheater Marburg

Yesterday

Leading role Manfred Gorr Theatre: Landestheater Marburg

Manhattan Medea

Leading role Frank Müller Theatre: Theaterhaus Köln

Warten auf Godot

Leading role Herbert Wandschneider Theatre: Theaterhaus Köln

Geflügelschere

Leading role Luisa Brandsdörfer Theatre: Landestheater Marburg

Moby Dick

Leading role Ronald O. Staples Theatre: Landestheater Marburg

Das Fest

Leading role David Gerlach Theatre: Landestheater Marburg

Romeo und Julia

Leading role Ekkehard Dennewitz Theatre: Landestheater Marburg

Die Verschwörung des Fiesco zu Genua

Leading role David Gerlach Theatre: Landestheater Marburg

Turandot

Leading role Thomas Roth Theatre: Landestheater Marburg

Die drei Musketiere

Leading role Peter Radestock Theatre: Landestheater Marburg

Faust II - Rockoper

Leading role Manfred Gorr Theatre: Landestheater Marburg

Der kleine Muck

Leading role Lutz Gotter Theatre: Landestheater Marburg

Die Nibelungen

Supporting role Peter Radestock Theatre: Landestheater Marburg

Der Froschkönig

Supporting role Daniel Rademacher Theatre: Schauspielhaus Düsseldorf

Romeo und Julia

Supporting role Guido Schumacher Theatre: Schauspielhaus Düsseldorf

Der kleine Vampir

Supporting role Luisa Brandsdörfer Theatre: Landestheater Marburg

Die Memphis Brothers

Leading role Steffen Gräbner Theatre: Schauspielhaus Düsseldorf

Helges Leben

Leading role Angela Brodauf Theatre: ArturoTheater, Köln

Sekretärinnen

Leading role Thea Schnering Theatre: Arturo Theater, Köln

Kiss

Leading role Thomas Bleidieck Theatre: Horizont Theater, Köln

Die Idioten

Leading role Inka Neubert Theatre: Arturo Theater, Köln

Birdie

Leading role Markus Klauk Theatre: POP Komm Köln

Rocky Horror Picture Show

Leading role Theatre: OFF Produktion, Frankreich

Other

Novembernacht

Tim (LR) Peter Hümmeler

Jabhook.tv

Rolle "Cream" Christoph Becker

Widerstand

Rolle Fahnder Baris Aladag

Affenkotze

Rolle Gisbert Christian Meier

Die Meisterdiebe

Rolle "Dieb" (Hauptrolle) Markus Sehr, Hanno Olderdissen